کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دستکاری قیمت دلار، استراتژی یا تاکتیک

کدخبر:۱۲۶۱یکشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۲:۴۲۴۷۳۹ بازدید

رییس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه صرف صبحانه با حلقه فعالان بازرگانی در اتاق بازرگانی ایران، گفت: دلار به کف قیمتی خود رسیده و کاهش بیشتر آن منطقی نیست.
 دستکاری قیمت دلار، استراتژی یا تاکتیک

مصطفی دیلمی‌پور . عضو جامعه حسابداران رسمی ایران عضو انجمن حسابداران رسمی آمریکا : در پشت این بیان دکتر سیف که دلار به کف قیمتی خود رسیده و کاهش بیشتر آن منطقی نیست باید توضیح علمی و محاسباتی ارایه شود که ادعای کف قیمتی را اثبات کند و سپس نشان داده شود که چرا کاهش بیشتر دلار منطقی نیست تا به این ترتیب دستکاری رییس کل بانک مرکزی در مورد قیمت دلار به نحوی قانع کننده توضیح داده شود. چرا که هر تغییر و نوسانی در مورد قیمت ارز بر زندگی و معیشت 75میلیون ایرانی تاثیر می گذارد. آقای رییس کل بانک مرکزی به خوبی می دانند که بالا بودن نرخ دلار موجب تشدید تورم شده و قدرت خرید مردم را کاهش خواهد داد. از سوی دیگر بدیهی است که بالا بودن نرخ دلار سبب افزایش صادرات غیرنفتی خواهد شد. افزایش صادرات غیرنفتی آن زمانی سبب توسعه پایدار اقتصادی و رونق تولید و افزایش اشتغال می شود که ارزش افزوده صنعتی داشته باشد. اگر صادرات محصولات پتروشیمی را در کنار صادرات فرش از مجموع صادرات غیرنفتی کشور کنار بگذاریم مجموع صادرات محصولات صنعتی ما حتی 10درصد صادرات غیرنفتی ما را تشکیل نمی دهد. یعنی خام فروشانی که در هر بخش نام سلطان بر آنان گذاشته شده است صادرکنندگان غیرنفتی ما هستند که برای دهه های متمادی عمدتا در عرصه محصولات کشاورزی، سنگ، اقلام معدنی از جمله مس، روی و سرب به صورت شمش، قیر و اقلام سنتی فعالیت می کرده اند. سلاطین روده، زیره، زعفران و پسته و... به طور سنتی نام آور بوده اند.

به نظر نمی رسد که این قبیل صادرکنندگان با در نظر گرفتن مزیت های نسبی درصدد صنعتی کردن رشته های فعالیت خود بوده یا به فراتر رفتن از مرحله خام فروشی، صنعتی کردن و وارد کردن دانش فنی مربوطه اقدام کنند. پیشنهاد مشخص اینجانب بر تمرکز سیاست دولت بر تشویق صادرات غیرنفتی صنعتی برای تولید ارز از طریق صادرات نیروی کار ایرانی است. آنچه در سال های گذشته تحت نام جراحی بزرگ اقتصادی تیشه به ریشه اقتصاد کشور زد، بذل و بخشش بی دلیلی بود که تحت عنوان یارانه های نقدی به تزریق پول بی حساب و کتاب به بازار پرداخت. یارانه های نقدی به جای اجرای روشمند با یک روش اقتصادی توده زده یا پوپولیستی به جامعه معرفی شد و اجرای آن به دلیل رکود تولید در کنار سایر عوامل نه تنها منجر به بهبود وضعیت معیشتی مردم نشد بلکه فشار تورمی بر زندگی مردم را افزایش داد. از سوی دیگر در این سال ها ساختمان سازی دولت تحت نام پروژه مسکن مهر نقدینگی در بازار را به شدت افزایش داده و تورم را حتی در آمارهای دولتی تا مرز 40درصد افزایش داد. در یک کلام اقتصاد کشور در رکود تورمی قرار گرفت.

برقراری تحریم های بازرگانی و پولی فزاینده بین المللی سبب شد که دلار، کالایی کمیاب در بازار شود و دولت مصدر کار از فرصت فراهم شده بهره برداری سیاسی و اقتصادی کرده و با گرانفروشی دلار بدهی های خود به نظام بانکی را تسویه و ناکارآمدی برنامه های اقتصادی خود را پوشاند و قیمت دلار را در بالای سه هزارتومان تثبیت کرده و برای دولت بعدی به ارث گذاشت؛ قیمتی که به هیچ وجه واقعی نبوده و عددی ساختگی بود. اگر در آن زمان این قبیل کارها و دور زدن تحریم ها هنر مدیریتی به حساب می آمد، امروزه دیگر باارزش تلقی نشده و بهره گیری از دانش و تدبیر جای آن را می گیرد. امروز زمان آن فرارسیده است که با اجرای سیاست های یکپارچه اقتصادی، بانکی، گمرکی، پولی و مالی و تعدیل علمی نرخ بهره به احیای اقتصاد کشور همت کنیم.

به طور نمونه تعیین 45هزارتومان یارانه نقدی به مثابه کمک به معیشت مردم با کار کارشناسانه صورت نپذیرفته یا کار کارشناسی ناکافی و ناصحیح به آن مبلغ منتج شده بود. با پرداخت آن نه تنها زندگی مردم ارتقا پیدا نکرد بلکه پول پخش شده به بی ارزش کردن ارزش پول ملی کمک کرد. همچنین در خبرها آمده است که دولت جدید برای اجرا و تکمیل پروژه مسکن مهر بودجه ای تخصیص نخواهد داد، پروژه ای که سرمایه هنگفتی برای اجرای آن تا این مرحله صرف شده و آرزو و امید بسیاری از افراد بدون مسکن برای دریافت واحدی از آن است. آیا نمی توان یارانه نقدی دهک های بی نیاز به یارانه نقدی چهارهزارو500تومانی و ثبت نام کنندگان مسکن مهر را برای تکمیل این پروژه اختصاص داده و از عاطل و باطل ماندن این سرمایه عظیم جلوگیری کرده و اشتغال نیروی کار در این پروژه را تداوم بخشید؟

بدیهی است اگر سیاست های پولی مناسب و اصولی به کار بسته شود، امکان جمع آوری بخشی از نقدینگی سرگردان، بدون آسیب زدن به اقتصاد کشور وجود خواهد داشت. متوقف کردن و حسابرسی و پس گرفتن پول هایی که به عنوان طرح های زودبازده به نقدینگی بازار افزوده شده است و موارد بسیار دیگری از این قبیل که نقدینگی بی بازده هستند. حسابرسی و پس گرفتن وام هایی که برای افزایش تولید پرداخت شده، اما به کانال های سوداگرانه هدایت شده اند، از جمله سیاست های کوتاه مدت در جمع آوری نقدینگی به شمار می آیند. از جمله سیاست های مالی تجدیدنظر در معافیت های مالیاتی صادر کنندگان موضوع ماده 141 قانون مالیات های مستقیم به نحوی است که به صادر کنندگان کالاهای صنعتی ایرانی در مقایسه با خام فروشان معافیت بیشتری تعلق بگیرد و حتی یارانه ارزی به صادر کنندگان ملی داده شود.

ریاست کل بانک مرکزی می دانند که گران شدن دلار سبب گران ترشدن کالاهای وارداتی شده، از سویی زندگی مردم را گران تر و معیشت آنان را سخت تر می کند و از سوی دیگر بهای مواد اولیه مصرفی واحد های تولیدی را افزایش داده به لحاظ قیمت، امکان رقابت کالای ایرانی با کالای خارجی را در بازارهای جهانی غیرممکن می کند. اما دلار ارزان باعث می شود که کالای خارجی به ارزانی در بازار خریداری شود و به جای نیروی کار ایرانی در واحد های تولیدی کشورمان، کارگران سایر کشورها کار کنند. اما تمام مساله این نیست. 

آیا حمایت از صنایع ایرانی از طریق دستکاری قیمت ارز تاکنون موفق به ارتقای کیفی کالای ایرانی شده و سهم گیری از بازارهای جهانی را افزایش داده است؟ به گمان اینجانب اعمال سیاست های مالی و گمرکی به جای دستکاری قیمت دلار می تواند کارآتر عمل کرده و اثرات بلند مدت تری داشته باشد، که می توان در مورد آن بحث کرد.

با امیدواری های به وجودآمده درمورد برطرف شدن تدریجی تحریم های اقتصادی و امکان افزایش صادرات نفت و دستیابی مجدد ایران به منابع پولی خود در بانک های خارج و وصول مطالبات ایران از بدهکاران خارجی خود به صورت دلار سبب خواهد شد که به تدریج پاره سیاسی قیمت دلار حذف و دلار به قیمت اقتصادی آن نزدیک تر شده و در دسترس قرار گیرد. مطمئنا انگیزش های لازم برای توسعه صادرات و همچنین ایجاد ضدانگیزه برای واردات و کاهش آن با مکانیزم های شناخته شده پولی، مالی، بانکی و گمرکی امکانپذیر می شود. به عنوان نتیجه گیری یادآوری این نکته ضروری است که اجازه دادن به دستکاری قیمت دلار به جای ایجاد فرصت برای عملکرد مکانیزم های بازار با نظارت نهادهای مسوول ممکن است در کوتاه مدت مسایل پیش رو را به طور موقت برطرف کند اما از دیدگاه راهبردی مخرب بودن خود را در بلندمدت نشان خواهد داد. صحیح آن است که دولت و مجلس محرک های لازم را برای توسعه صادرات و محدودیت واردات ایجاد کنند وگرنه تصمیمات فردی و دستکاری قیمت به ویژه در شرایط حساس کنونی آفت زا بوده و با ایجاد رانت و رانت خواری به فساد منجر خواهد شد.

پس اجازه دهیم بازار با امیدواری به برطرف شدن مشکلات بین المللی به وجودآمده برای کشورمان کار کند و نهاد اجرایی کشور تلاش خود را برای حل و برطرف کردن تحریم ها، افزایش صادرات نفت، دسترسی به دلارهای بلوکه شده در کشورها و بانک های خارجی و وصول مطالبات کشورمان از بدهکاران خارجی مصروف کند. همگان شاهد بوده ایم که دستکاری قیمت دلار حتی به عنوان تاکتیک نیز در نهایت به رانت و فساد های ناشی از رانت و رانت خواری منجر خواهد شد.

در همه کشور های پیشرفته دنیا مسوولیت بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم است، در صورتی که ریاست جدید بانک مرکزی با ذهنیت مدیریت دولتی در پی جبران کسری بودجه دولت از طریق دستکاری و افزایش قیمت دلار است. آیا ایشان نمی خواهند اجازه دهند که سازمان برنامه و بودجه تحقیر شده در هشت سال گذشته احیا و به وظایف بودجه ای خودش بپردازد و خودشان نیز به وظایف قانونی خود عمل کنند؟

با تحولات اخیر، بازار ارز اعتماد و اطمینان بیشتری به ارزش پول ملی نسبت به بانک مرکزی نشان داد ولی در مقابل بانک مرکزی با اظهارات رییس کل آن اعتماد و اطمینان بازار درخصوص ارزش پول ملی را زیر سوال برد. حاصل گفت وگوی شخصی اینجانب با 10نفر از کنشگران اقتصادی این بود که همه به اتفاق از ممانعت ریاست بانک مرکزی در کاهش ارزش دلار متعجب بوده و توجیهی اقتصادی برای آن نداشتند.

آنچه آمار دولتی می گویند این است که در پنج ماهه اول سال 1392 نسبت به دوره مشابه سال 1391 واردات 26درصد کاهش داشته که بخش اصلی این کاهش مربوط به مواد اولیه تولید و صنعت است. دلیل اساسی این اتفاق نرخ بالای ارز و مشکل دسترسی به ارز لازم برای واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید بوده است. آقای رییس کل بانک مرکزی توجه کرده اید که کالاها و مواداولیه وارداتی از چین و هند سبب شده که بازار ایران به زباله دانی این کشورها تبدیل شود، بازاری که همیشه بهترین کالاها و مواد اولیه را وارد می کرد و منبع تامین آن کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا بود اینک بزرگ ترین منبع تامین کننده آن کشور چین شده است. کالاها و مواد اولیه ای که کشور چین به ایالات متحده آمریکا و اروپا صادر می کند با آن اقلامی که به ما می فروشد تفاوت کیفی اساسی داشته و از نظر قیمت بالاتر است. اگر ارز به قیمت درست در اختیار وارد کننده و تولید کننده ایرانی قرار گیرد، طبعا امکان خریدهای خوب با توجه به شرایط پیش رو فراهم می شود.

آقای رییس کل بانک مرکزی به یاد بیاورید که آقای رییس جمهور در روزهای مبارزات انتخاباتی گفتند: خوب است که سانتریفیوژها بچرخد به شرط آنکه چرخ زندگی مردم هم بچرخد. این تعیین نرخ های کف و منطقی شما به صادر کنندگان آنچنانی آرامش خاطر می دهد لیکن زندگی مردم را گران تر کرده و آرامش آنها را به هم می ریزد؛ آرامشی که به تدریج به وجود آمده و در همگان امید ارزان شدن و فروکش کردن نرخ تورم را ایجاد کرده بود. فراموش نکنیم که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 مردم به بی کفایتی اقتصادی تفکری خاص رای منفی داده و به اعتدال و تدبیر به مثابه ابزاری برای کاهش تورم و قیمت ها و به آرام زیستن در کشوری بی تشنج اقتصادی و اجتماعی و در جهانی امن رای دادند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کک: 1392/7/1410:47:29،
137
37
اقای روحانی پس چرا هیچ کاری نمیکنی مگر با رای ملت رئیس جمهور نشدی
علی: 1392/7/1411:10:58،
87
32
رای از ملت بود،ولی خرج انتخابات چی؟! اون از جیب همین "خام فروشان" بود!!
رادمهر : 1392/7/1412:26:24،
65
35
حیف که نشون نمیدن اگر نه صد تا فوش برات میزاشتم
دلال 3000 تومان منطقیه چطور بالا میرفت کسی نبود چیزی بگه حالا همه شدید کارشناس
مهندس بعد از این
عبدالله : 1392/7/1415:37:06،
35
36
وقتي يكي در حال صبحانه خوردن يك نظري ميده كل يك مملكت تحت تأثير قرار
ميده بايد در اون مملكت و ....................
تانک: 1392/7/1411:09:32،
89
34
دلار سوار بر موج هی بالا رفت حالاهم بایدسوارهمون موج بشه هی بیادپایین
فرهاد: 1392/7/1411:11:50،
55
28
خسته نباشید / خیلی فکر کردی !!! / مرد حسابی دلاری تو مملکت نمونده که فعالان اقتصادی ! و واردکنندگان عزیز ! بتونن با قیمت مناسب غیر دستوری ! مواد اولیه با کیفیت وارد کنن / آره شما خیلی دلت واسه ما میسوزه / اوضاع خیلی بدتر از اونیه که شما اینجوری بخواین نظر بدین /
آری اینچنین بود برادر !
ولی: 1392/7/1411:19:48،
46
30
منظور از منطقی نبودن چیه ؟؟
یعنی من دلار دارم بیاد پایین ضرر میکنم ؟؟
محمدرضا: 1392/7/1411:32:47،
74
35
قدیما بچه خطامیکرد میگفتن بچه کی هستی؟یعنی باباشو مسئول خطاش میدونستن که درست تربیتش نکرده.حالا بایدازآقای روحانی پرسید که چرا مسئول زیردستت(رییس بانک مرکزی) خطاکرده وداری اغمازمیکنی
ناشناس: 1392/7/1415:53:09،
34
27
فکر کردی روحانی خبر نداره !!!
khosro: 1392/7/1411:33:07،
55
36
دوستان دلار رو پایین نمیارن چون بودجه رو با دلار ۳۰۰۰ تومن 
بستن همه سرکارن .حرف راست رو سیف زد فقط بد بیان کرد که قیمت کف بازاره . همه تو کف این هه کفن از قیمتای ارز 
بي نام: 1392/7/1411:42:31،
49
34
اينگار بعضي ها دوست ندارن بياد پايين؟
علی: 1392/7/1411:42:58،
54
32
هیچ کس به فکر مردم نیست. فقط فکر غارت و چپاولند. تاراج غنائم.
نیکو: 1392/7/1411:47:36،
47
36
با شناختی که از ایشان هست ایشان پا به جفت در خدمت میلیاردر های صادر کننده (پسته ،مس ،زعفران و.....) هستند .مگر اینکه اول خدا کمک کنه و دوم دولت بخواهد به شعارهاش بنفع مردم جامه عمل بپوشاند.
اميد: 1392/7/1411:57:22،
36
36
اياواقعا دليل اصلى كاهش ٣٦ درصدى حجم واردات بالاا بودن قيمت دلار است و يا سياستگذارى هاى غلط و انفعالى عمل كردن دولت ها و روانى بازى مخرب بازار ارز كه مجموعا امكان هر نوع تصميم گيرى حتى كوتاه مدت تجارى را غير ممكن مى سازد. مشكل اينجاست كه بازار ارز بيش از حد سياست زده شده! ثبات حياتى تر است از ارزانى!
علی: 1392/7/1412:00:11،
48
32

اگر رئیس کل مخواهد این بازگشت با شیب آرام صورت گیرد می خواهد به دلالان خون آشام که پول ملی کشور را که به منزله ی ناموس کشور است به حراج گذاشتند همکاری کند.
اگر هم قصد نگه داشتن دلار در همین قیمت هاست که فقر و فلاکت در انتظار اقشار متوسط و کم درامد جامعه خواهد بئود
ابی: 1392/7/1412:03:08،
44
35
آقای رئیس گویا نمی داند که امروز نرخ همه ی اجناس و خدمات حتی آنهایی که ربطی به ارز ندارند با نرخ سکه و دلار سنجیده می شود لذا برای برگشت زندگی مردم به حالت عادی باید دلار به قیمت های قبل برگردد .
پیمان: 1392/7/1412:03:36،
43
32
به نظر من دو احتمال هست اول اینکه رییس بانک مرکزی یا خودش تو کار دلاره دوم اینکه الت دست دلالان دلاره که مانع از بالا رفتن ارزش پول ملی میشه


آراز: 1392/7/1412:04:53،
48
35
به آقای روحانی رای دادیم که دلار بیاد پایین و... ما مردم در زمینه اقتصادی تخصص نداشتیم چون سقف افزایش دلار را نمیدونستیم و دلار فقط میرفت بالا حالا هم کف قیمت دلار را نمیدونیم چیست . آقای روحانی اگر حرف رییس بانک شما همان حرف شماست پس لطفا رای ساده مارا پس دهید.
بی نام: 1392/7/1412:08:18،
53
36
سیف باید استعفا بده
فرید: 1392/7/1412:24:42،
43
27
آقای دکتر روحانی چرا هیچ کاری نمی کنید. مردم بینوا چه گناهی دارند که باید جور افرادی مثل سیف را بکشند. این شخص با این پست کلیدی و با این حرفهایی که زده و آب در آسیاب دلالها و سفته بازها و رانت بازها ریخته باید حداقل توبیخ بشه. ما منتظریم.
ججججججججج: 1392/7/1412:29:16،
41
30
می خوان با ظرفیت گران نگه داشتن نرخ ارز مشکل یارانه هارو حل کنن ....از این دست بدن .....با دست دیگه پس بگیرن....به همین سادگی......رانت دولتی ....کسی که زور داره ابتکار عمل هم داره..
علی بابا: 1392/7/1412:32:06،
28
49
جدا چرا بعضیا درک و فهم ندارن که مملکتی که 8 سال ویران شده قرار نیست با یه ماه دوماه آباد بشه .
بعضیا درک کنند
فرشید: 1392/7/1412:58:07،
30
31
ازون حرفا بودا
فکر میکنیی بعداز اینکه متفقین برلین رو با خاک یکسان کردند چند سال طول کشید آلمان دوباره جزئ ابرقدرتهای جهان قرار گرفت
تازه جنک ایران یک جنگ مرزی بود که قابل مقایسه نیست
علی: 1392/7/1412:41:45،
33
28
روزی گذشت پادشهی از گذر گهی فریاد شوق به هوا خواست......
حسنك بي طرف: 1392/7/1412:56:02،
29
32
اميد داشتن خوب است و ادمي از اميد، انگيزه و جان ميگيرد و در واقع با اميد زنده است. وليكن شعار و وعده واهي دادن و ايجاد اميد دروغين در يك اجتماع، سم مهلكي بنام بي اعتمادي اجتماعي ايجاد ميكند كه بي اعتمادي مردم به دولت به ناپايداري اقتصادي و بي ثباتي آن مي انجامد. زيرا مردم اعتماد نميكند تا سرمايه هايشان را بدست دولت بدهند.
حسنك بي طرف: 1392/7/1413:21:00،
30
28
اميد داشتن خوب است و ادمي از اميد، انگيزه و جان ميگيرد و در واقع با اميد زنده است. وليكن شعار و وعده واهي دادن و ايجاد اميد دروغين در يك اجتماع، سم مهلكي بنام بي اعتمادي اجتماعي ايجاد ميكند كه بي اعتمادي مردم به دولت به ناپايداري اقتصادي و بي ثباتي آن مي انجامد. زيرا مردم اعتماد نميكند تا سرمايه هايشان را بدست دولت بدهند.
kazeme: 1392/7/1413:36:22،
29
27
این آقای کارشناس و ده کنشگر اقتصادی دیگر مصداق بارز همون آدم هایی هستند که توی یک اتاق تاریک می خواستند وجود یک فیل را تشخیص بدهند اما به چه نتایج و ذهنیت های عجیبی دست یافتند. آقا آب داره از سر می گذره، شما کجای کاری!
يكي از همه: 1392/7/1413:37:04،
37
27
آخه يكي نيست به اينا بگه چه كردين با اين مملكت و ملت ؟!
محمدنور: 1392/7/1414:31:31،
36
22
خداوند متعال ظالمان به مردم را به سزای اعمالشان خواهد رساند .
دیانا: 1392/7/1414:48:05،
33
26
قیمت دلار این نیست دولت دهم بزرگترین خیانت درحق مردم انجام داده دلار1226تومانی به 2500 مرجع رسونده این یعنی تورم 20 درصدی به40 درصد رسیده امیدواریم دولت تدبیر وامید قیمتهارو کاهش بده
ناشناس: 1392/7/1415:59:46،
39
33
چی فکر کردین؟؟یعنی اینا همش زیر سر این آقای سیف(مدیر عامل قبلی بانک صادرات) هستش!! پس دولت باید کسری بودجه رو از کی بگیره !؟
علیرضا: 1392/7/1419:59:20،
36
28
آقای روحانی رای مارو پس بده.تو هم مثل بقیه ای...فقط بهتر تونستی سر مردم رو گول بمالی..
فرید: 1392/7/1505:18:49،
32
28
اقای روحانی اگر واقعا به فکر مردم هستی صداقتت رو با برکناری سیف ثابت کن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار