کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حكم واگذاری سهام ايران‌خودرو در بانک پارسيان صادر شد

کدخبر:۲۶۰۸۹شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۸:۴۷۲۸۳۰ بازدید

شورای پول و اعتبار دو شركت خودروسازی ايران‌خودرو و سايپا را ملزم به فروش بخشی از دارایی خود كرده است كه ايران‌خودرو بايد سهام ...
حكم واگذاری سهام ايران‌خودرو در بانک پارسيان صادر شد

شورای پول و اعتبار دو شركت خودروسازی ايران‌خودرو و سايپا را ملزم به فروش بخشی از دارایی خود كرده است كه ايران‌خودرو بايد سهام بانك پارسيان را بفروشد تا بتواند سقف تسهيلات استفاده شده خود از سيستم بانكي را حفظ كند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از تعادل، اما اين پرسش توسط برخي كارشناسان مطرح شده است كه چرا روي كاهش سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان تاكيد شده همچنين با توجه به موضوع افزايش سرمايه بانك پارسيان به 5هزار ميليارد تومان به شرط سلب حق تقدم ايران خودرو، اين پرسش وجود دارد كه چرا در اين مورد نيز بر كاهش سهام ايران‌خودرو تاكيد شده است و اگر هدف تامين نقدينگي، فروش دارايي‌هاي سايپا و ايران خودرو، حفظ سقف تسهيلات خودروسازان، افزايش نقدينگي و... است چرا تنها روي سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان تاكيد كرده‌اند و چرا  به فروش انواع سهام ايران‌خودرو و سايپا در بورس، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري، زمين و ملك، شركت، معدن و... توجه نشده است.

 براساس تصميم شوراي پول و اعتبار كه به تازگي از سوي مديركل اعتبارات بانك مركزي ابلاغ شده است، دو شركت خودروساز ايران‌خودرو و سايپا براي حفظ سقف تسهيلات استفاده شده خود ملزم شده‌اند بخشي از دارايي‌هاي خود را بفروشند.

موضوع درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تمديد مستثني شدن دو شركت ايران‌خودرو و سايپا از محدوديت‌هاي «ذي‌نفع واحد» در جلسه هشتم تيرماه شوراي پول و اعتبار مطرح شده و اين شورا با حفظ سقف تسهيلات استفاده شده و تعهدات فعلي اين دو شركت نزد بانك‌ها موافقت كرده است.

بر اساس آيين‌نامه‌هاي بانك مركزي، منظور از ذي‌نفع واحد دو يا چند شخص حقيقي يا حقوقي است كه به‌واسطه هر يك از روابط مالكيتي، مديريتي و مالي در معرض ريسك مشترك قرار گيرند، به گونه‌يي كه مشكلات يكي از آنها بتواند به ديگري تسري كرده و منجر به بازپرداخت نكردن يا ايفاي به موقع تسهيلات يا تعهدات آنها شود.

شوراي پول و اعتبار همچنين مقرر كرده است، شركت‌هاي ياد شده ظرف مدت يك ماه نسبت به ارائه برنامه زمان‌بندي اصلاح ساختار مالي خود به بانك مركزي اقدام كنند.

اين شركت‌ها بايد در مدت 6ماه نسبت به فروش بخشي از دارايي‌هاي خود اقدام و گزارش آن را به بانك مركزي ارائه كنند كه درخصوص ايران‌خودرو بايد به‌طور مشخص سهام بانك پارسيان واگذار شود.

سيدعلي اصغر ميرمحمدصادقي، مديركل اعتبارات بانك مركزي در نامه ابلاغي خود تاكيد كرده است در صورت اجرايي نشدن بندهاي اين بخشنامه در مهلت مقرر، مفاد اين مصوبه در خصوص حفظ سقف مذكور لغو مي‌شود.

به گزارش «تعادل»، نكته‌يي كه در تصميم شوراي پول و اعتبار و همچنين پاسخ بخش نظارتي بانك مركزي به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت به چشم مي‌خورد و باعث تعجب برخي كارشناسان شده، اين پرسش را مطرح كرده كه چرا تنها به كاهش سهام و حضور ايران‌خودرو در بانك پارسيان اشاره شده است؟ و اگر مقصود شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي، افزايش نقد‌شوندگي دارايي‌هاي ايران‌خودرو و سايپا و رشد نقدينگي خودروسازان است، مي‌توانستند اينگونه مطرح كنند كه سايپا و ايران خودرو، سهام خود را در بورس بفروشند يا ساير دارايي‌هاي غيرتوليدي و غير از خودروسازي مانند زمين، معدن، سهام، شركت‌ها و... را تبديل به نقدينگي كنند.

اما جالب اين است كه بيشترين تاكيد شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي روي كاهش سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان مطرح شده است.

در اين زمينه مسعود بيرمي، كارشناس بانكي نيز در پاسخ به پرسش خبرنگار تعادل، كه به نظر شما چرا روي فروش سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان تاكيد شده است، گفت: نامه‌يي كه از بانك مركزي منتشر شده، در پاسخ به نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي‌دهد كه بانك مركزي بر نظر خود در ارتباط با فروش سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان و كاهش دخالت و حضور ايران‌خودرو در اين بانك اصرار دارد و نشان مي‌دهد كه بانك مركزي به دنبال كاهش دخالت خودروسازان در شبكه بانكي است. وي افزود: ايران‌خودرو و سايپا مي‌توانند از طريق شركت‌هاي سرمايه‌گذاري خود، بورس و ساير دارايي‌ها- كه بسيار زيادند و كم هم نيستند- نسبت به تامين نقدينگي و نقدشوندگي دارايي‌هاي خود اقدام كنند. اما اينكه چرا روي سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان براي رشد نقدينگي خودروسازان دست گذاشته شده، باعث تعجب است و البته خود بانك مركزي بايد در اين زمينه پاسخ دهد كه منظور آنها از اين تصميم و فروش سهام ايران‌خودرو در بانك پارسيان چه بوده است؟

وي ادامه داد: اين موضوع شايد مشكل ايران‌خودرو را تاحدودي حل كند اما سوال اين است كه سايپا سهام بانكي ندارد و چرا براي سايپا پيشنهادي جهت رشد نقدينگي اين شركت ارائه نشده است، لذا برخي كارشناسان مي‌گويند اگر نظر بانك مركزي اين است كه ايران‌خودرو و سايپا از سهامداري، بنگاه‌داري و بانكداري فاصله بگيرند و نقدينگي خود را افزايش دهند چرا فقط روي ايران‌خودرو و كاهش سهام آن در بانك پارسيان دست گذاشته است و چرا فروش ساير سهام و دارايي‌هاي دو خودروساز در حاشيه قرار گرفته است؟

اگر هدف اين است كه حضور خودروسازان در بورس و دارايي‌ها كم شود، بايد روي سهام مختلف اين دو شركت دست بگذارند نه اينكه تنها روي بانك پارسيان تاكيد كنند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه موضوع افزايش سرمايه بانك پارسيان تا 5هزار ميليارد تومان نيز به چه نحو است و تركيب آن چگونه خواهد بود، گفت: در گزارش اظهارنظر سهام سال 94 بانك پارسيان كه روي كدال بورس آمده، نوشته شده كه اين بانك اجازه افزايش سرمايه را دارد اما منوط به سلب حق تقدم ايران‌خودرو و ستاد بانك است؛ يعني ستاد بانك و ايران‌خودرو به عنوان سهامداران عمده بانك پارسيان نمي‌توانند با داشتن حق‌تقدم اقدام به افزايش سهام خود و افزايش سرمايه در بانك پارسيان كنند و اين موضوع نيز نشان مي‌دهد كه تلاش شده حضور ايران‌خودرو در بانك پارسيان از طريق تركيب افزايش سرمايه بانك نيز كاهش يابد تا به شكل‌هاي مختلف سهام و حضور و دخالت و مديريت ايران‌خودرو در بانك پارسيان را كاهش دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اصغر: 1395/5/1619:35:28،
80
24
آخه چرا انقدر به این خودرو سازا سخت میگیرید. گناه دارن.
....: 1395/5/1620:35:25،
57
31
ب لطف دوستان دلال قیمت پارس lx به 41 میلیون تو بازار رسیده و رنگ خاکستری رینگ 5 پر بوش به قیمت 43 میلیون هم معامله میشه

لطفا خجالت بکشید
محمد: 1395/5/1706:57:05،
35
28
برای اینه که ماشین تو بازار نمیدن.
اگه رکود نبود الان به 45 رسیده بود.
مهرزاد: 1395/5/1707:38:35،
39
26
بهترین کار بانک مرکزی در 30 سال اخیر همین کار هست کاشکی این اقدام در مورد تمامی بانکها اجرا بشود یعنی بانکها به جای خرید ملک و کارخانه مشغول بانکداری بشوند.
اصلاح طلب: 1395/5/1619:36:43،
38
104
سایپا و ایران‌خودرو از خودمون هستن امیدوارم هر چه بیشتر پیشرفت کنن و پرچم اصلاحات رو بالا ببرن نود درصد مدیرانش اصلاح طلب هستن درود بر انها
وحید عشق ماشین: 1395/5/1623:35:31،
63
30
اصلانم نفهمیدیم که شما الان با این کامنتت قصد تخریب اصلاحات رو داریایرانجیب عزیز مگه ننوشتین نظر بی ارتباط با موضوع تایید نمیشود؟!
این چیه تایید کردی؟
اصلاح طلب: 1395/5/1701:17:34،
39
51
حقیقت رو گفتم به موضوع هم مرتبط بود برای شما حقیقت سخته من چیکار کنم ببین ایران خودرو و سایپا بزرگترین خودرو ساز خاورمیانه هستن اونم به لطف مدیران اصلاح طلب و لیبرالش که تونستن صنعت دوم کشور بشن
ليلا: 1395/5/1709:08:30،
47
23
بابا تو با اين همه منفي كه گرفتي چطوري روت ميشه بياي دوباره كامنت بزاري.. معلومه طرفدار كدوم دسته اي
طاقزاده : 1395/5/1619:40:38،
59
28
مگربنگاهداری بانکها کشوررابه شکل وحشتناکی فلج نکرده است؟ مگردخالت های ذینفوذان درقواعدبانکی وآمارهای غیرواقعی بورس مردم عادی رابیچاره نکرده؟ تازمانی که نهادهای مستقل ازدولت وگروههای فشاروذینفع نتوانند به پشتیبانی ازمنافع ملی مردم اقدام نمایندوضع همینست وبس
123: 1395/5/1620:09:24،
71
37
میخواد فبل از اعلام رسمی ورشکستگی سهامش رو بده به ملت بدبخت
ما هم سااااااااااده
گوباش: 1395/5/1622:58:19،
47
30
یکی میتونه توضیخ بده یعنی چی؟
مهدی: 1395/5/1700:14:07،
43
46
ببینید کی دارم میگم
سهام گروه خودرو رشد چشمگیری در پیش داره
محمد: 1395/5/1709:26:36،
36
34
دقیقا همین هست
بعد از یک بحران که بعلت تحریم خارجی و خیانت تحریم کنندگان داخلی برای صنعت خودروسازی بوجود اومد و به کوری چشم حسودان بسلامت گذشت،صنعت خودروسازی آینده درخشانی رو در انتظار داره
بهزاد : 1395/5/1712:47:23،
39
26
علت این امر شکایت دیگر سهامداران بانک پارسیان از ایران خودرو و وضعیت مالی نامناسب بانک پارسیان میباشد بانک پارسیان سال 93 و 94 از دیگر بانکها وام دریافت کرده ........ میزان بدهی ایران خودرو به بانک پارسیان بین 2500 تا 4500 میلیارد ریال میباشد که در صورت صحت ان در صورت فروش کل سهم بانک پارسیان توسط ایران خودرو باز این شرکت نمیتواند بدهی خود را تسویه کند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار