کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

روی خوش مجلس به تعطیلات 2 روز آخر هفته


کد خبر : ۱۰۸۵۴۲چهارشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۳:۵۵۱۵۱۲۲ بازدید

کمیسیون اجتماعی مجلس کلیات لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته را تصویب کرده اما این‌که در کنار جمعه، پنج‌شنبه‌ها تعطیل باشد یا شنبه‌ها، همچنان ...
روی خوش مجلس به تعطیلات 2 روز آخر هفتهروی خوش مجلس به تعطیلات 2 روز آخر هفته

کمیسیون اجتماعی مجلس کلیات لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته را تصویب کرده اما این‌که در کنار جمعه، پنج‌شنبه‌ها تعطیل باشد یا شنبه‌ها، همچنان محل بحث است.

بعد از رای مثبت دولت به افزایش تعطیلات آخر هفته از یک روز به دو روز، حالا کمیسیون اجتماعی مجلس هم کلیات آن را تصویب کرده اما جزئیات آن که انتخاب روز تعطیلی جدید است، به جلسات آینده کمیسیون موکول شده است.

تصویب کلیات در کمیسیون اجتماعی

افزایش تعطیلات آخر هفته در کشور، یک نیاز ضروری است که سال‌هاست مطرح بوده اما به دلیل برخی تصورات و آمارهای نادرست به تعویق افتاده بود. این که در کشور ما تعداد روزهای تعطیل رسمی، خیلی زیاد است و نباید آن را بیشتر کرد، تصور اشتباهی است که سال‌ها در ذهن برخی شکل گرفته بود؛ اما بررسی‌های دقیق نشان داد نه تنها ما جزو اندک کشورهای دارای فقط یک روز تعطیلی آخر هفته هستیم بلکه تعداد کل تعطیلات سالانه اکثر کشورها هم از ما بیشتر است. ما هر سال حدود 78 روز تعطیل رسمی داریم که به دلیل همپوشانی با جمعه‌ها و تقارن تعطیلات شمسی و قمری، تعدادش اندکی تغییر می‌کند، در حالی که به طور مثال، ایتالیا، آلمان و فرانسه 115 روز، آمریکا 119 روز و چین 124 روز تعطیلات رسمی دارد.

افزایش بازدهی و خلاقیت کارکنان

مزیت دیگر افزایش تعطیلات آخر هفته، تاثیرات ملموس آن در عملکرد کارکنان است. این ادعا در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اثبات شده است و به همین دلیل برخی از آن‌ها برنامه تعطیلات سه‌روزه آخر هفته را دنبال می کنند. البته این نتایج فقط در کشورهای توسعه یافته حاصل نشده و در همین منطقه خودمان هم مصداق دارد. به عنوان مثال باید به گزارش «عربین بیزینس» اشاره کرد که از برنامه اماراتی‌ها برای افزایش تعطیلات آخر هفته به سه روز حکایت دارد. بررسی این طرح نشان داده که در صورت اجرایی شدن، نتایج قابل توجهی حاصل خواهد شد:

ــ‌ افزایش ۸۱ درصدی ارتباطات سازنده بین کارکنان
ــ‌ افزایش ۶۱ درصدی میزان ارائه خدمات دولت الکترونیکی خارج از ساعات رسمی کار
ــ‌ افزایش ۷۴ درصدی نرخ حضور در محل کار
ــ‌ افزایش ۷۶ درصدی نوآوری و خلاقیت
ــ‌ کاهش ۴۶ درصدی نرخ گرفتن مرخصی استعلاجی
تصویب کلیات در کمیسیون اجتماعی

همه این دلایل باعث شد تا دولت سیزدهم برای تصویب و ارائه لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته به مجلس قانع شود. حالا آن‌طور که ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، به دنیای اقتصاد گفته «کلیات این لایحه نیز در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسیده اما در خصوص این که تعطیلی روز پنج‌شنبه‌ باشد یا شنبه، تصمیم‌گیری نشده است و با دریافت نظرات اتاق بازرگانی و اتاق تعاون، نظر کمیسیون برای اعلام به صحن علنی نهایی خواهد شد». همچنین کریم حسینی عضو این کمیسیون گفته است که: "در خصوص اینکه پنج‌شنبه‌ تعطیل باشد یا شنبه، بحث‌هایی میان نمایندگان صورت گرفت و دیدگاه نمایندگان بیشتر به سمت تعطیلی شنبه‌هاست".

نظر دو اتاق چیست؟

اینکه نظر اتاق بازرگانی و اتاق تعاون برای ارائه به کمیسیون اجتماعی مجلس چیست، سوالی است که ما پاسخ آن را پیگیری می‌کنیم. دکتر «بهمن عشقی» دبیر کل اتاق تهران در گفت‌وگو با خراسان بیان می ‌کند: "فضای کسب و کار کشور، با تعطیلی شنبه‌ها موافق و با تعطیلی پنج‌شنبه‌ها مخالف است. تعطیلی شنبه‌ها دو مزیت برای کشور خواهد داشت؛ اول این‌که تعطیلات آخر هفته ما با تعطیلات جهانی و منطقه‌ای منطبق‌تر خواهد شد و دوم این‌که، افزایش آن به دو روز، صنعت گردشگری داخلی را هم رونق خواهد داد". «مهرداد لاهوتی» معاون پارلمانی اتاق تعاون ایران هم به خراسان می‌گوید: "هم‌اکنون تعطیلات آخر هفته بسیاری از کشورهایی که ما با آن‌ها مراودات اقتصادی داریم، روزهای شنبه و یک‌شنبه و تعطیلات آخر هفته ما هم جمعه است، بنابراین اگر نمایندگان مجلس به تعطیلی سراسری پنج‌شنبه‌ها رای بدهند عملا 4روز هفته را از دست خواهیم داد".

گردشگری؛ موافق افزایش، ممتنع درباره شنبه یا پنجشنبه

فعالان صنعت گردشگری هم امید زیادی به افزایش تعطیلات آخر هفته دارند. شاید برای فعالان این صنعت، شنبه یا پنج‌شنبه بودن این تعطیلی چندان تفاوتی نکند، اما از این بابت مطمئن ‌اند که با توجه به افزایش سرسام ‌آور هزینه سفرهای خارجی، تقویت صنعت گردشگری داخلی یک ضرورت، هم برای خانواده ها و هم برای صنعت گردشگری است. مدیر کل توسعه گردشگری داخلی هم درباره طرح افزایش تعطیلات پایان هفته، با اشاره به پیشنهادهایی درباره تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه، به ایسنا گفته: "موضوع ما افزایش تعطیلات پایان هفته است تا سفر مدیریت زمانی و مکانی شود، فرقی نمی‌کند این تعطیلی پنجشنبه یا شنبه باشد.

پیشنهاد دولت، تعطیلی پنجشنبه

اولین اختلاف نظر در این باره، در متن لایحه دیده می‌شود که طبق آن، دولت تعطیلی پنجشنبه‌ها را پیشنهاد کرده است. بر اساس این لایحه همه ادارات به استثنای ادارات خدمات رسان مثل بانک ها، مراکز بهداشتی و درمانی بهزیستی و اماکن ورزشی در روزهای پنجشنبه تعطیل خواهند بود و باید ساعات کاری خود را در پنج روز دیگر هفته تنظیم کنند.

کارزار تعطیلی پنجشنبه‌ها

البته تعطیلی پنجشنبه‌ها حامیان دیگری هم دارد. مصداق آن راه‌اندازی کارزاری با همین موضوع است که بیش از ۷۷ هزار مخاطب آن را امضا کرده‌اند و در بخشی از آن آمده: "ما امضاکنندگان، درخواست داریم تصویب تعطیلی پنجشنبه‌ ها را در همه ادارات سطح کشور مشابه اداره‌های تهران در مجلس شورای اسلامی پیگیری فرمایید". باید اشاره کرد که این موضوع در سال‌های گذشته نیز با اظهارنظرهایی از سوی نمایندگان مجلس همراه بوده، از جمله اینکه برخی از آنها تعطیل کردن شنبه‌ها را به نوعی تقلید از غرب دانسته‌ اند. آنها بر این باورند که شرکای تجاری در صورت تمایل به توسعه همکاری،  حاضرند درروزهای تعطیل هم با ما مراودات اقتصادی داشته باشند و این موضوع دلیل کافی برای پیگیری تعطیلی شنبه‌ها نیست.

مجلس در دوراهی انتخاب

با این اوصاف کمیسیون اجتماعی مجلس و پس از آن صحن علنی، در یک دوراهی برای تصویب نهایی لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته قرار دارند. باید منتظر ماند و دید که در نهایت تعطیلات آخر هفته "پنجشنبه‌ ها و جمعه ها" خواهد بود یا "جمعه ها و شنبه ها"؟/ خراساناخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو