کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

کافی بودن ذخایر طلا و سکه


کد خبر : ۱۳۶۶جمعه، ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۴:۵۶۲۷۴۱ بازدید

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی ذخیره کافی برای تامین نیازهای طلا و سکه دارد، تصریح کرد: بیش از هشت میلیارد قطعه اسکناس داریم که بیش از 10 درصد آن فرسوده است.
کافی بودن ذخایر طلا و سکهکافی بودن ذخایر طلا و سکه

مجید صنیعی با بیان این‌که سال گذشته 9 میلیون قطعه سکه از سوی بانک مرکزی عرضه شده است، اظهار کرد: در صورتی که جامعه نیاز به سکه و طلا داشته باشد بانک مرکزی هیچ مشکلی برای تامین آن ندارد.وی با بیان این‌که بانک مرکزی توان پاسخگویی به نیازهای آنی و همچنین نیازهایی که در طول زمان برای طلا وسکه ایجاد می‌شود را دارد، خاطرنشان کرد: ذخیره طلای بانک مرکزی برای پاسخگویی به نیازها کافی است.

صنیعی با اشاره به این که در سال گذشته 500 میلیون قطعه اسکناس و در سال 90 حدود یک میلیارد قطعه اسکناس امحا شده است، گفت: در سال جاری نیز برنامه داریم 600 میلیون قطعه اسکناس را امحا کنیم.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اشاره به اینکه هشت میلیارد قطعه اسکناس در کشور داریم، تصریح کرد: بیش از 10 درصد از این تعداد اسکناس فرسوده هستند.

وی با بیان این‌که کشورهای دیگر اسکناس را طی سه الی چهار سال جمع‌آوری و اقدام به امحا می‌کنند، خاطرنشان کرد: از نظر ما اسکناس‌هایی که سه الی چهار سال از عمرشان می‌گذرد قابلیت امحا ندارند و اسکناس‌های ریز حداقل سه الی چهار و نیم سال و اسکناس‌های درشت هفت الی هشت سال در دست مردم می‌چرخد.

صنیعی با اشاره به اینکه ایران چک‌های 50 هزار تومانی منتشر شده از سال 87 تاکنون در دست مردم است، افزود: هر میزان ایران چک که امحا کنیم به همان میزان جایگزین خواهیم کرد.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در ادامه با اشاره به اینکه بنا به تحقیق انجام شده درباره اسکناس‌های حوزه دلار و یورو، اسکناس بیش از 70 نوع بیماری را منتقل می‌کند، گفت:‌ درایران هنوز تحقیقی دراین راستا انجام نشده است و با توجه به اینکه متوسط گردش اسکناس حدود شش سال است آلودگی بیشتری منتقل خواهد شد.

وی هزینه چاپ یک قطعه اسکناس در سال 91 را 99 تومان اعلام و اظهار کرد: اسکناس‌هایی که اکنون احیا می‌شود مربوط به گذشته بوده که هزینه چاپ هر کدام حدود 19 تومان بوده است.

به گفته صنیعی هزینه تولید ایران چک 25 تا 30 تومان برآورد می‌شود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

سایت شب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
سایت شب