کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حرف آخر درباره بازاریابی شبکه‌ای

کدخبر:۳۲۴۰۱چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۵:۳۱۲۵۴۲ بازدید

وقتی از بازاریابی شبکه ای صحبت می کنیم، بلافاصله تعدادی جوان را تصور می کنیم. البته جوانان باغیرتی که به فکر درآمدزایی هستند. جوانانی که ...

وقتی از بازاریابی شبکه ای صحبت می کنیم، بلافاصله تعدادی جوان را تصور می کنیم. البته جوانان باغیرتی که به فکر درآمدزایی هستند. جوانانی که در رکود بازار به هر دری می زنند تا سربار خانواده خود نباشند. پس بیراه نیست که آخرین مطلب را خطاب به این جوانان بنویسیم. این مطلب را نه به عنوان یک روزنامه نگار، بلکه به عنوان یک دوست می نویسم. پس این 6 نکته را با دقت بخوانید و در فضایی خارج از نتورک به آن فکر کنید:
 
1. دیگران هم چیزهایی می فهمند!

هیچ قضاوتی در مورد آنچه در جلسات پرزنت مطرح می شود، ندارم. چون ممکن است مورد به مورد فرق کند. اما صحبت جوانانی که به این جلسات رفته اند، بسیار تکان دهنده است. یکی از این جوانان می گفت که می خواهیم درآمد بازاریابی شبکه ای را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم! طبیعتا این گونه صحبت ها را نمی توان با منطق قبول کرد و فضا سازی های برخی از لیدرها سبب می شود تا درک نادرستی از بازاریابی شبکه ای به دست آید. برای اینکه از این درک نادرست رهایی پیدا کنید، باید با کسانی که ذی نفع بازاریابی شبکه ای نیستند، صحبت کنید. چون طبیعی است که لیدر یا دایرکت شما به صورت مستقیم از فروش شما سود می برد و طبیعتا قصد ندارد که شما سیستم را ترک کنید. لذا، رابطه خود با خانواده، دوستان و اساتید این حوزه را از دست ندهید. همچنین تلاش کنید تا برخلاف گفته های برخی لیدرها که بر ناآگاهی منتقدان بازاریابی شبکه ای تاکید دارند، به این باور برسید که :«دیگران هم چیزهایی می فهمند!»

2. از روانشناسی تا نتورک

لازم نیست زیاد دقت کنید. اگر تنها در یک جلسه بازاریابی شبکه ای حضور داشته باشید، متوجه می شوید که بیشتر به کارگاه ان ال پی شبیه است. در این جلسه صحبتی از نتورک نمی شود و تنها به شما تلقین می شود که شرایط نامناسب است. اگر جوان و دانشجو باشید، به شما گفته می شود که آن هایی که درس خوانده اند به کجا رسیده اند و .... . در این جلسات به شما القا می‌گردد که نیاز به تغییر دارید. تا اینجا بسیار خوب است. اما از این جا به بعد، مسیر صحبت ها عوض می شود. شما که مشکل خود را از زبان لیدر شنیده اید، برای خروج از این وضعیت نیز راه حل را از او جویا می شوید. راه حل هم چیزی جز نتورک نیست!در این که کلاس های انگیزشی برای شما بسیار مفید است و می تواند زندگی شما را تغییر دهد، هیچ شکی نیست اما اینکه مسیر تغییر زندگی شما از بازاریابی شبکه ای می گذرد، محل تردید است. لذا، نمی توان با استدلال های علمی حوزه روانشناسی به این نتیجه رسید که نتورک بهترین راه حل است. پس مراقب باشید تا در این دام نیفتید.

3. می خواهید بازاریاب شوید؟

«نتورک مارکتینگ» هر چقدر هم قشنگ باشد، به معنای نوعی بازاریابی است. بازاریابی کسی می خواهد که بتواند به خوبی با افراد گوناگون رابطه برقرار کند. مخصوصا اینکه بخواهید به درآمدهای میلیونی وعده داده شده، دست پیدا کنید. پس اگر به هر دلیل، حس کردید که شخصیت شما به درد فروش محصول و بازاریابی نمی خورد به سراغ این حرفه نروید. هرچند بخشی از بازاریابی را می توان با آموزش آموخت، اما به هر تقدیر هر نفر در زندگی خود به دنبال اهدافی است که می‌تواند متفاوت از بازاریابی شبکه ای باشد.اصلا با فرض اینکه می خواهید بازاریابی کنید، پیشنهاد من این است که بازاریابی محصولات ارزان قیمت را انجام ندهید. چون به هزینه وقت آن نمی ارزد. شما می توانید بازاریاب هر شرکتی بشوید و محصولات آن را که احتمالا باکیفیت تر هم هستند ، بفروشید و درآمد بیشتری کسب کنید!

4. هرچقدر وقت بگذارید، همان قدر حلوا می خورید

در مدت بررسی هایم، کم نبودند افرادی که روز و شب خود را صرف بازاریابی شبکه ای می کردند. در همه این مدت به این موضوع فکر می کردم که اگر این جوانان زمان خود را صرف یادگیری مکانیکی یا نجاری یا .... می کردند، می توانستند در کمتر از یک سال به وضعیت بسیار مناسبی دست پیدا کنند. آنقدر وقت بگذاری و آخر ماه کمتر از 100 هزار تومان درآمد کسب کنی، بسیار ناراحت کننده است. نشان دادن دورنمای تخیلی نتورک، تنها دلیلی است که جوانان در آن می مانند.

5. بازار به مرحله اشباع رسیده است؟

بسیار تلاش کردیم تا تعداد کسانی که کد ملی آن ها در بازاریابی شبکه ای ثبت شده است را به دست آوریم. اما نشد. گفتند آمارها محرمانه است. با این حال، چند هفته قبل مدیرعامل شرکت بیز گفت 600 هزار نفر عضو این شرکت هستند. اگر فرض کنیم که سه شرکت به اندازه این شرکت توانستند جذب کنند و هیچ کسی نیست که در دو شرکت یا بیشتر عضو شده باشد، چیزی حدود 2 میلیون نفر عضو بازاریابی شبکه ای هستند: 2 میلیون نفر!

مگر ما چقدر کالا مصرف می کنیم که به 2 میلیون نفر بازاریاب نیاز داشته باشیم؟ یا این افراد کار نمی کنند یا درآمد ندارند. در هر صورت باید گفت که حدود 2 میلیون نفر جوان هستند که به نوعی درگیر شده اند. برای اینکه درک درستی از 2 میلیون نفر داشته باشیم، بد نیست بدانیم که در حال حاضر تنها 2میلیون و 300 هزار نفر بیکار در کشور داریم. یعنی تقریبا به تعداد بیکاران کشور عضو بازاریابی شبکه ای داریم.

6 - انتظار نداشته باشید که ....

در ایران کسانی در مورد بازاریابی شبکه ای کتاب می نویسند، جلسه می گذارند و اظهار نظر می کنند که از این مسیر درآمدهای میلیاردی به جیب می زنند. لذا نبایدانتظار داشته باشید که بگویند نتورک بد است. هر چند به تازگی به دلیل انتقادهای رسانه ها، حرف های خود را اصلاح کرده اند، اما اصل داستان تغییری نکرده است. به عبارت دیگر، هیچ ماست فروشی نمی گوید که ماستم ترش است. پس مراقب باشید که با حرکت نا آگاهانه خود جیب عده ای را پر نکنید.

- روزنامه خراسان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1395/10/2223:55:47،
109
13
الان وقته این حرفاس؟
کلی آدم تو دام این چندتا شرکت افتادنو عمرشونو تلف کردن!!!
یکم دیر نیس؟
حاجی گرینف: 1395/10/2300:12:12،
45
9
چون منافع دولتمردان در اون هستش دره این بنگاه های کلاهبرداری را تخته نمیکنند.
توهم زده: 1395/10/2300:25:24،
58
8
بزرگترین کلاهبرداری ؟همه بازاریابان فدای یک مشت کلاهبردار حرفه ای می شوند؟ با رمز عبور لکسوس وغورباقه ات غورت بده به نفع بادران.بیز .پنبه ریز.... این هم اشتغال جوانان امروز ایران زمین انشالله هر چه زودتر بساط شون چیده شود
فرزاد ش: 1395/10/2302:52:40،
48
12
آمار خود این شرکتها میگه از هر ده ورودی 9 نفر در سه تا یک سال اول جدا میشود.
معنی این حرف اینه که اون یک نفر مانده یا بهتر بگم ده درصدی که می مانند و سود میکنند از جیب اون نه نفر یا نود درصدی که میروند سود میبرند و این یعنی 90 درصد در این راه کلاه سرشان میرود.
صد البته کاملا روشنه سود اصلی و بدون ریسک رو شرکت مادر میبرد.
شهریار: 1395/10/2302:55:16،
64
15
به شخصه جواب تلفن دوستان و اقوامی که میدانم در این مجموعه ها هستند نمیدم.
انگار درس اول بازاریابی شبکه پر رویی و سمج شدن هست.
علی: 1395/10/2223:57:55،
120
16
بازاریابی شبکه ای برابر است با دروغ و از بین رفتن اتبار خود بین دیگران
sajad afshar: 1395/10/2223:58:53،
118
13
متنفرم از این کار(نظر شخصی)
شهاب: 1395/10/2300:56:33،
62
15
انصافا دست فروشی شرف داره به این کار
وحید: 1395/10/2300:47:52،
33
13
این یه تیکه رو عالی گفتی !در این که کلاس های انگیزشی برای شما بسیار مفید است و می تواند زندگی شما را تغییر دهد، هیچ شکی نیست اما اینکه مسیر تغییر زندگی شما از بازاریابی شبکه ای می گذرد، محل تردید است.
خسرو: 1395/10/2303:18:35،
51
14
بجای اون برو کلاس تافل ایلتس مدرک زبان بگیر.برو انگلیس کارگری کنی هم درامد بیشتر کسب میکنی
majid: 1395/10/2410:39:12،
7
12
دوره MBA بهترین دوره برای این افراد هستش که فریب این شرکتها رو نخورن "میتونن دوره 6 ماهه یا 1 ساله برن بعد نظرشون رو در مورد این سیستم شبکه ای که اجرا مشه رو ازشون پرسید.
حمید: 1395/10/2411:05:57،
8
10
اگه وقتی که بابت دست فروشی-به نظر بنده-میزاری همون رو صرف زبان انگلیسی بکنی قطعا آینده درخشانی خواهی داشت
خطاب به نویسنده: 1395/10/2307:59:58،
21
54
نویسنده جان اول تحقیق کن و بفهم بعدن یه چیزی بنویس

کجای دنیا دایرکت شما از فروش شما سود میبره که شما نوشتی!!!!
عباس: 1395/10/2311:00:50،
28
11
فقط در ابران:)
وی: 1395/10/2314:09:36،
8
25
سلام... من حدود ۶ ماه کار کردم و روند صعود خوبی هم داشتم.. در آمدم هم انصافا نسبت به کارکردم خوب بود... اما اومدم بیرون
هزاران دلیل داشتم اما اگه دلیلی در خور بهتون بگم اونم اینه که بازی قشنگ نتورک رو کثیف اجرا میکنند... واقیعت‌ ها و سختی‌ها گفته نمیشن تا خود طرف به این درک برسه اما موقعی که به زنجیر بسته شده
ایمان: 1395/10/2401:22:01،
9
21
بازاریابی شبکه ای یا نتورک در هیچ کجای دنیا ودر هیچ ااقتصادی جواب نداده .اگرجواب داده بود حالا بعد از گذشت یک قرن از این شیوه مخ زنی باید کل سا کنان این کره خاکی همه بازاریاب باشند.همون هرمی با بوی ادکلن و صابون وطعم قهوه البته بنجل نه مرغوب .
خطاب به شما دوست عزی: 1395/10/3009:51:55،
5
10
دوست عزیز و گرامی خواهشمندم ازتون اطلاعاتتون رو از یه منبع درست حسابی بالا ببرید و بعد اقدام به قضاوت کنید .
majid: 1395/10/2410:32:18،
11
13
من توصیم به کسانی که عاشق مدیریت و بازاریابی هستن اینه که در دوره های MBA شرکت کنن بعد اگر خواستن هرشرکت بازار شبکه ای که خواستن برن البته اگه باز براشون منطقی بود.
خطاب به نویسنده و دوستان: 1395/10/3009:48:39،
3
9
سلام و عرض ادب ... خیلی صحبتتون قشنگ بود دیگران هم چیزاهایی میفهمند ولی خود شما هم دارید راجب این شغل که توی دنیا نتیجشو نشون داده اشتباه صحبت میکنید. اره خیلی از افراد سر میز پرزنت خیلی چیزارو به اشتباه بیان میکنن ولی همه جای دنیا خوب و بد داره و ما نمیتونیم با دیدن قسمت منفی که اونم خود مردم و طرز فکرشونه بیایم چیزی رو قضاوت کنیم . من نظرم اینه به جای تصمیم گیری بدون اطلاع درست ، قبلش بریم اطلاعاتمون رو کامل کنیم و ببینیم چی هست این شغل؟ فعالیت درستش چجوریه؟ نیتش چیه؟ چه کاریو داره برا اقتصاد میکنه ؟ استارتش تو دنیا از کجا خورده و به چه دلیلی بوده؟ توی جهان چه کشورهایی دارن استفاده میکنن از این شیوه فروش و چه نتیجه ای داشته براشون؟ آیا ریسک یا ضرری متحمل افراد میشه؟ محصولات تولید کجاس؟ و خیلی چیزای دیگه ای که بدون داشتن اطلاع دقیق کافی صرفا چون به نظرتون اینجوری میاد دارین قضاوت میکنید .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار