کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

میزان ذخیره جدید سدهای کشور اعلام شد


کد خبر : ۱۱۱۰۷۰سه شنبه، ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۴:۵۷۴۳۶۴ بازدید

درحال حاضر با وجود 25 میلیارد و 460 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، 52 درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و 48 درصد این ظرفیت ...
میزان ذخیره جدید سدهای کشور اعلام شدمیزان ذخیره جدید سدهای کشور اعلام شد

درحال حاضر با وجود 25 میلیارد و 460 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۵۲ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و 48 درصد این ظرفیت خالی است.

در 324 روز گذشته از سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه 1401 تا 21 مرداد 1402) در مجموع 37 میلیارد و 850 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به ورودی 29 میلیارد و 700 میلیون مترمکعبی آب به سدها در مدت مشابه سال آبی گذشته، رشدی 27 درصدی داشته است.

همچنین در این مدت، به منظور تأمین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مباحث زیست محیطی، 31 میلیارد و 420 میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور رهاسازی شده که نسبت به خروجی 27 میلیارد و 60 میلیون مترمکعبی آب در مدت مشابه سال آبی قبل از سدها، 16 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحال حاضر با وجود 25 میلیارد و 460 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، 52 درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و 48 درصد این ظرفیت خالی است.

میزان ذخایر آبی سدها در روز بیست و یکم مردادماه 1401 بالغ بر 21 میلیارد و 810 میلیون مترمکعب بود، که مقایسه این رقم با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، نشان‌دهنده رشد 17 درصدی در این بخش است.

فیروز قاسم‌زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب و سخنگوی صنعت آب کشور در خصوص منابع آبی ذخیره شده در سدهای کشور گفت: امسال در مناطق مختلف کشور شاهد نامتوازنی بارش بودیم که به طبع آن منجر به نامتوازنی آب تولیدی و در نهایت کاهش ورودی آب به مخازن سطحی و سدها شد.

وی افزود: این در حالی است که بارندگی خوبی در غرب کشور داشتیم و رودخانه‌های کارون، کرخه و زاینده‌رود حجم دریافتی خوبی داشتند و اکنون سدهای آنها نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

قاسم‌زاده با بیان اینکه ورودی سدهای کشور نسبت به سال گذشته 27 درصد افزایش داشته است، گفت: با این حال اگر بخواهیم با متوسط 5 سال گذشته مقایسه کنیم، در ورودی مخازن 14 درصد کاهش داشته‌ایم که این میزان در برخی مناطق به 40درصد نیز رسیده است، چرا که ورودی برخی سدها مانند سد دوستی یا سد نهند یا سدهای استان گلستان صفر بوده و برخی رودخانه‌های دائمی، یا به رودخانه فصلی تبدیل شده‌ یا خشک شده‌اند.

سخنگوی صنعت آب کشور بیان داشت: در برخی حوزه‌ها 30 تا 40 درصد کاهش ورودی به مخازن سدها و در برخی دیگر از حوزه‌ها نیز به همین میزان افزایش داشته‌ایم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه "اکنون معادل 25.3 میلیارد مترمکعب و تقریباً معادل متوسط 5 ساله در مخازن کشور آب موجود است"، گفت: انتظار هست که با همین حجم مخازن، بتوانیم تأمین خوبی در سطح کشور انجام دهیم.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو