کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

هوش‌ مصنوعی می‌تواند 300 میلیون شغل را نابود کند


کد خبر : ۱۰۶۲۲۶چهارشنبه، ۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷:۵۵۴۲۶۵ بازدید

طبق گزارش جدید بانک گولدمن ساکس، هوش‌ مصنوعی مولد می‌تواند 300 میلیون شغل را از بین ببرد. به گفته این بانک، خودکار کردن کارها مبتنی ...
هوش‌ مصنوعی می‌تواند 300 میلیون شغل را نابود کندهوش‌ مصنوعی می‌تواند 300 میلیون شغل را نابود کند

طبق گزارش جدید بانک گولدمن ساکس، هوش‌ مصنوعی مولد می‌تواند 300 میلیون شغل را از بین ببرد. به گفته این بانک، خودکار کردن کارها مبتنی بر هوش مصنوعی حدود دوسوم مشاغل فعلی را به نوعی دستخوش تغییر می‌کند و در نهایت می‌تواند جانشین یک‌چهارم کارهای کنونی شود.

اما طبق همین گزارش، خودکارسازی به سمت ایجاد شغل‌های جدید هم متمایل است و مشاغل جدیدی که فناوری‌های ابتکاری به میدان آورده‌اند، بیشترین رشد اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند.

این بانک در یک گزارش جدید، اعلام کرد که در مجموع، کاهش هزینه نیروی کار، مشاغل جدید و بهره‌وری بالاتر کارمندانی که شغلشان را حفظ کرده‌اند، می‌تواند به «رونق بهره‌وری منجر شود و رشد اقتصادی را به طور چشمگیری افزایش دهد».

به گفته این بانک، این روند در نهایت می‌تواند جی‌دی‌پی سالانه جهان را هفت درصد افزایش دهد. البته این بانک گوشزد کرد هرگونه رشدی به این بستگی دارد که هوش‌ مصنوعی واقعا چه میزان قابلیت دارد و چقدر خوب به کار گرفته می‌شود.

این‌ها پیش‌بینی‌های چهار تحلیلگر گولدمن ساکس در گزارشی جدید به نام «آثار کلان بالقوه هوش مصنوعی بر رشد اقتصادی» است.

این [گزارش] اشاره می‌کند پیش‌بینی دقیق آنچه با رشد هوش‌ مصنوعی مولد رخ می‌دهد، دشوار است اما می‌تواند «آثار کلان اقتصادی بالقوه بزرگی» داشته باشد و اگر به قابلیت‌های وعده داده‌شده برسد، «گسست قابل‌توجهی» پدید آورد.

براوردهای این بانک بر مبنای دیدگاهی نسبتا محدود به کارکرد واقعی هوش‌ مصنوعی است و پیش‌بینی آن مبنی بر اینکه میزان کارهای خودکارشده به ۳۵ درصد می‌رسد، فقط بر مبنای هوش‌ مصنوعی مولد است نه سایر فناوری‌های مرتبط مثل روباتیک که می‌تواند این رقم را افزایش هم بدهد.

هوش‌ مصنوعی مولد به سیستم‌هایی مثل چت‌جی‌پی‌تی و دال-ئی گفته می‌شود که می‌توانند همانند انسان متن و تصویر خلق کنند.

طبق پیش‌بینی آن‌ها، کار افراد در اکثر صنایع احتمالا «با هوش‌ مصنوعی تکمیل شود نه آنکه جایش را به آن بدهد». زیرا بیشتر مشاغل فقط تا حدی خودکار می‌شوند و بنابراین سیستم‌های هوش‌ مصنوعی نمی‌توانند کل وظایف آن‌ها را انجام دهند.

تاثیر بر بخش‌های مختلف به طور قابل‌توجهی متفاوت خواهد بود. طبق پیش‌بینی آن‌ها، ۴۶ درصد مشاغل اداری تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت، در حالی که این سهم در بخش ساخت‌وساز فقط شش درصد است. البته مبنای این پیش‌بینی این فرض است که هوش‌ مصنوعی نمی‌تواند به کارها در فضای باز کمکی کند و آن‌ها در صورت تداوم پیشرفت‌های روباتیک، تحت تاثیر قرار می‌گیرند.اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها