کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کاهش مدت زمان استفاده از حق تقدم سهام بورس


کد خبر : ۱۰۸۰۹۳چهارشنبه، ۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۷:۲۷۵۸۴۲ بازدید

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه درحال حاضر مهلت استفاده از...
کاهش مدت زمان استفاده از حق تقدم سهام بورسکاهش مدت زمان استفاده از حق تقدم سهام بورس

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه درحال حاضر مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام ۶۰ روز است، عنوان کرد: با الکترونیکی شدن پذیره‌نویسی حق تقدم مهلت ۶۰ روزه کوتاه‌تر خواهد شد، از سوی دیگر مشارکت سهام‌داران خرد نیز افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، وحید روشن‌قلب، در نشست پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم در بازار سرمایه ایران، با اشاره به اختیاری که قانون در برنامه ششم توسعه در اختیار سازمان بورس گذاشته است، عنوان کرد: طبق این قانون سازمان اختیار داشت برخی امور را به صورت الکترونیکی انجام دهد که پذیره‌نویسی حق تقدم یکی از این موارد بود.

وی ادامه داد: این درحالی است بر اساس قانون تجارت مصوب سال ۴۷ تا کنون استفاده از حق تقدم و خرید سهام شرکت‌ها برای کلیه سهامداران به صورت پستی انجام می‌شد؛ به طوریکه برگه حق تقدم به صورت پستی توسط شرکت به سهامداران ارسال می‌شد، سهام داران باید نسبت به تکمیل و انجام فرایندهای لازم اقدام و برگه را برای شرکت پست می‌کردند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه روش مذکور چالش‌های مختلفی داشت، گفت: نخست آنکه فرایند ارسال پستی هزینه‌بر است، از سوی دیگر شرکت‌ها به اطلاعات پستی سهام‌داران دسترسی ندارند و به طور کلی فرایند ارسال برگه برای سهام‌دار نیز هزینه‌بر و زمان‌بر بود. این موضوعات گاهی باعث می شد مشارکت سهامدار در افزایش سرمایه اعمال نشود.

روشن‌قلب با اشاره به الکترونیکی شدن فرایند مذکور اظهار کرد: طبق دستورالعمل، شرکت سپرده‌گذاری موظف شد سامانه‌ای طراحی کند و سهام‌داران برای اعلام مشارکت در افزایش سرمایه باید به سامانه مراجعه و از طریق آن مشارکت در افزایش سرمایه را در مهلت مشخص اعلام کنند. اگر مطالبات سهامدار کفایت نکند می‌تواند مبلغ را از طریق درگاه الکترونیکی به حساب شرکت واریز کند.

وی ادامه داد: یکی از مزیت‌هایی که این موضوع دارد شرکت هم متوجه خواهد شد کدام سهامداران در افزایش سرمایه مشارکت کرده‌اند و در دوره جمع اوری اطلاعات هم صرفه‌جویی می‌شود. البته استفاده از این روش برای سهام‌داران سجامی شده قابل انجام است و سهام‌دارانی که سجامی نشده‌اند همچنان باید از روش قبلی استفاده کنند؛ البته طبق آمار بیش از ۹۰ درصد سهام‌داران سجامی شده‌اند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه طبق قانون مدت ثبت افزایش سرمایه ۶۰ روز بود، گفت: با تغییر روش مهلت ۶۰ روزه هم کوتاه‌تر می‌شود. در این راستا پیشنهادات به مجلس ارسال شده و این قانون احتمالا در سال جاری تغییر خواهد کرد. این روش از یک طرف می‌تواند طول مدت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را کاهش دهد و از طرف دیگر مشارکت سهام‌داران خرد در افزایش سرمایه افزایش یابد.

روشن‌قلب با بیان اینکه همه شرکت‌ها موظف به الکترونیکی کردن پذیره‌نویسی حق تقدم هستند، عنوان کرد: تا کنون سه شرکت نسبت به انجام این‌ موضوع اقدام کرده‌اند، البته بانکی‌ها نیاز به تغییر اساسنامه دارند که این موضوع باید به تایید بانک مرکزی برسد.

به گفته وی، تامین مالی از طریق اوراق بدهی در سال گذشته ۲۶۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است و این روند در سال جاری هم ادامه دارد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو