کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

تازه ترین خبر از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک


کد خبر : ۱۰۲۳۶۵سه شنبه، ۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۱:۳۵۳۲۸۲ بازدید

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسئله طرح کالا برگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد، گفت: پس از...
تازه ترین خبر از اجرای طرح کالابرگ الکترونیکتازه ترین خبر از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسئله طرح کالا برگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد، گفت: پس از اجرای ازمایشی این طرح در یک استان جنوبی ، از ماه‌های آینده این طرح برای کل کشور انجام می‌شود.

 احسان خاندوزی ، وزیر اقتصاد وسخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری خود که در روز سه شنبه در ساختمان‌کوثر برگزار شد، گفت: در تابستان ۱۴۰۱ در شاخص قیمت تولید کننده در کشور، شاهد اتفاقاتی هستیم که می تواند نویدبخش یک چشم‌انداز خوب برای فصل های بعد باشد.

وی افزود: گزارش تابستان حکایت از این دارد که این شاخص در کالاها صنعتی و معدنی شاهد وضعیت خوبی است ولی در تورم تولید کننده بخش خدمات وضعیت خوبی نیست و افزایش یافته است ولی در حوزه صنعت و معدن شاهد کاهش هستیم و تورم‌فصلی بخش صنعت ۱۴/۸درصد کاهش یافته و به منفی ۲/۳درصد رسیده است.تورم نقطه به نقطه تابستان نسبت به فصل قبل ۱۶/۲ کاهش یافته و تورم سالانه بخش صنعت ۷/۶درصد کاهش یافته و در معدن هم شرایط به همین صورت است.

وی در ادامه گفت: این ارقام وقتی منتشر شد برخی گفتند منفی شدن تورم در بخش صنعت و معدن به معنای رکود است ولی شاخص‌های رکود و رونق با شاخص تورم و کاهش قیمت متفاوت است و زمانی که گزارش تولید کالای صنعت و معدن را مشاهده می‌کنیم نشان می دهد شرکت های معدنی بزرگ ۱۲/۷ درصد و شرکت های صنعتی ۵/۳ دارد افزایش تولید داشته و میزان فروش ۹/۹ درصد در ۷ ماهه اول سال بیشتر شده است‌.

به گزارش انتخاب ، سخنگوی اقتصادی تصریح کرد: اخیرا در حوزه تامین ارز دارد مشکلاتی شاهد بودیم که در تامین بازار و قیمت دارو خود را نشان داد که با توجه به اینکه دارو حساس ترین دارویی است که دولت برای مدیریت ارز آن همه جانبه پای کار است و سلامت مردم شوخی بردار نیست، مشکلی که پیش امد بود با سرعت و جدیت بیشتر سعی شد جبران شود و نارضایتی با سرعت مرتفع شود و اقدامات برای تخصیص دارو و تامین ارز برای واردات دارو تولید دارو با سرعت خوبی پیش می رود. و امیدواریم ظرف هفته های آینده مرتفع شود.طبق اعلام بانک‌مرکزی بیش از ۳ میلیارد دلار تخصیص ارز به این حوزه محقق شده است.برای تامین برخی کسری ها نیز اقدامات عاجلی برای واردات انجام و با گمرکات هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص این محموله ها با اولویت انجام شود.

وزیر اقتصاد گفت: یکی از گلایه‌های پیمانکاران در پروژه های دولت مسئله تخصیص اندک برای پروژه های عمرانی بود که در شش ماهه اول سال ۴۰هزار میلیارد تومان تخصیص عمرانی دولت بود و در مهر و آبان ۴۰هزار میلیارد تومان دیگر تخصیص عمرانی صورت گرفت.

خاندوزی با بیان اینکه مسئله طرح کالا برگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد و با توجه به اینکه نطام پرداخت یارانه را متاثر می کند لازم بود دولت برای مطمئن بودن زیر ساخت فنی ، اطمینان حاصل کند و تغییرات در وزارت کار قدری تاخیر در بهره‌برداری پروزه انداخت، اظهار داشت: اما وعده داده شد که پس از آنکه در یک استان به شکل آزمایشی پیاده شد، از ماه‌های آینده این طرح را برای کل کشور انجام شود و این‌ مشکلی ندارد و مشکلی در تامین بودجه ندارد، پیش بینی این است که یک ماه دوره آزمایشی به طول بینجامد و بعد از یک‌ماه برای سایر استانها انجام خواهد شد.

سخنگوى اقتصادى دولت در رابطه با گلایه نمایندگان مبنی بر عدم تخصیص به بحث اشتغال گفت: پیش از دولت سیزدهم، منابع بند الف تبصره ۱۸ عمدتا در قالب کمک‌های بلاعوض اختصاص می‌یافت. یعنی تقریبا بلاعوض بود و طبق گزارش دیوان محاسبات، عملکرد آن تا سال ۹۹حدود ۸ درصد بوده‌است.

وی در ادامه گفت: دولت سیزدهم با هدف اثربخش کردن تسهیلات اشتغالزایی، از ۶ ماه دوم ۱۴۰۰ تغییرات مهمی در دستورالعمل اجرایی این بند اعمال کرد که منجر به اثربخشی این تسهیلات شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: طرح موسوم به مایعات بر عایدی سرمایه که طرح مالیات بر سودا گری و دلالی است جز طرح هایی است که موجب کاهش انگیزه و رفتن به سمت نقدینگی‌های غیر مولد و سفته بازی شده و ۱۶۰ کشور قانونی شبیه این قانون را مصوب کرده اند و این از اقدامات عملی در حمایت از تولید است‌. شور اول این طرح در سال گدشته در صحن علنی تصویب شدو جزئیات طرح در کمیسیون اقتصادی تصویب دش و این طرح در فهرست طرح های مجلس قرار گرفته است و امیدواریم قبل تعیین تکلیف بودجه ۱۴۰۲ این طرح تعیین تکلیف شود، ما در وزارت اقتصاد تذکرات لازم و آماده باش لازم را برای سازمان امور مالیاتی فرستاده ایم تا در دولت با محض تصویب آماده اجرا باشیم.

خاندوزی درباره اقدامات انجام شده تعیین تکلیف اموال تملیکی اظهار داشت: در هفت ماهه امسال انهدام کالای قاچاق ۴۷۰ درصد و فرورش کالاهای متروکه ۶۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

سخنگوی اقتصادی گفت: دولت لایحه بودجه ۱۴۰۲ را آماده کرده است و آماده طرح در مجلس است اما توجه به اینکه مجلس تدوین و تصویب برنامه هفتم را مقدم دانسته، با سرعت سازمان برنامه بودجه مشغول برگزاری نشست های لایحه برنامه هفتم است تا پیش نویس لایحه در هفته های آینده به دولت بیاید.اینکه کدام یک اول بررسی شوند باید منتظر بمانیم.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری