کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

خرابی سوزن انژکتور


کد خبر : ۱۰۹۸۸۹شنبه، ۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴:۵۴۸۷۷۷ بازدید

موتورهای قابل احتراق به سه عنصر حیاتی برای کمک به موتور برای تولید نیرو نیاز دارند : هوا، جرقه و سوخت. اگر هر یک از این عناصر وجود نداشته باشد، موتور

اطلاع رسانی تبلیغاتی

موتورهای قابل احتراق به سه عنصر حیاتی برای کمک به موتور برای تولید نیرو نیاز دارند : هوا، جرقه و سوخت.

اگر هر یک از این عناصر وجود نداشته باشد، موتور شما برای عملکرد یا حتی روشن شدن مشکل خواهد داشت. تزریق سوخت فرآیندی است که سوخت را به یک موتور احتراق داخلی می رساند. هنگامی که انژکتورهای سوخت مسدود شده یا از نظر الکتریکی از کار افتاده اند، ممکن است وسیله نقلیه شما آنطور که باید عمل نکند.

انژکتور سوخت چیست؟

انژکتورهای سوخت صرفاً شیر برقی هستند، سیم پیچ‌های استوانه‌ای سیمی که به عنوان آهن‌ربایی حامل جریان الکتریکی عمل می‌کنند و پیستون‌ها را به‌عنوان بخشی از سیستم سوخت رسانی موتور خیلی سریع فعال می‌کنند. این دستگاه یک مقدار پرفشاری از بنزین را که توسط کامپیوتر داخلی خودرو کنترل می‌شود، به موتور می‌پاشد. کامپیوتر یا ECU میزان سوخت و زمان دقیق تخلیه سوخت را تنظیم می کند. اکثر خودروها و کامیون های سبک با موتورهای احتراق داخلی به یک انژکتور سوخت در هر سیلندر مجهز هستند. در طول عمر خودرو، انژکتورها می توانند میلیون ها بار وارد عمل شوند.

در گذشته، وسایل نقلیه برای پاشیدن سوخت به منیفولد ورودی بالایی برای مخلوط شدن با هوا قبل از ورود به محفظه احتراق برای احتراق ساخته می شدند. با گذشت زمان، تولیدکنندگان به تزریق سوخت با استفاده از فرآیند یک انژکتور در هر سیلندر پی بردند، جایی که سوخت به منیفولد ورودی پایینی درست در پشت سوپاپ ورودی تزریق می‌شود. در اواخر، بسیاری از خودروسازان به تزریق مستقیم روی آورده اند. تزریق مستقیم سوخت را به جای منیفولد ورودی، مستقیماً در هر سیلندر رسوب می دهد. سیستم های تزریق مستقیم سوخت آلاینده های کمتری تولید می کنند، قدرتمندتر هستند و سوخت را با کارایی بیشتری ارائه می کنند. با این حال، تزریق مستقیم به دلیل قطعات گران‌تر و مصرف سوخت بالاتر، هزینه بیشتری دارد. بنابراین، در حالی که خودرو ممکن است سوخت را به طور موثرتری مصرف کند، مقدار قابل توجهی مصرف می کند.

 

علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟

انژکتورهای سوخت معمولاً به دلیل تجمع آلاینده‌هایی مانند کربن از کار می‌افتند. تجمع کربن می تواند باعث گرفتگی یا گرفتگی جزئی انژکتور شود و از بسته شدن کامل انژکتور جلوگیری کند. این منجر به قطره ای می شود که باعث ایجاد آتش ناقص می شود. انژکتورهای سوخت همچنین می توانند به دلیل خشک شدن و ترک خوردگی درزگیرهای لاستیکی یا ترک در خود انژکتور به بیرون نشت کنند. بخش های الکتریکی انژکتور به ویژه در برابر سن، گرما و آسیب ناشی از رطوبت آسیب پذیر هستند. علائم شکست عبارتند از:

 • آتش‌سوزی ناقص به دلیل کمبود سوخت: آتش‌سوزی‌ها رویدادهای قابل‌توجهی هستند که در هنگام کار کردن موتور رخ می‌دهند که اغلب با تفاوت در عملکرد یا صدای ناگهانی ناگهانی مشخص می‌شوند. با این حال، هر چه موتور بزرگتر باشد، کمتر احتمال دارد که خطا را احساس کنید.
 • دور آرام: ممکن است در هنگام توقف احساس کنید موتور در حال از کار افتادن است.
 • کمبود نیرو - موتور قادر به تولید قدرت کافی برای کار نیست.
 • راندمان سوخت ضعیف: سوخت یا با نشت هدر می رود، یا مقدار زیادی از آن را تامین می کند یا نمی تواند الگوی اسپری مناسبی برای سوختن ایجاد کند.
 • چراغ موتور را روشن کنید: سوخت زیاد یا ناکافی تحویل موتور ممکن است چراغ چک موتور را روشن کند.
 • تقلا برای استارت: سوخت زیاد یا ناکافی به موتور داده می شود. این همچنین می تواند باعث از کار افتادن موتور شود یا از روشن شدن کامل موتور جلوگیری کند.
 • بوی سوخت: اگر انژکتور نشتی داشته باشد، ممکن است در حین کار بوی بنزین را تشخیص دهید.

هر زمان که وسیله نقلیه شما دچار نشتی شد، باید فوراً توسط تکنسین بررسی شود، به خصوص نشت سوخت. نشت سوخت و بخار می تواند در زیر کاپوت خودرو مشتعل شود و باعث آتش سوزی شود. گرفتگی انژکتور یک نگرانی ایمنی نیست، اما باعث گرسنگی خودرو می شود و باعث می شود خودرو ضعیف کار کند. گرسنگی طولانی مدت سوخت می تواند منجر به آسیب داخلی موتور یا آسیب به مبدل کاتالیزوری شود. انژکتورهای سوخت را می توان بررسی و آزمایش کرد تا مشخص شود که آیا باید تعویض یا تمیز شوند.

 

نحوه تست انژکتورهای سوخت

آزمایش تعادل الکتریکی برای خرابی الکترونیکی ممکن است با استفاده از یک ابزار اسکن امکان پذیر باشد. یک تکنسین از این دستگاه برای اندازه گیری مقاومت آمپر روی انژکتورها و آزمایش ولتاژ روی دسته سیم برای خطاهای الکتریکی استفاده می کند. اگر انژکتور سوخت گرفتگی داشته باشد، ممکن است یک تکنسین مجبور شود انژکتورها را خارج کرده و آزمایش جریان را انجام دهد. آزمایش جریان وضعیت و سرعت جریان انژکتورهای سوخت شما را اندازه گیری می کند.

تمیز کردن انژکتور سوخت

سرویس تمیز کردن انژکتور سوخت یا قطعات سوخت رسانی مانند تنظیم سیستم سوخت شما است که باید هر50 هزارتا تا الی 72 هزار کیلومتر انجام شود. پس از اجرا، تفاوت قابل توجهی را متوجه خواهید شد. این خدمات شامل تمیز کردن سوزن سوزن یا توپ و نشیمنگاه داخل انژکتور سوخت است (سوزن چیزی است که برای آزاد کردن سوخت پایین می آید و به سرعت بالا می رود و پراکندگی سوخت را قطع می کند). این سرویس همچنین سوخت جمع شده و حفره‌ای در بالای انژکتور را حذف می‌کند و در عین حال هرگونه رسوب کربن را پاک می‌کند و اتمیزه شدن سوخت را بهبود می‌بخشد (سوخت باید به ذرات کوچک‌تر شکسته شود، با هوا مخلوط شود، سپس برای شرایط ایده‌آل استفاده در موتورهای قابل احتراق تبخیر شود). . در حالی که این سرویس عملکرد انژکتورهای شما را که برای حذف ذخایر کوچک کربن طراحی شده اند بهبود می بخشد، نمی تواند انژکتور خراب را اصلاح کند.

 

مراحل تمیز کردن سیستم سوخت رسانی

 • تمیز کردن انژکتورها
 • حذف رسوبات کربن از بدنه دریچه گاز
 • برای جلوگیری از چسبیدن و اطمینان از آب بندی مناسب، کربن را از شیرها تمیز کنید
 • تعویض فیلتر بنزین برای جلوگیری از ورود ناخالصی ها به موتور.توجه: بیشتر خودروهای جدیدتر ممکن است به این مرحله نیاز نداشته باشند زیرا این جزء بخشی از پمپ بنزین است.
 • افزودنی سوخت برای کمک به کاهش رطوبت در سیستم و سوخت شما را کارآمدتر می کند. همچنین به حفظ انژکتورها و سایر اجزای داخل سیستم سوخت کمک می کند.

نتیجه گیری 

علت گرفتگی سوزن انژکتور ممکن است به عواملی نظیر آلودگی سوخت، تجمع کربن و رسوبات، خرابی سیستم فیلترسوزن، آسیب فیزیکی و نقص در نحوه عملکرد سیستم سوزن انژکتور برگردد. گرفتگی سوزن انژکتور می‌تواند منجر به عملکرد ناصحیح موتور و کاهش قدرت آن شود. برای تشخیص و رفع این مشکل، توصیه می‌شود به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. نرسی کو عرضه کننده تخصصی قطعات خودرو است که می‌تواند نیازهای شما را در این زمینه برآورده کند.

 اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها