کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تله بازارساز در مسیر بازار ارز


کد خبر : ۱۰۵۹۲۳دوشنبه، ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵:۳۰۱۵۷۷۵ بازدید

بر اساس اطلاعات منتشر شده، میزان نقدینگی کشور در پایان تیرماه سال 1400 و پیش از شروع ریاست جمهوری سید ابراهیم رییسی معادل 3820 هزار ...
تله بازارساز در مسیر بازار ارزتله بازارساز در مسیر بازار ارز

بر اساس اطلاعات منتشر شده، میزان نقدینگی کشور در پایان تیرماه سال 1400 و پیش از شروع ریاست جمهوری سید ابراهیم رییسی معادل 3820 هزار میلیارد تومان بوده و قیمت دلار نیز در آغاز دوران ریاست جمهوری وی در محدوده ۲۵ هزار و پانصد تومان قرار داشته است.

بر اساس آخرین آمار نقدینگی که در پایان آذرماه منتشر شده است، میزان نقدینگی کشور در سطح ۵۹۰۷ هزار میلیارد تومانی بود که نسبت به آغاز دوران ریاست جمهوری رییسی حدود ۵۴ درصد رشد کرده است. قیمت دلار ولی در پایان آذر نیز نسبت به آغاز دوران دولت سیزدهم حدود ۵۲.۶ درصد افزایش پیدا کرده که نشان می‌دهد قیمت دلار بر اساس نقدینگی تا پایان آذر متناسب با میزان نقدینگی افزایش پیدا کرده است. قیمت دلار در پایان آذر ۳۸ هزار و ۹۲۵ توأمان بوده است.

وزارت صمت در پایان سال ۱۴۰۱ اقدام به فروش یکپارچه خودرو کرده که قرار است در حساب بانکی پانصد هزار نفر هرکدام ۱۰۰ میلیون تومان تحت عنوان حساب وکالتی به نام سازمان حمایت از مصرف کنندگان بلوکه شود. با این طرح حدود پنجاه همت از نقدینگی در حساب‌های بانکی در مجموع بلوکه خواهد شد که معادل یک چهارم میزان افزایش سالانه پایان پولی بر اساس آماری است که در آذرماه منتشر شده است یعنی علاوه بر عرضه ارز و سکه توسط بانک مرکزی و فروش خودرو توسط شرکت ها و بورس کالا که تا کنون انجام گرفته است دولت تنها با این طرح حدود یک چهارم از میزان افزایش پایه پولی که در سال جاری اتفاق افتاده را جذب خواهد کرد.

اگر متوسط قیمت خودروهای فروخته شده را چهارصد میلیون تومان در نظر بگیریم در این طرح معادل ۲۰۰ همت نقدینگی از کشور جذب خواهد شد که تقریبا برابر میزان افزایش پایه پولی سالانه بر اساس آمار آذرماه است. عرضه خودور توسط شرکتها، بورس کالا، عرضه سکه و ارزپاشی توسط بانک مرکزی، فروش شمش طلا و انتشار اوراق نفتی که به تازگی ثبت شده نشان می‌دهد که با وجود روشن بودن موتور تولید تورم که همان افزایش نقدینگی است، دولت به دنبال جذب همان نقدینگی تولید شده از راه‌های مختلف است تا از اثر رشد نقدینگی بر بازار دلار و تورم کم کند.

در حقیقت عرضه‌های انجام شده مانند تله‌ای برای به دام انداختن نقدینگی است تا از ورود نقدینگی به بازار ارز کم‌ کند ولی بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که قیمت‌ها حداقل در بازار ارز متناسب با رشد نقدینگی رشد کرده است.

روز قبل، قیمت درهم تحت تأثیر اخبار منتشر شده کاهشی شروع شد ولی در ادامه عقب‌ماندگی خود از دلار تهران را جبران کرد و قیمت دلاری درهم بالاتر از قیمت دلار تهران آرام گرفت. دیروز چاقوی رها شده دلار (کاهش قیمت‌ها را تشبیه به چاقوی در حال سقوط می‌کنند) یک‌ کف قیمت را شناسایی کرد در هنگام کاهش قیمت‌ها، خریدار در بازارها کم است، زیرا قیمت‌ها در مسیر کاهشی به چاقوی در حال سقوط تشبیه شده‌اند که گرفتن آن می‌تواند به معامله‌گر آسیب بزند، ولی با توقف روند نزولی و شناسایی کف‌های حمایتی میزان خریداران افزایش پیدا می‌کند./اکوایراناخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها