کانال تلگرام ایران جیب
مدیران خودرو 777
مدیران خودرو 777
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مصرف ماهی 50 درصد کاهش پیدا کرد


کد خبر : ۱۰۶۶۹۸پنجشنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳:۴۷۵۷۸۹ بازدید

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های ماهیان سردآبی خاطر نشان کرد: در 7 سال گذشته میزان تولید ماهی از 180 هزار تن به 90 هزار تن در سال ...
مصرف ماهی 50 درصد کاهش پیدا کردمصرف ماهی 50 درصد کاهش پیدا کرد

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های ماهیان سردآبی خاطر نشان کرد: در 7 سال گذشته میزان تولید ماهی از 180 هزار تن به 90 هزار تن در سال گذشته رسید و این آمار نشان می‌دهد که میزان مصرف حدود 50 درصد در این مدت کاهش پیدا کرد.

آرش نبی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه سال گذشته دخالت دولت در بازار مرغ فروش ماهی را کاهش داد، گفت: سیل بیش از 10 هزار تن ماهی تولیدی سال گذشته را از بین برد و از آنجایی‌که این تولیدکنندگان بیمه نبودند ضرر تحمیل شده به آنها جبران نشد.

وی با اشاره به واقعی شدن قیمت ماهی بعد از صادرات، تصریح کرد: در سنوات گذشته قیمت ماهی در آستانه سال جدید حدود 20 درصد افزایش پیدا می‌کرد اما در روزهای پایانی 1401 بازار از شرایط متعادل و متعارف خارج شد از این‌رو قیمت ماهی بیش از 5 درصد افزایش قیمت را تجربه نکرد. در 7 سال گذشته میزان تولید از 180 هزار تن به 90 هزار تن در سال گذشته رسید و این آمار نشان می‌دهد که میزان مصرف حدود 50 درصد در این مدت کاهش پیدا کرد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم در میزان مصرف تاثیر مستقیم گذاشت، افزود: قزل‌آلا سر مرزعه کیلویی 115 هزار تومان فروخته شد این در حالیست که قیمت فیله ماهیان دریایی مانند شیر، شوریده، زبیده به کیلویی 800 تا 900 هزار تومان هم رسید. قیمت این ماهیان به دلیل افزایش صادرات و کاهش میزان صید روند صعودی به خود گرفت؛ حجم ورودی ماهیان دریایی به تهران بسیار کم و در همان جنوب مصرف ‌شد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های ماهیان سردآبی ادامه داد: تولیدکنندگان نمی‌توانند مردم را مهمان جیب خود کنند و اگر صادرات را حفظ و بازارهای جدید برای خود تعریف کنیم می‌توانیم به ادامه حیات این صنعت امیدوار باشیم. دلیل عدم رغبت چین به ماهی قزل‌آلا هنوز روشن نشده و از سال 98 فعالیت جدید در این بازار انجام نشد و به نظر می‌رسد اگر نتوانیم بازار جدید تصاحب کنیم تولید صرفه اقتصادی خود را از دست بدهد.

به گفته نبی‌زاده؛ سال گذشته 8 هزار تن ماهی کیلویی 3 تا 3 و نیم دلار صادر کردیم.

وی با بیان اینکه قیمت بچه ماهی نسبت به مشابه سال گذشته حدود 2 برابر افزایش پیدا کرد، تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان کمتر از 108 هزار تومان ماهی را بفروشند ضرر می‌کنند؛ وزارت نیرو حمایتی برای تولیدکنندگان در نظر نمی‌گیرد و قیمت حامل‌های انرژی نسبت به سال گذشته را افزایش داده است.

این فعال اقتصادی با انتقاد از عملکرد وزارت کشاورزی و عدم حمایت از شیلات کاران، گفت: چالش‌های پیشروی تولیدکنندگان ماهیان سردآبی نیز برای تولیدکنندگان ماهیان گرمآبی نیز تکرار شده است. مهار تورم شدنی نیست مگر اینکه عزم جدی برای حمایت ازتولید ایجاد شود و نقدینگی در بازار به سمت تولید هدایت و قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند. متاسفانه این ذهنیت ایجاد شد که اگر مانع صادرات شویم قیمت ماهی در بازار داخلی کاهش پیدا می‌کند شاید با این سیاست قیمت ماهی در سال جاری ریزش کند اما سال دیگر ماهی وجود ندارد که مردم بخواهند خرید کنند چراکه با این روال تولید برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

میزیتو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

بستن
میزیتو