کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خانوارها سهمیه بنزین می‌گیرند

کدخبر:۱۲۹۴دوشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۴:۵۴۵۲۳۵ بازدید

شبکه تحلیلگران فناوری ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت سناریوی جدید بنزینی را به وزارت نفت پیشنهاد و اعلام کرده است: پیشنهاد می‌شود سهمیه 60 لیتر بنزین 400 تومانی به هر خانواده به‌ جای هر وسیله نقلیه اختصاص و صرفا قیمت بنزین آزاد افزایش یابد.
خانوارها سهمیه بنزین می‌گیرند

شبکه تحلیلگران فناوری ایران (ایتان) طی نامه‌ای خطاب به زنگنه وزیر نفت، پیشنهاداتی برای سهمیه‌بندی بنزین و تعیین قیمت بنزین آزاد ارائه کرد.

در این نامه آمده است: اتخاذ راهبرد قیمتی ـ مقداری در تخصیص سهمیه ماهانه ۶۰ لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی به هر خانوار بدون افزایش قیمت و همچنین افزایش قیمت بنزین آزاد می‌تواند منافع بیشتری را از نظر «عدالت در تخصیص یارانه بنزین»، «کنترل انتظارات تورمی و تورم»، «کاهش مصرف و افزایش صرفه‌جویی» نسبت به افزایش قیمت انواع بنزین تامین کند.

متن کامل این نامه‌ به شرح زیر است:

جناب آقای مهندس زنگنه - وزیر محترم نفت

پیرو اظهار نظر جنابعالی مبنی بر مشخص شدن قیمت بنزین در روزهای آینده، و با توجه به فعالیت‌های کارشناسی انجام شده در شبکه و در جهت کمک به تصمیم‌گیری آن وزارت، در ادامه مواردی رابه استحضار می‌رساند:
 
1- اجرای طرح کارت هوشمند سوخت و سهمیه‌بندی بنزین خرداد ماه سال 86 و اجرای گام اول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در دیماه سال 89 رشد مصرف بنزین کشور را متوقف کرد. با توجه به تورم عمومی کشور در دو سال اخیر، هزینه‌های حمل ‌و نقل عمومی افزایش پیدا کرده است اما تثبیت قیمت بنزین طی این دوره و اجرا نکردن گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها باعث کاهش ارزش واقعی بنزین نسبت به ابتدای اجرای گام اول این قانون شده است. در نتیجه صرفه مصرف بنزین برای استفاده خودروهای شخصی بیشتر شده است و همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌شود، مصرف بنزین در سال 91 نسبت به سال های قبل آن مجددا روندی افزایشی یافته است. در حال حاضر وزارت نفت قصد دارد برای پاسخگویی به نیاز داخل مقداری بنزین وارد کند.
 
2- بررسی‌ها نشان می ‌دهد یکی از دلایل اصلی کنترل مصرف بنزین کشور در سال‌های گذشته استفاده از راهبرد قیمتی- مقداری به جای راهبرد صرفا افزایش قیمت بوده است که اصلی‌ترین الزامات اجرای آن در این مرحله به شرح زیر است:
 
2-1- اختصاص سهمیه ماهانه ۶۰ لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی به هر خانوار و نه هر وسیله نقلیه بدون افزایش قیمت

برخی خانواده‌ها بیش از یک وسیله نقلیه دارند و برخی دیگر از داشتن وسیله نقلیه محرومند. در شرایط موجود، خانواده ای که وسیله نقلیه بیشتری دارد به میزان بیشتری از بنزین یارانه­ای استفاده می کند. در نتیجه پیشنهاد می شود بر اساس تجمیع بانک اطلاعاتی بدست آمده از هدفمند کردن یارانه‌ها و کارت هوشمند سوخت، سهمیه 60 لیتر بنزین نیمه یارانه‌ای به هر خانواده به جای هر وسیله نقلیه اختصاص یابد بدون آن که قیمت آن افزایش پیدا کند. با این کار توزیع یارانه بنزین میان خانوارهای دارای وسیله نقلیه اعم از خودرو و موتور سیکلت برابر و عادلانه می شود و به خانوارهایی که بیش از یک وسیله نقلیه دارند، سهمیه و یارانه اضافه‌ای اختصاص نمی‌یابد.

همچنین دولت با تخصیص ماهانه مبلغ ما به‌­تفاوت قیمت بنزین نیمه‌یارانه‌ای با قیمت بنزین آزاد به خانوارهای فاقد وسیله نقلیه، یارانه بنزین خودروهای شخصی را به صورت کاملا عادلانه در تمامی خانوارها اعم از این که وسیله نقلیه داشته باشند یا نداشته باشند، هدفمند می‌کند.

در اینصورت کمک هزینه پرداخت شده به خانوارهایی که وسیله نقلیه شخصی ندارند می تواند هزینه های ناشی از افزایش هزینه‌های حمل و نقل را برای این خانوارها جبران کند. اجرای این سیاست انتظارات تورمی را در بازار کنترل می­‌کند و نارضایتی کمتری به دنبال دارد. همچنین از آن جا که برخی خانوارها تنها از یک نفر تشکیل شده است، پیشنهاد می‌شود سهمیه این خانوارها 25 لیتر در ماه تعیین شود که 5 لیتر کمتر از سهمیه هر نفر در یک خانواده دو نفره با 60 لیتر بنزین نیمه­‌یارانه­‌ای است.
 
2-2- صرفا افزایش قیمت بنزین آزاد

در حال حاضر قیمت بنزین آزاد از قیمت معادل آن در فوب خلیج فارس کمتر است و ضروری است در این مرحله صرفا قیمت بنزین آزاد افزایش یابد. با این کار مصرف­‌کنندگان بنزین آزاد، هزینه واقعی­‌تری برای آن در داخل کشور را پرداخت می کنند و از اختصاص یارانه بیشتر به افرادی که بیش از این سهمیه مصرف می کنند، جلوگیری می ‌شود. همچنین برای برقراری عدالت ضروری است مبلغ مابه­‌تفاوت قیمت 60 لیتر بنزین یارانه­‌ای 400 تومانی با 60 لیتر بنزین آزاد به حساب خانوارهای فاقد وسیله نقلیه واریز شود.
 
2-3- استفاده از اثر جانشینی گاز برای خودروهای عمومی

مقایسه ارزش اقتصادی گاز طبیعی و بنزین نشان می­‌دهد که در ارزش حرارتی برابر، قیمت گاز صادراتی کمتر از نصف قیمت بنزین فوب خلیج فارس است و با توجه به ذخایر سرشار گاز طبیعی کشور و وجود ظرفیت مازاد تولید آن در روزهای غیر سرد سال ضروری است نسبت به افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت کشور اقدام شود. با وجود افزایش 19 برابری مصرف گاز طبیعی در بخش حمل ونقل طی 8 سال گذشته، افزایش تعداد جایگاه های سی.ان.جی می تواند سهم این حامل انرژی را در حمل­ونقل عمومی به ویژه در روزهای غیر سرد سال بیشتر کند.

بررسی وضعیت مصرف سی.ان.جی. در جهان نشان می‌دهد هر جایگاه به طور متوسط 800 خودرو را پوشش می­‌دهد. این در حالی است که در ایران هر جایگاه 1600 خودرو را پوشش می­‌دهد که دو برابر متوسط جهانی است. کمبود جایگاه­‌های سی.­ان.­جی. اصلی­ترین عاملی است که استفاده از گاز را در حمل‌­و­نقل کشور محدود می­‌کند. بنابر این برای تامین جایگاه­‌های مورد نیاز لازم است حداقل 2000 جایگاه جدید با اولویت شهرهای بزرگ که هم تعداد خودرو و هم آلودگی بیشتری دارند،‌ مورد بهره‌­برداری قرار گیرد.
 
از آنجا که برای گاز طبیعی برخلاف فرآورده‌های نفتی امکان قاچاق وجود ندارد، پیشنهاد می‌شود قیمت این حامل انرژی در این گام افزایش پیدا نکند. همچنین ضروری است نسبت به اصلاح سهمیه خودروهای عمومی بر اساس موارد زیر اقدام شود:
 
الف- تاکسی‌ها: تا زمان رسیدن تعداد جایگاه‌های CNG به تعداد مورد نیاز ضروری است تمامی جایگاه­ های CNG در شهرهای بزرگ به صورت اختصاصی در اختیار تاکسی­ ها قرار گیرد.

با اختصاص جایگاه ­ها به تاکسی­ ها می­توان سهمیه بنزین این خودروها را به 60 لیتر در ماه کاهش داد و حمل­ و­ نقل عمومی را بر پایه گاز طبیعی اصلاح کرد. در شهرهای کوچک نیز با توجه به در دسترس بودن جایگاه­های CNG می­توان سهمیه تاکسی ­ها را در گام دوم هدفمند کردن یارانه بنزین به 60 لیتر کاهش داد. این سیاست می­تواند با توجه به احداث جایگاه­ های CNG در هر شهر به صورت مرحله­ای اجرای شود.
 
ب- وانت‌بارها: از آن جا که درصد قابل توجهی از مالکان وانت‌بارها صاحب مشاغل آزاد هستند، اختصاص سهمیه بنزین به این گروه نمی‌تواند به صورت هدفمند به فعالان این بخش صورت گیرد. همچنین برخی از مالکان وانت‌بارها انگیزه کمی در دوگانه‌سوز کردن وسیله نقلیه خود دارند. از طرفی گاز طبیعی بر خلاف بنزین قابلیت جابجایی ندارد و سوء استفاده‌ای از آن صورت نمی‌گیرد. با فراهم کردن امکان استفاده اختصاصی وانت‌بارها از جایگاه های عرضه CNG به صورت اختصاصی مشابه تاکسی‌ها در شهرهای بزرگ و کاهش سهمیه بنزین تمامی وانت‌بارها به 60 لیتر، سوء استفاده از سهمیه اختصاصی بنزین آن‌ها از بین رفته و انگیزه دوگانه‌سوز کردن این خودروها افزایش می‌یابد. همچنین قابل توجه است که بازده موتورهای احتراق داخلی وسایل نقلیه پایه گازوئیل‌سوز، پایه گازسوز و بنزین‌سوز به ترتیب 40، 35 و 30 درصد است. بنابراین مناسب است نسبت به گازسوز کردن وانت‌بارها در کوتاه‌مدت و جایگزین کردن آنها با موتورهای گازوئیل‌سوز در میان‌مدت اقدام شود.
 
ج- آژانس‌های مسافربری و ماشین‌های آموزش رانندگی: از آنجا که کارکرد آژانس‌های مسافربری و ماشین‌های آموزش رانندگی به منزله کارکرد بخش خصوصی و نه بخش عمومی است و از طرفی آژانس‌های متعددی در سطح شهر بدون دریافت سهمیه بنزین یارانه‌ای به فعالیت می‌پردازند، ضروری است سهمیه این بخش حذف گردد. حذف سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای مازاد این خودروها به افزایش عدالت و شفافیت در بازار منجر شده و فشار هزینه‌های حمل­ و نقل خصوصی از عموم مردم برداشته می‌شود.
 
3- جمع بندی

اتخاذ راهبرد قیمتی ـ مقداری در تخصیص سهمیه ماهانه 60 لیتر بنزین 400 تومانی به هر خانوار بدون افزایش قیمت و صرفا افزایش قیمت بنزین آزاد می تواند منافع بیشتری را از نظر “عدالت در تخصیص یارانه بنزین”، “کنترل انتظارات تورمی و تورم”، “کاهش مصرف و افزایش صرفه جویی” نسبت به افزایش قیمت انواع بنزین تامین کند. با توجه به اختصاص سهمیه­‌های کنونی و افزایش قیمت بنزین مازاد بر الگوی مصرف،‌ کاهش مصرف هر لیتر بنزین در داخل کشور نیاز واردات بنزین را مرتفع و بستر صادرات بنزین تولید شده در کشور را فراهم می­‌کند. به علاوه منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین آزاد می­‌تواند برای ارتقای سطح حمل ­‌و نقل عمومی و نوسازی ناوگان عمومی استفاده شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رادمهر : 1392/7/1518:57:04،
125
23
خدا به خیر کنه معلوم نیست باز چه نقشه ای دارن
به قول خاله قزی تو جیب ما رو نزن
مجید: 1392/7/1519:00:02،
103
19
لطفا"با شعار اجرای عدالت جیب دولت را پرتر و مردم را فقیرتر نکنید.گران کردن بنزین در کشوری که نظارتی نیست بر قیمت ها و درامدها و گرفتن مالیات بر درامد پولدارهایی که از این هرج و مرج وبا این بهانه مردم را غارت میکنن سودی برای مردم عادی ندارد .
بابك: 1392/7/1519:04:23،
76
24
لطفاً ازاين پيشنهادات خلق الساعه نديد همين روش هاى مبتنى برآزمون وخطا كه شبانه به فكربرخى آقايون ميرسيدوصبح اونوبخشنامه ميكردن مملكت رو به اين وضع انداخته!! اًبنزين؛ لبنيات نيست كه براساس افرادخانوارتوزيع بشه...لطفاًدست برداريدازتحليل هاى رايج ٨ سال گذشته، بگذاريدكارها ريشه اى درست بشه نه فقط ازراه هاى كوپنى وعدالت كوپنى
مهدی: 1392/7/1519:11:45،
66
28
با این حرفها و کارها ذهن مردم رو گمراه میکنند تنها کشوری که عدالت نداره و با زور هست فقط ایرانه
خوجی: 1392/7/1520:18:40،
35
29
نا سلامتی کشور اسلامی ومسلمان هستیم
kazeme: 1392/7/1519:15:21،
57
23
وای که بدبخت شدیم!
عارف: 1392/7/1519:16:03،
62
21
خدا ازتون نگذره مثلا ما یک کشور نفت خیزیم این همه باید دغدغه بنزین داشته باشیم خدا رو شکر که کسی نفتتون رو نمیخره و الا مردم رو بیچاره تر میکنید!!!
شاهرخ: 1392/7/1519:22:30،
59
23
بنزین زیر پا خودمون ، مال خودمون، حق خودمون رو دارن هر جور دلشون می خواد بهمون می فروشن..

آقا ما پالایشگاه می خواییم انرژی هسته ای نمی خوایم...

ای خدا کجا داریم زندگی می کنیم ..
پیر مرد: 1392/7/1519:33:18،
42
19
اصلا قابل اجرا نیست.چند تاش رو میگم1یادمون باشه فقط ادمایی که ماشین ندارن نیستن که از سهمیه استفاده نمیکنن ادمایی که ماشینای خوبم سوار میشن هم سهمیه ندارن.2 پس از اجرا باید بغل خیابونا شاهد فروش بنزین تو 20لیتری باشیمو حوادث ناشی از اون و ....به نظرم نباید گرون شه چون باعث تورم میشه بهتره یه فکری به حال خودروهای فرسوده و پر مصرف کرد.
shahrooz: 1392/7/1519:35:28،
29
17
60 لیتر بنزین یارانه اختلافش با آزاد18000 تومان خانواری که بیشتر از 1 ماشین داره عموما ماشینهای باحجم بالا هستند که سهمیه ندارند و این سهمیه براشون ارزشی نداره بنابراین هیچ آدم نادانی برا18هزار تومان نمی ره حداقل شصت هفتاد میلیون پول ماشین بده لطفا نظر کارشناسی بدین
majid: 1392/7/1614:27:51،
15
17
آره راست میگی!
باید شما ماشین دارها سهمیه بگیرید اما ما که ماشین نداریم هیچ حقی از سهمیه بنزین نداریم. خوش بحالتون!!
وحیددد: 1392/7/1519:41:15،
44
17
بهتره همین چندرقاز یارانه و همین 40 لیتر سهمیه بنزین رو حذف کنید تا هر ماه تن این ملت رو نلرزونید.
مخالف: 1392/7/1519:46:21،
32
27
مردونه این پیشنهاد را که دادی برای خودت و خانوادت صدق میکنه یا مرگ برای مردم خوبه شما بدون شک همین الان سه تا ماشین توی خونتون خوابیده و هرسه تا ماشین بنزین 400تومانی به مقدار نا محدود دریافت می کنند اگر این پیشنهاد هم عملی بشه نام شما در این لیست لحاظ نمیشه (مگه نه)
بی نام : 1392/7/1520:08:49،
47
20
بنزین را باید به قیمت فوب خلیج فارس بخریم، تخم مرغ و لبنیات را باید به قیمت توکیو ژاپن بخریم، آنوقت حقوق ما و درآمدمان مثل بیافرا آنگولا کیگا هم نیست ....
اگر بنزین گرون بشه مطمین باشین موج گرونی بیشتر از بیش خواهد شد . بیچاره ما
امیر حسینی: 1392/7/1520:21:49،
39
22
هر که بامش بیش برفش بیشتر !!اونی که چند تا وسیله داره چند بارم عوارض و مالیات و کوفت و زهر مار میده
حسن: 1392/7/1520:21:55،
20
48
اگر واقع بین باشیم و به منافع ملی فکر کنیم دو پیشنهاد اختصاص بنزین به هر خانواده بجای هر ماشین و افزایش قیمت بنزین آزاد می تواند مفید باشد . در مورد سایر راهکارهای پیشنهادی باید بیشتر بررسی شود.
قلیدون: 1392/7/1523:28:15،
21
28
واسه شما که سوار احشام میشید بله خوبه
سرخوش: 1392/7/1520:22:36،
42
25
می گم این انرژی هسته ای رو که نداریم و این همه بها بابتش داریم می میدیم حق مسلم ملته ولی نفت وبنزین خودمون و باید به خودمون صدقه بدن!!!!!!!!
به قول قدیمیا از ماست که برماست!!!!
سروش: 1392/7/1520:27:30،
25
61
در صورتیکه این طرح با نظارت دقیق انجام شه با این روش عدالت بهتری صورت میپذیرد.چرا که خیلی از خانوارها وسیله نقلیه ندارن واصلا از بنزین یارانه ای استفاده نمیکنند.پس تا الان هم در حق این قشر از مردم بی عدالتی شده.
با این طرح حداقل در حق خانوارهای بدون وسیله نقلیه کمتر اجحاف میگردد.
مهدی: 1392/7/1521:04:59،
33
25
اقای سروش انهای که پودار هستند ماشین وارداتی سوار میشن که بنزین ازاد استفاده میکنند
مرتضی: 1392/7/1601:13:29،
24
22
آقا سروش واقعا فکر میکنی اگه یارانه بنزین اینارو حذف کنن پولشو به من و شما میدن؟
پیر پشمک موی: 1392/7/1521:50:39،
30
22
دلار رو که سه برابر کردید.پی اون همه چیزچند برابر گرون شد.مردمو بدبخت کردید.بنزینم گرون کنید که رسما ملتو به فنا بدید.دیگه اینقد تعبیروتفسیر نمیخواد که.
داوود: 1392/7/1522:08:32،
20
26
اونایی که ماشین گران قیمت سوار میشن(50میلیون به بالا)براشون مابه تفاوت 60لیتر بنزین سهمیه ای باآزاد(18000تومان)چیزی نیست آرشون میشه کارت سوخت دربیارن بنزین بزنند خانواده ای هم که ماشین نداره (قشرکم درامد)این 18000تومان براش دردی دوا نمیکنه
علی: 1392/7/1522:29:51،
24
23
جناب روحانی احمدی نژاد با همین سیاست های حساب نشده اش مملکت را به این روز انداخت که میبینید جا در پای او نگذارید یارانه ها را حذف و قیمت ها را در همین حد نگه دارید آنچه بتزار نیاز دارد ثبات است فعلا رفتن آقای احمدی نژاد ثبات شکننده ای ایجاد کرده آن را به هم نزنید که خودتان هم نمیتوانید آن را کنترل کنید
رولی: 1392/7/1523:11:40،
26
27
هر روز یه خبر بد دیگه خسته شدیم خدا میدونه چی تو سرشونه سهمیه بنزین بخوره تو سرتون
milad: 1392/7/1600:41:08،
27
21
بخدا چی از جون ما میخوان چرا همش باید تنمون بلرزه یه اتفاق خوب نباید بیفته این همه بدبختی داریم دیگه این چیزا رو گرون نکنید بخدا پیر شدیم کمرمون شکست اه.
داود: 1392/7/1607:17:58،
28
21
دارید سره 60 لیتر بنزین چونه می زنید 60 لیتر برای پراید هم کمه ، هر خانواده ایرانی 60 لیتر !!!!
با حال: 1392/7/1608:04:06،
23
24
آخه آقاي تحليل گر كه معلومه با اين تحليلت دو زار سواد تحليل هم نداري. قبول به شرطي كه عوارض ساليانه و بيمه شخص ثالث هم خانواري محاسبه بشه نه به تعداد ماشين قشننننننننگ
علي: 1392/7/1608:33:57،
22
22
شور يه بار شيون يه بار
بزارين هركاري كه دوست دارن بكنن.آخه يا اينوري ميشه يا انوري!
والا.هي هر روز اين چندرقاز رو هي منت سرمون ميزارن.
ميخوايم بديم ميخوايم ندين.آقا حذفش كنيد جونمون رو راحت كنيد به خدا...
khosro: 1392/7/1609:00:22،
17
26
اگر خوب دقت کنیم دارن همه چیز رو گرون میکنن .
لبنیات و اب برق و گاز و تلفن و دلار و مسکن رو که گرون کردن 
الان نوبت بنزینه. چند وقت دیگه قراره بلیط هواپیما گرون بشه 
کمی فکر کنیم ایا انرژی هسته ای داشته باشیم همه چی ارزون میشه .الان که نداریم این هه بدبختیم وای به اون روز 
 
افشین: 1392/7/1609:02:11،
23
21
ما که پول ماشینو سه برابر می پردازیم قیمت ماشین رو ازاد و واقعی کنید بعدش سر قیمت بنزین وقت دولت و ملت رو تلف کنید
گل آقا: 1392/7/1609:39:03،
19
23
بااین قانونهادارنداین شعاررااجرامی کنندکه درکشورمانبایدمستضعف وجودداشته باشدبااین وضع یامستضعفین به زودی ازگرسنگی میمیرندیاسکته می کنندومملکت می ماندوجمعیت کمی سرمایه دار که دررفاهندوآه ناله هم نمی کنندوازدست دولتمردانشان راضی اندبه امیدآنروز!التماس دعا
احمد: 1392/7/1610:04:56،
19
23
اگر کنندها را زیاد کنند تمام مشکلات حله .
محمدخان: 1392/7/1611:30:24،
20
24
خوب خانواده ها رو به اجزا تك نفري تقسيم مينماييم..يعني طلاق.
رضا: 1392/7/1611:31:34،
21
23
با پرداخت مبلغ مابه التفاوت بنزین آزاد و دولتی به هر خانواده و مشخص کردن قیمت آزاد آن، بیشتر افرادی که از داشتن خودرو محرومند و از وسایل ایاب و ذهاب عمومی استفاده میکنند، توان پرداخت هزینه های حمل و نقل را پیدا خواهند کرد ضمن اینکه تجربه نشان داده است زمانی که پول به جیب خانوار واریز شود،بجای سوزاندن ÷س انداز خواهند کرد
اشرف: 1392/7/1612:02:04،
17
26
باز یک دل مشغولی دیگه برا مردم درس کردن
پوریا: 1392/7/1614:06:13،
21
22
وای به این شخصی که اومده و همه ی کامنت ها رو منفی داده . بعدشم به قول دوستانمون اگه بیمه و عوارض و مالیات و دیگر چیزای مرتبط رو خانواری کنن . اونوقت بیان سهمیه بنزین هم خانواری کنن .
خسته: 1392/7/1614:28:03،
16
22
واقعا متاسفم...
هر روز يه چيز يا خواب جديد
پوريا2: 1392/7/1614:30:01،
22
23
بعد اين روز نامه ها مينويسن : قتل پدر توسط پسر بخاطر بنزين....
محمدرضا: 1392/7/1614:41:12،
17
21
مسخرس،​ مثلا يكي ميخواد از خانواده جدا شه مستقل زندگي كنه چي؟ يا مثلا پسر خانواده تو شمال كار ميكنه و با ماشينش هست، خانوادش هم اصفهان هستن و ماشين دارن بايد چيكار كنن؟ آقايون نسنجيده رو هوا همينطوري يه حرفي ميزنن،​ متاسفم كه تو همچين جايي زندگي ميكنم. تازه بگذريم از بحثهايي كه دوستان مطرح كردن
مجید: 1392/7/1615:50:15،
18
27
ای بابا کار ی به کار این مردم ومملکت نداشته باشید بالاخره خدایی هم هست مرگ یکبار شیون یکبارشما ازخدا خجالت نمیکشید دست به هرکاری میزنید بوگندش همه جا رومیگیره
محسن: 1392/7/1616:17:08،
20
19
دیوونه اومد تز داد

اگه اینجوریه متوسط هر خانواده 3 نفره

پس اونایی هم که خانوادشون 10 -15 نفرست باید 200-300 لیتر سهمیه بنزین بگیرن دیگه
تام: 1392/7/1619:57:52،
15
19
ترا بخدا به این هم میگن طرح ؟ درست مثل طرح یارانه که اقتصاد ایران را ویران کرد و حالا نوبت بنزینه! بقول غضنفر " جون مامانت از این طرح های ویرانگر ندین !! لابد کلی هم ذوق کردی که یک شبه موضوع قیمت بنزین را حل کردی ! اگه حرفی نزنید خیلی خوبه : تا کس سخن نگفته باشد عیب هنرش نهفته باشد!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار