کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

هدیه ازدواج با 720 روز سابقه کار


کد خبر : ۱۰۹۶۵۰یکشنبه، ۱۸ تیر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۶:۳۵۱۱۸۷۳ بازدید

با توسعه خدمات الکترونیکی و ارائه برخی از مهم‌ترین و پرتقاضاترین خدمات تأمین‌ اجتماعی به‌صورت غیرحضوری، امکان ثبت درخواست برای دریافت ...
هدیه ازدواج با 720 روز سابقه کارهدیه ازدواج با 720 روز سابقه کار

با توسعه خدمات الکترونیکی و ارائه برخی از مهم‌ترین و پرتقاضاترین خدمات تأمین‌اجتماعی به‌صورت غیرحضوری، امکان ثبت درخواست برای دریافت کمک‌های این سازمان بیمه‌گر فراهم شده است. افراد تحت پوشش این سازمان می‌توانند با مراجعه به سامانه غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir درخواست‌هایشان را ثبت نمایند و خدمات و تسهیلات را بدون رفت و آمدهای غیرضروری به شعب دریافت کنند. برخی از این تسهیلات شامل کمک هزینه اروتز و پروتز، کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه کفن و دفن و... است. معاون نظارت و تعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در گفت‌و‌گو با «ایران» از شروطی برای دریافت این حمایت‌های کوتاه مدت سازمان برای بیمه‌شدگان می‌گوید به طوری که برای بهره‌مندی از هدیه ازدواج، بیمه‌شده باید ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل به مدت ۷۲۰ روز سابقه کار داشته باشد.

هدیه ازدواج معادل یک ماه حقوق است

محمد بایندریان از نحوه دریافت کمک هزینه ازدواج گفت: کمک هزینه ازدواج یا هدیه ازدواج سازمان به بیمه‌شدگان در راستای تشویق شاغلان صورت می‌گیرد که هدفش ترغیب بیمه شدگان به ازدواج و فرزندآوری است. بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی در صورت داشتن دو سال سابقه بیمه‌پردازی در هنگام ازدواج اول، هدیه ازدواج معادل یک ماه حقوق مبنای کسر حق بیمه دریافت می‌کنند و اگر زن و شوهر هر دو بیمه‌شده سازمان تأمین‌اجتماعی باشند، این هدیه بلاعوض به هر دو نفر پرداخت خواهد شد. بایندریان افزود: بیمه‌شدگان برای دریافت کمک هزینه ازدواج لازم است شرایط مقرر در ماده 85 قانون تأمین اجتماعی را داشته باشند. یکی از شرایط مهم برای دریافت این کمک هزینه، وجود سابقه لازم است به نحوی که بیمه‌شده ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل به مدت ۷۲۰ روز سابقه کار داشته و حق‌بیمه این مدت از سوی کارفرما پرداخت شده باشد. همچنین در تاریخ ازدواج، رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد و ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.

معاون نظارت و تعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی با بیان آنکه بیمه شدگان برای دریافت این تسهیلات نیازی به مراجعه حضوری ندارند، گفت: متقاضی می‌تواند با ورود به سامانه به آدرس: es.tamin.ir و مراجعه به منوی بیمه‌شدگان، حمایت‌های کوتاه مدت، درخواست کمک هزینه ازدواج، صرفاً با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک هزینه ثبت کند.

به گفته این مسئول، در سال گذشته 101 هزار و 299 سند ثبت شده است که بر اساس آن مبلغ 508 میلیارد تومان به بیمه شدگان واجد شرایط از سوی سازمان تأمین اجتماعی هدیه ازدواج پرداخت شده است. میزان کمک هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف ۲ سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ و در صورتی که مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد.

پرداخت 369 میلیارد تومان برای وسایل کمک پزشکی و توانبخشی

بنابراعلام مسئولان سازمان تأمین اجتماعی 152 قلم وسایل کمک پزشکی، تحت پوشش این سازمان قرار دارد و علاوه بر آن، هزینه آندوپروتزها نیز که در داخل بدن افراد نصب می‌شوند نیز مطابق تعرفه‌ها و قوانین، توسط تأمین‌اجتماعی پرداخت می‌شود به طوری که معاون نظارت و تعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی از پرداخت 369 میلیارد تومان در سال 1401 به افراد تحت پوشش این سازمان بابت هزینه‌های «اروتز و پروتز» خبر داد.

بایندریان با اشاره به ارائه وسایل کمک پزشکی به تحت پوششی‌های سازمان عنوان کرد: بر اساس ماده 2 قانون تأمین اجتماعی، تأمین و ارائه وسایل کمک پزشکی «اروتز وپروتز» که برای اعاده سلامت، جبران نقص عضو جسمانی یا تقویت یکی از حواس کاربرد دارند یکی از خدمات و حمایت‌های موضوع قانون تأمین اجتماعی است. پروتز، به آن دسته از وسایل کمک پزشکی گفته می‌شود که کاربرد آنها برای تقویت یکی از حواس پنجگانه یعنی بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی است و اروتز آن دسته از وسایل کمک پزشکی را شامل می‌شود که برای اعاده سلامت و یا جبران نقص عضو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 او با بیان آنکه سال گذشته 776 هزارو 168 سند برای بهره‌مندی از خدمات «اروتز وپروتز» صادر شد ه است، گفت: مشمولان این خدمت تمامی بیمه‌شدگان اجباری، توافقی، اختیاری، رانندگان، کارگران ساختمانی ومقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین بازنشستگان، ازکارافتادگان کلی و بازماندگان و افراد تحت تکفل آنها هستند که در حال حاضر امکان ارائه درخواست و مدارک و دریافت این کمک‌هزینه از طریق مراجعه به سامانه غیرحضوری سازمان به نشانی es.tamin.ir فراهم است و نیازی به هیچ‌گونه مراجعه حضوری به شعب سازمان نیست و تمامی فرایند مربوط به اخذ درخواست، معرفی بیمه شده به مرجع پزشکی، دریافت پاسخ مرجع پزشکی، اخذ شماره حساب بانکی و پرداخت هزینه مذکور به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می‌شود و بیمه شده در مواردی که پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی مستلزم تأیید مرجع پزشکی است فقط یکبار باید به مرکز درمانی مربوطه مراجعه کند.

بایندریان با اشاره به بازنگری و ارتقای تعرفه وسایل کمک پزشکی در سال‌ جاری بیان کرد: این امر در دستور کار سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد و دستور‌العمل مربوطه  بزودی به کلیه واحدهای اجرایی ابلاغ خواهد شد.

پرداخت هزینه کفن و دفن به بیش از 61 هزار نفر

پرداخت کمک هزینه کفن ودفن به خانواده بیمه‌شدگان متوفی از جمله خدمات کوتاه مدتی است که برای جبران قسمتی از هزینه‌های مراسم ترحیم به بازماندگان افراد مشمول قانون بیمه تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود. به گفته مسئولان سازمان تأمین اجتماعی کمک هزینه کفن و دفن، رقم مقطوعی است که به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های مربوط به مراسم ترحیم به فرد بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر در صورت فوت همسر وی یا به خانواده بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی در صورت فوت بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر اصلی پرداخت می‌شود.

بیمه‌شدگان اجباری، اختیاری، توافقی، رانندگان، کارگران ساختمانی، مقرری بگیران بیمه بیکاری و قالیبافان مشمولین دریافت این خدمت هستند. او با بیان آنکه درسال گذشته برای61 هزار و 887 نفر، مبلغ 230 میلیارد تومان از سوی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده است، گفت: تا سال 86 رقم این کمک هزینه در شهرهای مختلف براساس جمعیت هر شهر، مبالغ متفاوتی بود اما از سال 86 به بعد، مبلغ پرداختی به یک ماه حداقل حقوق زمان فوت برمبنای مصوبه شورای عالی کار اصلاح شده و در تمامی شهرها به‌صورت یکسان پرداخت می‌شود.

بایندریان در پایان با اشاره به اینکه برای دریافت این کمک هزینه نیاز به مراجعه حضوری به سازمان تأمین اجتماعی و شعب نیست، بیان کرد: به‌منظور تسهیل در پرداخت این هزینه، افراد از طریق مراجعه به درگاه غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir با ورود کد ملی متوفی در سامانه مذکور از حمایت مورد اشاره بهره‌مند شوند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو