کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مقابله به مثل دیپلماتیک ایران مقابل با روسیه


کد خبر : ۱۱۰۰۱۶سه شنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۶:۲۵۱۰۳۰۱ بازدید

وزیرخارجه کشورمان با بیان این‌که مداخلۀ روسیه یا هر طرف دیگری در مسائل تمامیت ارضی ایران را برنمی‌تابیم، اظهار کرد: بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین ...
مقابله به مثل دیپلماتیک ایران مقابل با روسیهمقابله به مثل دیپلماتیک ایران مقابل با روسیه

وزیرخارجه کشورمان با بیان این‌که مداخلۀ روسیه یا هر طرف دیگری در مسائل تمامیت ارضی ایران را برنمی‌تابیم، اظهار کرد: بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین تاکید داریم.همزمان خرازی نیزخواستار حل اختلافات ارضی ژاپن و روسیه از طریق مذاکره شد.

موضع‌گیری روسیه درباره جزایر سه‌گانه اگرچه متاسفانه از زبان چینی ها نیز تکرار شده بود اما ورود روس ها به چنین موضوع مهم و حساسی قطعا آغاز یک مسیر است. مسیری که باید با تدبیر از همین اول متوقف شود. این امر نیاز به جدیت در واکنش از طرف ایران داشته و دارد.آن چه امروز نیاز است موضع‌گیری محکم اما مدبرانه‌ در مقابل روسیه است. روسیه نباید تصور کند که در هر حال ما در کنارش می‌مانیم بلکه باید بداند که برای همکاری ایران، نیاز به احترام و جلب منافع دوطرفه دارد.

در این بین، بعد از موضع گیری روسیه علیه جزایر سه‌گانه ایرانی خلیج فارس به نفع امارات، کمال خرازی رئیس شورای راهبردی امور خارجه درخصوص جزایر مورد اختلاف کوریل (مورد اختلاف میان ژاپن _ روسیه) و حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه نیز با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین (اراضی شرقی اشغالی توسط روسیه) در مقابل موضع غیر دیپلماتیک اخیر روسیه مقابله به مثل کردند. دیروز حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، میزبان «بدر بن حمد البوسعیدی» وزیر خارجه عمان بود.

امیرعبداللهیان گفت: به تازگی در بیانیه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و روسیه در مسکو، بندی درباره تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده است. ما با هیچ طرفی در مسیر حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تعارفی نداریم. از آن چه در یکی از بندهای این بیانیه در خصوص جزایر سه گانه دارای تعلق همیشگی و ابدی به ایران درج شده، ناخرسندیم.

در پی احضار سفیر روسیه به وزارت خارجه، روز گذشته از کانال‌های دیپلماتیک توضیحاتی را در این باره از مقامات روسیه دریافت کردیم. ما این توضیحات را کافی نمی‌دانیم و هرگز تکرار این رویه را در بیانیه‌ها و مداخله روسیه یا هر طرف دیگری در مسائل مربوط به تمامیت ارضی ایران برنمی‌تابیم. وی افزود: در خصوص اوکراین همچنان بر سیاست اصولی خود مبنی بر توقف جنگ و تمرکز بر راه‌حل سیاسی تأکید داریم. معتقدیم احترام به تمامیت ارضی یکایک کشورها بر مبنای حقوق بین‌الملل باید مورد توجه قرار گیرد. بر تمامیت ارضی کشورها از جمله اوکراین تأکید داریم و بر موضوع توقف جنگ و تمرکز بر راه‌حل سیاسی اصرار می‌کنیم و از طرفین درگیری می‌خواهیم به مسیر مذاکرات سیاسی بازگردند. همچنین سفیر ژاپن در تهران صبح دیروز با سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیدار کرد. در این دیدار درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز آخرین وضعیت روابط دو کشور بحث و گفت و گو شد.

در این دیدار، دکتر خرازی با تاکید بر اهمیت  تحولات منطقه خاوردور و آثار جنگ اوکراین بر این منطقه گفت: شورای راهبردی روابط خارجی با توجه به افزایش تحرکات نظامی و دفاعی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در محیط پیرامونی ژاپن و احتمال وقوع درگیری‌ های نظامی در آینده، این تحولات را با حساسیت دنبال می‌کند. سفیر ژاپن در واکنش به اظهارات خرازی با تشریح موضع کشورش در باره جنگ اوکراین و تبعات احتمالی این بحران برای ژاپن و محیط پیرامونی آن، به اختلاف ارضی کشورش با روسیه اشاره کرد و گفت: با شروع جنگ اوکراین، روسیه مذاکرات دوجانبه با ژاپن در خصوص جزایر اشغالی کوریل را متوقف کرده است. خرازی در پاسخ اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک موضع اصولی با هر گونه مداخله نظامی و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها مخالف است و به اعتقاد این جانب بهترین راه برای حل و فصل اختلافات ارضی بین ژاپن و روسیه بر سر جزایر چهارگانه، مذاکره مستقیم  بین دو کشور است. گفتنی است روسیه پس از جنگ جهانی دوم، جزایر کوریل را به سرزمین خود منضم کرد ولی ژاپن این جزایر را سرزمین شمالی می نامد و آن‌ها را  «اشغال شده توسط روسیه» می‌داند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها