کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

آشنایی با بافت تاریخی یزد و هتل های نزدیک آن


کد خبر : ۱۰۸۳۰۹سه شنبه، ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۱:۴۳۱۶۲۷ بازدید

شهر قدیمی و تاریخی یزد یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور است که از لحاظ بافت تاریخی و معماری، بسیار مشهور می‌باشد. بافت تاریخی در مرکز شهر یزد قرار گرفته و یک منطقه توریستی و گردشگری به‌شمار می‌رود.
آشنایی با بافت تاریخی یزد و هتل های نزدیک آنآشنایی با بافت تاریخی یزد و هتل های نزدیک آن

اطلاع رسانی تبلیغاتی

شهر قدیمی و تاریخی یزد یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور است که از لحاظ بافت تاریخی و معماری، بسیار مشهور می‌باشد. بافت تاریخی در مرکز شهر یزد قرار گرفته و یک منطقه توریستی و گردشگری به‌شمار می‌رود. گردشگران با رزرو هتل یزد در نزدیکی بافت تاریخی، دسترسی راحتی به این جاذبه گردشگری خواهند داشت. در این مطلب با بافت تاریخی یزد و هتل‌های نزدیک به آن آشنا می‌شویم.

بافت تاریخی یزد

یزد اولین شهر خشتی ایران به‌شمار می‌رود و از نظر تاریخی، دومین شهر دنیا می‌باشد. در بافت قدیمی و تاریخی یزد، میراث تاریخی بسیاری وجود دارد که این منطقه را منحصر به فرد کرده است. بافت تاریخی شهر یزد در سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. قدم زدن در کوچه‌ پس کوچه‌های این منطقه قدیمی و مشاهده خانه‌های تاریخی با معماری خاص و زیبا، برای هر گردشگری جذاب و فوق‌العاده است.

برخی از بناهای بافت قدیمی یزد مربوط به قرن‌های دوم و سوم هجری است. معماری دقیق و منحصر به فرد این بافت تاریخی بسیار جالب توجه بوده، چراکه در معماری این خانه‌ها، جهت وزش باد و تابش خورشید مورد توجه قرار گرفته است. در هر خانه، بخش‌هایی همچون تخت‌گاه، بخش بیرونی و اندرونی، حیاط، بادگیر هشتی، تالار سردر، اتاق‌های مجزا برای انجام کارهای روزانه، آب انبار و آشپزخانه وجود دارد.

معماری و کوچه‌های باریک بافت تاریخی یزد

کوچه‌های باریک و تودرتو یزد، معروف به کوچه‌های آشتی‌کنان می‌باشند که در میان دیوارهای بلند خانه‌ها قرار دارند. دلیل بلندی دیوارهای خانه‌ها، این است که در کوچه‌ها سایه به وجود آید و پیچ‌های کوچه به دلیل کم کردن سرعت بادهای تند طراحی شده است. همچنین در بعضی از قسمت‌های کوچه، بخش‌هایی ساخته شده که مسقف هستند و به آنها ساباط می‌گویند که برای ایجاد سایه جهت عبور رهگذران طراحی شده است.

محله‌های بافت تاریخی یزد

از محله‌های معروف بافت تاریخی و قدیمی یزد می‌توان به محله سرجمع، محله یعقوبی، محله قلعه کهنه، محله لب خندق و محله مصلی اشاره کرد. همچنین دو محله فهادان و چهارمنار از مهمترین و شاخص‌ترین محله‌های این بافت تاریخی به‌شمار می‌آیند. بناهای تاریخی این محلات شامل حسینیه بزرگ چهارمنار، مسجد میر خضرشاه، مسجد بزرگ چهارمنار، آب انبار کوچه بندون، آب انبار دولت آباد، بقعه شمس الدین و شاه سیدرضا می‌باشند.

هتل‌های نزدیک به بافت تاریخی یزد

هتل‌های نزدیک به بافت تاریخی و قدیمی یزد دارای محبوبیت بسیاری در بین گردشگران است چراکه موقعیت مکانی بسیار خوب این هتل‌ها، گردشگران را به خود جذب می‌کند. شهر یزد به دلیل وجود جاذبه‌های دیدنی بسیاری که در خود جای داده در طول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می‌باشد.

 بافت تاریخی این شهر با وجود جاذبه‌ها و معماری منحصر به فرد، باعث شده تا شهر یزد بسیار دیدنی و یکی از بهترین مقاصد گردشگری شناخته شود. برای گشت و گذار و بازدید از این بافت قدیمی، بهتر است در هتل‌های نزدیک به بافت تاریخی اقامت نمود.

هتل سنتی مظفر یزد

هتل سنتی سه ستاره مظفر در سال ۱۲۶۶ توسط مظفر یکی از تاجران بلند آوازه یزد بنا شد. مساحت این ساختمان حدود ۹۵۰ متر است و یکی از زیباترین و بی‌نظیر‌ترین خانه‌های مسکونی دوره قاجار به‌شمار می‌آید. این خانه در محله خلف باغ قرار گرفته است.

 قدمت هتل مظفر حدود ۱۸۰ سال است که در سال ۱۳۸۸ پس از مرمت و بازسازی توسط افراد خبره و مجرب انجام شده و پس از ده ماه تلاش، مورد بهره برداری قرار گرفت و در سال ۱۳۸۹ شروع به فعالیت کرد. هتل دارای ۱۹ واحداقامتی با مجموع ۵۰ تخت می‌باشد.

 واحدهای اقامتی هتل سنتی مظفر دارای فضای کوچکی به نام بالا خانه می‌باشند که برای نگهداری اشیاء با ارزش استفاده می‌شود. معماری و طراحی این خانه در نوع خود منحصر به فرد بوده و برای ساخت آن از خشت و گل استفاده شده است. این هتل دارای اتاق سیگار بوده و استعمال سیگار در محوطه هتل ممنوع می‌باشد.

هتل سنتی مظفر یزد

هتل فهادان یزد

هتل موزه فهادان یکی از مجموعه هتل‌های زنجیره‌ای مهر در مرکز شهر یزد است که فاصله نزدیکی با بافت تاریخی یزد دارد. هتل فهادان در یک خانه تاریخی معروف به خانه تهرانی‌ها ایجاد شده و تاریخچه آن به دوران قاجار می‌رسد. قدمت این خانه قدیمی مربوط به ۲۵۰ سال پیش است و عنوان اولین هتل موزه ایران را به خود گرفته و در آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

 هتل سنتی فهادان دارای دو طبقه و ۳۰ واحداقامتی می‌باشد. از جاذبه‌های تاریخی نزدیک به هتل فهادان می‌توان زندان اسکندر، خانه ملک‌زاده، خانه لاری‌ها و زورخانه ابوالفضل را نام برد. یکی از ویژگی‌های کم نظیر هتل موزه فهادان، گنجینه‌های متعددی از آثار تاریخی و قدیمی است که جذابیت خاصی را برای مهمانان و گردشگران به وجود آورده است.

هتل فرهنگ یزد

هتل دو ستاره فرهنگ در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و در سال ۱۳۹۶ در جهت بالا بردن سطح کیفی خدمات و امکانات مورد بازسازی قرار گرفت. هتل فرهنگ دسترسی راحتی به بافت تاریخی و سایر جاذبه‌های گردشگری و تفریحی یزد دارد. این هتل دارای یک طبقه و ۲۲ واحداقامتی است که با کارکنانی مجرب و کارآزموده میزبان مهمانان هتل می‌باشد.

هتل ترنج یزد

اقامتگاه سنتی هتل ترنج در سال ۱۳۹۶ افتتاح شد. این خانه تاریخی در محدوده بافت تاریخی یزد قرار گرفته و قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. از مزیت‌های هتل سنتی ترنج، دسترسی راحت آن به اماکن مهم و گردشگری شهر مانند مجموعه امیرچخماق، زندان اسکندر، مسجد جامع، باغ دولت آباد، دخمه زرتشتیان، آتشکده زرتشتیان و... است. این هتل دارای سه طبقه و ۱۳ واحداقامتی می‌باشد.

هتل ادیب الممالک یزد

هتل تک ستاره ادیب الممالک از دیگر هتل‌های سنتی یزد است که در سال ۱۳۸۴ مورد بازسازی و بهره برداری قرار گرفت‌. این هتل سنتی دارای ۱۳ واحداقامتی است که با طراحی‌های سنتی، جلوه بسیار زیبایی را از خود نشان داده است. هتل با قرار گرفتن در بافت تاریخی شهر باعث شده تا هزینه و زمان دسترسی به جاذبه‌های تاریخی به حداقل برسد.

هتل داد یزد

هتل ۴ ستاره داد یزد تنها هتل چهار ستاره استان یزد می‌باشد که در داخل بافت تاریخی یزد قرار گرفته و یکی از جذاب‌ترین هتل‌های کلاسیک با سبک ایرانی و یزدی می‌باشد. هتل داد یزد دارای ۸۸ واحداقامتی است که شامل واحدهای یک تخته، دو تخته، سه تخته، چهار تخته، سوئیت رویال با طراحی سنتی و واحد ماه عسل می‌باشد.

هتل داد یزد با امکانات و خدمات رفاهی بی‌نظیر اقامت خوشی را برای مهمانان عزیز رقم می‌زند. از خدمات و امکانات هتل داد یزد می‌توان به دو رستوران، کافه گالری، کافی‌شاپ، مجموعه آبی، خدمات خشکشویی، فروشگاه صنایع دستی، تاکسی سرویس، پارکینگ مسقف، سالن چند منظوره و... اشاره کرد.

هتل داد یزد

هتل الماس یزد

هتل سنتی الماس یزد در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد. این هتل سنتی در بافت قدیم یزد و در نزدیکی مسجد تاریخی مناره گلی قرار دارد. از مزیت‌های این هتل سنتی، دسترسی راحت به جاذبه‌های تاریخی ازجمله بازار سنتی، مسجد جامع یزد، میدان امیرچخماق، خانه لاری‌ها، زندان اسکندر، موزه آب و... می‌باشد.

اقامتگاه چهل پنجره یزد

یکی دیگر از هتل‌های نزدیک به بافت تاریخی یزد، اقامتگاه بوم گردی چهل پنجره یزد است که قدمت آن به ۷۰ سال پیش می‌رسد و در دوران پهلوی دوم احداث شد. این اقامتگاه در بهار ۱۳۹۷ پس از بازسازی و مرمت، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. اقامتگاه چهل پنجره دارای ۶ واحداقامتی است که در طبقات همکف و اول قرار گرفته‌اند.اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو