کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سقوط بی‌سابقه ارزش روبل در مقابل دلار

کدخبر:۸۷۹۸پنجشنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۴:۳۶۱۰۲۴۲ بازدید

تلاش روسيه در روزهاي اخير براي جلوگيري از سقوط بي‎سابقه ارزش روبل در برابر دلار با شكست مواجه شده است.
سقوط بی‌سابقه ارزش روبل در مقابل دلار

تلاش روسيه در روزهاي اخير براي جلوگيري از سقوط بي‎سابقه ارزش روبل در برابر دلار با شكست مواجه شده است. اين شرايط ولاديمير پوتين، رييس‎جمهوري روسيه، را با بحران ارزي تمام‌عياري مواجه كرده كه به‌گزارش رويترز، مي‌تواند از قدرت چنگال‌هاي فولاديش بكاهد.

روند كاهش نرخ برابري روبل در برابر دلار كه از چند ماه پيش آغاز شده بود، سرعت گرفته و در دو روز گذشته، از نرخ ٥٨ روبل در برابر هر دلار، به ٦٧ روبل در برابر هر دلار كاهش يافته است؛ هر چند بعدا بخشي از ارزش خود را بازيافت و در پايان معاملات به ٦٢ روبل در برابر دلار رسيد.

كاهش ارزش روبل در روز سه‌شنبه بيشترين كاهش در نرخ برابري روبل از سال ١٩٩٨ و بحران بزرگ اقتصادي روسيه بوده است. در آن زمان، دولت روسيه به‌دليل كمبود منابع مالي، با خطر واخواست بدهي‌هاي خود مواجه بود. به‌گزارش خبرگزاري فرانسه، با وجود اقدام روز دوشنبه بانك مركزي روسيه و تزريق 6ميليارد دلار ديگر نقدينگي در ماه جاري براي جلوگيري از سقوط بيشتر روبل، براي نخستين‌بار ارزش واحد پول روسيه در مقابل يك‌دلار به ۶۴ و در مقابل يورو به ۷۸ رسيد. تنزل روبل اكنون از تنزل گريونا واحد پول اوكراين، كشوري درحال جنگ و در آستانه ورشكستگي هم بد‌تر است. ارزش گريونا در مقابل ارزهاي ديگر(دلار و يورو) ۴۸ در 100 كاهش يافته است.

بانك مركزي روسيه اعلام كرده بود كه نرخ بهره پايه را از 5/10‌ درصد به ١٧درصد تغيير داده كه به منزله افزايشي حدود ۶۲درصد در اين نرخ بود. اما اين اقدام هم نتوانست موجب تثبيت ارزش روبل شود. شرايطي كه به اعتقاد برخي كارشناسان، توان پوتين را براي مهار همزمان بحران اقتصادي و درگيري با غرب به بوته آزمايش گذاشته است. همچنين در رويدادي كه احتمالا شرايط را وخيم‌تر مي‌كند، كاخ سفيد اعلام كرده باراك اوباما، رييس‌جمهور امريكا قصد دارد با افزايش تحريم‌هاي روسيه مربوط به تحولات اوكراين موافقت كند.


  اميدهايي كه محقق نشد

به‌گزارش رويترز، اوايل سال جاري، نرخ بهره پايه در روسيه 5/5درصد بود كه در ماه مارس، كوتاه‌مدتي پس از انضمام كريمه به خاك اين كشور، به 7درصد افزايش يافت و اين روند همچنان ادامه داشته است. به اين ترتيب، در حدود 10ماه گذشته، نرخ بهره پايه در روسيه بيش از سه برابر شده است.

نرخ بهره پايه تعيين‌كننده نرخ بهره در عمليات و معاملات بانكي و ساير معاملات است و بانك مركزي روسيه اميدوار بود با بالا رفتن نرخ بهره پرداختي به سپرده‌هاي بانكي، سرمايه‌گذاران خارجي به سپرده‌گذاري در بانك‌هاي روسيه راغب شوند و روس‌ها نيز از خارج كردن سرمايه خود از كشورشان يا تبديل آن به ارزهاي معتبر خارجي خودداري كنند. در چنين صورتي، تقاضا براي روبل در برابر پول ساير كشورها افزايش مي‌يابد و بانك مركزي روسيه انتظار دارد اين وضعيت به تقويت نرخ برابري روبل در برابر ساير ارزها كمك كند. پيش‌تر، بانك مركزي حدود ٨٠ميليارد دلار از ذخيره ارزي خود را براي حراست از نرخ برابري روبل فروخته بود اما اين اقدام هم تاثير چنداني نداشت و صرفا امكان آن را به صاحبان سرمايه داد تا سرمايه‌هاي خود را به ارز مطمئن‌تر خارجي تبديل كنند.


  كاهش بهاي نفت

آغاز روند نزولي بهاي نفت، اقتصاد روسيه را، كه در سال‌هاي اخير به عوايد نفتي وابسته شده، تحت فشار بيشتري قرار داده است. افزايش نرخ بهره پايه به معني بالا بودن نرخ وام‌هاي دريافتي از بانك‌ها و كاهش تقاضا براي چنين وام‌هايي است كه به نوبه خود، باعث تعميق ركود در اقتصاد روسيه مي‌شود. درعين‌حال، اين اقدام مي‌تواند از سرعت روند تورمي كنوني بكاهد كه آن هم تا حدي از كاهش نرخ برابري روبل و افزايش بهاي اقلام وارداتي ناشي شده است. رييس‌جمهوري و مقام‌هاي روسيه پيش‌تر گفته بودند كه تحريم‌هاي كنوني عملا كشورهاي غربي را از منافع سرمايه‌گذاري در روسيه محروم كرده و به زيان اين كشورها خواهد بود. در زمان رونق بازار نفت، بخش عمده‌يي از سرمايه‌گذاري‌ها در بخش نفت و گاز روسيه از منابع خارجي تامين مي‌شد.

كريس ويفر، مدير موسسه مشاوره مالي ماركو، مي‌گويد: افت روبل نتيجه هراس و واكنش‌هاي احساسي است. به‌خاطر اين هراس روبل در آستانه سقوط بي‌مهار قرار گرفته است. در اين مرحله ممكن است هر چيزي پيش بيايد. قوانين متداول اقتصادي در اين وضعيت كاربرد ندارند و دولت بايد براي توقف اين تنزل و بازگرداندن اعتماد، كاري انجام دهد.

نيل شرينگ، كار‌شناس اقتصادي بازارهاي درحال توسعه در موسسه كپيتال‌اكونوميكس مستقر در لندن، نيز مي‌گويد، ادامه كاهش ارزش روبل به اين احساس روبه‌رشد دامن زده كه بحران دارد از كنترل خارج مي‌شود. وي افزود، گمانه‌زني‌ها درباره اقدامات احتمالي دولت و اعمال تدابير شديد‌تر در جهت كنترل سرمايه‌ها تقويت شده است. نيل شرينگ گفته است: در فقدان بهبود روابط با غرب و برداشته شدن تحريم‌هاي اقتصادي و مالي عليه روسيه، جاذبه عامل كنترل سرمايه و وام‌هاي خارجي براي دولت بيشتر مي‌شود.

رسانه‌هاي روسي هفته گذشته گزارش دادند كه به دنبال افزايش تورم، اداره نان و غلات كشور خود را براي افزايش 10درصدي بهاي اين محصولات استراتژيك آماده شده است. الكسي نمريوك، رييس اتاق بازرگاني، صنايع و اصناف شهر مسكو گفت: بعضي از فروشگاه‌هاي مسكو مانند دوران بحراني و تورم شديد در دهه90، از قيمت‌گذاري كالا‌ها با روبل خودداري مي‌كنند. در آن سال‌ها فروشگاه‌هايي كه اجازه نداشتند با ارزهاي خارجي قيمت‌گذاري كنند قيمت‌ها را به «واحد‌هاي برابر‌سازي شده» مشخص مي‌كردند كه در حقيقت نام مستعار دلار است.

در سال‌هاي اخير، اقتصاد روسيه به‌دليل بالا بودن بهاي نفت صادراتي و جذب سرمايه‌گذاري خارجي از نرخ رشد قابل‌توجه برخوردار بود و از آن با عنوان يكي از اقتصادهاي شكوفاي جهان ياد مي‌شد. تحريم‌هاي وضع‌شده توسط كشورهاي غربي به‌دليل آنچه كه مداخله روسيه در اوكراين مي‌دانند موانعي جدي را در راه جلب سرمايه‌گذاري خارجي ايجاد كرده و همچنين ثبات اقتصادي اين كشور را با ترديد مواجه ساخته است.

روزنامه فاينشنال‌تايمز با اشاره به سقوط كم‌سابقه ارز روبل مي‎نويسد، در هفته‌هاي اخير روبل و نفت همپاي هم در بازارهاي جهاني سقوط كرده‌اند. در اين شرايط دولت روسيه در اقدامي غيرمعمول اوراق قرضه شركت نفتي روسنفت را خريداري كرده است. معامله‌يي غيرمعمول كه پيامي محكم را به بازار مي‌دهد. پيامي با اين مضمون كه اولويت مسكو مبارزه با تورم يا ثبات روبل نيست بلكه حمايت از روسنفت است. دوم اينكه بانك مركزي روسيه آماده است تا از اهرم‌هاي سوال‌برانگيز استفاده كند. چراكه معامله با روسنفت خطرات را در سيستم بانكي افزايش داده است. سوم اين‎كه، كاملا روشن شده است كه دولت و بانك مركزي روسيه نه تنها استراتژي براي مقابله با شرايط فعلي ندارند بلكه درك روشني نيز از چگونگي برخورد با معضلي كه با آن روبه‌رو شده‌اند ندارند.

فاينشنال‌تايمز مي‎نويسد: كشتي اقتصاد روسيه در آستانه ورود به توفان است اما ناخدايي براي اين كشتي وجود ندارد. در هفته‌هاي اخير بزرگ‌ترين هراس‌هاي روسيه به واقعيت تبديل شده است: بهاي نفت در بازارهاي جهاني سقوط كرده، اقبال بازارهاي آسيايي براي كمك شركت‌هاي روسي كاهش يافته و اميدها براي لغو و برداشتن تحريم‌هاي غرب به‌شدت كمرنگ شده است. با اين شرايط چشم‌انداز اقتصاد روسيه در سال2015 نيز بسيار وخيم‌تر از امروز خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1393/9/2708:33:23،
205
28
تا شما باشین که نقشه نکشین برا دلار
قابل توجه دوستان روس مون
آریا مهر: 1393/9/2708:41:49،
165
39
تو قران اومده که خداوند مکر هر کسیا
به خوش بازمیگرداند آره داداش
اکبر: 1393/9/2708:43:52،
226
31
قابل توجه مسئولین ! که هنوز منتظر معجزه ازجانب روسیه اند(کل اگر طبیب بودی سر خود دوانمودی)باید باور کنید که آمریکا ابرقدرته.
زرنگ: 1393/9/2708:45:26،
231
25
کاشکی این روسا نابود میشدند راحت میشدیم
تاریخ نشون داده روسا همه چیزا از ایران گرفتند
خدا لعنتشون کنه (((( آمین ))))
مجتبی: 1393/9/2709:03:00،
150
36
رییس دولت روسیه،کشور به اون بزرگی با کلی منابع به خاطر چند درصد افت ارزش پولشون دچار بحران شده؟! بابا از ایران یاد بگیرید که در دو سه ماه ارزش ریال به یک سوم رسید و قیمتها هم سه برابر شد،ولی مردم مث ضربه گیر همه آسیب رو گرفتند تا به حکومت و دولت آسیب نرسد.حالا هم که با کاهش ارزش نفت،مردم آمادگی دارند تا با دادن مالیات بیشتر به دولت و گرفتن حقوق کمتر از دولت،نقش خوشون رو ایفا کنند.
مهدی: 1393/9/2710:12:06،
97
23
آقای آریا مهر پس ببین ما چه مکری کردیم که این بلا داره سرمون میاد.
اره داداش
محمد: 1393/9/2711:59:44،
79
21
روسیه بدون نفت مثل شیره ولی از نوع پاکتی
کشوری که اینقدر ادعای جهانی داره، جالبه که اینقدر ذلیله نفته

اقتصاد کشورهای پیشرفته با تولید پیشرفت کرده اما اقتصاد روسیه با رانت نفت و گاز در حدی که دو سوم درامدش از نفت و گازه و اگه نباشه یعنی اقتدارش با همون شیر پاکتی تفاوتی نداره ... درحالی که این نسبت حتی تو ایران تو بودجه سال جدید حدود یک سوم هست

اینه نتیجه شاخ و شونه کشیدن روسیه بجای تلاش برای تولید غیر نفتی و ایجاد اقتصاد پایدار و بودن در کورس رقابت جهانی ...
هیچ وقت هم حرفی برای گفتن در صنعت و تولید در سطح کشورهای مطرح دنیا نداشته نه خودروسازی مطرحی نه کمپانی تکنولوژی خاصی نه... اونم واسه کشوری با این سطح از ادعا

روسیه همیشه در مسایل مختلف دنبال میانبر برای رسیدن به کشورهای مدعی دنیاست
کوکی(مزدا): 1393/9/2811:14:39،
41
20
یعنی این خبر ها رو که میشنوم از خوشحالی میخوام پر در بیارم.
میگن خدا جای حق نشسته.
خدایا شکرت.
دعا میکنم روسیه به خاک سیاه بشینه.
دعا میکنم کلا روسیه مثل شوروی سابق دوباره تجزیه بشه و تبدیل به 5 6 تا کشور کوچک و ضعیف بشه تا ما از شر این شیطانی که سال هاست داره ایران رو میدوشه.
حسین: 1393/9/2708:46:22،
167
27
روسیه کرک و پرش ریخته و پوتین بیهوده ژست ابرقدرت میگیره . قابل توجه دیگران !
فرهاد: 1393/9/2708:48:08،
122
23
مواظب باشیم نشه کوری عصا کش کوری دیگر
حق: 1393/9/2708:48:51،
133
26
خدا جاى حق نشسته اميدرارم بلايى كه سر ما اورد هـزا مرتبه بدترشو سر روسيه بياره يكى از نامرديهـاش در حق ما گرفتن پول موشكهـاى آس ٣٠٠ و ندادن اون به ما بود
ناشناس: 1393/9/2710:17:02،
114
19
واقعا خبر خوب و خوشحال كننده اي بود!قابل توجه دولتمردامون و اونايي كه دومشون به دم روسيه گره زدن!!!خدا لعنت كنه چين و روسيه كه ما رو دوشيدن!!!!
ناشناس: 1393/9/2710:40:32،
107
21
لعنت بر روسیه و چین خونخوار
رضا1346: 1393/9/2710:45:57،
97
22

خود دولتمردان روس ميدانند كه انگشت كوچيكه امريكا نميشن.
با فروش نفت و گاز زندگي ميكنن
هيچ صنعت بزرگي نداره بغير از فولاد و معادن طبيعي
kartal: 1393/9/2712:12:16،
64
23
اقا اصلی ترینش یادت رفت ! ادم اسم روس که میاد به چی فک میکنه؟
اگه گفتی؟
بي نام...: 1393/9/2711:49:19،
89
20
ظلمي كه اين روسها دارن به ايران ميكنند...حمله مغول به ايران نكرد.......
اجمد: 1393/9/2712:05:41،
57
26
دراین زمان هرمملکتی راتخریم کنند.ازاین بلایامسیبت نمی تواندخلاصی یابد.حتی ژاپن چین امریکاویاالمان ......شماکه نمی توانی چیزی بخری ویاحتی بفروشی ونتوانی پولش پس بگیری ......دیگرچه می توانی بکنی بنطر بنده ایران خوب توانسته تااین حامقاومت کنه.....
فراهانی: 1393/9/2713:43:09،
67
19
مسئولین عزیز بفکر باشید که روسیه هم یه بار دیگه رفتنی شد میگم اگه بخوای وجدانی بگی روسیه که خیلی بیشتر از امریکا به ما خیانت کرده و به خاکمون هم تجاوز هنوز هم خیلی از مناطق روسیه مال ایرانه الان هم اگه باج قطع بشه وضع مثل سابق میشه یه کم عاقل باشیدو بجای روسیه پشت ملتتون وایستید بخدا ما ملت خیلی از روس کمونیست بهتریم
جواد: 1393/9/2716:13:48،
60
19
خدارا شكرما هرچى ميكشيم از دست روسيه است نه آمريكا
برادران کمونیست: 1393/9/2716:17:30،
46
22
اینبار نوبت برادران کمونیست روسی مون هست که مزیه چندین ساله گرانی و منزوی شدن ایران در دنیا رو بکشه
حقشونه که ببین چه بلای سر مردم ایران اوردند.
روبل بزودی6برابر ازش خودشو از دست میده.
به خاک سیاه خاهند نشست
مردم: 1393/9/2716:24:58،
47
18
حباب و باد روسیه+روبل+پوتین ترکید
با این همه حرف و حدیث+داستان اکراین+کوبا+ارزش روبل...روسیه دیگه غیر ازبچه گربه میریضی که داره میمیره و فقط معو معو معو میکنه ازش هیچی باقی نموند
خدافظ روسیه قدیم
خدافظ روبل
خدافظ پوتین
سلام روسیه جدید ازاد
خمکار: 1393/9/2718:38:25،
48
24
لعنت بر روسیه و چین که هم همچی کشور خودشون و هم دنیا را به گند کشیدن
Sina: 1393/9/2811:31:09،
24
31
وضع همینجوری نمیمونه.روسیه زرنگه.ناسلامتی ابر قدرته.همینکه نزاره هواپیماهای اروپا از اسمان کشورش رد بشن ضربه بزرگی ب اتحادیه می زنه.ایران خیلی بهش مدیونه.
افشین: 1394/8/1423:14:59،
22
17
برخی عین پیر زن ها نشستن فقط اه و نفرین میکنن .عزیزان دو تا تحلیل و تفسیر درست حسابی بزارید استفاده کنیم ماها که بلد نیستیم.من دانشجوی روسیه هستم واسم این روند کاهش ارز پول روسیه مهمه
فرهاد: 1394/10/2423:52:58،
29
30
سلام دوستان گرامی،
من با افشین موافقم، نفرین و حرفای الکی فایده نداره، همسایه های ما هر چه قوی تر باشند، به نفع ماست، شما فکر میکنید آمریکا بهتره، خیر، تا حالا هم هر کاری کرده بخاطر تضعیف روسیه بوده نه ایران، چون دشمن اصلی روسیه است و چین، روسیه هم مطمین باشید برای جلوگیری از این کار و بقای خودش بعضی موارد مدافع ایران است و الان داره اس 300 رو میده به ما.
خلاصه آمریکا میخاد خاور میانه تو مشتش باشه وروسیه نمیذاره و پشت پرده تسلط بر قطب و فضا جنگ اینده است.
انشاا... منجی ظهور خواهد کرد و همه را نجات خواهد داد.امین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار