کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

طالبان مانع بازدید از سد کجکی افغانستان شد


کد خبر : ۱۰۸۲۲۳یکشنبه، ۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳:۰۷۱۳۲۸۶ بازدید

عضو هیات نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: اخیرا طرف افغان اعلام کرده طبق معاهده امکان بازدید از مخزن سد کجکی و دهراوود وجود ...
طالبان مانع بازدید از سد کجکی افغانستان شدطالبان مانع بازدید از سد کجکی افغانستان شد

عضو هیات نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: اخیرا طرف افغان اعلام کرده طبق معاهده امکان بازدید از مخزن سد کجکی و دهراوود وجود ندارد، در حالی که ماده ۵ پروتکل ضمیمه شماره یک تصریح کرده در ایامی که طرف افغان اعلام می‌کند بارندگی در طول سال به صورت نرمال نیست باید اطلاعات لازم را در اختیار کمیساریای آبی ایران قرار گیرد.

محمد سرگزی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره موضوع حقابه هیرمند و رهاسازی آب از سوی افغانستان به ایران اظهار داشت: اخیرا طرف افغان اعلام کرده طبق معاهده امکان بازدید از مخزن سد کجکی و ایستگاه آب‌سنجی دهراوود وجود ندارد، در حالی که ماده ۵ پروتکل ضمیمه شماره یک تصریح کرده در ایامی که طرف افغان اعلام می‌کند بارندگی در طول سال به صورت نرمال نیست باید اطلاعات لازم را در اختیار کمیساریای آب ایران قرار گیرد و بنا به درخواست کمیساریای آب ایران زمینه‌ای فراهم کنند که تیم فنی ایران به دهراوود مراجعه کنند و میزان آورد رودخانه هیرمند را تعیین کنند. بنابراین صحبت طرف طالبان مبنی بر عدم پیش‌بینی معاهده جهت بازدید از سد کجکی و ایستگاه دهراود پذیرفته نیست و  مردود است.

وی تاکید کرد: حتما باید شرایطی ایجاد کنند تیم فنی ایران  میزان آورد رودخانه هیرمند در منطقه دهراوود را بررسی کند.

عضو هیات نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس خاطرنشان کرد: ما همچنان مترصد این هستیم که طرف افغان به تعهدات خود بر مبنای معاهده عمل کند و حقابه هیرمند را از سد کجکی رها کند.

وی  گفت: در ماده ۹ معاهده پیش‌بینی شده در صورتی که طرف افغان به تعهدات خود عمل نکند، در مرحله اول می‌توان از مساعی جمیله استفاده کرد و در مرحله دوم موضوع به حکمیت می‌رود، بنابراین این امکان برای ایران وجود دارد.

سرگزی یادآور شد: نهادهای بین‌المللی قضایی ظرفیتی هستند که حقوق حقه ایران را مورد بررسی قرار می‌دهند و باتوجه به بدعهدی طرف افغان حق ایران را به نوعی اعلام و در احکام قضایی بر لزوم عمل به معاهدات تاکید خواهد شد.

وی در ادامه درباره موضوع درگیری اخیر در مناطق مرزی دو کشور گفت: از زمانی که طالبان روی کار آمده‌اند درگیری‌های پراکنده مرزی به جهت عدم اشراف آنها به نقاط مرزی افزایش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس به طرف افغان و طالبان توصیه کرد که حسن همجواری و قوانین بین‌المللی را در حوزه مرزها رعایت کنند.

وی بیان داشت: تجاوز مرزی و نقض مقررات بین‌المللی به هیچ‌وجه پذیرفته نیست و باتوجه به اینکه طالبان از توان رزمی نیروهای دفاعی ما مطلع است؛ توصیه می‌شود از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و تنش‌زا پرهیز کنند و رعایت حسن همجواری را داشته باشند.

سرگزی با بیان اینکه در پی اتفاقات رخ داده جلسات مرزی برگزار شده و قرار شد کمیته‌ای علت وقوع این اختلافات را بررسی کنند، تصریح کرد: فعلا تحرکات طرف افغان کم شده و شاهد تجاوز مرزی نیستیم.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو