کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی


مجوز اقامت 5 ساله برای اتباع خارجی متخصص و کارآفرین صادر شد


کد خبر : ۱۰۰۱۱۵دوشنبه، ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰:۲۲۳۵۵۱ بازدید

بر اساس مصوبه هیات وزیران؛ متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی که شرایط نخبگی دارند از امتیازات شهروندی برخوردار می‌شوند.
مجوز اقامت 5 ساله برای اتباع خارجی متخصص و کارآفرین صادر شدمجوز اقامت 5 ساله برای اتباع خارجی متخصص و کارآفرین صادر شد

بر اساس مصوبه هیات وزیران؛ متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی که شرایط نخبگی دارند از امتیازات شهروندی برخوردار می‌شوند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از نهادهایی است که با اجرای «برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی» به دنبال اتصال توانمندی و تخصص این افراد به زیست بوم فناوری و نوآوری و بهره مندی از تخصص و توان آنها در کشور است.

ذیل این برنامه تاکنون بیش از ۴۵۰ نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و نزدیک به ۳۰۰ نفر از متقاضیان موفق به دریافت حمایت مذکور شدند. در این برنامه «حمایت‌های پژوهشی و انگیزشی از نخبگان غیر ایرانی»، «تسهیل فرآیندهای بوروکراتیک برای اعطای خدمات پایه شهروندی به دارندگان کارت اقامت ویژه»، «ایجاد انگیزه در مدیران بخش دولتی برای تسهیل موانع کسب و کار افراد خارجی»، «اخذ مجوز کسب و کار  و احداث مطب» و «تملک دارایی‌ها» نیز تعریف شده است.

این برنامه با مصوبه هیات وزیران مبنی بر استفاده از دانش و تخصص متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی به یک همکاری مشترک تبدیل شده است تا از ظرفیت‌های قانونی و ماموریت دیگر نهادهای مؤثر در این کار هم استفاده شود.

در این مصوبه آمده است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موظف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه، معیارهای تشخیص نخبگی را برای تصویب به هیات وزیران، ارائه و کمیسیون مربوطه در وزارت کشور درخصوص بهره‌مندی افراد غیرایرانی از این امتیازات تصمیم گیری کند.

بر اساس این مصوبه؛ استانداران می‌توانند افرادی که دارای شرایط نخبگی موضوع این بند تشخیص می‌دهند را برای بهره مندی از امتیازات شهروندی به وزارت کشور معرفی کنند. این مصوبه به منظور استفاده از دانش و تخصص این افراد در کشور به تصویب رسیده است.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، با توجه به اینکه ایران سال‌ها است میزبان جمعیت زیادی از مهاجران کشورهای مختلف است؛ می‌تواند با کمک این برنامه‌ها؛ در کنار ارائه امتیازات ویژه به افراد متخصص و کارآفرین غیرایرانی از توان دانشی و تخصصی آنها هم برای توسعه علمی و فناورانه کشور بهره گیرد و میزبانی از جمعیت مهاجر را به یک فرصت خوب و ارزشمند تبدیل کند.اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب
صفحه اینستاگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها