کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

می‌خواهم اجاره را قبل از پایان یک‌ سال فسخ‌ کنم، چه‌ کنم؟


کد خبر : ۱۱۰۰۲۸سه شنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۲:۱۲۱۸۰۰ بازدید

این هفته به چهار سوال مطرح شده از سوی مخاطبان روزنامه پاسخ می‌دهیم:
می‌خواهم اجاره را قبل از پایان یک‌ سال فسخ‌ کنم، چه‌ کنم؟می‌خواهم اجاره را قبل از پایان یک‌ سال فسخ‌ کنم، چه‌ کنم؟

 این هفته به چهار سوال مطرح شده از سوی مخاطبان روزنامه پاسخ می‌دهیم:

سوال یک: قطعه‌ای زمین به شخصی با وکالت بلاعزل واگذار کردم و در آن شرط شده بود که تمام مشکلات زمین و اخذ مجوز ادارات را به طور کلی انجام بدهد. بعد از ۵ سال هیچ اقدامی نکرده است. خود شخصا به ادارات مذکور مراجعه و مشکلات را برطرف و رضایت اداره را گرفتم. حالا تکلیف آن وکالت بلاعزل چه خواهد شد؟ خریدار شرط خرید را انجام نداده است.

پاسخ: امکان عزل موکل وجود ندارد مگر اینکه در وکالت، فروش این زمین مشروط به برطرف کردن آن مشکلات توسط خریدار شده باشد و این موضوع باید به صورت شرط فروش زمین درج شده باشد. در غیر این صورت شما صرفا مستحق اجرت‌المثل کاری خواهید بود که انجام دادید. البته در صورت فوت طرف مقابل این وکالت زایل خواهد شد.

سوال دو: منزل ما و همسایه کناری ویلایی است. بوی نامطبوع ادرار سگ همسایه آزاردهنده شده و این بو همیشه در منزل و حیاط ما هست. آیا امکان شکایت برای رفع آن وجود دارد؟

پاسخ: بله. امکان شکایت با عنوان مزاحمت وجود دارد. طبق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، مرتکبین هرگونه اقدام به تجاوز و تصرف عدوانی ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد ذکر شده در این ماده، به مجازات حبس از یک ماه تا یک‌سال حبس محکوم خواهند شد. دادگاه موظف است حسب مورد رفع تملک یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید.

سوال سه: همسایه ما چوب بری دارد و خیلی سروصدا دارد. می‌توان از او شکایت کرد؟

پاسخ: مطابق پاسخی که به سوال بالا دادیم امکان شکایت از این فرد نیز وجود دارد مگر اینکه برای کار خود مجوز داشته باشد و ضمنا این کار را در ساعات متعارف انجام بدهد. در غیر این صورت، امکانی برای شکایت وجود نخواهد داشت.

سوال چهار: بنده آپارتمانی اجاره کرده‌ام. مدت ۲ماه و اندیست که به دفتر قضایی مراجعه و شکایت نوشتم پیروی اینکه صاحبخانه مبلغ رهن مرا که ۳۰۰ میلیون تومان کامل است نمی‌دهد. در بالکن کبوترها لانه کردند و من آلرژی و آسم دارم و اذیت می‌شوم. دستشویی به طبقه سوم آب ریزش و خرابی دارد. به من گفتند باید کارشناس استخدام کنی اما من بیکارم و این امور مبلغ زیادی می‌خواهد. راه‌حلی به من بگویید.

پاسخ: ضمن درک موقعیت دشوار شما باید گفت که برای فسخ قرارداد قبل از موعد مقرر، نیاز به دلیل دارید و این دلیل باید توسط کارشناس، تایید شود. از این رو اگرچه کارشناسی هزینه دارد ولی صحبتی که به شما گفته شده درست است و باید هزینه کارشناسی (که البته نباید خیلی هم زیاد باشد) را بدهید تا در این زمینه تامین دلیل صورت گیرد.اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو