کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


دستور رئیس دستگاه قضا در پرونده مرگ مهسا امینی


کد خبر : ۱۰۰۳۲۲سه شنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۸:۴۲۱۰۰۳ بازدید

رسیدگی به پرونده مرگ مهسا امینی دختر 22 ساله سقزی که در سالن ارشاد پلیس امنیت اخلاقی از هوش رفت و در بیمارستان کسری تهران جان باخت همچنان به‌عنوان خبرسازترین حادثه چند روز گذشته مطرح است. بر همین اساس روز گذشته نیز رئیس قوه قضائیه، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره این پرونده جزئیات تازه‌ای را بیان کردند.

رسیدگی به پرونده مرگ مهسا امینی دختر 22 ساله سقزی که در سالن ارشاد پلیس امنیت اخلاقی از هوش رفت و در بیمارستان کسری تهران جان باخت همچنان به‌عنوان خبرسازترین حادثه چند روز گذشته مطرح است. بر همین اساس روز گذشته نیز رئیس قوه قضائیه، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره این پرونده جزئیات تازه‌ای را بیان کردند.

​​​​​​​قوه قضائیه موشکافانه پیگیر موضوع مرگ مهسا امینی است

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای، در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، با اشاره به موضوع جان‌باختن مرحومه (مهسا) امینی، گفت: همدردی بسیار فراگیر و دلسوزانه با خانواده این مرحومه در کشور ما از سوی مردم و مسئولان صورت گرفت که این امر بسیار پسندیده بود و این مقوله از روحیه نوعدوستی و از آموزه‌های دینی نشأت می‌گیرد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تأکید بر پیگیری جدی موضوع فوق‌الذکر از ناحیه قوه قضائیه، اظهار کرد: قوه قضائیه موضوع جان‌باختن مرحومه امینی را با دقت و موشکافانه پیگیری خواهد کرد و این موضوع در دستور کار قرار دارد. در تماسی که با رئیس سازمان پزشکی قانونی داشتم تأکید کردم که موضوع جان‌باختن مرحومه امینی را با دقت و وسواس بررسی کنند؛ اقدامات اولیه در پزشکی قانونی صورت گرفته است؛ نمونه‌برداری‌های لازم انجام شده و به آزمایشگاه ارسال شده است؛ باید منتظر ماند تا از طریق بررسی‌های دقیق و تخصصی، نتیجه حاصل شود.

همچنین به مراجع قضایی دستور داده‌ام که بررسی‌های همه‌جانبه پیرامون موضوع جان‌باختن مرحومه امینی از مقطع و محلی که وی را هدایت کردند، انجام گیرد و دوربین‌های عمومی و خصوصی نیز به طور دقیق بررسی شوند.

وی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای پیگیری موضوع جان‌باختن مرحومه امینی، گفت: به دادستان تهران دستور داده‌ام که تحقیقات و بررسی‌های وزارت کشور درخصوص موضوع فوق‌الذکر را نیز مورد ملاحظه قرار دهد.

حجت‌الاسلام‌ والمـــــــــــــسلمین محسنی اژه‌ای این اطمینان را به خانواده مرحومه امینی داد که موضوع جان‌باختن دخترشان با دقت و سرعت و پس از حصول نتایج آزمایشگاهی پیگیری و نتیجه بررسی‌ها و تحقیقات بدون هیچگونه ملاحظه‌ای اعلام می‌شود.

وی بار دیگر خطاب به رئیس کل دادگستری استان تهران، دادستان تهران، پزشکی قانونی و سایر دستگاه‌های ذیربط تأکید کرد با نهایت دقت و هر چه سریعتر، تحقیقات و بررسی‌های جامع، کامل و همه‌جانبه‌ای را درخصوص موضوع جان‌باختن مرحومه امینی انجام دهند و بر اساس نتیجه تحقیقات، هر آنچه که بود، حسب قانون، اقدام خواهد شد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به دروغ‌گویی‌ها و عقده‌گشایی‌های دشمنان در قضیه اخیر پیش‌آمده، این موضعِ دشمنان را طبیعی و ناشی از عناد ورزی‌های آنها با نظام و کشور دانست و در عین حال تصریح کرد: تکلیف دشمنان معلوم است اما برخی افراد نیز در قضیه پیش‌آمده اخیر غفلت کردند و بد امتحان پس دادند؛ نظام و مسئولان قوای مختلف آن، با جدیت و قدرت به موضوع ورود کرده و در حال پیگیری هستند لذا جایی برای غفلت‌، اقدامات تحریک‌کننده، انتشار مطالب دروغ و انجام اقداماتی که می‌تواند جنبه مجرمانه داشته باشد، باقی نمی‌ماند.
 
در پرونده مهسا، پلیس هیچ خطایی انجام نداده است

صبح دیروز سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت نیز در جمع خبرنگاران با انتشار فیلم لحظه ورود مهسا امینی به داخل مقر پلیس امنیت در خیابان وزرا تا لحظه انتقال وی به بیمارستان گفت: روز سه‌شنبه گذشته خانم مهسا امینی به همراه سه خانم و دو آقا که از اقوام او بوده در پارک طالقانی حضور داشتند. پلیس به سه نفر دیگر تذکر می‌دهد و در محل می‌پذیرند اما از این خانم درخواست می‌شود به پلیس امنیت مراجعه کرده و از همراهان او می‌خواهند برای او لباس مناسب بیاورند. این خانم به همراه پنج زن دیگر و یک همکار خانم پلیس به مقر پلیس امنیت اخلاقی منتقل شده و به گفته دو نفر از دختران دیگر حاضر در ون مهسا شوخی هم می‌کرده است.

رئیس پلیس تهران بزرگ اظهار داشت: خانم مهسا امینی و سایر دختران به کلاس منتقل می‌شوند تا شروع کلاس این خانم بلند شده و با همکار ما صحبت می‌کند. وی از همکار ما سؤال می‌کند لباس من چه ایرادی دارد و همکار ما می‌گوید ساپورت و شلوار شما مشکل دارد و بعد حال او بهم می‌خورد.

رحیمی اضافه کرد: کمتر از یک دقیقه همکار بهیار ما کار رسیدگی به مهسا را آغاز می‌کند و دو دقیقه بعد تیم موتورلانس وارد می‌شود و کار احیا شروع می‌شود و هشت دقیقه بعد همکاران ما درخواست آمبولانس می‌کنند. یکبار در محل پلیس امنیت اخلاقی او احیا می‌شود و ظاهراً دوبار هم در بیمارستان احیا می‌شود. البته من نمی‌خواهم در این موارد ورود کنم تا پزشکی قانونی نتیجه را اعلام کند اما پلیس برای نجات او سریع ترین اقدام را انجام می‌دهد و بعد به نزدیکترین بیمارستان منتقل می‌شود. همکاران ما در آنجا حاضر می‌شوند و اعلام می‌کنند هر نوع خدمتی که لازم است به او ارائه شود و هزینه آن برعهده پلیس است.

وی درباره اعزام بیمار به بیمارستان خصوصی از سوی اورژانس نیز گفت: ما درخواست کرده بودیم تا به بیمارستان خصوصی منتقل شود و هزینه را خودمان پرداخت کردیم همچنین درباره علت مرگ همه اظهارات در فضای مجازی کذب محض است و من هم اظهار نظری نمی‌کنم و از مردم تقاضا داریم به شایعات توجه نکنند و منتظر نظر پزشکی قانونی هستیم.

رحیمی با بیان اینکه بلافاصله سردار اشتری دستور پیگیری ماجرا را صادر کرد، گفت: سردار اشتری و من به طور مفصل با خانواده او صحبت کردیم.

لباس خانم امینی در هنگام بازداشت مناسب نبود البته هیچ یک از افراد همراه او و خود او هیچ مقاومتی در این زمینه نداشتند همچنین درباره اینکه او بیماری داشته یا نداشته ما اظهارنظر نمی‌کنیم.

رحیمی خاطرنشان کرد: پلیس صادقانه همه مدارک لازمه را تحویل پزشکی قانونی داده و علت از سوی این نهاد اعلام می‌شود اما در این مورد پلیس هیچ خطایی انجام نداده است.

رئیس پلیس تهران بزرگ درباره برگزاری کلاس‌های توجیهی نیز گفت: پلیس به‌عنوان ضابط عام قانون موظف است با کشف حجاب برخورد کند و براساس آیین نامه موظف به برگزاری کلاس است. طبق قانون، وظیفه ذاتی پلیس است که در این موارد ورود پیدا کند که البته ۹۰ درصد نحوه فعالیت این گشت‌ها به‌صورت تذکر انجام می‌شود. ۹ درصد از این افراد به ون سوار می‌شوند و تذکر در آنجا به آنها داده می‌شود. یک درصد از این افراد به‌عنوان مصادیق بد پوششی به مقر پلیس امنیت اخلاقی دلالت داده می‌شوند. در این مکان، هم بحث بازداشت مطرح نیست بلکه در یک سالن تعدادی از همکاران مشاور ما یک آموزش کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای برای این افراد می‌گذارند و قانون را برای آنها بازگو می‌کنند.

رحیمی افزود: کار ما در پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی ایجابی است و همه این افراد خواهران و دختران ما هستند و از نظر ما مرتکب تخلف شده‌اند نه جرم. این هم وظیفه‌ای است که قانون بر عهده ما گذاشته است. امنیت تعطیل بردار نیست اما سطوح مختلف دارد یکی از وظایف‌مان برقراری امنیت اجتماعی جامعه است.

وی درباره ملاک پوشش از نظر پلیس گفت: مردم باید بدانند که ملاک حجاب در اماکن عمومی چیست و باید رعایت کنند همان‌طور که در فرانسه اگر روسری سرشان باشد به آنها خدمات ارائه نمی‌شود. هر شهروند باید قانون را رعایت کند. روزانه ۳۰ گشت اماکن در سطح فروشگاه‌ها فعالیت می‌کنند و لباس‌های نامناسب را جمع‌آوری می‌کنند.

وی در مورد دوربین البسه برای مأموران گشت ارشاد نیز گفت: باید از دوربین استفاده کنند اما در این حادثه دوربین همراه نبوده است که این موضوع از نقایص کار بوده است اما براساس بررسی‌ها هیچ قصوری صورت نگرفته است.

از مجاری قانونی علل و عوامل مرگ مرحومه امینی را پیگیری می‌کنم

 ماموستا عبدالسلام کریمی مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی نیز روز یکشنبه در تماس با پدر صبور و داغدار مرحومه مهسا (ژینا) امینی، این ضایعه دردناک را از طرف رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت به خانواده امینی تسلیت گفت.

به گزارش ایرنا، ماموستا کریمی در این تماس تلفنی خطاب به پدر مرحومه امینی گفت: رئیس جمهور از این حادثه بسیار ناراحت بوده و پیگیر علل آن است.

وی در ادامه به خانواده محترم امینی اطمینان خاطر داد که پیگیری و بررسی علل حادثه با قاطعیت انجام خواهد شد.اخبار مرتبط

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها