کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

عکس دسته جمعی زنان شیراز، جنجال به پا کرد


کد خبر : ۱۰۷۵۸۳چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۱:۱۱۸۵۲۳ بازدید

ماراتن شیراز؛ شاید در 24 ساعت گذشته یکی از پرتکرارترین واژه‌هایی باشد که در فضای مجازی به چشم خورده است. موضوع مربوط به ماراتن نیمه‌استقامتی ...
عکس دسته جمعی زنان شیراز، جنجال به پا کردعکس دسته جمعی زنان شیراز، جنجال به پا کرد

روزنامه شرق: ماراتن شیراز؛ شاید در 24 ساعت گذشته یکی از پرتکرارترین واژه‌هایی باشد که در فضای مجازی به چشم خورده است. موضوع مربوط به ماراتن نیمه‌استقامتی است که یکی، دو روز گذشته در شهر شیراز در دو بخش مردان و زنان برگزار شده‌‌. دلیلش روز شیراز است و یادآوری این روز مهم.

در سال‌های گذشته این ماراتن به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشده بود ولی امسال مسئولان ورزشی استان به همراه مسئولان فدراسیون دوومیدانی تصمیم گرفته بودند این ماراتن را برگزار کنند. برخلاف انتظار اولیه، استقبال شرکت‌کنندگان شایان توجه بود. قریب به 850 نفر ورزشکار برای حضور در این ماراتن اعلام آمادگی کرده بودند؛ 500 نفر در بخش مردان و 350 نفر در بخش زنان. پیش از این عنوان شده بود که مسابقه مردان و زنان قرار است در یک مسیر مشترک برگزار شود و فقط زنان قرار است 10 کیلومتر از این ماراتن 21‌کیلومتری را بدوند. بعدها این ماجرا تغییر کرد و قرار شد ورزشکاران زن، یک ساعت زودتر از مردان استارت بزنند؛ آنها از شش صبح و مردان از ساعت هفت صبح. مسابقه با هماهنگی نیروهای مختلف شهری و استانی برگزار شد. آن‌طور‌که سایت فدراسیون دوومیدانی خبر داده بود، در برگزاری این مسابقه شورای تأمین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، پلیس راهور، اداره کل ورزش و جوانان و دیگر ارگان‌ها نقش ایفا کردند و بعد از مسابقه هم با کلی تعریف و تمجید از مسئولان برگزار‌کننده، پرونده این دوره از رقابت‌ها بسته شد. درباره شعار این دوره از رقابت‌ها هم اختلاف‌نظر وجود دارد. عده‌ای معتقدند این ماراتن نیمه‌استقامتی برای گرامیداشت روز شیراز بوده، عده‌ای آن را برای یادآوری و توجه به کودکان سندرم داون مرتبط کرده‌اند. هرچه بود ولی هیچ‌کدام از این موارد به اندازه حواشی پس از مسابقه به چشم نیامد؛ چون طولی نکشید که خبر رسید دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان دستور تشکیل پرونده قضائی و احضار مسئولان برگزار‌کننده را صادر کرده است. دلیل آن‌هم انتشار تصاویری از حضور زنانی بود که پوشش کامل نداشته‌اند. سید‌مصطفی بحرینی، دادستان شیراز، با بیان اینکه قصور، ترک فعل و تقصیر احتمالی مسئولان در این زمینه با جدیت بررسی می‌شود، گفت: «پس از این اقدام ساختار‌شکنانه، سرپرست ورزش و جوانان استان، مدیر ورزش و جوانان شیراز و رئیس هیئت دو‌و‌میدانی و مسئولان انتظامات برگزاری مسابقه جهت ارائه توضیح به دادستانی احضار شده‌اند». او با بیان اینکه برخی شواهد حاکی از ورود غیر‌مجاز تعدادی دونده به مسیر مسابقه بوده است، گفت: «این موضوع نیز به‌صورت مجزا در دست بررسی قرار دارد».

ماجرا وارد فاز تازه‌تری هم شد؛ چون به غیر از حضور ورزشکارانی که گفته شد حجاب را به‌صورت کامل رعایت نکرده‌اند، اتفاق دیگری هم رخ داده است. این یکی مربوط به حضور تعدادی دونده زن در بخش مردان است که از قرار چندکیلومتر بعد از شروع به آنها می‌پیوندند. آن‌طور که مسئولان فدراسیون در‌این‌باره خبررسانی کرده‌اند، چندین نفر از ورزشکاران زن پس از قریب به چهار کیلومتر از مسیر مردان به جمع آنها اضافه می‌شوند و به همراه آنها شروع به دویدن می‌کنند. موضوعی که باعث ایجاد جنجال شده، نه دوندگی آنها بلکه وضعیت پوشش آنهاست که حساسیت مسئولان مربوطه را برانگیخته است. 

روز گذشته هم‌زمان با انتقاد تندوتیز چند سایت خاص که به این موضوع ورود کردند، وزارت ورزش و جوانان هم با صدور بیانیه‌ای خبر از برخورد با مقصران این پروژه را داد. مریم کاظمی‌پور، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در‌این‌باره گفت: «بر اساس گزارش‌های دریافتی از برگزارکنندگان این رویداد، تمهیدات لازم برای برگزاری این مسابقات از‌جمله ساعت مجزای برگزاری رقابت‌های آقایان و بانوان و همچنین مسیرهای جداگانه اندیشیده شده بود اما در پایان این مسابقه، رفتار هنجارشکنانه برخی افراد که بدون ثبت‌نام و بدون داشتن شماره خودشان را به مسیر برگزاری مسابقه رسانده بودند، تصاویر ناهنجاری را ایجاد کرد. وزارت ورزش و جوانان این رفتارها را تقبیح می‌کند و اجازه نمی‌دهیم کسی بخواهد به اسم ورزش به عادی‌سازی رفتارهایی بپردازد که با ارزش‌های جامعه اسلامی و اعتقادات مردم ایران سازگاری ندارد. به‌هیچ‌عنوان توسعه ورزش با چنین رفتارهایی مورد تأیید نیست و نمی‌گذاریم کسی چنین تصاویر نامربوطی را از ورزش کشور نهادینه کند. بر همین اساس ضمن تقبیح این اتفاق، به‌طور قطع جزئیات و عوامل دخیل در این رخداد مورد بررسی قرار خواهد گرفت». با‌این‌حال، مسئولان فدراسیون دوومیدانی می‌گویند آن دسته از دوندگان زنی که خودشان را به مسیر مردان رسانده و با آنها دویده‌اند، شماره نداشته و اصلا اسمشان در فهرست شرکت‌کنندگان نبوده است. هاشم صیامی، رئیس فدراسیون که روز سختی را سپری کرد، در‌این‌باره گفت: «زنان و مردان در مسیر جدایی به رقابت پرداختند و مسابقات مختلط نبود‌ اما عده‌ای ناگهان از خیابان حافظیه وارد این مسابقات شدند و بی‌انضباطی کردند و جزء ورزشکاران زن ما نبودند».

با وجود توضیحات مسئولان برگزار‌کننده، فشار برای برکناری رئیس فدراسیون دوومیدانی پس از انتشار تصاویری از این ماراتن به اوج رسید. عصر روز گذشته خبر رسید وزارت ورزش خواستار شفافیت در این موضوع و معرفی مقصران است. اگرچه خبر استعفای هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دوومیدانی به گوش رسید، ولی او در گفت‌وگویی فدراسیون را در این زمینه بی‌تقصیر جلوه داد و از این گفت که مسئولیت برگزاری چنین رقابت‌هایی همیشه بر عهده هیئت‌های مربوطه است. صیامی گفت: «‌دوی استقامت به مناسبت روز شیراز توسط هیئت ورزشی فارس برگزار شد و این مسابقات زیر نظر فدراسیون دوومیدانی برگزار نشده است و من تنها به این رقابت‌ها دعوت شدم. چندین سالی است که هیئت استان شیراز به‌عنوان ورزش همگانی این مسابقات را برگزار می‌کند. رقابتی که شامل دوهای خیابانی می‌شود و برگزاری آن با مجوز شورای تأمین استان بوده است. مسابقات در تقویم فدراسیون دوومیدانی نبوده است. دوهای خیابان در همه شهرها توسط هیئت‌های ورزشی استان به‌عنوان ورزش همگانی برگزار می‌شود. مردم در این مسابقات ۲۱ کیلومتر دویدند و حتی دونده ویلچرران داشتیم و تعدادی از معلولان سندرم داون در این مسابقات شرکت کردند و در انتهای آن خانواده‌ها اشک ریختند. این رقابت‌ها همواره در همه استان‌ها برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سلامت جامعه برگزار می‌شود». در کنار این موضوع، خبر برکناری رئیس هیئت دوومیدانی فارس هم به گوش رسید که نجمی آن را تکذیب کرد. «گویا از آقای صیامی خواسته شده بود حکم برکناری من را بزنند، اما قبول نکردند. آقای صیامی از نزدیک تمام استانداردهای مسابقه را دیده بود. نزدیک به ۴۰۰ نیروی نظامی و انتظامی این مسابقه را پوشش دادند. پلیس راهور، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی این مسابقه را پوشش دادند. فرمانده نیروی انتظامی استان در این مسابقه حضور داشت. مجوز شورای تأمین استان را داشتیم و علی‌رغم اینکه ۴۰۰ نیروی انتظامی و نظامی امنیت مسابقه را تأمین کردند، برخی افراد چنین اتفاقی را رقم زدند».

دست آخر حداقل تا زمان نگارش این مطلب، مشخص نیست آیا فشارهای موجود در این زمینه باعث برکناری رئیس فدراسیون دوومیدانی شده است یا خیر. او روز گذشته بدون اشاره به تأیید یا تکذیب استعفایش از این گفت که متنی را در اختیار مسئولان گذاشته است. در کنار این مورد ولی نزدیکی رقابت‌های آسیایی گوانگژو هم باعث شده تا حرف و حدیث درباره تغییرات احتمالی در فدراسیون دوومیدانی بیشتر شود.

رئیس فدراسیون دوومیدانی: استعفایم دست پولادگر است

هاشم صیامی می‌گوید، وزیر ورزش و جوانان استعفای او را به پولادگر ارجاع داده است تا مورد بررسی قرار بگیرد. به گزارش ایسنا، دوی نیمه‌ماراتن شیراز جمعه، ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار شد. در جریان این مسابقه حاشیه‌هایی ایجاد شد که در نتیجه آن هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دوومیدانی از سمت خود استعفا داد. هاشم صیامی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد حواشی پیش‌آمده در نیمه‌ماراتن شیراز بیان کرد: هیئت‌ها در راستای توسعه ورزش همگانی، ارتقای سطح سلامت جامعه و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دوهای خیابانی را برگزار می‌کنند. این مسابقه هم با مجوز شورای تأمین استان برگزار شد. مسابقه مردان و زنان از هم جدا بود و ۲۰، ۳۰ کیلومتر از هم فاصله داشتند اما تعدادی از تماشاگران یا خانواده دونده‌ها وارد مسیر مسابقه شدند. او در مورد دلیل استعفای خود گفت: از من خواستند با رئیس هیئت برخورد کنم اما همه کارهایش را درست انجام داده بود و نمی‌توانستم کاری بکنم. ضمن اینکه برای مسابقات نیروهای حراست و انتظامی نیز حضور داشتند. صیامی درمورد استعفای خود در شرایط حساس کنونی و نزدیک به بازی‌های آسیایی گفت: اگر رئیس هیئت فارس مقصر بود، قبول می‌کردم اما کارمان را به نحو احسن انجام دادیم. هدفمان هم خیر بود. اتفاقات خوبی هم افتاد اما این وسط چند اشتباه هم صورت گرفت که ارتباطی به هیئت دوومیدانی استان ندارد.

حتی اختتامیه مسابقات را به دلیل جلوگیری از حواشی برگزار نکردیم. این را هم بگویم من خودم ایثارگر هستم و ارزش‌های جامعه و کشور برای من اهمیت دارند. او در واکنش به اینکه شایعه شده وزارت پیش از این هم فشار آورده که استعفا بدهد و ماراتن شیراز بهانه‌ای جدی برای این اتفاق شده است، بیان کرد: نه واقعا چنین موضوعی صحت ندارد و هیچ فشاری به من نیاورده‌اند. نزدیک به سه سالی که در فدراسیون بودم، هرچند کم و کاستی‌هایی وجود داشت اما تمام تلاشمان را کردیم که رضایت جامعه هدفمان را کسب کنیم. صیامی در مورد وضعیت استعفایش و موافقت وزیر ورزش و جوانان گفت: آقای سجادی استعفای من را به آقای محمد پولادگر معاون قهرمانی وزارت ورزش ارجاع داده است تا بررسی شود.اخبار مرتبط


میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو