کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تصویب لایحه حجاب براساس اصل ۸۵ خطرناک است؟


کد خبر : ۱۱۰۸۰۰دوشنبه، ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵:۰۴۸۵۰۸ بازدید

علی تقی‌زاده، حقوق‌دان و نماینده مجلس ششم تصویب لایحه حجاب را براساس اصل ۸۵...
تصویب لایحه حجاب براساس اصل ۸۵ خطرناک است؟تصویب لایحه حجاب براساس اصل ۸۵ خطرناک است؟

علی تقی‌زاده، حقوق‌دان و نماینده مجلس ششم تصویب لایحه حجاب را براساس اصل ۸۵ قانون اساسی زنگ‌خطری برای مردم تلقی کرد

او گفت:«براساس قانون‌اساسی قانون‌گذاری تنها وظیفه قانون‌گذار و نمایندگان مجلس است و قانون‌گذاری قابل واگذاری به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی نیست. اما اصل ۸۵ قانون اساسی یک استثنا پیش‌بینی کرده است؛ مبنی براینکه «مجلس در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتادودوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند.

هم میهن نوشت: در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آن با مجلس خواهد بود.» در این صورت صحن علنی مجلس اقدام بررسی ماده به ماده طرح یا لایحه و در نهایت اقدام به وضع قانون نمی‌کند و آن را به کمیسیون تخصصی مربوطه ارجاع می‌دهد تا کمیسیون موضوع را بررسی کند.»

او ادامه داد:«در صورت تصویب موضوع توسط کمیسیون، مصوبه تا مدتی به صورت قانون آزمایشی اجرا می‌شود. کمیسیون‌ها متشکل از افراد محدودی است. خطری که درباره اصل ۸۵ شدن این لایحه حجاب و عفاف وجود دارد این است که با بررسی یک لایحه یا طرح در صحن علنی مجلس‌، نمایندگان ماده به ماده و کلمه به کلمه موضوع را بررسی کرده و در رابطه با موضوع اظهارنظر می‌کنند.

صحن علنی هم به‌صورت مستقیم پخش شده و مردم در جریان آن قرار می‌گیرند که چه چیزی تصویب شد و نظر هر نماینده چه بود.» این نماینده اسبق مجلس مهم‌ترین علت تصمیم‌گیری مجلس برای تصویب لایحه حجاب براساس اصل ۸۵ قانون اساسی را تلاش برای عدم آگاهی افکار عمومی از اهداف و مسائلی که در این لایحه گنجانده شده است، می‌داند. او تاکید کرد:«هفتاد ماده این لایحه آنقدر زیاد نیست که صحن علنی مجلس نتواند مورد بررسی قرار دهد.

اگر طرح یا لایحه‌ای آنقدر طولانی باشد که سال‌ها وقت مجلس را بگیرد با توجه به مشغله مجلس آن را برای بحث و بررسی اصل ۸۵ به یک کمیسیون تخصصی ارجاع می‌دهند. بنابراین باید افکار عمومی درجریان این موضوع قرار بگیرند که نمایندگان‌شان با استفاده از این شیوه در حال مخفی‌کاری هستند. این موضوع به همه خانواده‌ها و جامعه مرتبط است و بررسی آن در صحن علنی مردم را در جریان موضوع قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد برخی سعی دارند جنگ رسمی با جامعه را آغاز کنند.» این حقوقدان در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از این شیوه در موارد مهمی مانند طرح صیانت یا لایحه حجاب و عفاف به‌نوعی سوءاستفاده از این اصل مهم قانون اساسی می‌تواند باشد یا خیر؟ اظهار کرد:«مجلس هر طرح یا لایحه‌ای را می‌تواند با استفاده از این اصل به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع دهد اما باید توضیحات و دلایل متقنی در این زمینه ارائه دهد. بنده مشاهده نکردم که کسی درباره چرایی ارجاع این لایحه به اصل ۸۵ توضیح دهد.»اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو