کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مناقشات جنجالی بر سر میدان نفتی آرش


کد خبر : ۱۱۱۹۴۷جمعه، ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۴:۵۳۶۸۵۲ بازدید

وزرای شورای همکاری خلیج فارس دیروز پنجشنبه اعلام کردند که میدان گازی الدره [آرش] به‌طور انحصاری متعلق به عربستان سعودی و کویت ...
مناقشات جنجالی بر سر میدان نفتی آرشمناقشات جنجالی بر سر میدان نفتی آرش

وزرای شورای همکاری خلیج فارس دیروز پنجشنبه اعلام کردند که میدان گازی الدره [آرش] به‌طور انحصاری متعلق به عربستان سعودی و کویت است و آن‌ها به تنهایی حق استفاده از منابع طبیعی آن را دارند.

وزرای خارجه این شورا که در ریاض گرد هم آمده بودند همچنین «هرگونه ادعایی مبنی بر اینکه طرف حقوقی دیگری در این میدان حق بهره برداری دارد» را رد کردند.  با وجود اینکه این وزرا نامی از ایران نیاورده‌اند اما به نظر می‌رسد که منظور از طرف حقوقی دیگر، ایران است.

میدان نفتی-گازی آرش که کشورهای عربی آن را الدره می‌نامند حدود ۶۰ سال پیش از سوی یک شرکت ژاپنی کشف شد. ذخیره در‌جای گاز این میدان ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخیره نفت درجای آن هم نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود.

ایران و کویت ده‌ها سال است که بر سر منابع این میدان باهم اختلاف دارند و عربستان نیز در سال‌های اخیر با کویت برای توسعه این میدان قرارداد امضا کرده است.

خبرگزاری مهر پیش از این در گزارش نوشته بود که «به لحاظ فنی و با در نظر گرفتن میزان محاسبه پهنه سواحل دریایی در مقاطع مختلف زمانی از ۳، ۶ تا ۱۲ مایل و نیز در نظر گرفتن جزیره‌های خارک ایران و «فیلکه» کویت و همچنین وجود منطقه مشترک بی طرف بین کویت و عربستان، تفاهم بر سر میدان آرش را دچار پیچیدگی‌های گسترده کرده است. به عبارتی به گفته برخی کارشناسان این منطقه پیچیده‌ترین جغرافیای سیاسی در کل دریاهای جهان را داراست.

ایران حدود ۲۲ سال پیش اقدام به استقرار تجهیزات برای آغاز حفاری‌های اکتشافی در این میدان کرد که کویت، تهران به شکایت در مراجع بین‌المللی تهدید کرد و باعث شد تا ایران فعالیت‌های اکتشافی را متوقف کند.

جواد اوجی وزیر نفت ماه گذشته اعلام کرده بود که ایران خواهان بهره‌برداری یکپارچه و مشترک از این میدان است.

وی اضافه کرده بود که «با این حال چنانچه تمایلی به تفاهم و همکاری وجود نداشته باشد ایران تأمین حقوق و منافع و بهره‌برداری و اکتشاف از منابع یادشده را در برنامه قرار می‌دهد و هر گونه تضییع حقوق خود را برنمی‌تابد.»

از سوی دیگر وزرای شورای همکاری بار دیگر در جلسه شب گذشته خود در یک ادعای واهی، مالکیت سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی را متعلق به امارات عنوان کرد.

این موضوع باعث شد تا سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در این باره واکنش نشان دهد: «ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک ایران است و این بیانیه‌نویسی‌ها فاقد ارزش است.»

با این حال وی درباره میدان نفتی- گازی آرش واکنشی نشان نداد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو