کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

کاهش قیمت برنج ادامه دارد


کد خبر : ۱۰۲۱۱۱سه شنبه، ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱:۳۵۹۲۶۱ بازدید

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: امسال روند عرضه و تقاضا در بازار برنج در شرایط متعادلی قرار دارد و در این شرایط امیدوار هستیم قیمت انواع ...
کاهش قیمت برنج ادامه داردکاهش قیمت برنج ادامه دارد

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: امسال روند عرضه و تقاضا در بازار برنج در شرایط متعادلی قرار دارد و در این شرایط امیدوار هستیم قیمت انواع برنج تعدیل شده و با نرخ منطقی در بازار عرضه شود.

کریم اخوان اکبری رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: اگرچه پیش از این قیمت‌ها در تبعیت از شرایط کلان اقتصاد کشور، روند صعودی داشته‌اند، اما امسال بازار برنج از ثبات نسبی برخوردار است و کمبودی در تأمین نیاز بازار وجود ندارد.

وی افزود: قیمت ها در حد قابل قبول بازار متعادل شده است و مستندات مرکز آمار نیز مبین و مؤید این شرایط است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: باتوجه به اینکه حدود 40 درصد برنج مورد نیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود، همراهی دولت با واردکنندگان و پذیرش درخواست انجمن مبنی بر لغو ممنوعیت فصلی واردات، موجب شد تا امسال واردات در شرایط بهتری انجام شود.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته باتوجه به تحولات جهانی بازار مواد غذایی متأثر از اتفاقات مختلف از جمله جنگ دو کشور روسیه و اوکراین که هر دو از بزرگترین صادرکنندگان مواد غذایی و محصولات کشاورزی هستند و همچنین شیوع کرونا که به افزایش ذخایر استراتژیک مواد غذایی کشورهای بزرگ مانند چین منتهی شد.

اخوان اکبری گفت: پیش بینی افزایش قیمت محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی تحقق یافت، اما امسال باتوجه به اینکه این دو بحران پشت سرگذاشته شده، روند تأمین ذخایر استراتژیک در سطح جهانی به شرایط عادی خود برگشته است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به امتیازات مثبت خرید برنج در بازارهای جهانی در ابتدای فصل برداشت در سال جاری گفت: دولت این پیشنهاد انجمن را پذیرفت و امسال واردکنندگان برنج توانستند در ابتدای فصل برداشت، وارد بازار شده و با شرایط بهتر و مناسب‌تری اقدام به خرید برنج از کشورهای تولیدکننده نمایند.

وی در خصوص روند صعودی قیمت برنج وارداتی در بازار کشور طی یک سال گذشته متأثر از افزایش نرخ تورم و شرایط کلان اقتصاد کشور، توضیح داد:  امسال روند عرضه و تقاضا در بازار برنج در شرایط متعادلی قرار دارد و در این شرایط امیدوار هستیم قیمت انواع برنج تعدیل شده است و با نرخ منطقی در بازار عرضه می‌شود.

اخوان اکبری با اشاره به اینکه امسال از یک سو با افزایش تولید داخل روبرو هستیم و از طرفی با لغو ممنوعیت فصلی واردات، خریدهای خارجی در شرایط بهتری رقم خورده است، توضیح داد: با توجه به اینکه از یک سو در ابتدای فصل برداشت برنج‌های خارجی و واردات هستیم و از طرفی در داخل کشور نیز برداشت کشت دوم و عرضه آن به بازار با حجم قابل توجهی آغاز شده است، می‌توان امیدوار بود با خریدهای جدید و ورود محصولات نو، ثبات و تعادل قیمت‌ها در بازار تداوم یابد.

وی ادامه داد: متأسفانه طی چند سال گذشته به رغم هشدارهای انجمن واردکنندگان برنج ایران برخی سهوا یا عمدا به افزایش قیمت برنج تولید داخل دامن زدند و نتیجه این رفتار را امروز در بازار مشاهده می‌کنیم که قیمت برنج ایرانی به اندازه‌ای افزایش یافته است که از سبد مصرف بسیاری از خانواده‌ها خارج شده و متأسفانه اقشار کم درآمد امکان خرید و مصرف محصول داخلی را ندارند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه واردکنندگان برنج اجازه نمی‌دهند بازار با کمبود کالا روبرو شود و بهترین محصول کیفی را با قیمت مناسب برای مصرف‌کننده ایرانی تأمین می‌کنند، افزود: انجمن واردکنندگان برنج ایران تلاش می‌کند به امنیت غذایی کشور و تنظیم بازار کمک کند و در هر شرایطی همانند تمام مردم ایران اولویت اول انجمن و اعضای آن حمایت از تولید داخل است.

اخوان اکبری در پایان ضمن قدردانی از همراهی وزارت جهادکشاورزی و سازمان‌ها زیرمجموعه آن با انجمن واردکنندگان برنج ایران، افزود: قطعا حمایت دولت از تجار فعال در صنعت برنج موجب می‌شود تا هزینه‌های واردات کاهش یابد و نتیجه آن به طور مستقیم بر قیمت و در نهایت سبد معیشت خانوار نمود پیدا می‌کند.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری