کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

جریمه‌ سرعت غیرمجاز در اروپا


کد خبر : ۱۰۸۸۶۵شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶:۲۴۵۶۷۹ بازدید

شاید شما جزو کسانی باشید که از جریمه‌های رانندگی شاکی هستند؛ اما بدنیست بدانید اوضاع جریمه‌ها در اروپا خیلی شاکی‌کننده‌تر است چون اتحادیه ...
جریمه‌ سرعت غیرمجاز در اروپاجریمه‌ سرعت غیرمجاز در اروپا

شاید شما جزو کسانی باشید که از جریمه‌های رانندگی شاکی هستند؛ اما بدنیست بدانید اوضاع جریمه‌ها در اروپا خیلی شاکی‌کننده‌تر است چون اتحادیه اروپا قوانین سخت‌‌‌‌گیرانه‌‌‌‌ای در زمینه جریمه رانندگی دارد؛ به‌‌‌‌طور مثال در فنلاند جریمه متناسب با درآمد فرد است؛ طوری ‌‌‌‌که به تازگی فرد ثروتمندی به دلیل رانندگی با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت بالاتر از حد مجاز در فنلاند، با یکی از بالاترین جریمه‌های سرعت غیرمجاز در جهان که معادل ۱۲۱ هزار یورو بود، مواجه شد. نکته جالب این‌ که فرارکردن از زیر بار پرداخت جریمه‌ رانندگی صادر شده در یکی از اعضای اتحادیه اروپا با ورود به محدوده عضو دیگر ممکن نیست. همچنین، پرداخت نکردن جریمه‌های رانندگی می‌تواند فرد را چه در موعد ترک اتحادیه و چه در زمان اقدام برای ورود دوباره به آن با مشکلات جدی مواجه کند. در ادامه مروری کوتاه داریم بر قوانین مربوط به سرعت مجاز، میزان جریمه و شیوه اعمالش در کشورهای اروپایی.

سیستم یکپارچه برای تمام اروپا

هر چند مطابق گزارش کمیسیون اروپا، میلیون‌ها تخلفی که در سال ۲۰۱۹ توسط خودروهای ثبت‌ شده خارجی انجام شده به دلیل شناسایی نشدن یا اجرا نشدن قانون بدون مجازات ماندند، ولی این نهاد اروپایی به تازگی قانون پیشنهادی را برای ارتقای همکاری در سراسر اتحادیه اروپا برای پیگیری تخلفات رانندگان خارجی ارائه کرده است. این سیستم جدید،  پیگیری جریمه‌های رانندگی را در سراسر مرزها برای نهادهای مجری قانون آسان‌تر می‌کند.

جریمه سرعت غیرمجاز در اتحادیه اروپا چقدر است؟

در ایتالیا جریمه برای پیمودن ۱۰ کیلومتر در ساعت بیش از سقف مجاز از ۴۱ یورو شروع می‌شود و برای پیمودن با سرعتی بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت بالاتر از حد مجاز به ۳ هزار و ۳۱۶ یورو می‌رسد. در فرانسه جریمه پیش‌فرض سرعت غیرمجاز ۶۸ یورو برای محدوده خارج از شهر و ۱۳۵ یورو برای محدوده شهری است که برای تجاوز ۵۰ کیلومتر در ساعت از سقف مجاز به ۱۵۰۰ یورو هم می‌رسد. در آلمان، این جریمه از ۲۰ یورو در محدوده شهر و ۳۰ یورو برای خارج از شهر برای پیمودن تا ۱۰ کیلومتر در ساعت بالاتر از سرعت مجاز تا ۶۸۰ یورو برای رانندگی با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت یا بیشتر از حد مجاز، متغیر است. تمامی این جریمه‌‌‌‌ها علاوه بر امتیازهای منفی است که در ایتالیا، فرانسه و آلمان برای راننده در نظر گرفته می‌‌‌‌شود.

مورد عجیب فنلاند

اما در تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، جریمه تجاوز از سرعت مجاز، سقف ندارد. به عنوان نمونه در فنلاند، «جریمه روزانه» بر اساس درآمد خالص روزانه متخلف محاسبه می‌شود که معمولا نصف درآمد خالص روزانه راننده متخلفی در نظر گرفته می‌شود که بیش از ۲۰ کیلومتر در ساعت از سرعت مجاز تجاوز کرده باشد. در فنلاند این نوع جریمه برای تخلف‌های دیگری از جمله عبور از چراغ قرمز به نحوی که ایمنی تردد را به خطر بیندازد و رانندگی بدون گواهی نامه هم اعمال می‌شود.

جریمه یک میلیون یورویی در سوئیس

در اروپا ولی خارج از اتحادیه هم سوئیس دیگر کشوری است که سیستم محاسبه جریمه بر پایه درآمد راننده متخلف را اجرا می‌کند و بر همین اساس و به عنوان رکورد، یک موتور سوار ثروتمند به دلیل رانندگی با سرعت ۲۹۰ کیلومتر در ساعت در مجموع حدود 1.1 میلیون یورو جریمه شده است.  با اجرای قانون جدید، پرداخت نکردن جریمه سرعت غیرمجاز گذشته از این که به هنگام درخواست ویزای شنگن یا ورود دوباره به اتحادیه اروپا می‌تواند برای راننده متخلف مانع‌تراشی کند، به مرور زمان ،مشمول جریمه دیرکرد می‌شود و رقم آن هم افزایش خواهد یافت. برای مثال، هم اکنون اگر در فرانسه در پرداخت جریمه سرعت غیرمجاز بیش از ۴۵ روز تاخیر داشته باشید، رقم آن از ۱۳۵ یورو اولیه به ۳۷۵ یورو افزایش می‌یابد. در مقابل، اگر این جریمه ظرف ۱۵ روز پرداخت شود، به جای ۱۳۵ یورو تنها باید ۹۰ یورو پرداخت کنید.  اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو