کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا بانکداری ایران، اسلامی است؟

کدخبر:۸۲۳۱یکشنبه، ۲ آذر ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۴:۲۴۲۶۹۸ بازدید

بی‌شک بارها و بارها شنیده‌اید که سیستم بانکداری کشورمان به‌صورت بانکداری اسلامی و بدون ربا مدیریت و اداره می‌شود. اما به‌راستی تفاوت سیستم بانکداری ما با سایر ...

بی‌شک بارها و بارها شنیده‌اید که سیستم بانکداری کشورمان به‌صورت بانکداری اسلامی و بدون ربا مدیریت و اداره می‌شود. اما به‌راستی تفاوت سیستم بانکداری ما با سایر سیستم‌های بانکی در چیست و به عبارتی دیگر اسلامی بودن بانکها چه تفاوت‌هایی بین بانک‌های ما و بانک‌های مطرح جهان ایجاد کرده است؟

مسعود سعادت‌مهر اظهار کرد: مهمترین مشخصه بانکداری اسلامی، وجود سود به جای بهره است، لذا به‌منظور تبیین تمایز سود و بهره باید به تشریح مفاهیم بانکداری اسلامی و سرمایه‌داری پرداخت.

وی با شفاف‌سازی درباره مفهوم بانکداری سرمایه‌داری تصریح کرد: در بانکداری اسلامی، اصل بر دریافت بهره است به این معنا که فرد پول خود را نزد بانک سپرده‌گذاری می‌کند و بر اساس قراردادی که با بانک می‌بندد بهره دریافت می‌کند، از طرفی بانک این پول را به فرد دیگی وام می‌دهد و با وام‌گیرنده قرارداد می‌بندد که مبلغی را به‌عنوان بهره به بانک بپردازد.

سعادت‌مهر ادامه داد: بانکداری سرمایه‌داری مبتنی بر دریافت بهره با رباست چون در این سیستم، بانک و وام‌گیرنده دغدغه این را ندارند که طرف مقابل سود می‌کند یا ضرر و یا اینکه در چه بازاری سرمایه‌گذاری می‌کند. تنها اصل و بهره پولی که از قبل توافق شده را می‌خواهند لذا در سیستم بانکداری سرمایه‌داری، بانک صرفاً یک واسطه مالی است که پول را از سپرده‌گذار دریافت کرده و به فرد دیگری وام می‌دهد و از این کار سود می‌برد.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه پیام‌نور لرستان درباره مفهوم بانکداری اسلامی، تصریح کرد: در سیستم بانکداری اسلامی دریافت بهره یا ربا حرام است و اصل بر دریافت سود است، بدین‌ معنی که فرد سپرده‌گذار پول خود را به بانک می‌دهد و قرارداد می‌بندد که از سود حاصل از پول خود درصدی را دریافت کند، پس بانک باید این پول را در جایی سرمایه‌گذاری کند سپس سود به‌دست آمده را بر اساس قرارداد با سپرده‌گذار تقسیم کند ولی اگر سودی در کار نباشد، هیچ مبلغی هم عاید سپرده‌گذار نخواهد شد.

سعادت‎‌مهر افزود: بانک اسلامی وقتی سپرده‌ها را به افراد دیگری وام می‌دهد، با آن‌ها قراردادی بر مبنای سود(نه بهره) می‌بندد لذا وام‌ گیرنده باید پول خود را در کارهای تولیدی و سودآور سرمایه‌گذاری کند و بانک بر این روند نظارت خواهد کرد، سپس اگر وام‌گیرنده به سودی دست یافت طبق قرارداد آن‌را با بانک تقسیم می‌کند ولی اگر سودی حاصل نشد و یا احیاناً ضرر کرد، فقط باید اصل وام را به بانک برگرداند و هیچ بهره‌ای را هم مازاد بر اصل پول به بانک نخواهد پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: در سیستم بانکداری اسلامی، بانک وکیل سپرده‌گذار است(نه‌واسطه) و در ازای آن حق‌الزحمه‌ای را دریافت می‌کند لذا هر سیستمی که در آن سود به جای بهره باشد بانکداری اسلامی محسوب می‌شود. یکی از مزایایی بانکداری اسلامی این است که به‌منظور دستیابی به سود بیشتر پول در چرخه تولید و تجارت وارد می‌شود در حالی‌که در بانکداری غیراسلامی هیچ ضمانت و نظارتی بر نحوه چرخش پول و قرارگیری آن در کارهای تولیدی وجود ندارد.

سعادت‌مهر در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر این‌که آیا بانکداری ایران، اسلامی است؟، اذعان کرد: در حال حاضر بانکداری ایران تفاوت چندانی با بانکداری ربوی ندارد و تنها به‌جای واژه "بهره" از "نرخ سودعلی‌الحساب" که از قبل مقدار آن هم تعیین شده است استفاده می‌کند. در واقع نرخ سود علی‌الحساب توجیهی برای وجه اسلامی بخشیدن به‌کار بانک‌هاست که در این راستا گاهاً آن را بالا و پایین می‌کنند. امروز بانک‌های ما نه تنها از بهره خود نمی‌گذرند که حتی اگر یک روز پرداخت بهره از طرف وام‌گیرنده به تأخیر بیفتد برای او مبلغی را با عنوان جریمه لحاظ می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور لرستان در رابطه با علل اجرایی نشدن بانکداری اسلامی در کشور، تصریح کرد: در بانکداری اسلامی اصل بر اعتماد است، یعنی سپرده‌گذار به بانک اعتماد کند که قراردادی که بسته می‌شود بر اساس سود باشد نه بهره، از طرفی بانک هم باید به وام‎‌گیرنده اعتماد کند که باصداقت مبلغ سود عایدی خود را بیان کند.

سعادت‌مهر ادامه داد: فرض بر این است که افراد مسلمان‌ هستند، پس دروغ نمی‌گویند، دزدی نمی‌کنند و در یک کلام سبک زندگی اسلامی بر جامعه حاکم است که اگر این شرایط در جامعه برقرار باشد بانکداری اسلامی بسیار مؤثر و راهگشا خواهد بود ولی از آن‌جایی که این اعتمادسازی در جامعه کنونی ما وجود ندارد بانکداری اسلامی اجرا نمی‌شود.

وی با اشاره به راهکارهای ایجاد بانکداری اسلامی در کشور، خاطرنشان کرد: برای اجرای بانکداری اسلامی باید وام‌های کلان به مردم داده شود. فرض کنید اگر به صد نفر، 100 وام پنج میلیون تومانی داده شود، بانک باید بر تمام امور این 100 نفر نظارت کند تا میزان سود آنها و به تبع آن، سهم بانک و وام‌گیرنده مشخص شود، اما اگر به جای 100 وام پنج میلیون تومانی، یک وام 500 میلیونی داده شود نظارت بر یک نفر به مراتب آسان‌تر و با کیفیت‌ بیشتری خواهد بود.

سعادت‌مهر اظهار کرد: در بانکداری اسلامی ریسک به حداقل می‌رسد زیرا افراد مختلف پول خود را در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند و این پول جمع شده در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌شود لذا به‌دلیل این هم‌پوشانی معلوم نیست که پول چه فردی در چه پروژه‌ای سرمایه‌گذاری شده است و از آنجایی که همه پروژه‌ها باهم ضرر نمی‌کنند و معمولاً تعداد زیادی سود می‌کنند، همیشه سودی وجود دارد که بین سپرده‌گذاران تقسیم شود.

این اقتصاددان بیان کرد: افرادی که در بانک‎‌ها مسئول اعتبارات هستند باید از تخصص بالایی برخوردار باشند تا با ارزیابی صحیح و در نظر گرفتن تمام جوانب طرح‌ها، وام‌ها را به طرح‌هایی اختصاص دهند که توجیه اقتصادی داشته باشند. به‌عبارتی دیگر در بانکداری اسلامی متولیان بانک‌ها باید کارشناسان خبره اقتصادی باشند در حالی‌که این موضوع در بانکداری ربوی چندان اهمیتی ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1393/9/207:13:52،
45
76
اگر وجه الضمان نباشد ، اونوقت هرکس وام می گیره و با هزار شیوه میگه ضرر کردم.
این شخص با ایجاد شبهه ، سعی در تشویش اذهان دارد.
غیر بانکی: 1393/9/209:07:29،
56
17
آقا محمد ، وجه الضمان یا جریمه تاخیری که مد نظر شما است . برای "ماست مالی" کردن اشتباه ایجاد این روش بانکداری است. ایراد از مردم نیست ایراد از خود مجری است .

چرا بانکداری متعارف با این مشکل مواجه نیست؟
علی: 1393/9/210:18:41،
84
30
آره از واژه بانکداری اسلامی استفاده میشه ولی کاربرد واقعی این واژه تو آمریکاست که حداکثر کارمزد3درصد و در ایران با کمی تغیر حداقل30درصده
مهدی: 1393/9/211:08:58،
50
31
آقا محمد برای این نظرت از قرآن یا عقل بشری سند داری؟!!!!
جوابت خیر هست پس رباخواری رو با لباس اسلام نپوشون.
سید محسن: 1393/9/217:58:56،
39
33
دقت بفرمائید : "سعادت‌مهر در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر این‌که آیا بانکداری ایران، اسلامی است؟، اذعان کرد: در حال حاضر بانکداری ایران تفاوت چندانی با بانکداری ربوی ندارد و تنها به‌جای واژه "بهره" از "نرخ سودعلی‌الحساب" که از قبل مقدار آن هم تعیین شده است استفاده می‌کند."
از نظر قرآن بزرگترین گناه ربا هست ( خداوند تعبیر فرموده اند به جنگ با خدا)
متأسفانه از بچگی به ما فهموندن اسلام یعنی شراب نخوردن و به موی زن نگاه نکردن.......
خدا به داد اونایی برسه که نمیدونن بیشتر مشکلات و افسردگی هاشون و بی برکتی زندگیشون همین وام گرفتن هاست(ربا دادن ها)
کاکا: 1393/9/218:17:37،
50
23
بانکداری و بیمه و بورس و مصادیقی از این دست ابتکار صهیونیسم جهت از کار انداختن و بی لرزش کردن میراث عظیم الهی خمس و زکات است.حتی در طریقه دریافت و نیز متولیان این امور الهی بحدی خیانت صورت گرفته که در عصر حاضر اگر کسی اقدام به برپایی این سنت حسنه کند ابله قلمداد می گردد.پیامبر می فرمایند در آخرالزمان حتی مومنین نیز به ربا آلوده می گردند.
فرزاد: 1393/9/219:57:42،
37
29
مطلب جز سفسطه و مغلطه و بازی با کلمات هیچ چیز دیگری نداشت . و بعضی جاها هم ضد و نقیض . صادقانه بگم به این نتیجه رسیدم که ربا بسیار بهتر از بانکداری اسلامیست . الان من یک وام دارم با سود بیش از 30 درصد ( کاملا اسلامی !!!) که برای کاری استفاده کردم و واقعا ضرر کردم .حالا بانک قبول میکنه که در ضرر من شریک بشه ؟
p: 1393/9/207:24:05،
71
29
جدای از بانکداری سیستم اداریمون کسبو کارمون طرز افکارمون و همه و همه کاملا اسلامیه من تو این چند سال زندگیم کاملا اسلامو اسلامی بودنو شناختم
جلال: 1393/9/207:24:27،
92
23
من هیچ اعتقادی به اسلامی بودن بانک ها ندارم. این فقط یک اصطلاح هست برای ماست مالی رباخواری در روز روشن.
کارا: 1393/9/207:31:45،
104
17
سه دروغ بزرگ در ایران :
1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- مدرسه غیر انتفاعی
3- بانکداری اسلامی

در ایران می توان گفت اصلا بانکداری وجود ندارد ! چه از نوع اسلامی و غیر اسلامی آن ، بانک ها در ایران تنها کاری که نمی کنن بانکداری است .
کافی است شما تبلیغ بانکهای ایرانی را با سایر بانکهای دنیا (کره زمین) مقایسه کنید!
کدام بانک در دنیا می گوید نزد ما سپرده بگذارید تا درصدی از آن را به شما وام دهیم . همه بانکهای سایر کشورها مدام تبلیغ می کنن بیاید و از اعتبار بانک استفاده کنید بیاید و به شما وام دهیم کارت اعتباری در اختیارات قرار دهیم و ....

بانکهای ایرانی چی؟ تسهیلات قرض الحسنه به مردم می دهند و به اصطلاح خودشان 4 درصد کارمزد می گیرند آنهم اول دوره
حالا بانکهای غیر اسلامی سایر کشورها وام به شما می دهند باز به اصطلاح همین آقایون با نرخ بهره (ربا)زیر 4 درصد !!!!
خداوند ما از دست این کافران نجات دهد.
مهدی: 1393/9/214:23:21،
37
30
درستش اینه : سه تا از بزرگترین دروغ ها !
صغری: 1393/9/207:36:22،
85
31
اسلامی؟!
کدوم قانون اسلام میگه وام بده بهد دو برابر و نیم پس بگیر
علما میگن اسلامیه چون بانکا برا خودشونه؟
سارا: 1393/9/207:50:26،
81
28
من ترجیح می دم همون بانکداری که تو خارج اعمال می شه که بهش میگین با ربا باشه تا بانکداری اسلامی حداقل اونا وام با سود 28 درصد نمیدن.....
ظظظ: 1393/9/207:50:38،
83
33
کجاش اسلامیه؟
مهران : 1393/9/207:52:21،
82
29
این بانک ها باعث بی برکت شدن سفرهء مردم شدن

این بانک های مثلاََ اسلامی 10 تومن وام میده

اما 19.5 ازت پس میگیره تو 50 ماه!

شما نشریف ببرید بانک های غیر اسلامی! اروپا و آمریکا رو نگاه کنید

وام با 2% سود میدن.

به خدا اونا با کافر بودنشون ازما مسلمان نماها مسلمانترن
عمله: 1393/9/207:57:43،
48
26
بستگی داره از چه کسی سوال بشه.ار مایه دار یا از در بدر
ناشناس: 1393/9/208:09:02،
65
31
اگر بانک های کشور ما که سود 20 درصد و بالاتر میدهند و ایضا میگیرند اسلامی محسوب می شوند پس بانک های اروپایی که نه سود می دهند و نه می گیرند را باید چه نامید؟ جالبه سود را در کشور ما می گیرند آنوقت بانکداری اروپایی ربوی محسوب می شود!!!!!!
omid: 1393/9/208:13:24،
72
30
در یک کلام خیر
ali: 1393/9/209:00:01،
55
20
شما که میگین در بانکداری اسلامی اگر وام گبرنده سودی نکرده باشد باید اصل پول را برگرداند فقط یک نمونه بیان کنید که بانک از 28 درصدبهره اش کم کرده باشه و از بهره واقعی وام گیرنده حساب کنه.پس اسم بانکداری روی کاغذاسلامیه اما کاری که میکنن غیر اسلامی ترین کاره چون اول قرارداد میگن 28 درصد چه ضرر کنی چه منفعت .
آتیلا: 1393/9/209:55:01،
59
18
بهتره واسه به اصطلاح سود سپرده ها ، نرخ تورم کسر بشه تا مشخص بشه که دقیقا سپرده گذار چقدر سود میگیره ؟؟؟
یا بهتره گفته بشه چند درصد ضرر میکنه . سود 14 درصد و تورم به قول خود آقایون 28 درصد یعنی سپرده گذار 14 درصد ضرر میکنه نه سود.
از اونور بانکهای نا محترم واسه وام حداقل 28 درصد بهره میگیرن
محسن: 1393/9/210:00:58،
38
84
به اسم اسلام اسلامیه!
میلاد: 1393/9/210:11:51،
59
62
من از یک بانک دولتی وام گرفتم و مغازه(محل کسبم را) بعنوان ضمانت در رهن بانک گذاشتم.بدلیل مشکلات اقتصادی که برایم پیش آمد نتوانستم وامم را در موعد سررسید پرداخت کنم بانک مغازه ام را تصاحب کرد و حکم تخلیه گرفت.اصل و سود وامم 30 میلیون تومان شده بود بانک مغازه ام را به یکی از عاملانش به 63 میلیون فروخت وگفت طبق امضاء قراردادوام در صورت عدم پرداخت وام در سررسید مغازه متعلق به بانک است و الباقی مبلغ مغازه مال بانک می باشد.این هم بانکداری اسلامی!!!
م. م: 1393/9/210:53:14،
48
42
این بلا سر خونه یکی از آشنايان اومد
کشکول طلایی: 1393/9/210:29:04،
62
33
ربادهنده ورباگیرنده هر دو در آتشند>ربا دهنده از فرط خوشی صورت خونین دارد اما رباگیرنده دل پر خون دارد. در تمام کتب اسلامی تاخیر پول حرام است.ولی دربانکداری اسلامی!!!!!!!!!!!!!! هراجحافی حلال است.خدا عاقبت این ملت را ختم به خیرکند.آمین
مهران: 1393/9/211:01:10،
48
29
بانکداری اسلامی ؟؟؟؟
در اسلام بانک وجود نداشته قرض الحسنه بوده اما یک اصل اساسی هست که بر اساس اون بانکداری اسلامی انجام می شه و اون نفی رباخواری و کنز( پس انداز نکردن مال و ثروت) است . الان آمریکا و اروپا و ژاپن بانکداریشون به بانکداری اسلامی خیلی نزدیکه اما ما با این همه شعار اسلامی عملا یک بانکداری کثیف سرمایه داری داریم. به قول شیخ محمد عبده از شاگردان سید جمال الدین اسدآبادی که به اروپا رفته بود و گفت : آنجا مسلمان ندیدم اما اسلام را دیدم در مصر مسلمان دیدم اما اسلام را ندیدم.
مسلمان: 1393/9/211:05:18،
49
63
در کشور ما معمولا هر چیزی که پسوند اسلامی داره ضد اسلامی است.
حق و صبر: 1393/9/211:27:39،
38
31
تیتر این مقاله مصداق این مصرع گهربار سعدیه که:
چو دانی و پرسی سوالت خطاست!
یه پولی به مردم میدن به اضافه ی سود از مردم می گیرن، این یعنی ربا، حالا هی ماله کشی کنید که سود نیست و بهره س!! کلمه هارو عوض کنید که دلیل بر عوض شدن اصل موضوع نیست عزیز من!
به خدا خنده داره . . .
برای بانک داری اسلامی اول باید تورم مهار بشه تا وام دهنده بتونه سود نگیره! همین جور الکی که نیست، در ضمن سیستم بانکداری اسلامی برای جوامع کوچیک مناسبه همون سیستمی که تو قرآن گفته شده و مردم خودشون مجری قانون هستن
محسن: 1393/9/211:33:18،
37
27
بانکداری اسلامی نیست هیچ
بانکداری افراد شخصی که نزول میدن از اون هم بدتره بانک های ایران
واقعاً تاسف میخورم یک کشوری اسمش رو گذاشته اسلامی ولی بوی از اسلام دیده نمیشه .
سود و ربا: 1393/9/211:38:12،
40
33
خیلی قانع شدیم واقعاً
salman: 1393/9/212:13:46،
23
44
مذخرفترین نوع بانگداری در دنیا. چون اکثر کشورهای موفق دنیا هیج کدوم از کارهایی رو که بانکهای ایران میکنند انجام نمیدهند
سعید: 1393/9/212:22:07،
37
17
من 3 بار به یکی از مراجع ایمیل زدم که آیا سودی که بانک به من میده حرومه و نزوله و اینا ؟ نزدیک 1 ساله که جوابمو نداده- فکر میکنم نمیخوان گناه مردم گردنشون بیفته - الله اعلم
ممقانی جواد: 1393/9/213:15:13،
43
14
نه جانم به خدا این بانکداری اسلامی نیست!!!
محمد: 1393/9/215:41:18،
26
23
این مسخره ترین توجیهی بود که برای اسلامی جا زدن این بانکها میشد بیاری
بازی با کلمات و لغات
به جای بهره بنویسید سود اونوقت میشه اسلامی
این کاریه که دقیقا نزول خورها انجام میدهند
زلزله اصلی: 1393/9/222:14:12،
45
17
تنها چیزی که بهش نمی یاد اسلامی بودنش.
مجید: 1393/9/223:12:02،
40
36
ما فقط اسم کشور اسلامی را یدک می کشیم، عمل بهش مال کفاره!!!!
ناشناس: 1393/9/300:10:42،
36
27
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور لرستان!!!!!!!!!!!!!! این همه استاد و اقتصاددان و............ ببین رفتن سراغ کی؟ همینه دیگه. هیچ کی سر جای خودش نیست
کمی فکر: 1393/9/301:03:28،
35
31
عزیزانی که فرمودند در خارج بانکها ۲ درصد تسهیلات میدن 'باید این رو مدنظر داشته باشید که مردم هم با 1.2 درصد سپرده گذاری می کنند و نرخ تورم هم ۳۰ درصد نیست . ضمنا اونا مسلمانند نه ما !!! کدوم یکی ازما تسهیلاتی که میگیریم مصرف همون کار میکنم . این مطلب نفی ربوی بودن نیست اما خداوکیلی کی میاد راستشو به بانکها بگه و صورت مالی درستی رو ارایه بده . ایا مردم ایران حاضرند تمام پولشونو قرض الحسنه بذارن تا بانکها هم قرض الحسنه بدن . بانک مرکزی هم تعداد بانکها رو کم کنه اونوقت یه کارهایی میشه
arman: 1393/9/301:47:49،
47
39
صد.درصد اسلامیه دیگه
به نظر شما الان بانکهای خصوصی ده میلیون وام میدن(فوری و با یک میلیون اعتبار اولیه.مثل پست بانک و آرمان) 16.300 پس میگیرن ازت
این الان اسمش رباست؟
ربا اون بانک تو امریکا میگیره ک 18 هزار و پانصد دلار وام میده بعد 5سال 21هزار دلار پس میگیره ازت. بدون نیاز به سپرده گذاری
فقط کافیه فاکتور خرید ماشینت به بانک ببری و مالیات و صورت حسابهای خودت و همیشه به موقع پرداخت کرده باشی تا بهت وام بدن.
حسین: 1395/1/1701:12:17،
24
19
ایران جیپ مطلب زیبایی است
تشکر

با این وجود چرا مراجع فتوا نمی دهند و سکوت کرده اند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما