کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

توضیحات بانک مرکزی درباره اقساط وام جدید مسکن


کد خبر : ۱۰۹۲۷۳سه شنبه، ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۷:۲۱۳۲۳۸ بازدید

بانک مرکزی در واکنش به گزارش «تسهیلات مسکن؛ عبارت محترمانه وام نمی‌دهیم» که در تاریخ یکم تیر سال جاری منتشر شد، توضیحاتی را برای ...
توضیحات بانک مرکزی درباره اقساط وام جدید مسکنتوضیحات بانک مرکزی درباره اقساط وام جدید مسکن

بانک مرکزی در واکنش به گزارش «تسهیلات مسکن؛ عبارت محترمانه وام نمی‌دهیم» که در تاریخ یکم تیر سال جاری منتشر شد، توضیحاتی را برای روزنامه «شرق» ارسال کرده که در ادامه می‌خوانید:

1. تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم به درخواست متقاضی و با سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل قابل اخذ بوده و حسب آمار اخذشده این تسهیلات عموما جهت خرید مسکن استفاده می‌شود. لذا به لحاظ ماهوی سازوکار و کاربرد آن مجزا از تسهیلات تکلیفی قانون جهش تولید مسکن که تکیه بر ساخت و عرضه مسکن دارد، می‌باشد.

2. حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز، با هدف تجهیز و هدایت منابع در بخش مسکن در سال 1384 شکل گرفته و اشخاص حقیقی و حقوقی با سپرده‌گذاری در این حساب، علاوه بر دریافت سود مطابق با نرخ سود حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، از امتیاز دریافت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک نیز برخوردار می‌شوند. براساس‌این، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به دارندگان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک‌های مسکن و ملی ایران و از طریق سپرده‌گذاری در حساب‌های مذکور و رعایت زمان انتظار تعلق می‌گیرد و متقاضیان دریافت تسهیلات ساخت‌‌/خرید یا جعاله مسکن به‌منظور استفاده از این اوراق، می‌بایست در حساب مذکور سپرده‌گذاری نمایند.

3. سازوکار حساب مزبور به گونه‌ای طراحی شده است که متقاضیانی که امکان و فرصت زمانی (دوره انتظار) سپرده‌گذاری در حساب فوق‌الذکر (و رعایت زمان انتظار جهت دریافت تسهیلات) را ندارند، می‌توانند نسبت به خرید اوراق موصوف (از دارندگان اوراق) از طریق شرکت فرابورس اقدام نمایند.

4. نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق مزبور نیز همانند سایر تسهیلات اعطایی شبکه بانکی، نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان انعقاد قرارداد (با لحاظ تخفیف نیم‌درصدی نرخ سود تسهیلات مزبور توسط بانک عامل) بوده و هزینه‌های ناشی از خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بدون دخالت شبکه بانکی و با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر شرکت فرابورس تعیین می‌شود و سود حاصل از فروش اوراق یادشده نیز متعلق به سپرده‌گذارانی است که با رعایت قوانین مرتبط، دارنده اوراق تلقی می‌شوند.

5. اقساط تسهیلات مزبور، در سقف‌های مصوب شورای پول و اعتبار و با درنظرگرفتن سهم مسکن از بودجه خانوار در مناطق شهری تعیین شده است؛ به گونه‌ای که به طور مثال در تهران، اقساط تسهیلات یادشده برای سقف فردی 4.000 میلیون ریال با لحاظ تسهیلات جعاله (به مبلغ 1.600 میلیون ریال) 125 میلیون ریال می‌باشد.

لازم به ذکر است در صورت عدم دریافت تسهیلات مزبور جهت خرید مسکن، مبلغ اقساط پرداختی بابت تسهیلات از سوی خانوار، می‌باید صرف اجاره یک واحد مسکونی شود. ضمنا به منظور امکان پرداخت اقساط ماهانه تسهیلات مزبور با توجه به استطاعت مالی خانوارها، متقاضیان قادر به پرداخت اقساط سقف‌های جدید تسهیلات به روش پلکانی نیز می‌باشند.

حسب جدول زیر، اقساط ماهانه تسهیلات مزبور در سقف 2.400 میلیون ریال 48.3 میلیون ریال و در سقف 4.000 میلیون ریال 80.6 میلیون ریال می‌باشد. این اقساط در صورت استفاده زوجین در سقف 4.800 میلیون ریال 96.7 میلیون ریال و در صورت استفاده از سقف 8.000 میلیون‌ریالی 161.2 میلیون ریال می‌باشد.

ضمنا متقاضیان در صورت تمایل می‌توانند از تسهیلات جعاله مسکن تا سقف 1.600 میلیون ریال با اقساط ماهانه 45 میلیون ریال در همه مناطق شهری بهره‌مند شوند.

شایان ذکر است، تا پایان اسفند ماه سال 1401 در بخش مسکن بالغ بر 1‌‌/3.457 هزار میلیارد ریال توسط شبکه بانکی اعطا شده است و در سال‌ جاری نیز تا پایان اردیبهشت ماه مبلغ 5‌‌/268 هزار میلیارد ریال تسهیلات در این بخش پرداخت شده است. این در حالی است که براساس خلاصه دفتر کل بانک‌ها مانده تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در بخش مسکن و ساختمان در اردیبهشت ماه سال 1402 به مبلغ 7‌‌/7503 هزار میلیارد ریال می‌باشد که معادل 5‌‌/16 درصد از کل مانده تسهیلات شبکه بانکی را به خود اختصاص داده است.

در پایان، در راستای اجرای قانون جهش تولید مسکن و تقویت عرضه و ساخت مسکن در کشور نیز، اقدامات لازم جهت اجرائی‌شدن قانون مزبور ازجمله تدوین و ابلاغ دستورالعمل اجرائی قانون موصوف بلافاصله پس از ابلاغ قانون، از سوی این بانک صورت گرفته و انتظار می‌رود با هموارشدن بسترهای اجرائی قانون مزبور و همراهی بیشتر شبکه بانکی در این خصوص، در سنوات آتی در بخش خودمالکی و طرح نهضت ملی مسکن (متقاضیان دهک‌های پایین جامعه) شاهد تسریع و تسهیل در ساخت مسکن (با درنظرگرفتن پتانسیل‌های ساخت‌وساز در سطح کشور) باشیم.‌‌اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو