کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

300 متر زمین برای داوطلبان زندگی در جزیره ابوموسی


کد خبر : ۱۱۰۸۵۷چهارشنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۶:۲۶۲۱۳۶۱ بازدید

جزایر سه‌گانه ایران همیشه خط مقدم دفاع از کشور بوده‌اند اما تا کنون چندان روی موضوع مسکونی‌سازی آنها سرمایه‌گذاری نشده است. همین موضوع ...
300 متر زمین برای داوطلبان زندگی در جزیره ابوموسی300 متر زمین برای داوطلبان زندگی در جزیره ابوموسی

 جزایر سه‌گانه ایران همیشه خط مقدم دفاع از کشور بوده‌اند اما تا کنون چندان روی موضوع مسکونی‌سازی آنها سرمایه‌گذاری نشده است. همین موضوع سبب شده هر از گاهی شائبه‌ها درخصوص مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه و بیانیه‌های بی‌اساس شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر مالکیت امارات بر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی تکرار شود.

تکرار دوباره این ادعا در ماه‌های اخیر سبب شده دولت به منظور خنثی‌سازی طمع و ادعای بی‌اساس برخی کشورها با ارائه مشوق‌هایی، زمینه مسکونی‌سازی این مناطق را فراهم کند. یکی از این مشوق‌ها که مورد توجه بسیاری قرار گرفته این است که «هر ایرانی می‌تواند در جزیره ابوموسی صاحب خانه شود».

«ارسلان مالکی»، معاون وزیر راه و شهرسازی 14 مرداد ماه با اعلام این خبر گفته بود: دولت قصد دارد به هر ایرانی که متقاضی زندگی در جزیره ابوموسی باشد برای ساخت مسکن، زمین واگذار کند. بر این اساس برخی شروط از جمله فرم «ج» نیز برای متقاضیان زمین حذف شده و ثبت‌نام همه شهروندان ایرانی سرپرست خانوار یا واجد شرایط برای دریافت زمین در ابوموسی آزاد است.

توسعه جزیره ابوموسی از اولویت‌های مهم دولت است

«مهدی دوستی»، استاندار هرمزگان در گفت‌و‌گو با «ایران» مسکونی‌سازی جزایر را مطالبه جدی رهبری و تکلیف دولت عنوان کرد و اظهار داشت: باتوجه به موقعیت جغرافیایی هرمزگان و وجود جزایر متعدد در این استان، لازم است برای مسکونی‌سازی جزایر و رونق ساخت و ساز در این مناطق بویژه جزیره ابوموسی طرح‌های ویژه و مشوق‌هایی در نظر گرفته شود.

دوستی ادامه داد: در حال حاضر با دستور وزارت راه و شهرسازی فرم (ج) برای ساکنان شهرستان ابوموسی سبز شده و ساکنان آن می‌توانند در سایر شهرستان‌ها هم از مزایای زمین و تسهیلات دولتی مسکن بهره‌مند شوند.

علاوه بر این دولت در طرح جدید خود در نظر دارد به هر ایرانی که متقاضی سکونت در جزیره ابوموسی باشد زمین رایگان دولتی بدهد. این اقدام دولت، پاسخی مناسب به شائبه‌ها درخصوص مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه و بیانیه‌های بی‌اساس شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر مالکیت امارات بر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی است. البته به این نکته توجه داشته باشید که در این طرح حتماً باید واگذاری زمین، منتج به احداث کامل ساختمان شود و راهی برای سوداگری وجود ندارد.

دستور رئیس‌جمهور برای توسعه ابوموسی

استاندار هرمزگان توسعه و پیشرفت جزیره ابوموسی را خواست اهالی و اولویت استان دانست و افزود: در نظر داریم طرح‌های نو و خلاق را مورد استفاده قرار دهیم. در همین راستا از شرکت‌های دانش‌بنیانی که برای توسعه این جزیره اقدام کنند، حمایت خواهیم کرد.

وی با تأکید براهمیت توسعه زیرساخت‌ها در این جزیره افزود: با ارسال نامه، پیشنهاد‌هایی در خصوص تکمیل زیرساخت‌های آب و برق و حوزه‌های ورزشی و عمرانی و ارائه خدمات بهینه به مردم ساکن در جزیره و تأمین اعتبار برای ترددها به رئیس‌جمهور ارائه شده و ایشان دستور داده‌اند دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف برای توسعه ابوموسی فعال شوند و جایگاه ویژه این شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

تأمین برق پایدار جزیره، افزایش ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها، حل مسأله اشتغال ساکنان، واگذاری مجتمع برودتی 2 هزار تنی خلیج فارس(سردخانه شیلات)، ترسیم فضاهای گردشگری، تکمیل زیرساخت‌های بندری، تخصیص وام از محل قانون جوانی جمعیت، پایدار شدن خط پروازی، بکارگیری ساکنان ابوموسی در نفت فلات قاره سیری و صدور مجوز صید برای ساکنان این جزیره به تعداد از مهم‌ترین پیشنهاد‌هایی بوده که به رئیس‌جمهور ارائه شده است.

استاندار هرمزگان از تشکیل کارگروه توسعه ملی شهرستان ابوموسی در وزارت کشور خبر داد و افزود: خوشبختانه مطابق درخواست‌ها سردخانه شیلات به بخش خصوصی واگذار شده و با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد ریالی بخش مهمی از مشکل صیادان این شهرستان در تخلیه و فروش آبزیان صید شده حل شده است. به شهرداری ابوموسی نیز کمک‌های خوبی شد و علاوه بر تأمین و تخصیص یک دستگاه ماشین آتش‌نشانی و تخصیص بودجه 2.5 میلیارد تومانی برای بهسازی شهری، حواله 2 دستگاه ون نیز صادر و 120 تن قیر نیز تحویل شهرداری شده است.

زمین‌های ۳۰۰ متری آماده واگذاری است

«عباس کمالی»، مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان هم در این زمینه در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر نام‌نویسی متقاضیان مسکن ملی برای همه شهروندان ایرانی سرپرست خانوار یا واجد شرایط در ابوموسی آزاد است و متقاضیان برای ثبت‌نام می‌توانند با مراجعه به سامانه نهضت ملی مسکن درخواست خود را ثبت کنند.

وی با اشاره به اهمیت جزایر خلیج فارس برای کشور افزود: یکی از کارهای مهم صورت گرفته به منظور تشویق برای مهاجرت به این جزیره وعمرانی‌سازی جزایر خلیج‌فارس، حذف شرط فرم «ج» در طرح ملی مسکن برای جزیره ابوموسی است.

وی افزود: متقاضیان برای ثبت‌نام می‌توانند به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir مراجعه کنند. ۴۲ هکتار زمین در جزیره ابوموسی برای واگذاری به شهروندان در نظر گرفته شده و قرار است به هر متقاضی زمینی به مساحت ۳۰۰ مترمربع اختصاص پیدا کند. ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن هم‌اکنون روی سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن، در استان‌های البرز، ایلام، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، گلستان، مازندران و هرمزگان انجام می‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان توضیح داد: فرم «ج» به معنای آن است که در صورت استعلام دولت، فرد متقاضی تسهیلات مسکن دولتی و افراد تحت تکفل او 5 سال گذشته، زمین یا ملکی به نام نداشته باشند. فرم «ج» یکی از شروط واگذاری زمین، مسکن یا تسهیلات دولتی در بخش مسکن به‌حساب می‌آید و اگر کسی از چنین امکاناتی استفاده کرده باشد، دیگر نمی‌تواند از آنها بهره‌مند شود.

وی خاطر نشان کرد: فرم «ج» متقاضیان واگذاری زمین رایگان در ابوموسی حتی در صورتی که موفق به ساخت و تکمیل واحد شده و در اصطلاح صاحبخانه به‌حساب بیایند سبز خواهد ماند تا آنها بتوانند همچنان در سایر شهرستان‌ها از مزایای زمین دولتی و تسهیلات مسکن استفاده کنند. متقاضیان واگذاری زمین رایگان در ابوموسی همچنین از شرط احراز سکونت نیز معاف خواهند بود.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

مالتینا

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
مالتینا