کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

برق چاه های کشاورزی رایگان می شود


کد خبر : ۱۱۱۲۲۳شنبه، ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۳:۳۱۵۷۰۰۶ بازدید

در طرح مدیریت بار برق برای کشاورزان، هر کشاورزی که چاه‌های خود را فقط ۵ ساعت در روز...
برق چاه های کشاورزی رایگان می شودبرق چاه های کشاورزی رایگان می شود

در طرح مدیریت بار برق برای کشاورزان، هر کشاورزی که چاه‌های خود را فقط ۵ ساعت در روز آن هم در فاصله ساعت‌های ۱۱ تا ۱۸ خاموش کند، در باقی ساعات روز از برق رایگان بهره‌مند می‌شود؛ تنها شرط بهره‌مندی از این مشوق نیز آن است که کشاورز با شرکت برق استان خود تفاهم‌نامه امضا کند.

به گزارش ایسنا، در این کنار بهره‌مندی از برق رایگان، از نظر علمی نیز آبیاری در هوای گرم و در زمان تابش خورشید، باعث می‌شود که آب از سطح برگ و خاک تبخیر شود و گیاه تشنه بماند. افزون بر این، آبیاری در این زمان سبب آب بیهوده مصرف شود، بنابراین در تابستان برای مصرف بهینه آب، باید آبیاری در ساعات خنک روز انجام شود. افزون بر آن به منظور پیشگیری از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از وقوع پدیده فرونشست زمین، برای برداشت از چاه‌ها سقف تعیین شده است؛ درخواست سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس از وزارت نیرو برای جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌ها نیز موید این موضوع است که کشاورزان برای برداشت از چاه‌ها سقف دارند.

خضریان، هفدهم مرداد در جلسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: براساس گزارش دریافتی ۲۰ درصد چاه‌های کشاورزی بیش از میزان پروانه برداشت می‌کنند که لازم است وزارت نیرو اقدامات پیشگیرانه خود را انجام دهد. همچنین در پروانه بهره‌برداری چاه‌های کشاورزی، ساعات محدود است و کشاورزان تک فصلی حداکثر مجاز به استفاده از چاه‌های آب در ۱۸ ساعت از روز هستند که این میزان برای کشاورزان چند فصلی حتی به ۱۰ ساعت در روز نیز کاهش می‌یابد.

با توجه به سقف تعیین شده برای برداشت از چاه‌ها و محدودیت ساعت در بهره‌برداری از آن‌ها، کشاورزان می‌توانند با مدیریت زمان بهره‌برداری از این چاه‌ها هم از برق رایگان بهره‌مند شوند و هم آب را بهینه مصرف کنند و در نهایت نیز در تامین برق پایدار برای همه در تابستانِ داغِ امسال مشارکتی فعالانه داشته باشند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

مالتینا

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
مالتینا