کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

نرم افزار حسابداری پارمیسنرم افزار حسابداری پارمیس

خروج رکود مسکن و خودرو در دستان دلار


کد خبر : ۱۰۹۵۹۰پنجشنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۰:۳۶۲۸۲۷۱ بازدید

در آستانه نشست شورای امنیت که امروز (پنجشنبه) برگزار می‌شود، جلسه شورای حقیقت‌یاب چهارشنبه برپا شد و بازار تا ظهر جو تقریبا آرامی داشت و ...
خروج رکود مسکن و خودرو در دستان دلارخروج رکود مسکن و خودرو در دستان دلار

اکوایران: در آستانه نشست شورای امنیت که  امروز (پنجشنبه) برگزار می‌شود، جلسه شورای حقیقت‌یاب چهارشنبه برپا شد و بازار تا ظهر جو تقریبا آرامی داشت و معامله‌گران می‌گفتند که بازار برای پنجشنبه قفل شده است.

همزمان با اخبار نشست، یکسری خبر منفی درمورد برجام به بازار مخابره شد که معامله‌گران در این باره می‌گفتند آخرین میخ‌ها به تابوت برجام زده می‌شود. با این حال تو چنین فضایی، بازار امروز تقریبا رنج زد.

قیمت دلار هرات در 50 هزار و 100 تومان شروع به کار کرد و از همان ابتدای کار با کاهش به 49 هزار و 900 تومان رسید. بازار هرات تا قبل از شروع نرخ‌دهی درهم در همین سطوح بود و با درهم 13 هزار و 820 تومان به مرز 50 هزار تومان رسید. قیمت دلار با خبرهایی که عصر به بازار آمد به کانال 50 هزار تومان رسید و در 50 هزار و 100 تومان معامله شد.

البته معامله‌گران با توجه این اتفاق که قیمت دلار هرات در پشت خط سه‌شنبه شب زیر مرز مقاومت 50 هزار و 200 تا 300 تومان بسته شده بود می‌گفتند قیمت با کاهش به 49 هزار و 900 تومان می‌رسد و با واکنش به این سطح به کانال 50 هزار تومان برمی‌گردد.

در مجموع در روز چهارشنبه دلار بین 49 و 50 هزار رنج بود و آبشده بین 10 میلیون و 200 تا 300 هزار بازی می‌کرد که نوسانش کمتر بود و با خبرهای عصر به 10 میلیون و 300 هزار تومان رسید. بازار سکه و تتر هم هرکدام ساز خودشان را زدند. سکه با کاهش به کانال 28 میلیون رفت، قیمت تتر با افزایش به مرز 50 هزار و 800 تومان رسید. درهم امارات هم با افزایش به 13 هزار و 850 تومان رسید. یعنی نسبت به نرخ صبحش افزایش داشت و برابر با قیمت پایانی روز سه‌شنبه بود.

صحبت‌ها درمورد نشست چهارشنبه بسیار متنوع بود و هرکسی باتوجه به پوزیشن معاملاتیش تحلیل می‌کرد. یکسری‌ها می‌گفتند جلسه فردا فرمالیته‌ است. یکسری‌ها می‌گفتند مکانیسم ماشه فعال نمی‌شود، یکسری‌ها می‌گفتند می‌شود. نکته‌ای که درمورد این جلسه وجود دارد این است که اصلا در روز پنجشنبه قرار نیست مکانیسم ماشه فعال شود و شاید فقط جلسه بتواند زمینه‌ساز این اتفاق باشد.

همانگونه که بازار ارز و سکه رنج می‌زنند، گفته می‌شد که خودرو و مسکن هم در رکود است. معامله‌گران می‌گویند شرط صعود قاطع دلار این است که بالای 51 هزار و 900 تومان برود،‌ بازارهای دیگر هم به همین موضوع وابسطه هستند.

دو خبر از رسانه‌های داخل مورد توجه معامله‌گران بود. اولی درمورد پیش‌بینی نرخ دلار تا پایان سال است. محمد جعفری، رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه گفته براساس مدل‌سازی جدید سازمان برنامه و بودجه که با مفروضات فعلی اقتصاد ایران است، نرخ ارز در سال 1402 حداکثر 52 هزار تومان پیش‌بینی می‌شود. معامله‌گران این گزارش را با آن گزارش معروف دو سال پیش که سازمان برنامه و بودجه از وضعیت اقتصاد ایران با دو سناریوی رفع تحریم و تداوم تحریم پیش‌بینی کرده بود مقایسه می‌کردند. آن‌ها می‌گفتند در آن گزارش برای دلار سال 1401 با تداوم تحریم 35 هزار تومان پیش‌بینی شده بود که دلار پارسال حوالی 48 هزار تومان بسته شد و حتی کانال 60 هزار تومان را هم دید. آن‌ها تصور می‌کنند الان که دیگر با این وضعیت نقدینگی در کشور دلار 52 هزار تومانی برای پایان سال دور از انتظار است. در آن گزارش برای دلار 1402 در صورت تداوم تحریم 46 هزار تومان پیش‌بینی شده بود.

خبر دوم درمورد وضعیت بازار چهارشنبه بود که یکسری از رسانه‌های رسمی کشور کار کرده بودند. تیتر این خبر این بود؛ شکست دلالان ارز در بالابردن قیمت دلار. آن تیکه از خبر جالب توجه معامله‌گران بود که گفته شده با ورود قیمت دلار به کانال 48 هزار، موجب شد برخی معامله‌گران نسبت به بازار بدبین شوند و دلارهایشن را بفروشند. معامله‌گران می‌گفتند نه به شانتاژ کسانی که می‌گویند پنجشنبه مکانیسم ماشه فعال می‌شود نه به این خبر که اصلا با واقعیت بازار همخوانی ندارد. به گفته آن‌ها چرا باید باوجود نشست فردا، بازار فروشنده شود و دلار به کانال 48 هزار برود. به تصور آن‌ها این خبر موجب ضرر برخی‌ها می‌شود.

فنی‌ها می‌گویند اگر خبر مثبت قطعی به بازار نخورد در چارت فعلا از ریزش سنگین خبری نیست. به عقیده آن‌ها ریزش سنگین مال زمانی است که فروشنده سنگین در بازار باشد، الان که نه بازار فروشنده‌ است، نه بازارساز. چرا کسی فروشنده نیست؟ معامله‌گران می‌گویند جواب کاملا مشخص است به چه امیدی بفروشیم؟ به عقیده آن‌ها الان قیمت پایین است و با رفتن دلار به 52 و آبشده 10 میلیون و 800 هزار تومان شاید آنجا بازار فروشنده شود و در آن نقطه کاهش را ببینیم.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

مالتینا

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
مالتینا