کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

45 میلیون نفر نباید یارانه بگیرند !

کدخبر:۱۲۸۶دوشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۳:۱۰۴۷۲۹ بازدید

یک استاد دانشگاه گفت: «بیشترین آسیب از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها متوجه طبقه متوسط شد و به همین دلیل خیلی از آنها به طبقه فقیر جامعه سقوط کردند.»
 45 میلیون نفر نباید یارانه بگیرند !

فرارو : رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از تصویب حذف یارانه ۳دهک بالای جامعه در کمیته متبوعش خبر داد و گفت: با این تصویب، قطعا موضوع در صحن کمیسیون نیز ‌بررسی می‌شود.

جعفر قادری تصریح کرد: دولت با این پیشنهاد مخالفت کرده و خواستار ارائه زمان برای بررسی کار‌شناسی موضوع شده؛ اما بیشتر نمایندگانی که عضو کمیسیون بودجه هستند با این پیشنهاد موافقند.پیشتر احمد توکلی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه احتمالا مجلس پیشنهاد حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی را قبول می‌کند گفته بود شناسایی این دهک‌ها امکان پذیر است.

چه ضرورتی برای حذف یارانه دهک های بالای درآمدی وجود دارد؟

دکتر حسین راغفر استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «معنای هدفمندی یارانه این است که بایستی یارانه‌ها به صورت هدفمند و میان کسانی که استحقاق دریافت آن را دارند توزیع شود.»

قانونی که سیاسی به آن نگاه شد

وی ادامه داد: «متاسفانه چون از ابتدا به این قانون به صورت سیاسی نگاه شد طبیعتا این جنبه از طرح مغفول ماند و هزینه خیلی بزرگی روی دست دولت قبلی و فعلی گذاشت. هدف نیز این بود که اگر دولت‌های بعدی بخواهند از میزان یارانه یا تعداد مشمولان آن بکاهند در انتظارات مردم از دولت تاثیر منفی بگذارد.»وی افزود: «به همین دلیل دولت‌ها هم نگران حذف بخشی از دریافت‌کنندگان یارانه هستند و شاید در این باره مقاومت کنند.»این استاد دانشگاه اظهار کرد: «اما واقعیت این است که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به صورت فعلی موجب اتلاف منابع بزرگی از کشور می‌شود که می‌تواند به شکل‌های خیلی بهتری برای گروه‌های محروم جامعه استفاده شود.»

45 میلیون نفر باید از دریافت یارانه حذف شوند

وی ادامه داد: «دولت مدعی است که به 75 میلیون نفر یارانه می‌دهد. بنده از رقم واقعی مطلع نیستم؛ هرچند به نظرم این رقم کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما در صورت صحت این رقم قطعا تعداد قابل توجه‌ای از اینها می‌توانند از دریافت یارانه حذف شوند.»راغفر گفت: «ارزیابی‌های بنده نشان می‌دهد حداکثر 30 میلیون نفر در کشور استحقاق دریافت یارانه دارند. به عبارت دیگر 45 میلیون نفر باید از دریافت یارانه حذف شوند.»

با حذف یارانه 45 میلیون نفر، 5 میلیون شغل ایجاد می‌شود

وی ادامه داد: «دولت با یارانه هر 7 نفر از این 45 میلیون نفر می‌تواند یک شغل ایجاد کند. یعنی این مبلغ را مشوق یارانه‌های اشتغال در تولید قرار دهد و اعلام کند هر کس یک فرد را شاغل کند در مقابل یارانه 7 نفر را خواهد گرفت که در این شرایط 5 میلیون شغل در کشور ایجاد خواهد شد.»راغفر در پاسخ به این سوال که حذف 45 میلیون نفر از دریافت یارانه چه تبعاتی در بر دارد؟، گفت: «واقعیت این است که طبیعتا هر کس پولی را از دست بدهد ناراضی خواهد شد. اما دولت، رسانه‌ها و به خصوص رسانه ملی باید با آگاهی رسانی عنوان کنند آثار سوءپرداخت یارانه به شیوه کنونی دامان خود آنها را خواهد گرفت.»وی ادامه داد: «امروز مردم کاملا درک می‌کنند که پرداخت یارانه به زیان آنها شده است. اگر پرداخت یارانه نبود و تورم اینگونه لجام گسیخته افزایش پیدا نمی‌کرد قدرت خرید مردم بهتر می‌بود.»

یارانه مخصوص گروه‌های پایین درآمدی است

راغفر در پاسخ به این سوال که 30 میلیون نفر مشمول دریافت یارانه شامل چه طبقاتی از جامعه هستند؟، گفت: «این 30 میلیون نفر فقط طبقه فقیر جامعه را شامل می شود. چراکه اکنون بالغ بر 40 درصد جمعیت کشور زیر خط فقر مطلق هستند.»این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا طبقه متوسط نباید مشمول دریافت یارانه شوند؟، گفت: «خیر، طبقه متوسط نباید یارانه بگیرند. این یارانه فقط مخصوص گروه‌های پایین درآمدی است.»

سقوط خانوارهای طبقه متوسط جامعه به طبقه فقیر

راغفر در پاسخ به این سوال که جنابعالی همیشه معتقد بودید با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، طبقه متوسط بیشترین آسیب را متحمل شد و اکنون معتقدید اینها نباید یارانه بگیرند، چرا؟، گفت: «بله، بیشترین آسیب از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها متوجه طبقه متوسط شد و به همین دلیل خیلی از آنها به طبقه فقیر جامعه سقوط کردند.»وی ادامه داد: «به عبارت دیگر قبل از اجرای قانون هدفمندی، تعداد خانوارهای طبقه متوسط بیشتر بود و اکنون با توجه به آسیب‌های وارده و سقوط آنها به طبقه فقیر جامعه، تعداد خانوارهای طبقه متوسط کم و تعداد خانوارهای طبقه فقیر افزایش یافته است.»

احمدی نژاد سالی دو درصد به طبقه فقیر کشور اضافه کرد

وی افزود: «آقای احمدی نژاد ظرف هشت سال اخیر حداقل سالی دو درصد به طبقه فقیر کشور اضافه کرد. یعنی قبل از سال 84 طبقه فقیر جامعه حدود 22 تا 23 درصد جمعیت کشور را تشکیل می داد، در حالی که اکنون بالای 40 درصد است.»راغفر در پاسخ به این سوال که آیا 45 میلیون نفری که مشمول دریافت یارانه نمی شوند جزو طبقه بالای درآمدی هستند؟، گفت: «اینها کسانی هستند که استحقاق دریافت یارانه را ندارند و این استحقاق از میزان محرومیت خانوارها بدست می‌آید.»

دهک درآمدی قابل تشخیص نیست

این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مشمول دریافت یارانه از افراد غیرمشمول قابل شناسایی هستند؟، گفت: «بله، با داده‌های موجود این موضوع قابل شناسایی است، منتهی عزم سیاسی برای این اقدام وجود ندارد.»راغفر در پاسخ به این سوال که اگر طبق گفته مسئولین سه دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه حذف شوند، تعداد آنها چند میلیون نفر است؟، گفت: «اگر بخواهند سه دهک "درآمدی" را حذف کنند رقم آن خیلی خیلی ناچیز است.»وی ادامه داد: «البته دهک درآمدی قابل تشخیص نیست. اما مشخصه‌های دیگری وجود دارد که به ویژگی‌های خانوار برمی‌گردد، هرچند اطلاعات آن یکجا وجود ندارد و پراکنده است اما اگر عزم سیاسی وجود داشته باشد می‌توان آنها را با احتمال 95 درصد شناسایی کرد.»وی افزود: «در این روش می‌توان گروه‌های مختلف را درجه‌بندی کرد و گروه‌هایی که خیلی محروم هستند یارانه بیشتری دریافت کنند و آنها که کمتر محروم هستند یارانه کمتری دریافت کنند.»

ترکیب کالا و خدمات بهتر از پرداخت نقدی یارانه است

راغفر در پاسخ به این سوال که آیا به جای پرداخت نقدی یارانه بهتر نیست بسته های کالایی داده شود؟، گفت: «قطعا این روش بهتر است و نه تنها کالا بلکه اگر کالا و خدمات داده شود بهتر از پرداخت نقدی است.»وی ادامه داد: «حتی در قانون هدفمندی یارانه‌ها دیده شده که بخشی از یارانه به صورت خدمات حمل و نقل، آموزشی و بهداشتی باشد. به طور مثال اگر خانواری فرزندی بیمار دارد، ترجیح آن خانوار این است که فرزندشان رایگان مداوا شود اما یارانه نگیرد.»این استاد دانشگاه اظهار کرد: «می‌توان سبدهایی را بر حسب ترجیحات خانوارها و کالاها تنظیم کرد و سپس خانواراها خود انتخاب کنند که کدام یک از سبدها را می‌خواهند. این سبدها عمدتا یا کالایی است که اصلی‌ترین آن غذا می‌باشد یا سبد خدماتی مانند خدمات آموزشی، سلامت و حمل و نقل می‌باشد و یا ترکیبی از کالا و خدمات است.»وی تصریح کرد: «لذا می‌توان 4 تا 5 سبد کالا و خدمات را تعریف کرد و افرادی که مشمول دریافت یارانه می‌شوند (30 میلیون نفر) خود انتخاب کنند که کدام سبد را می‌خواهند. در این صورت تبعات تورمی این روش پرداخت یارانه (ترکیب کالا و خدمات) بسیار کمتر خواهد بود.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1392/7/1512:16:02،
112
55
چند وقت دیگه هم میان میگن 45 میلیون دیگه هم یارانه نباید بگیرند سفره یارانه ها را هم جمع میکنند میره من که میگم باید یواش یواش یه یادی از احمدی نزاد کرد
علي قلي: 1392/7/1512:42:02،
87
30
ما هميشه يادش ميكنيم.

هرموقع ميريم خريد حتما ياد ايشون و برخي ديگر از دوستان و خويشاوندانش رو ميكنيم و اونها رو دعا ميكنيم
هویج: 1392/7/1512:50:13،
73
27
باشه برش دارن ولی تورمم بردارن!!!!!!!!!!!!!!!!
مجتبی: 1392/7/1513:38:57،
36
28
علی جان اگه این طور باشه پس ما شکممون رو از کجا سیر کنیم بهزیستی یا کمیته امداد
رادمهر : 1392/7/1513:55:54،
51
24
اینها یا خودشون احمقن یا ما رو گیر آوردند هی گفتند با پول یارانه ال میکنیم بل میکنیم هیچ غلطی هم نکردن الان میگه 45 میلیون حذف شه 5 میلیون شغل ایجاد میکنیم
اگه این همه که میگی چریدی پس دنبتون کو
بيچاره: 1392/7/1514:34:04،
47
29
واقعا با اين ديدگاهت بايد به حال اين مملكت تاسف خورد. آخه يه دو دو تا چهار تا بكن ببين با اين 45 تومني كه احمدي نژاد بهت داد چند تا 45 تومن ازت گرفته؟؟؟؟؟؟؟؟
hamed: 1392/7/1517:46:35،
48
31
به بابک زنجانی و امثال اون یارانه بدین گناه دارن...تورو خدا یارانه مارو قطع کنین ولی مال اونارو حذف نکنین
شورشی: 1392/7/1519:52:56،
39
32
مردم , هموطن , اعتراض از هر طریق تنها چاره , تا کی تحمل , ایا واقعا ما لایق چنین وضعیتی هستیم
امید: 1392/7/1612:48:26،
34
28
شک نکنید نهایتا یارانه کلا قطع میشه قیمت ها هم پایین نمیاد این یعنی فقر بیشتر
من به دولت تدبیر و امید واقعا امید داشتم ولی الآن نامید شدم از دولت تدبیر و امید بهتره بگیم دولت تبعیض و فقر و....
مهدی: 1392/7/1512:17:50،
68
30
اگه این همه ایراد داشت چرا اون موقع اعتراض نمیکردید و صداتون در نمی اومد
حالا که همه شاکی شدن اعتراض می کنید
بهتر بود موقع اجرا اعتراض می کردید و تبعاتشو میگفتید نه حالا
آب رفته به جو بر نمیگرده!!
حمید: 1392/7/1512:19:26،
64
101
حالابیایید بگویید احمدی نزاد بده احمدی نزاد دوستت داریم
امير: 1392/7/1512:39:05،
106
30
ظلمي كه احمدي نژادبه ايران كرد مغول ها نكردند وي با علم به نزديك بودن تحريمها در ٨٩ عمدا طرح يارانه را رو كرد تا مملكت تا صد سال ديگه روي آرامشو نبينه.اين اعمال احمدي نژاد سالها بعد تو تاريخ نوشته ميشه 'بدتر از عهد نامه هاي ننگين تاريخ ايران. 
شاهین tehran: 1392/7/1512:22:55،
73
32
یارانه باعث نشد که طبقه متوسط به طبقه فقیر تبدیل بشه. بلکه تورم باعث افزایش شکاف طبقاتی شد. تورم و تحریمها. به نظر من دولت باید ابتدا نسبت به رفع تحریمها و ثبات اقتصادی قدم برداره. در اون صورت میتونه یارانه رو قطع کنه.
رضا.مشهد: 1392/7/1512:23:00،
82
23
حتما یکیشونم بابک زنجانی بیچارس.
اخیییییییی
بدبخت روزگار: 1392/7/1512:27:05،
84
36
بابا قطعش کن این صدقه رو... به هیچکس ندین ببینم دیگه میخاین مشکلاتو کردن چی بندازین ...
ببینیم کسری بودجتون درست میشه که دلارو بیارین پایین ؟
ستاره: 1392/7/1512:29:35،
94
21
فقط ميتونم بگم براي مردم ايران متاسفم كه هميشه ساكت هستند وفقط پشت اين دولت ودولت هاي قبلي حرف ميزنن.متاسفم
اگه اتحادداشتيم اينجوري نميشد.همه به فكرخودشون هستن وديگه به فكر ديگري نيستن.بازم متاسفم
علی: 1392/7/1512:46:00،
60
94
باهات موافقم باید دست به دست هم بدیم و اتحاد داشته باشیم
زخم خورده: 1392/7/1512:50:24،
41
34
بابا تاكي سكوت ماهم هرچي مينويسيم ايرانجيب فيلتر ميكنه البته تقصيرم نداره خدارحمت كنه پدر احمدي نزادو كه حداقل هرچي همه رو يكي ميديد مگه پول نفت مال همه نيست
كارگز: 1392/7/1515:45:04،
41
29
پول نفت كدومه-اين پولي كه از گرون كردن حاملهاي انرژي و آب و برق و تلفن و... از ما سر هر ماه ميگيرن
اول ،ميگفتن اينها را گران كرديم و مابه تفاوت گراني را نقدا به هر خانوار ميدهيم ، حالا ميگن نه به هر كس كه نه
چند روز ديگه هم ميگن به هيچ كس ميدهيم
من مطمئن هستم كه خيلي از مستضعفان از ليست خارج شده و به جاي آنها آشنا بازي ميشود
farshid: 1392/7/1512:53:12،
49
37
اگر آقای احمدی نژاد قدری صبروشکیبایی به خرج میداد و طرح هدفمندی را بعد از تحریم نفت ارزیابی میکرد شاید عواقب کمتری متوجه اقتصاد ایران میشد ولی چون این طرح قبل از تحریم به مرحله عمل درآمد قوز بالای قوز شد ۰
بهزاد : 1392/7/1512:55:19،
57
20
به خدا راست میگن با این یارانه ها حق ما نیست حق کسایی امثال بابک زنجانیه اخه تفلک نداره .اقا من که بخشیدم
هیچ: 1392/7/1513:00:10،
55
23
با این یارانه لعنتی تورم 40 درصدی به مردم تحمیل کردید ارزش پول ملیم اندازه ی پفک نمکی کردید نه اقتصاد پویا شد نه سطح بهداشت و آموزش بالا رفت حالا اینم بگیرید که لیافت ما ایرانیها همین شعره که میگه:
بدبخت اگر مسجد آیینه بسازد
یا سقف فرو ریزد و یا قبله کج آید
مهدی: 1392/7/1513:00:30،
51
23
آقای عزیز که می گید یادی از آقای احمدی نژاد کنیم دولت آقای احمدی نژاد یارانه ها رو هدفمند کرد دولت این آقا باعث این تحریم ها شد دولت روحانی مونده با این همه تحریم فشار کسری بوجه تورم چیکار کنه خواهشن کسی از در مورد دولت قبل صحبت نکنه طرف دولت قبل نگیره که مردم بیچاره کرد
پرهامک: 1392/7/1513:11:14،
42
26
حالا سه دهک بالا به کنار، یارانه ی افرادی که در ایران سکونت ندارند را قطع کنید. اون واجب تره به مولی!
ma: 1392/7/1513:12:48،
52
24
اگه مسعولين راست ميگن تورم 40 درصدي رو كنترول كنن بعد بيان كلا اينصدقه رو به قول دوست عزيزمون.بد بخت روزگار.قطع كنن تا ببينيم ديگه چه بهونه اي دارن مشكل اصلي تحريم ها است تحريم ها ازاد بشن تورم هم بياد پايين مردم نيازي به يارانه ندارن
عدالت؟!: 1392/7/1513:16:48،
57
24
عدالت یعنی چی؟!
وقتی دولت باعث تورم و بیکاری شده، مالیات بر ارزش افزوده هم میگیرن و سیاست دلال بازی هم دارن.
همین فساد دولتی رو جمع کنین مطمئن باشین که هیچ کس بیکار نمیمونه!
لیست کنین تمام مدیرها و معاونین اداره های دولتی با خانواده، اعلام کنین،برای چی اضافه کار جدا بگیرن و ماموریت جدا و هیچ موقع هم تو اداره نباشن.
نا امید: 1392/7/1513:31:01،
38
24
یه کارشناس دیگه!اون وقتا میگفتین که این کار اشتغال ایجاد میکنه،یارانه هدفمند خرج میشه و 1001 دلیل قانع کننده دیگه! الان میگی اگر کم بشه شغل ایجاد میشه!دهک درآمدی که مشخص نیست و سیاسی هم که نگاه میشه!لابد بعدا میگین از اول اشتباه بود باید همه حذف بشن!چی رو باور کنیم وحرف کیو!!!؟؟؟
تي تي: 1392/7/1513:31:10،
28
29
البته بايد گفت كه تفاوتي وجود داشته باشد بين كساني كه درآمد ناچيزي دارن با كساني كه خدارو شكر لنج دارن . ملك و املاك دارن .ويلا دارن . ماشين هاي آنچناني دارن ويا ورزشكاراني كه ميلياردي قرارداد دارن 45 تومن براي اونا عددي نيست . خدائيش قضاوت كنيد
farshid: 1392/7/1513:40:59،
33
22
آقا مهدی! حتما شنیدید که بانک بین المللی پول از آقای احمدی نژاد به خاطر این طرح هفمندی او به عنوان نابغه قرن یاد کرده و از هیچ تمجید و تعریفی کوتاهی نکرده ولی هیچ کوششی هم نکرده که آمریاییها از طرح تحریم منصرف بشن تا این جراحی اقتصادی درست وحسابی انجام بشه.
نعیم علی برازجانی: 1392/7/1516:22:53،
36
29
پرداخـــــــــــــت سوبسید به مردم و حذف آن از کالاهای اساسی یک کشور زمانی شدنی است که آن کشور نه در حال پیشرفت بلکه کاملا پیشرفت کرده و مستقل شده باشد میزان درآمد صادرات کالاهای غیر نفتی چند ده برابر واردات آن باشد و مازاد نیاز داخل به خارج صادر شود!

نعیم علی برازجانی: 1392/7/1516:23:08،
37
25
در ایران همه چی برعکسه! قبل از پرداخت ما خدا خدا می کردیم این 45 تومان رو ندهند و آن رو از کالاهای اساسی حذف نکنن متاسفانه عوام کشور که سر سوزنی از اقتصاد آگاهی نداشتند شاد و خندون بعد از 2-3 ماه همه راضی که آره خدا پدرشو بیامرزه شد کمک خرجمون این یارانه!
نعیم علی برازجانی: 1392/7/1516:23:17،
40
23
امیدوارم تصمیم گیرنده های این کشور بجای فامیل پروری و بذل و بخشش کشور و پست و مقام به هم کمی به فکر جوون های این کشور که آینده ساز هستند بیوفتن! آدم خوبه 20 سال جلوترشو ببینه!
نا امید: 1392/7/1516:34:48،
40
24
ایران جیب دروغ نوشتم نظرمو نذاشتی!!!!
احمد: 1392/7/1516:43:05،
39
26
جناب اسناد بایارانه دریافتی سالانه هفت نفر 38220000ریال
حتی نمیتوان حداقل دستمزد سالانه یک کارگر راتامین کرد بقیه هزینه ها پیشکش بیمه - مرخصی-عیدی و......
رولی: 1392/7/1518:50:27،
39
29
تازه مردم فهمیدن چه کلاهی سرشون رفته من که هر روز نا امیدتر میشم خدایا به داد ما برس چن وقت دیگه باید هر چی کار میکنیم به عنوان باج وخراج بدیم به این دولت
دولت تدبیر و امید واقعا که
ججججججججج: 1392/7/1519:38:37،
35
23
45میلیون نفر یارانه نگیرن دیگه در انتخابات شرکت نمی کنن ......تبعض ملی =عدم انسجام ملی..........
علی: 1392/7/1522:52:27،
37
26
این طرح از اول اشتباه و بدون برنامه بود
sokot: 1392/7/1601:17:47،
33
26
متاسفم که در ایران به دنیا اومدم !!!!!!!!!!
گل آقا: 1392/7/1608:53:18،
31
29
ازاین پس ملت شریف ایران بایدبه فکرکارکردن باشنددیگه خبری ازپول نفت برسرسفره هانیست!
نا امید: 1392/7/1609:20:52،
34
26
مگر ملت شریف ایران تا حالا کار نمیکردن و سرمایه دار حالشو نمیبرد ، درست حرف بزن!!!
ommmid: 1392/7/1608:56:19،
34
30
باید فاتحه این مملکت وخوند مردم آتش زیر خاکسترند!!!!!!!!
رولی: 1392/7/1609:51:43،
34
27
پرداخت یارانه نقدی بزرگترین خیانت به مردم ایران بود
من اینده بدی رو برای خودم ومردم ایران تصور میکنم
گل آقا: 1392/7/1611:25:33،
28
24
عزیزدلم ناامیدناراحت نشوآخه قراربودمامثل کشورهای عربی پول نفت بگیریم امااین پول نفت راکه دادند10برابرش راازمون گرفتندوبدترازندادن شد!صرفآجهت اطلاع
علي: 1392/7/1612:37:28،
31
41
ما همش حرفيم، اصلا هم مردم خوبي نيستيم مطلقا مردم خوبي نيستيم دو رنگ ، دو رو، فرصت طلب پر از ادعا .كافي يه فرصت گيرمون بياد خون بقيه رو ميمكيم. همش حرفاي قشنگ تلوزيون رو باور كرديم كه : (ما مردم خوبي هستيم).همش دروغه ما هيچي نيستيم
ali: 1392/7/1612:38:37،
27
25
خوبه كه وقتي ميخواهند یارانه حذف کنند ،به جاش کارخانه می سازند و اشتغال زایی می کنند..!!؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار