کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اخبار بازار گوسفند در آستانه عید قربان


کد خبر : ۱۰۹۰۲۴سه شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵:۰۳۳۶۶۳۱ بازدید

قربانی کردن گوسفند در عید قربان یکی از رسم و رسومات رایج و دیرینه در ایران است. اگرچه بازار خرید دام و گوسفند زنده همیشه مشتریان و مخاطبین خاص خودش را دارد، با این حال ...

اطلاع رسانی تبلیغاتی

قربانی کردن گوسفند در عید قربان یکی از رسم و رسومات رایج و دیرینه در ایران است. اگرچه بازار خرید دام و گوسفند زنده همیشه مشتریان و مخاطبین خاص خودش را دارد، با این حال آمار متقاضیان خرید گوسفند با فرا رسیدن ایام و مناسباتی مانند عید قربان، رشد قابل‌توجهی پیدا می‌کند؛ از این رو در مطلب امروز قصد داریم تازه‌ترین اخبار مربوط به بازار خرید گوسفند را در آستانه عید قربان به سمع و نظر شما برسانیم.

 

آخرین اخبار دام زنده در آستانه عید قربان؛ افزایش قیمتی در کار نیست!

مهم‌ترین خبر جدید درباره بازار گوسفند زنده را چندی پیش رئیس شورای تامین‌کنندگان دام اعلام کرد؛ طبق گفته آقای منصور پوریان، با توجه به فراوانی عرضه دام زنده پیش‌بینی می‌شود که نوسانی در بازار عید رخ ندهد.

گوسفند زنده عید قربان

او همچنین اعلام کرده است که با توجه به عرضه دام و گوسفند زنده و میزان تقاضای بازار داخلی، مسئولان وزارت جهاد و کشاورزی در راستای تامین کردن نقدینگی و هزینه‌های دامداران برای پروار کردن دام در نیمه دوم سال، باید مجوز صادرات دام را مجددا صادر کنند؛ زیرا در حال حاضر حجم دام به گونه‌ای است که بازار داخلی کشش و ظرفیت پذیرش آن را ندارد. به گفته پوریان، از آنجایی که واردات گوشت گرم در جریان بوده و حجم و آمار دام در کشور هم رو به افزایش است، نباید جلوی صادرات آن گرفته شود؛ زیرا گران فروشی برخی مغازه‌دارها و التهابات و تحریکات موجود در بازار به بحث تولید و تولیدکننده هیچ گونه ارتباطی ندارند.

همچنین لازم به ذکر است، طی بررسی‌های صورت گرفته، قیمت دام زنده نسبت به اسفند سال گذشته روند کاهشی داشته است.

 

قیمت گوسفند زنده چگونه تعیین می‌شود؟

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت گوسفند و دام تاثیر می‌گذارند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

خرید گوسفند

نژاد گوسفند

قیمت گوسفند زنده به نوع و نژاد گوسفند بستگی دارد؛ مثلا برخی نژادها گوشتی هستند و بعد از رشد کافی برای کشتار مناسب‌اند؛ اما در مقابل برخی دیگر گوسفند شیری هستند و از شیر آن‌ها برای تولید لبنیات استفاده می‌شود.

گروهی دیگر پشم بهتر و ارزشمندتری دارند و از این طریق برای صاحبان خود درآمدزایی می‌کنند. گاهی هم امکان دارد که یک گوسفند به صورت ترکیبی تمام این ویژگی‌ها یا دست کم 2 مورد از آن‌ها را با هم داشته باشد.

انواع نژاد گوسفند شامل افشاری، مغانی، کردی، شال، مهربان، سنگسری و ... هستند. هنگام خرید به این موضوع که گوسفند مورد نظر از کدام نژاد است، دقت کنید؛ چون هر یک از نژادهای گوسفند، قیمت‌های متفاوتی دارند.

وزن و سن گوسفند

طبیعتا وزن یکی از بارزترین عوامل موثر در تعیین قیمت گوسفند زنده به شمار می‌رود. هر قدر وزن یک گوسفند بالاتر باشد، طبیعتا میزان گوشت بیشتری دارد و قیمت آن هم بالاتر است.

همچنین سن نیز فاکتور دیگری است که به نوبه خود اثرگذار است. گوسفندهای جوان گوشت لذیذتری دارند و به همین خاطر گران‌تراند. هر چقد سن یک دام بیشتر باشد، به مرور لطافت گوشت خود را از دست می‌دهد؛ اما تنها دلیل گران‌تر بودن گوسفندهای جوان، کیفیت بالاتر گوشت آن‌ها نیست. گوسفند کم سن و سال یا بره به خاطر سن کم، طبیعتا رشد کم‌تری هم داشته و از وزن کم‌تری هم برخوردار است؛ بنابراین سود دامدار از فروش بره نیز کم‌تر است. با توجه به این مسئله، دامداران با فروش بره به قیمت بالاتر سعی دارند سود کم خود را جبران کنند.

فصل سال

در فصول مختلف سال، قیمت گوسفند زنده ممکن است تغییر کند؛ به عنوان مثال، در فصل‌های پاییز و زمستان، قیمت گوسفند زنده معمولاً بیشتر است؛ اما در دو فصل بهار و تابستان به خاطر بارش باران، وضعیت خوب علوفه و افزایش زاد و ولد، قیمت دام کاهش پیدا می‌کند.

شرایط بازار

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند روی این قیمت‌گذاری تاثیر بگذارد، شرایط بازار است. شرایط بازاری مانند رفتار خریداران و فروشندگان در بازار، همچنین میزان عرضه و تقاضا می‌توانند به تنهایی قیمت این محصول را بالا برده یا پایین بیاورد.

قیمت گوسفنده زنده

در خرید گوسفند زنده برای عید قربان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید گوسفند زنده برای قربانی کردن یک سری نکات وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید تا در نهایت بتوانید گوسفندی خوب و سالم تهیه کنید.

 • دقت داشته باشید گوسفند مورد نظرتان حتما ظاهری تمیز، سالم و نرمال داشته باشد. زیر گلویش ورم نکرده باشد و سرفه نکند.

 • تحرکات و نشخوارهای او بایستی عادی باشد.

 • چشم، بینی و گوش‌های گوسفند نباید هیچ عفونت و آبریزشی داشته باشند.

 • سن گوسفند که برای قربانی کردن می‌خرید، نباید از یک سال کم‌تر باشد.

 • دقت کنید حتما گوسفند از نژاد گوشتی خریداری کنید؛ مثلا شال، لری، مهربان و افشاری.

 • بهترین وزن برای گوسفند قربانی بین 50 تا 55 کیلوگرم است.

 • در گوش و دنبه گوسفند نباید کنه‌ای وجود داشته باشد. این مورد جهت اطمینان از مبتلا نبودن گوسفند به تب کریمه کنگو مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ از این رو توجه به آن بسیار مهم و حیاتی است.

 

علت گرانی گوسفند زنده در زمستان 1401 چه بود؟

اگر کم و بیش در جریان بازار دام باشید، حتما می‌دانید که در اواخر سال گذشته این بازار با افزایش قیمت‌ روبه‌رو شد. این گرانی دلایل متعددی داشت که در ادامه این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم تا مردم و مسئولین با جلوگیری از وقوع برخی موارد از گرانی مجدد گوسفند جلوگیری کنند.

 1. قاچاق بیش از اندازه دام زنده به کشورهای همسایه و ایجاد شکاف در چرخه عرضه و تقاضا

 2. افزایش قیمت خوراک گوسفند تحت تاثیر عواملی مانند کاهش واردات کنسانتره و افزایش بی‌رویه قیمت دلار

 3. افزایش قیمت دلار و وسوسه شدن قاچاقچیان برای قاچاق گوسفند به کشورهای خارجی به جای فروش آن‌ها در بازار داخلی

 4. افزایش آمار دلال و دست‌های واسطه در بازار

 5. افزایش میزان صادارت گوسفند و کاهش واردات آن

 

جمع‌بندی

آخرین اخبار مربوط به دام زنده در آستانه عید قربان را به اطلاع شما رساندیم. اعلام کردیم که طبق گفته منصور پوریان، رئیس شورای تامین‌کنندگان دام، بازار گوسفند زنده و دام قرار نیست در آستانه عید قربان با نوسان قیمت عجیب و غریبی روبه‌رو شود و در حال حاضر بازار شرایط با ثباتی دارد. (دست کم تا عید قربان)

بعد از اعلام جدیدترین خبرها، فاکتورهای موثر در قیمت‌گذاری گوسفند را معرفی کردیم؛ در ادامه نیز به شما گفتیم که هنگام خرید گوسفند زنده و مراجعه به مراکز فروش دام زنده باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. از آنجایی که قصد شما از خرید گوسفند در این موقعیت، قربانی کردن آن است، توجه به سلامت او اهمیتی دو چندان دارد؛ از این رو به‌جای به دوش کشیدن مسئولیت بررسی تمام فاکتورهای معرفی شده در این راهنما، می‌توانید گوسفند مد نظرتان را از یک فروشگاه گوسفند زنده معتبر خریداری کنید؛ به این ترتیب می‌توانید خیال خود را راحت کنید که فروشگاه مذکور قبل از شما، تمام این فاکتورها را برای بررسی سلامت گوسفندان خود مورد بررسی قرار داده و هرگز گوسفند مریض یا دارای مشکل به شما نمی‌فروشد.

در بخش پایانی مطلب نیز صرفا جهت آگاهی بیشتر، نگاه مختصری به دلایل گرانی گوسفند در زمستان 1401 انداختیم. نکته جالب توجه در این باره سلسله رابطه علت و معلولی است که میان این دلایل وجود دارد و خود شما نیز اگر کمی روی آن‌ها بیشتر تمرکز و توجه داشته باشید، متوجه این رابطه خواهید شد؛ برای مثال افزایش دست دلال‌ها، گرانی دلار و گران شدن خوراک دام، نرخ قاچاق آن‌ها را بالا می‌برد و افزایش آمار قاچاق هم روی قیمت نهایی گوسفند تاثیر منفی می‌گذارد. با توجه به این روابط انتظار می‌رود، مقابله با معضل قاچاق در این بازار به تنهایی نقش پررنگی را در حفظ ثبات قیمت‌‌ها در بازار دام ایفا کند.اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو