کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مقصد جدید پول‌های بلوکه شده خودرو


کد خبر : ۱۰۶۸۹۳چهارشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۲:۲۳۲۸۲۹۰ بازدید

متقاضیان ثبت نام خودروهای داخلی از دوشنبه این هفته امکان این را پیدا کرده اند که 100 میلیون تومان خود بابت اعتبار خرید خودرو در حساب های ...
مقصد جدید پول‌های بلوکه شده خودرومقصد جدید پول‌های بلوکه شده خودرو

متقاضیان ثبت نام خودروهای داخلی از دوشنبه این هفته امکان این را پیدا کرده اند که 100 میلیون تومان خود بابت اعتبار خرید خودرو در حساب های وکالتی را با حفظ نوبت برداشت کنند. ثبت نام کنندگان انصرافی یا غیرمشمول خودروهای وارداتی هم امکان برداشت 500 میلیون تومان خود از این حساب ها را خواهند داشت.به این ترتیب، به نظر می رسد مبالغ درخورتوجهی از نقدینگی ثبت نام خودروها  این روزها مجدد در بازار دارایی ها به دنبال مقصد جدید خواهند بود و در این میان این سوال پیش می آید که کدام بازارها احتمالاً سهم بیشتری از جذب این نقدینگی سرگردان را خواهند داشت؟

حساب و کتابی درباره حجم نقدینگی جابه جا شده در ثبت نام های خودرو

به گزارش ایران جیب از خراسان، در جریان ثبت نام 900 هزار دستگاه خودروی داخلی، هر متقاضی خودرو 100 میلیون تومان در حساب های وکالتی به عنوان اعتبار خرید واریز کرد تا در مدت کوتاهی، 90 هزار میلیارد تومان از نقدینگی در این حساب ها مسدود شود. علاوه بر این، متقاضیان خودروهای خارجی نیز با واریز کردن 500 میلیون تومان در حساب های مشابه، در آن طرح ثبت نام کردند. با این حال، طبق اظهارات قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی و نیمه دولتی، از دوشنبه این هفته مبلغ 100 میلیون تومان متقاضیان ثبت نام خودروی داخلی در حساب های وکالتی با حفظ نوبت و همچنین 500 میلیون تومان وجه ثبت نامی متقاضیان انصرافی یا غیرمشمول خودروهای وارداتی قابل برداشت است.

طبق آمارهای خبرگزاری فارس در 14 اسفند گذشته، 120 هزار نفر برای خرید خودروهای وارداتی ثبت نام کرده اند. اگر آمار ثبت سفارش حدود 90 هزار دستگاه خودروی خارجی تا 4 اسفند سال گذشته را مبنا قرار دهیم در نتیجه می توان گفت «حداقل» 30 هزار نفر باید درمجموع 15 هزار میلیارد تومان را از بانک برداشت کنند. از سوی دیگر طبق اظهارات سخنگوی وزارت صمت، بیش از 900 هزار نفر نیز در سامانه فروش یکپارچه خودرو ثبت نام و 100 میلیون تومان را به حساب وکالتی واریز کرده اند. از آن جایی که طبق اعلام وزارت صمت، متقاضیانی که نوبت تحویل خودروی آن ها نیمه دوم امسال است، 100 میلیون تومان خود را می توانند برای زمان طولانی تری تا زمان پیش پرداخت، برداشت کنند، در نتیجه باید گفت که این افراد نیز به زمره برداشت کنندگان پول خواهند پیوست.

در نتیجه با فرض برداشت 33 درصدی پول از حساب های بلوکه شده برای ثبت نام خودروهای داخلی و نیز 15 هزار میلیارد تومان حداقل پول قابل برداشت توسط ثبت نام کنندگان خودروهای خارجی، باید گفت که احتمالا این روزها بیش از 40 هزار میلیارد تومان پول سرگردان وارد بازار دارایی ها می شود.

چند ده هزار نقدینگی سرگردان به کدام سو خواهند رفت؟

بازارهای سکه، دلار و بورس در کنار دارایی های خودرو، بازارهای رقیب محسوب می شوند. در این خصوص اگر بخواهیم آمادگی این بازارها را برای ورود پول های سرگردان اخیر بسنجیم، در وهله اول باید به بازده این دارایی ها در سال گذشته توجه کنیم. محاسبات نشان می دهد که در بین سه بازار یاد شده، سکه  171 درصد، دلار 74 درصد و بورس حدود 43 درصد در سال گذشته رشد داشته اند. بنابراین، می توان گفت که از این منظر، دست بورس برای جذب نقدینگی سرگردان در سال 1402 بازتر است. این بازار سال گذشته حتی از تورم (نقطه ای) اسفند که بیش از 63 درصد بوده نیز عقب افتاده است.

از منظر دیگر باید به وضعیت فعلی این بازارها توجه کرد. ابتدا سری به بازار دلار می زنیم. گزارش خبرگزاری فارس نشان می دهد در روزهای اخیر، نرخ دلار در کانال ها و صفحات مجازی میان سطوح قیمتی 49 تا 51 هزار تومان در نوسان بوده  است و با توجه به شواهد و قراین، احتمالاً به زودی تکلیف خود را برای صعود یا نزول مشخص خواهد کرد. طبق محاسبات، در صورت در پیش گرفتن روند نزولی، نرخ دلار ایستگاه های 49 هزار و 800 تومان، 48 هزار تومان و سپس 45 هزار تومان را پیش رو خواهد داشت، اما در صورت در پیش گرفتن روند صعودی به ارقامی بیش از 51 هزار تومان، این موضوع مستلزم رشد نرخ حواله درهم امارات  به  محدوده بیش از 14 هزار و 200 تومان است. رقمی که هم اینک در حدود 13 هزار و 940 تومان در نوسان است. از آن جایی که با توجه به توافق های انجام شده بین ایران و عربستان ، بعید است این افزایش در نرخ نقدی و حواله درهم در کوتاه و میان مدت رخ دهد،   (  با فرض این که اتفاق خاصی در بیرون بازار ارز و سکه رخ ندهد) افزایش معنادار نرخ دلار بعید به نظر می رسد.
گزارش مذکور همچنین حاکی از آن است که بازار سکه این روزها درگیر ریزش و اصلاح شده است. بر این اساس و طبق محاسبات، مقاومت 33 میلیون تومانی و حمایت 30 میلیون و 500 هزار تومانی پیش روی نرخ کنونی 31 میلیون و 500 هزار تومانی سکه قرار دارد.برای پیش بینی نرخ سکه باید حداقل سه عامل روند گذشته، تغییرات نرخ ارز و اونس جهانی را مد نظر قرار دهیم. از آن جایی که نرخ سکه در سال قبل رشد درخور توجهی داشته و در بازار ارز هم اینک نشانه های بارزی برای جهش نرخ وجود ندارد و همچنین اونس جهانی در کوتاه مدت احتمالاً جهش بالایی نخواهد داشت، باید گفت افزایش قیمت سکه در کوتاه مدت نیز چندان محتمل نیست.

با این اوصاف و از میان بازار دارایی هایی که ذکر شد، به نظر می رسد بورس هم اینک آمادگی بیشتری برای جذب نقدینگی سرگردان خودرویی داشته باشد. جدای از عقب ماندگی که بازار بورس در سال گذشته نسبت به بازارهای ارز و سکه داشته، مشاهده می شود که این بازار در حال جبران این عقب ماندگی هاست به طوری که شاخص کل بورس از 23 اسفند گذشته تاکنون حدود 30 درصد افزایش یافته و به رکورد جدید 2 میلیون و 320 هزار واحد رسیده است.از منظر تکنیکی، هم اینک گزارش خبرگزاری فارس نشان می دهد که این بازار احتمال رسیدن به مقاومت بعدی در سطح 2 میلیون و 480 واحد را تا حدود یک ماه آینده دارد. از منظر عوامل بنیادین، تورم و نیز قرار گرفتن ارزش سهام شرکت های بورسی زیر ارزش ذاتی، از مهم ترین عوامل رشد شاخص به شمار می روند. هر چند وضعیت تولید در ماه های آینده و نیز ریسک های غیر اقتصادی دو تهدیدی هستند که پیش روی بازار سرمایه قرار دارند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو