کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

دزدی 1.5 میلیون دلاری از خانه وزیر غنایی


کد خبر : ۱۱۰۳۴۸چهارشنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۸:۲۳۱۵۸۰ بازدید

یک وزیر کابینه دولت غنا که فکر می‌کرد که با مراجعه به پلیس برای گزارش سرقت از خانه‌اش کار درستی انجام می‌دهد حالا حسابی به دردسر افتاده است.
دزدی 1.5 میلیون دلاری از خانه وزیر غناییدزدی 1.5 میلیون دلاری از خانه وزیر غنایی

یک وزیر کابینه دولت غنا که فکر می‌کرد که با مراجعه به پلیس برای گزارش سرقت از خانه‌اش کار درستی انجام می‌دهد حالا حسابی به دردسر افتاده است.

بر اساس گزارش دادگاه، سارقان در دزدی از خانه خانم سیسیلیا آلنا داپاه پول نقدی به میزان ۱ میلیون دلار، ۳۰۰ هزار یورو و همچنین ۳۵۰ هزار پول محلی غنا معادل ۳۰ هزار دلار آمریکا را به اضافه اقلام شخصی از جمله کیف‌های دستی به ارزش ۳۵ هزار دلار و همچنین جواهرات او به ارزش ۹۵ هزار دلار آمریکا به سرقت برده‌اند. مجموع این ارقام به حدود ۱.۵ میلیون دلار می‌رسد.

البته خانم آلنا داپاه این اعداد را تکذیب کرده و گفته چنین مبالغی در خانه نداشته است اما افشاگری‌ها در خصوص پول‌هایی که در خانه این مقام دولتی بوده خشم عمومی در غنا را به همراه داشته است. آن‌هم در شرایطی که پول این کشور در ماه‌های اخیر به سرعت در حال از دست دادن ارزش خود بوده و مسئولان، احتکار کنندگان دلار را مقصر مشکلات اقتصادی و بی‌ارزش شدن پول ملی می‌دانند. 

خانم داپاه روز شنبه از سمت خود به عنوان وزیر بهداشت و منابع آب استعفا داد. سمتی که او در پنج سال گذشته در آنجا حضور داشته و احتمالا فرصت‌های اقتصادی مناسبی برایش به ارمغان آورده است. او در استعفای خود مدعی شد که اطمینان دارد که هرگونه بررسی نشان خواهد که با صداقت عمل کرده است. 

با این حال او روز دوشنبه از سوی مقام‌های قضایی دستگیر شد. دفتر دادستان ویژه که به اتهامات اختلاس علیه مقامات بلندپایه رسیدگی می کند، اعلام کرد که خانم دپاه را به اتهام «فساد و جرایم مرتبط با آن در رابطه با نگهداری مقادیر زیادی پول نقد و سایر اقلام با ارزش» دستگیر کرده است.

با این حال، او اواخر روز دوشنبه پس از بازجویی اولیه و تفتیش اقامتگاه‌های رسمی و خصوصی‌اش در آکرا پایتخت غنا به قید وثیقه آزاد شد. 

دو زن که به عنوان کارگر خانگی در خانه وزیر کار می‌کردند اکنون در کانون اتهامات قرار دارند. گفته می‌شود یکی از آنها به عنوان نگهبان عمل کرده و دیگری پول‌ها و کالاها را به سرقت برده است. 

بر اساس گزارشی که از سوی نهادهای قضایی غنا منتشر شده، دنیل اوسی کوفور، همسر خانم داپاه در اکتبر سال گذشته در هنگام بازگشت به خانه متوجه یک صدای غیرعادی در اتاق خوابش می‌شود و سپس یکی از متهمان را دیده که پشت در پنهان شده‌است. بعد از آن بود که این زوج متوجه شدند چیزهایی گم شده اما هفت ماه بعد برای گزارش این دزدی به پلیس مراجعه کردند. 

مشخص نیست که چرا این تأخیر طولانی صورت گرفته است، اما ادعا می شود که در آن مدت متهمان به ولخرجی‌های گزاف پرداخته‌اند.

ظاهراً یکی از آنها یک خانه سه خوابه در حومه آکرا و همچنین وسایل مجللی برای آن خانه خریده است. ضمن این که یکی از آنها به دوست پسرش پول داده تا دو خودرو هیوندا النترا و هوندا سیویک بخرد. سارقان همچنین متهم هستند که یک خانه سه‌خوابه در شهری دیگر اجاره کرده‌اند. یکی از متهمان همچنین ظاهرا از بخشی از این پول را برای ساختن یک منزل سه خوابه برای خود استفاده کرده است. 

خانم داپاه در نامه استعفای خود نوشته است گزارش‌ها در خصوص این که در دزدی از خانه او مبالغ هنگفتی از ارزهای خارجی سرقت شده با آنچه به پلیس گزارش داده متفاوت است و بر همین اساس مدعی شده که این اتهامات درست نیستند. 

در این شرایط نانا آکوفو آدو، رئيس جمهوری غنا هم ضمن حمایت از وزیر خود نوشت: «من مطمئن هستم که در پایان تحقیقات صداقت شما اثبات خواهد شد.» آکوفو که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئيس جمهوری غنا انتخاب شده از خانم داپاه در سمت‌های مختلفی استفاده کرده است. او پیشتر در سازمان هوانوردی و در ادامه در وزارت بهداشت و منابع آب فعالیت کرده بود. اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو