کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کمترین و بیشترین بیکار در کدام استان ها است؟


کد خبر : ۱۰۶۷۹۸یکشنبه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۰:۳۳۱۰۸۲۶ بازدید

مطابق گزارش های ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران از آخرین وضعیت اشتغال در زمستان 1401...
کمترین و بیشترین بیکار در کدام استان ها است؟کمترین و بیشترین بیکار در کدام استان ها است؟

گزارش های مرکز آمار حکایت از این دارد که سمنان, ایلام وبوشهر کمترین نرخ بیکاری و کردستان, کرمانشاه و چهارمحال بختیاری بیشترین نرخ بیکاری را دارند.

مطابق گزارش های ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران از آخرین وضعیت اشتغال در زمستان 1401, جمعیت شاغلین 15ساله و بیشتر در این فصل 23 میلیون و 436هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 263هزار نفر افزایش داشته است.


بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان 1401، بخش خدمات با 53.7 درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با 33.2 درصد و کشاورزی با 13.0 درصد قرار دارند.


نرخ بیکاری جوانان 15تا 24ساله حاکی از آن است که 24.2 درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان 1401بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان 1400) 1.1 درصد افزایش یافته است.


بررسی نرخ بیکاری گروه سنی 18تا 35ساله نیز نشان می‌دهد که در زمستان 1401، حدود 17.4 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به زمستان 1400، به میزان0.8درصد افزایش یافته است.

اما بررسی وضعیت بیکاری در استان های کشور بیانگر این است که پس از استان سمنان5.7 ، استان‌ ایلام با 6.8درصد در رتبه دوم کمترین نرخ بیکاری زمستان 1401 قرار دارد و سپس استان‌های بوشهر، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد به طور مشترک نرخ بیکاری 7.3 دارند.


بیشترین نرخ بیکاری مطابق گزارش های مرکز آمار برای کردستان 20.5 و کرمانشاه 15.1 و چهارمحال و بختیاری 13.5 می باشد.
شکاف بیکاری استان‌ها نشان دهنده فاصله بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ بیکاری استان‌ها در یکسال است که این شاخص از تفاضل بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ به دست می‌آید.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو