کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

ریزش 33 هزار واحدی شاخص بورس


کد خبر : ۱۱۰۱۸۱شنبه، ۳۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۲:۱۵۱۰۷۶۷ بازدید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم تحت تأثیر دخالت‌های دولت و قیمت‌گذاری دستوری، در یک روند رو به ریزش قرار گرفت، به گونه‌ای که ...
ریزش 33 هزار واحدی شاخص بورسریزش 33 هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم تحت تأثیر دخالت‌های دولت و قیمت‌گذاری دستوری، در یک روند رو به ریزش قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 1.65 درصد به رقم یک میلیون و 983 هزار و 103 واحد رسید.

شاخص هموزن با کاهش 12 هزار و 606 واحد به رقم 699 هزار و 934 واحد رسید. ارزش بازار که به 9 میلیون میلیارد تومان هم رسیده بود، امروز به 7 میلیون و 173 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.3 میلیارد سهام در قالب 330 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 275 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز معاملاتی قبل 1.65درصد کاهش یافت. این دو شاخص با معیار هموزن 1.77 درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور 1.35 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 1.46 درصد کاهش یافت شاخص بازار دوم بورس 1.86 درصد افت کرد.

شاخص‌هایی که در روزهای گذشته شاخص‌ساز بودند امروز بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند که می‌توان به نماد شرکت‌های شستا، پتروشیمی خلیج‌فارس، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت تهران، پتروشیمی پردیس،‌گسترش نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی نوری نام برد.

در فرابورس ایران هم اوضاع امروز نامناسب بود شاخص کل با کاهش 306 واحد به رقم 26 هزار و 350 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 440 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 485 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 3.9 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 224 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 69 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل فرابورس و شاخص قیمت نسبت به روز معاملاتی قبل 1.15 درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 2.43 درصد افت کردند. شاخص بازار اول فرابورس 1.85 درصد افت کرد، شاخص بازار دوم فرابورس 0.82 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی تندگویان، سنگ آهن گهرزمین، جهان فولاد غدیر، بیشترین اثر مثبت در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مالی سپهر صادرات، صبا تأمین، آریا ساسول و جهان فولاد سیرجان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه بیش از 80 درصد اقتصاد در اختیار دولت است گاهی مدیران دولتی با تصمیمات نادرست خود باعث ریزش بازار می‌شوند تصمیماتی مانند قیمت دستوری و تعیین قیمت برای کالاهای بورسی و فرابورسی باعث سیگنال منفی به بازار و ریزش ارزش بازار می‌شود در حالی که اگر دولت میزان دخالت در بازار سرمایه را کم کند، در واقع بهترین حمایت را از این بازار انجام داده و می‌تواند امیدوار باشد سرمایه‌های سرگردان به جای رسوخ به بازار ارز، طلا و ملک و آپارتمان به سمت بازار شفاف بورس حرکت کند و بخشی از این پول‌ها به تولید تزریق شود.

بازار سرمایه می‌تواند به سکویی برای تأمین مالی شرکت‌ها تبدیل شود، به شرط اینکه دخالت دولت در این بازار به حداقل کاهش پیدا کند. از طرفی مدیران دولتی از جمله وزیر اقتصاد بارها وعده کرده بود کاری می‌کنیم که اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر باشد در حالی که ملاحظه می‌شود تصمیمات اقتصادی دولت هر سه یا چهار ماه مرتب عوض می‌شود که این به زیان ثبات در بازار و ثبات تصمیم‌گیری است و اقتصاد را از پیش‌بینی‌پذیری خارج می‌کند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو