کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

افزایش بی سابقه قیمت آجر قزاقی در سال 1402


کد خبر : ۱۰۸۷۰۴دوشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۱:۲۶۳۰۴۱ بازدید

افزایش قیمت آجر قزاقی در سال جاری باعث نگرانی های زیادی در صنعت ساختمان شده است. با در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر قیمت آجر قزاقی، می توان پیش بینی کرد که ...
افزایش بی سابقه قیمت آجر قزاقی در سال 1402افزایش بی سابقه قیمت آجر قزاقی در سال 1402

اطلاع رسانی تبلیغاتی

افزایش قیمت آجر قزاقی در سال جاری باعث نگرانی های زیادی در صنعت ساختمان شده است. با در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر قیمت آجر قزاقی، می توان پیش بینی کرد که در سال ۱۴۰۲ قیمت این محصول همچنان افزایش پیدا کند.

آجرهای قزاقی یکی از بهترین نمونه های آجرنما هستند که با استفاده از خاک های طبیعی و خاک رس تهیه می شوند. کاربرد عمده این آجرنما ها برای ساخت بناهای تاریخی و ساختمان هایی است که از نظر معماری سنتی ارزش بالایی دارند. چندین عامل مهم هستند که بر گرانی قیمت خرید آجر قزاقی تأثیر دارند.

بالا رفتن قیمت اولیه مانند خاک رس، یکی از عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت این محصول است. برای تولید آجر قزاقی که یکی از آجرنما های قدیمی کشور است، از خاک های مصرفی بسیار با ارزش استفاده می شود. هرچه کیفیت خاک استفاده شده بهتر باشد، آجر تولیدی خوش رنگ تر می شود و قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

به منظور تولید آجر قزاقی باید خاک مورد نظر آسیاب شود و با استفاده از ابزار آلات مناسب پرس شود. همین امر نیز می تواند روی قیمت محصول نهایی تأثیر داشته باشد. عوامل دیگری مانند میزان مصرف سوخت برای کوره های آجرپزی نیز جزو مواردی هستند که می توانند قیمت این محصول را تغییر دهند.

هر چه میزان گاز مورد استفاده برای پخت این نوع از آجر ها بیشتر باشد، کیفیت نهایی و رنگ ظاهری آجر بهتر می شود. قطعاً مصرف گاز بیشتر هم مستلزم صرف هزینه بالاتر خواهد بود. قیمت آجر قزاقی با توجه به روش تولید آن نیز تغییر می کند. از گذشته تا کنون این نوع از آجر نما ها به صورت دستی و سنتی تولید می‌شدند.

به عنوان نمونه آجر قرمز قزاقی یکی از نمونه هایی است که در بعضی کارخانه ها، همچنان به شیوه سنتی و با استفاده از کوره های آجرپزی پخته می شود. برای تولید این نمونه از آجر حتماً باید از خاک قرمز استفاده شود که مراحل آسیاب را هم گذرانده باشد. البته امروزه این آجرها به صورت اتوماتیک و با استفاده از دستگاه های پیشرفته تولید می شوند. هر یک از این روش ها علاوه بر هزینه های جانبی مربوط به کوره های آجرپزی یا کارخانه ها، هزینه های دیگری هم دارند. این هزینه ها مربوط به بسته‌بندی آجر نما می شود و همه این موارد به صورت جداگانه می توانند روی نوسان قیمت آجر نما به ویژه آجر قزاقی تأثیر داشته باشند.

با توجه به گرانی سوخت و بالا رفتن هزینه های مربوط به حمل و نقل در سال های اخیر، یکی از عواملی که باعث بالا رفتن قیمت محصولات ساختمانی شده، افزایش قیمت روغن، قیمت سوخت و ... بوده است. همین امر نیز باعث شده تا تولید کننده های آجر داخلی، تولیدات خود را به خاطر شرایط نابسامان اقتصادی کاهش دهند.

زمانی که بخش های تولیدی یک کشور تولیدات خود را کاهش می دهند، تعادل میان عرضه و تقاضا به هم می خورد و همین باعث بالا رفتن بی رویه قیمت کالاهای ضروری می شود. در سال ۱۴۰۲، بالا رفتن ارزش افزوده مالیاتی که برای محصولات ساختمانی در نظر گرفته شده، یکی از عوامل اصلی بالا رفتن قیمت آجر نما و سایر مصالح ساختمانی بوده است.

متأسفانه یکی از دلایل گرانی های اخیر در چند سال گذشته، نوسانات نرخ ارز در کشورمان بوده است. با افزایش قیمت دلار، بسیاری از تولیدکنندگان داخلی تصمیم گرفتند محصولات خود را به کشورهای همسایه مانند گرجستان، ترکیه و کشور عراق صادر کنند. این واحدهای تولیدی با فروش محصولات خود به کشورهای خارجی علاوه بر وارد کردن ارز خارجی به کشور درآمد بیشتری هم به دست می‌آورند. درست است که صادرات می تواند موجب ارزآوری برای کشور شود، اما صادرات بی رویه آجرنما به خارج از کشور باعث می‌شود تا عرضه آن در داخل کاهش پیدا کرده و قیمت آن گران‌تر شوند.

پس از افزایش آلودگی ها در شهرهای صنعتی کشور، قرار بر این شد که کوره های آجرپزی به جای مازوت از گاز استفاده کنند و محل این کوه ها به بیرون شهر انتقال پیدا کند. اگرچه استفاده از گاز برای تولید آجر هزینه کمتری دارد و باعث کاهش آلودگی می شود، اما کارفرما ها به خاطر هزینه های بالایی که گازکشی بر آن ها تحمیل نموده بود، محصولات خود را گران تر کردند.

متأسفانه دلالان بازار آجر نیز در این ماجرا بی تقصیر نبوده‌اند و باعث شده‌اند به خاطر وجود واسطه های زیاد هنگام خرید آجر، قیمت این محصول با قیمت درب کارخانه تفاوت داشته باشد. به نقل از کارخانه آجر وندا، یکی از بهترین نمونه های آجر نما، آجر های تولید کارخانه آجر قزاقی قم هستند که در وب سایت فروشگاهی آجر وندا، با کیفیت بالا و مناسب ترین قیمت به فروش می رسند. جهت مشاهده لیست قیمت آجر قزاقی و مقایسه قیمت انواع این آجر نما، می توانید به سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

 اخبار مرتبط


کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها