کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

15 سد کشور در آستانه سرریز شدن


کد خبر : ۱۰۹۵۴۴سه شنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۷:۰۹۵۸۷۶۸ بازدید

15 سد تنظیمی و مخزنی کشور با ظرفیت 8 میلیارد و 230 میلیون متر مکعب آب، در آستانه رسیدن به حداکثر ذخیره آب و سرریز شدن هستند.
15 سد کشور در آستانه سرریز شدن15 سد کشور در آستانه سرریز شدن

15 سد تنظیمی و مخزنی کشور با ظرفیت 8 میلیارد و 230 میلیون متر مکعب آب، در آستانه رسیدن به حداکثر ذخیره آب و سرریز شدن هستند.

ذخایر سدهای کشور هم اکنون 60.64 درصد پرشدگی را نشان می‌دهد که این میزان نسبت به سال گذشته 20.3 درصد افزایش نشان می‌دهد.

با توجه به پرشدگی سدهای مختلف و همچنین سامانه‌های بارشی در انتظار کشور پیش‌بینی می‌شود برخی از سدها طی روزهای آینده به حداکثر ظرفیت خود برسند. در این راستا سد ایلام با ذخیره 55 میلیون مترمکعبی و 90 درصد پرشدگی یکی از سدها مستعد رسیدن به ظرفیت 100 درصد است.

علاوه بر سد ایلام 14 سد ایوشان، تنگ حمام، تنگ هاله، جگین، داریان، دویرج، ساروق، سردشت، سنبل‌رود، صلاح‌الدین کلا، کارون 4، گاران، گتوند و گلپایگان به ترتیب با 49.59، 69.26، 3.2، 200.5، 325.13، 199.7، 35.29، 351.96، 1.32، 2، 2212.92، 82.16، 4606 و 35.85 میلیون مترمکعب در آستانه رسیدن به حداکثر ظرفیت خود هستند.

* افزایش بارش و مدیریت منابع آب عامل بهبود شرایط سدهای کشور

در این‌باره شهاب صادقی کارشناس مدیریت منابع آب،‌ به فارس گفت: با توجه به افزایش بارش 11 درصدی سال جاری نسبت به سال گذشته و همچنین کنترل و مدیریت منابع آب در قالب یک برنامه دقیق شرایط سدهای کشور بهبود پیدا کرده و در مجموع حجم مخازن ما با وجود تأمین آب همه بخش‌ها 20 درصد افزایش را تجربه می‌کند.

* تناسب مدل مدیریت منابع آب و تغییرات اقلیمی لازم است

در سال‌های اخیر، عمده بارش‌های کشور در مدت زمان کوتاهی سیل به راه انداخته و با توجه به عدم مدیریت مناسب ذخایر سطحی، این آب به جای صرف شدن در جهت آبادانی کشور، به تخریب زیرساخت‌ها منجر شده بود. اما در سال جاری ذخایر نگهداری آب سطحی عملکرد مناسبی در نگهداری سیلاب و استفاده از آن جهت رشد اقتصادی و محیط زیست داشته‌اند.

به گزارش فارس، بهره‌برداری از سازه‌ها نگهداری آب سطحی می‌تواند ابزار مدیریت منابع آب کشور را ارتقاء دهد و تناسب مدل‌های بهره‌برداری با شرایط اقلیمی تاب‌آوری کشور از منظر آب را ارتقاء خواهد داد.

در سال‌های اخیر، میزان بارندگی کشور در دوره‌های بلندمدت روند نزولی به خود گرفته و همین مسأله اهمیت مدیریت منابع آب را دوچندان می‌کند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو