کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

اتمام مسکن مهر تا تابستان 1402


کد خبر : ۱۰۲۲۸۱دوشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵:۰۹۲۴۲۳ بازدید

مسکن‌های مهر باقیمانده در کل کشور 200 هزار واحد است، مهم‌ترین مشکل در تکمیل این واحدها، افزایش هزینه ساخت است. مسکن مهر برنامه انبوه‌سازی ...
اتمام مسکن مهر تا تابستان 1402اتمام مسکن مهر تا تابستان 1402

مسکن‌های مهر باقیمانده در کل کشور 200 هزار واحد است، مهم‌ترین مشکل در تکمیل این واحدها، افزایش هزینه ساخت است. مسکن مهر برنامه انبوه‌سازی مسکن برای حمایت از اقشار و دهک‌های متوسط و ضعیف بود که اواخر دهه 80 آغاز شد و با اینکه برنامه آن تکمیل 2 میلیون و 200 هزار واحد تا اوایل دهه 90 بود اما برخی واحدها ساخته نشده است. علیرضا جعفری، معاون وزیر راه و شهرسازی، تأمین منابع را علت طولانی شدن مسکن مهر عنوان کرد.

به گفته جعفری، عملیات اجرایی برخی واحدها با 10 سال تأخیر و از سال 98 شروع شده است که شامل افزایش هزینه ساخت می‌شود. درحالی‌که متقاضیان آورده خود را پرداخت کرده‌اند اما با افزایش هزینه ساخت، قراردادها با پیمانکاران پروژه‌های باقیمانده نیاز به باز تعریف دارد تا هزینه ساخت تأمین شود. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در این خصوص گفت: کسری منابع مورد نیاز برای تکمیل مسکن‌های مهر باقیمانده از محل صندوق ملی مسکن و از محل مولد‌سازی منابع موجود در شهرهای جدید و تهاتر این منابع در نظر گرفته شده است. برخی از واحدهای باقیمانده مسکن مهر نیز یا فاقد متقاضی است و یا مشکل حقوقی دارد که در حال طی مراحل قانونی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، مسکن‌های مهر فاقد متقاضی را حدود 5 هزار واحد اعلام کرد که بیشتر آنها در استان‌های جنوبی واقع شده است. به گفته جعفری این واحدها تا تابستان سال آینده در قالب نهضت ملی مسکن به متقاضیان واگذار می‌شود. او افزود: برخی از واحدها تا مرحله سفت‌کاری هم پیش رفته اما چون متقاضی نداشته پروژه متوقف شده است، در حال حاضر این پروژه در حال مقاوم‌سازی است تا به متقاضیان جدید در قالب نهضت ملی مسکن عرضه شود. جعفری خاطرنشان کرد: در شهرهای جدید 60 هزار مسکن مهر تکمیل نشده بود که 10 هزار واحد آن ابتدای امسال تکمیل و به مردم واگذار شد. زمانبندی برای تکمیل مسکن مهر باقیمانده انجام شده تا 80 درصد واحدها تا پایان امسال تحویل شود و 20 درصد باقیمانده نیز تابستان سال آینده تکمیل و واگذار می‌شود.


ساخت ۸۰۰۰ مسکن مازاد در هشتگرد و پرند

علاوه بر تکمیل مسکن‌های مهر باقیمانده، در شهرهای جدید ساخت 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن نیز در نظر گرفته شده است. در مسکن مهر کل زمین‌هایی که دولت تأمین کرد برای 1،6 میلیون واحد بود، اما در نهضت ملی مسکن همه زمین‌ها به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد. در حال حاضر ۲۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید به مرحله اجرا رسیده که بسته ۱۰۰ هزار واحدی دوم در روزهای اخیر رونمایی شد. آن‌طور که مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفته تاکنون حدود ۳۷۶ هزار نفر برای واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید پرند و هشتگرد ثبت نام کرده‌اند و حدود ۴۷ هزار نفر تأیید شده‌اند. حدود ۵۵ هزار واحد نیز برای دو شهر مذکور تعریف شده است. ظرفیت زمین و واحد اختصاص داده شده حدود ۸۰۰۰ واحد بیش از تعداد ثبت نامی‌ها است که در مراحل بعد به متقاضیان واجد شرایط تعلق می‌گیرد. حدود ۴۷ هزار نفر از متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید هشتگرد و پرند تأیید شده‌اند اما تاکنون ۵۵ هزار واحد تعریف شده است. در واقع ظرفیت اختصاص داده شده بیش از تعداد متقاضیان مؤثر است که واحدهای مازاد در مراحل بعدی به افراد واجد شرایط اختصاص داده می‌شود. به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، در شهر جدید هشتگرد ۱۵۲ هزار و ۲۵ نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند که از این تعداد متقاضی ۲۲ هزار و ۲۸۰ نفر تأیید نهایی شدند و تاکنون برای ۲۷ هزار و ۸۲۱ متقاضی واحد تعریف شده است. در پرند نیز تعداد ۲۲۴ هزار و ۸۴۷ نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۲۵ هزار و ۲۲۵ نفر تأیید نهایی شدند و برای ۲۷ هزار و ۱۶۴ نفر واحد تعریف شده است.

جعفری در خصوص تکمیل واحدهای مسکن مهر شهر جدید هشتگرد توضیح داد: تعداد کل واحدهای مسکن مهر شهر جدید هشتگرد ۴۸ هزار و ۹۲۳ واحد است که از این تعداد ۳۸ هزار و ۴۰۴ واحد در تعهد شرکت بوده و دارای متقاضی است که ۳۰ هزار و ۹۶۹ واحد آن فروش اقساطی شده است. هم‌اکنون در شهر جدید هشتگرد ۷۱۲۱ واحد باقیمانده است که در برنامه است تا پایان سال‌جاری تکمیل و تحویل متقاضیان بشود.


23 هزار میلیارد تومان اعتبار تکمیل مسکن مهر

وی درباره وضعیت پروژه‌های مسکن مهر پرند نیز اعلام کرد: تعداد کل واحدهای مسکن مهر شهر جدید پرند ۹۵ هزار و ۶۷۲ واحد بوده که از این تعداد ۹۲ هزار و ۶۲۳ واحد در تعهد شرکت و دارای متقاضی است که ۷۸ هزار و ۴۴۵ واحد از آن فروش اقساطی شده است. در حال حاضر تعداد واحدهای باقیمانده مسکن مهر پرند ۶۵۴۳ واحد است. تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر جزو تعهد شرکت عمران شهرهای جدید است که نیازمند حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار بوده و بر این کار اهتمام ویژه داریم. شرکت عمران شهرهای جدید مسئولیت ساخت ۷۰۰ هزار واحد از چهار میلیون واحد طرح نهضت ملی مسکن را بر عهده دارد که ۱۰۰ هزار واحد در اردیبهشت‌ماه امسال و ۱۰۰ هزار واحد در اوایل آبان ماه کلنگ‌زنی شده است. اکنون اراضی تخصیص یافته در شهرهای جدید ۱۸ هزار و ۷۱۳ هکتار است. تعداد یک میلیون و ۲۶۶ هزار نفر برای واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید ثبت نام و ۳۱۳ هزار نفر تعیین تکلیف شده‌اند.

به دنبال اجرای ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید که در خردادماه شروع شد، عملیات ۱۰۰ هزار واحد گام دوم نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید نیز در اوایل آبان شروع شد. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در این خصوص گفت: با توجه به اینکه طرح نهضت ملی مسکن، متقاضی‌محور است در این مرحله پروژه‌ها را در شهرهایی که متقاضیان واجد شرایط ثبت نام کرده و به مرحله افتتاح حساب رسیده‌اند کلنگ‌زنی می‌کنیم. درخصوص ۱۰۰ هزار واحد مرحله اول در بحث آماده‌سازی زمین به پیشرفت بیش از ۶۰ درصد رسیده‌ایم و در حوزه ساخت مسکن هم به بالای ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دست یافته‌ایم.

جعفری با اشاره به سیاست احداث مسکن با تراکم پایین در نهضت ملی مسکن و ترجیح بر ساخت واحدهای یک طبقه گفت: با توجه به این موضوع امیدواریم دوره ساخت را کاهش دهیم که در کاهش هزینه تمام شده مسکن تأثیرگذار خواهد بود. همچنین هرچه سریع‌تر واحدها به متقاضیان تحویل داده می‌شود.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری