کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ژاپن میانجی ایران و اروپا می‌شود


کد خبر : ۱۱۰۷۶۲دوشنبه، ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۴:۱۸۳۵۳۵۳ بازدید

پس از یک هفته گمانه زنی درباره سفر حسین امیرعبداللهیان به ژاپن، وزیر خارجه ساعاتی پیش وارد توکیو شد. گفته می شود رایزنی بر سر میانجی گری ...
ژاپن میانجی ایران و اروپا می‌شودژاپن میانجی ایران و اروپا می‌شود

پس از یک هفته گمانه زنی درباره سفر حسین امیرعبداللهیان به ژاپن، وزیر خارجه ساعاتی پیش وارد توکیو شد. گفته می شود رایزنی بر سر میانجی گری ژاپن در روابط شکرآب برجامی ایران و اروپا محور اصلی این سفر است.

حسین امیرعبداللهیان پس از ورود به توکیو در کنفرانسی خبری درباره گفت‌وگوهای غیرمستقیم با آمریکا گفت: البته تبادل زندانیان یک موضوع انسانی است که ما در این خصوص گفت‌وگوهای غیرمستقیمی را از سال گذشته با طرف آمریکایی داشتیم.

بر اساس گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان در مورد سفر به توکیو و روابط دو کشور ایران و ژاپن نیز اظهار کرد: در استراتژی دکتر رئیسی نگاه به آسیا از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی کشور محسوب می‌شود. در این چارچوب، توسعه مناسبات با کشور دوست، ژاپن مورد توجه جدی ماست.

وی افزود: سرمایه بزرگی در اختیار ماست؛ شامل بیش از یک هزار سال مناسبات مردمی و فرهنگی و بیش از ۹ دهه مناسبات رسمی دیپلماتیک. ما این مناسبات تاریخی را یک پشتوانه قوی برای مناسبات و همکاری‌های دو کشور می‌دانیم.

هدف اصلی سفر به ژاپن چیست؟

وزیر خارجه ایران همچنین با اشاره به گفت‌وگوها و مذاکرات که با تلاش و میانجیگری اتحادیه اروپا و جوزپ بورل انجام شد، گفت: این گفت و گو ها ناظر بر بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات کامل در برجام است.

با این همه، گفته می شود رایزنی بر سر میانجی گری ژاپن در روابط شکرآب برجامی ایران و اروپا محور اصلی این سفر است.

ایران که در محور عمان در حال پیگیری مذاکرات غیر مستقیم با ایالات متحده است، این بار قصد دارد با میانجی‌گری ژاپن، اتحادیه اروپا را به میز مذاکرات بازگرداند. 

از تیرماه امسال، اتحادیه اروپا با تاکید بر ادعای همکاری های نظامی ایران و روسیه و همچنین ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ روسیه علیه اوکراین، موضوع نقض قطعنامه 2231 از سوی ایران و روسیه را مطرح کرد؛ موضوعی که در مسیر مذاکرات رفع تحریم ها خلل جدی ایجاد کرده و به چالشی جدی تبدیل شده است. 

البته امیرعبداللهیان در این کنفرانس خبری، در خصوص اوکراین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره این موضع ثابت و اصولی خود را مورد تاکید قرار داده است که جنگ راه حل نیست.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: ما از ابتدای جنگ تلاش‌هایی را در عالی‌ترین سطح و  رئیس جمهوری برای توقف جنگ و بازگشت طرفین به گفت‌وگو و راه حل سیاسی در دستور کار قرار دادیم و در این چارچوب اقدامات فعالانه‌ای را به عمل آوریم.  

امیرعبداللهیان افزود: ناتو و تحریکات این سازمان را  یکی از ریشه‌های اصلی جنگ و بحران می‌دانیم. به تلاش‌های خود برای توقف جنگ و تمرکز طرفین بر راه حل سیاسی ادامه می‌دهیم. 

برای جنگ اوکراین، به روسیه سلاح ندادیم

امیرعبداللهیان در ادامه با رد هرگونه اتهام در مورد استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین گفت: طبعا یکی از محورهای روابط با کشور روسیه در طول سال‌های گذشته  همکاری‌های دفاعی بوده اما هیچ گاه برای بکارگیری پهپادها  و یا سلاح‌های ایرانی در جنگ اوکراین امکاناتی را در اختیار مسکو قرار نداده‌ایم.  شما می‌دانید که روسیه خود یکی از تولیدکننده‌ها و صادرکننده‌های بزرگ سلاح در جهان است.  

وزیر خارجه ایران یادآوری کرد: امروز، من یک گزارشی را در ژاپن مطالعه کردم که تایید می‌کند که تسلیحاتی که در اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد بخش عمده آن از آمریکا و کشورهای غربی تامین شده است.  

رد ارسال پهپاد به روسیه بر علیه اوکراین

وی افزود: ما هیچ گونه پهپادی برای استفاده در اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده‌ایم. سال گذشته شخصا از وزیر خارجه اوکراین خواستم چنانچه اسنادی در این رابطه در اختیار دارند آن را به مقام‌های نظامی کشورم ارائه بدهند. با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم هیات نظامی کشورم به لهستان سفر و با مقامات نظامی اوکراین در این باره دیدار کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: هیات نظامی ما وارد ورشو شد اما طرف اوکراینی در محل ملاقات حاضر نشد. در تماس تلفنی با وزیر خارجه اوکراین گفتم که مطمئن شدم سند ادعایی در اختیار شما نیست و اتهامات به ایران در خصوص کاربرد پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین کاملا غلط و نادرست است.

وی تصریح کرد : مجددا با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم هیات‌های نظامی دو کشور در عمان دیدار کنند. هیچ سند قابل قبولی از طرف اوکراین در دیدار نظامیان دو کشور ارائه نشد. قرار شد طرف اوکراین اسناد خودش را بار دیگر بررسی کند و در نشستی دیگر با طرف ایرانی مورد بررسی قرار بگیرد. ما بارها پیگیری کردیم که این نشست برگزار شود اما طرف اوکراینی در دور جدید گفت‌وگوها حاضر نشدند.  

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما مخالف تسلیح هر یک از طرفین جنگ در اوکراین هستیم. تداوم گسترده ارسال گسترده سلاح‌های آمریکایی و غربی به اوکراین را عامل ناامنی و بی‌ثباتی بیشتر اوکراین و کشتار و ویرانی بیشتر در این کشور می‌دانیم.

وی ادامه داد: بار دیگر تاکید می‌کنم که بر اساس گزارش ژاپن نیوز، عمده قطعات به کار گرفته شده نظامی در جنگ اوکراین از کشورهای غربی تامین شده است. جنگ در اوکراین راه حل نیست. جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه در  اوکراین، افغانستان و سایر کشورها کنار جنگ قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

امیر عبداللهیان گفت : آمریکا و غربی‌ها باید اتهامات بی‌اساس علیه ایران را متوقف کنند. فکر می‌کنم موضع مشترک تهران و  توکیو در زمینه مناقشه اوکراین توقف جنگ و تمرکز بر صلح است.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو