کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حق جویندگان گنج‌ را بدهید و تاریخ‌مان را حفظ کنیم

کدخبر:۶۲۴۵چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۷:۴۴۶۱۳۱ بازدید

در کشورهای اروپایی نیز با دست گذاشتن بر روی گنجی که شخصی کشفش کرده، عملاً اقدام به توقیف اموال نمی‌کنند، بلکه اگر ارزش ملی داشته باشد به قیمتی بالا خریداری می‌کنند و مانع از خروجش از کشور ...

گنج‌های باستانی در شرایطی عرضه و به شکل غیرقانونی به فروش می‌رسند و در نهایت پس از چندین دست واسطه گری با مجموعه‌های خصوصی داخلی افزوده می‌شوند یا در اغلب اوقات به خارج از کشورها قاچاق شده و از دیدگان مردم ایران به دور می‌مانند که راه‌حل کاهش چشمگیر این قاچاق اشیای عتیقه پیش رو است اما اراده‌ای برای تبدیل این راه حل به قانونی جامع و اجرای این قانون پیش رو مشاهده نمی‌شود.

حفاری غیرقانونی و کشف اشیای عتیقه که «تابناک» روز گذشته در گزارشی به آن پرداخت اتفاق تازه‌ای نیست اما لزوماً همه این گنج‌ها در پی حفاری‌های غیرقانونی به دست نمی‌آید و بسیاری در حین حفاری برای چاه یا دیگر فعالیت‌های اینچنینی در زمین‌شان با گنجینه‌های ارزشمندی مواجه می‌شوند که ارزش بسیاری بالایی دارند اما به واسطه نوع برخورد نهادهای متولی با ایشان و اینکه عملاً در خوشبینانه‌ترین حالت رقم بسیار اندکی دست ایشان را می‌گیرد، ترجیح می‌دهند اما مسیر جوینده‌های غیرقانونی میراث باستانی را در پیش بگیرند.

این مسائل در درجه اول به قانون باز می‌گردد که هیچ نسبتی با قوانین میراث فرهنگی در بسیاری از کشورهای پیشرفته ندارد و به گونه‌ای این اموال را جنبه ملی بخشیده و یابنده را فاقد حداقل حقوق نموده که عملاً اگر یابنده حاضر نباشد از حق قانونی و شرعی‌اش در قبال میراث فرهنگی بگذرد و آثار کشف شده را به سازمان میراث فرهنگی تحویل ندهد، می‌تواند متناسب با ارزش آثار کشف شده از یک دستاورد مالی قابل توجه تا ثروتی افسانه‌ای را از آن خویش سازد و همه اینها مدیون قانون یکسویه نگر است.

در ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی آمده است: «هرگونه حفاري و كاوش به قصد به دست آوردن اموال تاريخي- فرهنگي ممنوع بوده و مرتكب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشياي مكشوفه به نفع سازمان ميراث فرهنگي كشور و آلات و ادوات حفاري به نفع دولت محكوم مي شود. چنانچه حفاري در اماكن و محوطه هاي تاريخي كه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است يا در بقاع متبركه و اماكن مذهبي صورت گيرد، علاوه بر ضبط اشياي مكشوفه و آلات و ادوات حفاري، مرتكب به حداكثر مجازات مقرر محكوم مي شود.»

در تبصره يك اين ماده نيز تاكيد شده است: «هر كس اموال تاريخي- فرهنگي موضوع اين ماده را حسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان ميراث فرهنگي كشور نسبت به تحويل آن اقدام ننمايد به ضبط اموال مكشوفه محكوم مي گردد.»

این در حالی است که در اسلام گنج به عنوان یک حق مشروع برای رسمیت شناخته شده و اتفاقاً جزو مواردی است که درباره پرداخت خمسش میان علما اجماء نیز وجود دارد. 

شیخ طوسی در کتاب خلاف در اواخر کتاب زکات می­گوید [واژه رکاز که در روایات مطرح شده مراد همان گنج است که دفن شده و مخفی است که درصورت پیدا شدن بدون هیچ خلافی باید خمس آن پرداخت شود البته شیعه معتقد است اگر ارزش گنج به حدّ نصاب رسید خمس واجب است امّا شافعی در کم و زیادش خمس را واجب می­دانسته ابو حنیفه و مالک نیز همین رأی را دارند][1]

ظاهر کلام شیخ طوسی این است که دراثبات وجوب خمس گنج به اجماع استدلال کرده است و اینکه قدر متیقن بر رعایت نصاب نیز اجماعی است گرچه درمیزان آن اختلافی باشد. صاحب حدائق می­گوید [بین اصحاب اختلافی نیست در وجوب خمس در گنج][2]

علاوه بر اجماعی که توسط فقهاء گذشته ادّعا شده به غیر از آیه غنیمت که شامل اینجا قطعاً خواهد بود روایات زیادی داریم که خمس را درگنج واجب می­داند. از آن روایات صحیحه حلبی است که ازامام صادق (ع) دربارۀ گنج پرسید که حقش چیست؟ حضرت فرمود خمس آن باید پرداخت شود.[3] و نیز صحیحه بزنطی از امام رضا (ع) است: «قال سألته عمّا یجب فیه الخمس من الکنز؟ فقال ما یجب الزکاة فی مثله فقیه الخمس»[4]

سوّم خبری است که در وصیت پیامبر(ص) برای علی (ع) آمده: «یا علی إنّ عبد المطلب سنّ فی الجاهلیّة خمس سنن، أجراها الله له فی الاسلام (الی ان قال) و وجد کنزاً فأخرج منه الخمس و تصدّق به فأنزل الله: (و اعلوا انما غنمتم من شیء فان لله خمسه)»

و روایات زیاد دیگری که بر وجوب خمس در گنج دلالت دارند لکن در برخی روایات جملاتی آمده که انسان را به شک می­اندازد و مخالف روایات سابق به نظر می­رسد مانند روایت هارون بن خارجه از امام صادق (ع) در مالی که به عنوان گنج پیدا می­شود آیا زکات دارد (قال لا. قلت و ان کثر؟ قال وان کثر. فاعدتها علیه ثلاث مرات.

مضاف برروایات مهمترین دلیل همان آیه غنیمت است بر وجوب خمس گنج چون شمول آیه بروجوب خمس گنج اولاست بر شمولش بروجوب خمس ارباح مکاسب چون در بعضی عبارات علمای لغت بود که غنیمت به مالی که به انسان می­رسد بی مشفت گفته می­شود و این معنا قطعاً شامل گنج است.

از منابع اهل سنت هم روایاتی داریم که خمس را در گنج واجب می­داند مانند روایتی که در سنن بیهقی از قول ابی هریره نقل شده که می­گفت [أن انس بن مالک أخبره قال: قدمنا مع رسول الله (ص) فدخل صاحب لناخربة یقضی فیها حاجته فذهب لیتناول منها لبنة فانهارت علیه تبراً فأخذها فأتی بها النبی (ص) فقال زنها فوزنها فاذا هی مأتی درهم. فقال رسول الله (ص) هذا رکاز و فیه الخمس][5] 

غالب فقهای عصر حاضر قائل­اند که آنچه از منابع شرعی به دست می­ آید این است که گنج با شروطی که مفصّل ذکر شد برای یابندۀ آن است و حکومت صرفاً حق دارد خمس آن را بگیرد تا در مصارف آن خرج کند البته اگر حکومت اسلامی باشد نه چیزی بیش از این. بنابراین دلیلی بر توقیف کردن گنج یافته شدۀ مردم توسط حکومت­ها وجود ندارد و چنین کاری غصب است و حرام است که بیشتر از خمس گنج را از مردم مطالبه کنند مگر با چند توجیه این حکم را جور دیگری بدانیم:

الف: بگوئیم گنج­ها مانند معادن از انفال و اموال عمومی است که امرش به دست حکومت است و آنچه تاکنون از جواز تملک گنج در روایات بوده از باب اجازۀ عامه از جانب اولیاء دین بوده که اکنون با تشکیل حکومت اسلامی حاکم می­تواند این اجازۀ عمومی را سلب کند.

اشکال این دلیل این است که انفال در شرع اسلام معلوم و مشخص است و گنج از آنها نیست و دلیل و روایتی وارد نشده که گنج را داخل در انفال بداند با اینکه در مقام بیان بوده­اند و سیرۀ عقلائیه متصله نیز برجواز تملک گنج است نه اینکه آن رااز اموال بیت المال دانسته باشد.

ب: دومین توجیه این است که گفته شده گنج ها از اشیاء مهم قدیمی­اند که ارتباط دارند با حیاة و تمدن یک ملّت و باقی ماندن آن اشیاء نزد حکومت و منتقل نشدن آنها ازبلاد هرملّت جهت حفظ تاریخچه و تمدن آن ملّت بسیار حیاتی است و امروزه دیگر گنجها صرفا ارزش مالی ندارند مثل گذشته بلکه ارزش معنوی و حیثیتی دارند. حتی اگر بگوئیم نزد افراد بماند نه حکومت چون در مظنّه خروج از حکومت است و خروجش بر عموم مسلمین خسارت است و شارع به خسارت مسلمین راضی نیست می­تواند دلیل قوی دیگری بر مسئله باشد. 

پاسخ این است اگر این دلیل دلیل ظنّی استحسانی نباشد خوب است امّا منافاتی ندارد که حکومت تمام ثمن و ارزش گنج را به واجد بدهد و آن گنج را بخاطر حفظ مصالح مسلمین نگهداری کند.

ج: اموال مدفونه همگی برای دوران کفار نیستند که بشود به صرف پیدا کردن مالک شد بلکه از قبیل مجهول المالک است که امرش به ید حاکم شرعی است که می­تواند آن را بگیرد و بهای آن را صدقه دهد یا درجهت مصلحت عامة مصرف کند. 

پاسخ این است که چنان که عرض شد این خروج از محل کلام است و بیان شد لقطه و مجهول المالک شامل اموال بسیار قدیمی دفن شده در زمین­ها و خرابه­ ها نیست.

با چنین تفاسیری آنچه به عنوان قانون به نگارش درآمده حداقل نسبتی به قوانین اسلامی در قبال یافتن گنج ندارد و در کشورهای اروپایی نیز با دست گذاشتن بر روی گنجی که شخصی کشفش کرده، عملاً اقدام به توقیف اموال نمی‌کنند، بلکه اگر ارزش ملی داشته باشد به قیمتی بالا خریداری می‌کنند و مانع از خروجش از کشور با این سازوکار می‌شوند و یا در صورتی که ارزش تاریخی منحصر به فردِ ملی نداشته باشد، حتی از عرضه‌اش در سطح بین‌الملل نیز جلوگیری نمی‌کنند و تنها تاکید می‌نمایند که محل کشف و ریشه تاریخی اثر دقیقاً ثبت شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اينجا ايرانه: 1393/5/2210:15:41،
242
16
اينجا ايرانه
به گفته ، همه چيز برا آقا زاده هاست .
گنج هاي زير زميني هم مخصوص فرزندان هاشمي .
گنج پيدا كني يا به زبون خوش خودت ميري ميدي يا اونقدر ميزننت تا كارهاي نكرده را هم اعتراف كني.
اينجا ايرانه جايي كه حتي يكي از مسولين به خاطر سقوط هواپيما تسليت كه هيچ عذرخواهي هم نكردند ولي در عوض اگر تو فلسطين و لبنان اگر خون از دماغ كسي بياد يك هفته عزاي عمومي أعلام ميكنن .
اينجا ايرانه
حسین: 1393/5/2210:48:42،
96
12
لایک
خسته ازکشورم: 1393/5/2211:56:41،
58
14
اینجا ایرانه یعنی شهری که ............
57 خسته: 1393/5/2213:43:57،
36
41
لایییییییییییییییییییییییییییییییککککککککک برادر دلسوز
دانشجو: 1393/5/2213:57:17،
64
10
حتی اگه با زبون خوش هم ببری و تحویل بدی، میگن بقیه اش کو، و بازم اونقدر ميزننت تا كارهاي نكرده را هم اعتراف كني.
مهرداد: 1393/5/2219:23:38،
25
10
زیر میزی ، زیر خاکی ، زیر آبی ، کلا همه چیز این مملکت اون زیر میراست
حميد: 1393/5/2416:33:04،
12
21
اقا دوست ما يه سري سكه نقره پيدا كرد برديم تهران بفروشيم خداييش مال ١٠٠٠سال پيش بود يه اشنايي پيدا شد مرد خوبي بود گفت چون نقره هست ارزش كتك خوردن از دست اطلاعات روًنداره طلا بود يه چيزي ببر تو خونه نگه دار واسه خودت اين دوست ما هم اورد وًبيخيال شد
علي كوچولو: 1393/5/2210:27:02،
98
10
ايران جيب ساده اي ها ! آخه اگه قرار باشه گنج واسه يابنده باشه يا بابتش پاداش كلاني بگيره پس پسراي آقازاده ها چيكار كنند ؟ گناه نيست درامدشان كم بشه و ديگه قاچاق نكنن ؟ بي انصافي ها !
ss: 1393/5/2216:34:56،
19
13
واسه چیشونه بخرن یه خبر چند وقت پیش خوندم نوشته زیر خاکی هایی که گرفتن از مردم تو انبار های نیرو انتظامی داره از بین میره
ایوب: 1393/5/2210:31:30،
24
11
دستشونو بچاپ بابا کدوم حق نه ؟؟؟؟
خودتی!: 1393/5/2210:33:59،
63
10
یادم نمیاد تا الان دولت یه قولی داده باشه عملی کنه قولشو.
وقتی مردم پیدا کردن پولشو نمیدین که هیچ یه جریمم میکنین بعد هم راحت و آسوده گنج میوفته دستتونو ایشالا 2 سال بعد تو موزه های انگلیس و فرانسه قابل رویته!!!!
طلایاب: 1393/5/2210:56:41،
36
24
تو یه مملکتی زندگی میکنیم که امنیت و آرامش حرف اولو میزنه ، همه چیز قانونی ( ماشالا ) انقدر کار هست که از دیپلم تا فوق لیسانسش انقدر مشغوله به کار هستن که اصلا فکر زیر خاکی اینا به سر کسی نمیزنه یا مثلا جوونایه مملکت همه صاحب مسکن هستن و همه خواهان تشکیل خانواده و .... ایران جیب اینجا ایرانه ، خواستم یاد آوری کنم. هر کی عرضشو داشته باشه بره زیر خاکی کار کنه ، هر کی عرضشو داشته باشه خلاف انجام بده اون برندس ، نمونه بدم اختلاس ، نمونه رضا ضراب ، نمونه بابک زنجانی و نمونه های دیگه
کردستان: 1393/5/2211:45:07،
31
11
اگه خدا ناکرده، زبونم لال، کسی یک درصد هم از یک سکه نقره دوره قاجار خبری داشته باشد وبه آقازاده ها خبر ندهد وااااااااااای به حالش که چه بلای خطرناکی سرش میارن
هیچ وقت فکر گنج وسیاست به سرتون نزنه دوستان
ایمان: 1393/5/2212:08:27،
63
9
اتفاقا خارجیها خیلی بیشتر از مردم ایران قدر و ارزش تاریخ ایران را میفهمند و برای تمدن ایران ارزش قائلند
اونجا جاشون امن تره
jafar: 1393/5/2212:48:14،
19
8
مثله اینکه اینجا ایرانه ها.هر کی پول داشته باشه همه کار میتونه انجام میده.اینقدر آدمه زیرمیزی بگیر در این مملکت هست که تهش معلوم نیست.
ss: 1393/5/2213:06:50،
19
8
گنج امثال بابك جون و خاوري و.....هستش.بايد به دولت گفت بجاي اين زيرخاكيا بياد روخاكي رو پيدا كنه تا بتونه ابرو مملكت رو حفظ كنه. شما حال رو درست كنيد تمدن گذشتمون پيش كش.
Z: 1393/5/2213:11:54،
16
11
کاری کنید که مردم به جای گنج یابی، به دنبال اشتغال سالم و تولید باشند نه تخریب آثار باستانی.
احسان: 1393/5/2213:32:53،
18
15
همیشه طمع باعث دور زدن قانون نمیشه بلکه خود قانون و قانون گذارا هستن که باعث بدنام شدن دیگران میشن.کسی که پول داده ملکی خریده یعنی مطعلات اون ملک رو هم خریده و هرچقدر که دلش بخواد میتونه قیمتگذاری کنه اما وقتی دولت زور بگه مشکل از دولته نه کسی که دنبال حق و پولشه
سوخته: 1393/5/2214:12:33،
23
28
والله همه بردن وخوردن دیگه مگه چیزی واسه ماجوونهاباقی گذاشتن اخه ...تاراج کردن
دادا: 1393/5/2300:14:21،
18
8
وقتی حرف پول به میان میاد.قوانین اسلامم فرق میکنه........
رضا قرصی: 1393/5/2314:00:49،
32
9
عوضش مردم شهر ما دست و دلبازن هر چی پیدا کنن سریع زنگ میزنن تهرانی ها و اصفهانیا میان میبرن ولی دو روز بعد با چشم گریون بر میگردن
حميد: 1393/5/2505:44:12،
10
12
دست و دلبازن يا كلاهبردار،،به همين خيال باش بتونن دور سر اصفاني جماعتو بزنن مشتي
اسلام کشکه: 1393/5/2421:43:38،
7
10
بابا اینجا یعنی یاسوج .دو کوزه پر از طلا دوره اشکانی پیدا شد.اطلاعات بردش و بعد گفتن کوزه ها خالی بوده.عجبببببببب

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما