کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بالا بودن حقوق پزشکان ایرانی نسبت به دیگر کشورها

کدخبر:۲۵۹۱۴سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴:۴۰۳۱۳۲ بازدید

بحث فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی و پزشکان این روزها بسیار داغ شده است. صرف‌نظر از اینکه این بحث برای جامعه بسیار مفید و ...

بحث فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی و پزشکان این روزها بسیار داغ شده است. صرف‌نظر از اینکه این بحث برای جامعه بسیار مفید و آموزنده خواهد بود چیزی که این روزها بسیار آزاردهنده است حجم وسیع آمار و اطلاعات عجیب و غریبی است که معمولاً بدون سند ارائه می‌شوند و متاسفانه خیلی هم سریع بازپخش می‌شوند.

حسین جوشقانی، دانشجوی دکترای اقتصاد در دانشگاه شیکاگو با بیان این مقدمه در "هفته‌نامه تجارت‌فردا" این گونه تحلیل خود را ادامه داده است:

به عنوان مثال در مقاله‌ای که توسط سایت الف بازنشر شده، ادعا شده است که متوسط درآمد ماهانه پزشکان در آلمان تنها بین چهار هزار تا هفت هزار یورو است و نتیجه‌گیری شده چون تولید ناخالص داخلی آلمان حدود 15 برابر درآمد سرانه ایران است، بنابراین پزشکان ایرانی به نسبت بسیار بیشتر از پزشکان آلمانی حقوق دریافت می‌کنند. در این نوشته کوتاه بدون هرگونه داوری یا ارزش‌گذاری تنها سعی می‌کنم اطلاعات دقیق‌تری ارائه کرده و نکات ظریفی برای استفاده بهتر از داده‌های زیادی که در اطراف وجود دارد بیان کنم. خلاصه کلام این است که باید حواسمان جمع باشد که اگرچه آمار و اطلاعات ابزارهای بسیار مفیدی هستند ولی استفاده غلط از آنها می‌تواند به نتیجه‌گیری‌های غلط هم منجر شود. نکته آخر اینکه متاسفانه به داده‌های درآمد پزشکان آلمانی دسترسی ندارم. در عوض درآمد پزشکان آمریکا را بررسی کرده‌ام.

منبع آمار
اولین نکته در استفاده از آمار توجه به منبع ارائه‌کننده آمار است. خوانندگان باید از نویسندگان بخواهند که آمار بدون منبع ارائه نکنند. به عنوان مثال در مقاله فوق اشاره شده است که تولید ناخالص داخلی آلمان حدود چهار هزار میلیارد دلار است که حدود 15 برابر تولید ناخالص داخلی ایران است. در حالی که طبق آمار بانک جهانی در سال 2014 درآمد ناخالص داخلی آلمان و ایران به ترتیب 3868 و 3 /425 میلیارد دلار بوده. بنابراین در سال 2014 تولید آلمان تنها حدود 9 برابر تولید ایران بوده است و نه 15 برابر.

مقایسه سیب با پرتقال؟!
اولین نکته بدیهی در مقایسه دو پدیده این است که آن دو باید از یک جنس باشند. شما نمی‌توانید رنگ، مزه یا آبدار بودن سیب را با یک پرتقال مقایسه کنید. همین‌طور است مقایسه درآمد ماهانه با درآمد سالانه! یا درآمد پزشک عمومی با پزشک متخصص یا فوق تخصص. اگرچه این شرط بسیار ساده و بدیهی به نظر می‌رسد، متاسفانه بسیاری از اخبار و نوشته‌ها همین اصل ساده را رعایت نمی‌کنند. اگر نویسنده‌ها سهواً یا عمداً مقایسه‌های غلط انجام می‌دهند، خواننده باید هوشیار باشد.

اگر متن انگلیسی مطلب فوق در سایت الف را با دقت بخوانید متوجه می‌شوید که درآمد مورد اشاره مربوط به پزشکان عمومی است که هنوز تخصص نگرفته‌اند. در جای دیگری از متن هم به این نکته اشاره‌ای نشده است. ولی اگر کامنت‌ها را بخوانید متوجه می‌شوید که اکثر خوانندگان سایت برداشتشان این بوده است که درآمد چهار هزار یورویی مربوط به متخصصان آلمانی است. مقاله فوق سهواً یا عمداً ذهن خواننده را به این سمت هدایت کرده است. مثال دیگر از مقایسه‌های «سیب با پرتقال»، مقایسه متوسط درآمد با درآمد سوپراستارهاست. فرض کنید که می‌خواهیم درآمد فوتبالیست‌های اسپانیا با بسکتبالیست‌های آمریکا را مقایسه کنیم. آیا مقایسه درآمد مسی (39 میلیون دلار) و رونالدو (19 میلیون دلار) با درآمد بسکتبالیست‌های معمولی (9 /4 میلیون دلار) در NBA مقایسه درستی است؟ مسلماً سوپراستارهایی مانند مسی درآمد بیشتری از یک بازیکن معمولی در بسکتبال دارند. برای مقایسه دقیق‌تر نه‌تنها نیاز به مقایسه درآمد مسی و رونالدو با کوبی برایان (8 /27 میلیون دلار) و لبران جیمز (6 /17 میلیون دلار) دارید بلکه باید متوسط دریافتی در لیگ اسپانیا (دو میلیون دلار) را با متوسط دریافتی (9 /4 میلیون دلار) در NBA مقایسه کنید. مقایسه درآمد متوسط پزشکان عمومی خارجی با درآمد عده معدودی پزشک متخصص داخلی از جنس مقایسه درآمد مسی با درآمد بسکتبالیست معمولی در دسته دوم و سوم NBA یا همان مقایسه «سیب با پرتقال» است. بنابراین مقایسه درست‌تر، مقایسه درآمد متخصصان پردرآمد داخلی با پزشکان متخصص پردرآمد خارجی است.

نمونه‌برداری‌های خراب!
فرض کنید می‌خواهید قد دانش‌آموزان دو مدرسه را مقایسه کنید ولی فرصت ندارید که قد تمام دانش‌آموزان دو مدرسه را اندازه‌گیری کنید. ناچار هستید که از هر مدرسه یک نمونه انتخاب کنید و این دو نمونه را مقایسه کنید. برای نمونه‌گیری به مدرسه اول مراجعه می‌کنید و موفق می‌شوید تنها از پیش‌دبستانی چند دانش‌آموز انتخاب کنید. در مدرسه دوم فقط دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی در مدرسه حاضرند. آیا این دو نمونه‌برداری به شما کمکی در مقایسه قد دانش‌آموزان این دو مدرسه می‌کند؟ در مقایسه‌های آماری باید حواسمان جمع باشد که در تله این‌گونه نمونه‌برداری‌های خراب نیفتیم. نمونه‌برداری تصادفی یک راه فرار از شرِ نمونه‌برداری‌های خراب است. 

درآمد پزشکان در آمریکا
درآمد پزشکان متخصص آمریکایی گستره بسیار زیادی دارد و بسته به ایالت محل کار، تخصص و تجربه پزشک تفاوت بسیاری با هم دارند. منبع داده‌های این نوشته یک نمونه‌برداری از 44 هزار و 400 پزشک آمریکایی است که توسط Medical Group Management Associsation در سال 2014 انجام شده است. نکته مهم در این نمونه‌برداری این است که سعی شده است نمونه انتخاب‌شده نماینده صحیحی از جمعیتِ تمامِ پزشکانِ آمریکا باشد و به تعبیری نمونه‌برداری خراب نباشد.

ستون دوم جدول متوسط درآمد ماهانه تخصص‌های مختلف در آمریکا را نشان می‌دهد. به عنوان مثال پزشکان خانواده، به طور متوسط، کمترین درآمد را دارند که ماهانه کمی بیشتر از 17 هزار دلار (59 میلیون تومان) دریافت می‌کنند. در مقابل جراحان مغز و اعصاب بیشترین درآمد ماهانه را دارند که حدود 66 هزار دلار (231 میلیون تومان) است. توجه کنید که این درآمد ماهانه است و نه سالانه. همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، بین پزشکان حتی با یک تخصص، تفاوت درآمدی بسیار زیادی بسته به مکان کار و تجربه پزشک وجود دارد. انحراف معیار بالای درآمدها در ستون سوم گواهی این حقیقت است. برای اینکه درک بهتری از درآمدِ پزشکانِ پردرآمدِ آمریکایی داشته باشیم لازم است نگاهی به 10 درصد بالای درآمدی متخصصان داشته باشیم. ستون آخر این جدول درآمد فقط 10 درصد بالای هر گروه را نشان می‌دهد. همان‌طور که می‌بینید در میان متخصصان خانواده که کمترین متوسط درآمدی را داشتند، پردرآمدترینشان حدود 25 هزار دلار (87 میلیون تومان) درآمد ماهانه دارند و در میان جراحان مغز و اعصاب بیشترین درآمدها در حدود ماهی 110 هزار دلار (385 میلیون تومان) است.

نتیجه‌گیری
همان‌طور که اشاره شد برای مقایسه دو پدیده یا موضوع باید دقت کنیم تا فریب مقایسه‌های جهت‌دار را نخوریم. حتی اگر 6 /39 درصد مالیات بر درآمد را هم از این درآمدها کم کنیم، (صرف‌نظر از اینکه مالیات در حقیقت خدماتی است که دولت به طور غیرمستقیم به شهروندان ارائه می‌کند) باز هم درآمدهای کمی نیستند! این نوشته به هیچ عنوان به دنبال مقایسه درآمد پزشکان ایرانی با آمریکایی نیست چرا که اساساً با هم قابل مقایسه نیستند. ولی هدف این بود که نشان دهم آن طور که گفته می‌شود درآمد پزشکان در کشورهای پیشرفته کم هم نیست. نتیجه‌گیری در مورد عادلانه بودن درآمد پزشکان ایرانی نیاز به بررسی گسترده‌تر و عمیق‌تری دارد که از توان فعلی نگارنده خارج است. 

جدول دستمزد ماهانه پزشکان در ایالات متحده (دلار)

جدول دستمزد ماهانه پزشکان در ایالات متحده (دلار)

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1395/5/1208:39:41،
173
75
خیلی زیاده درآمدشون تو کشورهای پیشرفته تمام 1000 ثروتمند کره زمینو نگاه کنین یا تاجرند یا مهندس حتی یه دونه پزشکم نیس.فرار مغزها رو نگاه کنین کدوم پزشک میره خارج،ولی مهندسین ما همه دارن میرن اونور.واقعا باید جلوشونو گرفت با این پولای زوری که میگیرن هیچی هم بلد نیستن مردمو مثل قلک میبینن
سالار: 1395/5/1209:16:49،
161
59
اینها نمیخوان مملکت مهندسی بشه...
وگرنه الان همه دنیا میدونن که علم پزشکی مدیون مهندس هاست...
پزشک ها و جراح ها دیگه فقط یک اپراتور هستن و کار اصلی رو مهندسین دارن انجام میدن در همه کشورها...
اما متاسفانه کشوری که به مهندسین اهمیت نمیده بزودی به ویرانه ای تبدیل میشه...
پاسخ: 1395/5/1209:34:01،
112
39
خارج از ايران حقوق مهندسين و فني كاران خيلي بيشتر از پزشكا هم هست ولي توي ايران ارزشي براشون قايل نيستند
بي عدالتي همه جاي جامعه رو گرفته ادم كاردان و لايق بدون پارتي سر جاش نيست كه حقوق ٢تومني بگيره شما گير دادين كه چرا حقوقا زياده
مهندس: 1395/5/1209:45:55،
52
49
چرا ما ايرانيا فقط ركب مي خوريم اين بازيا براي اينه كه حقوقا رو كم كنن براي جبران كمبود بودجه والي چرا تا حالا صداش درنيومد؟اينارو كم مي كنن كه شما نگيد حقوقمون كمه پس بگيد حقوق ما رو زياد كنيد كه زير خط فقر نمونيم
فرجام: 1395/5/1209:47:29،
66
116
از وقتی یادته مهندسین چه گلی به سر این مملکت زدن؟ یه موتور خودرو تونستن بسازن؟ یه بنای درست و درمون ساختن؟ اینارو ولش کن یه جاده، یه پل میزون ساخته شده؟؟؟مهندسی کشور ما کجا مهندسین اروپایی آمریکایی کجا! سر دانشگاه آزاد سلامت! خوب مملکتو پر از مهندس کرده! این در حالیه که کشور ما از نظر پزشکی خودکفاست و پزشکان بسیار خوبی داریم. این که شما حاضر نیستی ماشین ساخت وطن رو سوار بشی اما خودتو ،جون عزیزاتو به دست پزشک ایرانی میسپری شاهدی بر این ادعاست.
بابک: 1395/5/1209:54:01،
54
48
اینهمه آسمون ریسمون بافتی که مثلا نشون بدی درآمدهای نجومی پزشکای بعضا بیسواد و بد برخورد با مریض در کشوری با درآمد متوسط یک و نیم ملیونی مردم حقشونه؟

تولید یه کشوری مثل آلمان ۹ برابر کشور ماست این تفاوت ناچیزیه؟!!!
محمد: 1395/5/1209:58:27،
77
48
الان یه عده به اصطلاح دکتر قسم خورده میان و میگن اگه ما نباشیم شما مردین ما هستیم که جامعه رو نجات میدیم ،اینها اگه به قسمی که خوردن پایبند بودن هیچ وقت نامه نمی نوشتن که دیگه نمی خواهیم به هنرمندان خدمات بدیم ، یعنی هیچ جای دنیا هیچ دکتری به خودش این حقو نمیده .
جراهانی که خارج از ایران هستن تو قسز خونشون موندن اون وقت اینها دارن برا خودشون کاخ میسازن، دکترهایی هم که از خارج میان خودشون میگن که اونجا واسه ما عین قفس میمونه ، میدونید چرا چون اونجا نصف درآمدشون میره برا مالیات و صد البته درآمدشون هم خیلی خیلی کمتر از اینجاست.
كيان: 1395/5/1210:03:58،
81
46
درامد يك پزشك عمومي معمولي با اين طرح ژزشك خانواده حداقل 6 ميليون هست يعني حداقل 2برابر درامد يك مهندس فوق ليسانس از دانشگاههاي معتبر كشور.

زمان ما همه بهترينها ميرفتن رياضي ولي الان اينقدر به پزشكا امتياز دادن همه ميرن برا پزشكي!

درامد پزشكا واقعا بيعدالتيه محضه چرا بايد يك چزشك اينقدر درامد داشته باشه در حاليكه يك وكيل يا يك مهندس يك سوم اون درامد داره؟
م ش: 1395/5/1210:18:32،
77
46
یک کارگر برای هشت ساعت کار سی هزار تومان مزد نمی گیرد ولی یک دکتر برای یک ویزیت از قبل آماده یک دقیقه ایی حداقل 35000 تومان دریافت می کند. آنوقت این دکترهای طفلی در مورد بالا بودن درآمدشون اقراق میشود پس حتما شایعه است خیلی بیشتر از این حرف هاست
فرد: 1395/5/1210:27:32،
79
52
نا اگاه ترین ناکارامد ترین پزشکها پزشکهای ایرانی هستند...تمام تجربشون رو از بیمارای درمونده بدست میارند و اخر ش هم تشخیش درمانشون اغلب اشتباهه و فقط موجب هزینه اضافی و از دست رفتن زمان میشه...در تولید علم پزشکی کاملا ناتوانند و اگر با تخصصشون از ایران خارج شند هیچ کشور غربی بهشون اجازه طبابت نمیده.از اصول و استانداردهای درمان مدرن کاملا بی بهره اند و اغلب خودشون حتی روش تغذیه مناسب رو نمیشناسند...سواد انگلیسیشون اکثرا در حد نوشتن نسخه با خط ناخانا و حفظ کردن چهار تا اسم تخصصی بیماریه...کاملا حس نااامنی در بیمار ایجاد میکنند و اغلب کارشون خراب کرد دکتر قبلیست.عشقشون به یه کروات و شنیدن واژه دکتر است.کلادرتمام این جماعت نهایتا کمتر از 100دکتر بدرد بخور در ایران موجود است که از روی علاقه پزشک شده اندو نه بخاطر کنکور در ورود.
عباس: 1395/5/1210:28:02،
70
51
ده سال پیش عصب کشی دندان 30 تومان
الان 500 تومان
سر گردنه است اینجا
ماندانا: 1395/5/1211:15:32،
52
40
با سلام به خواننده ها و نویسنده متن
بگذاریم از یک طریق دیگر نظر بدهم
هر پزشکی هر اندازه میگیره
بگیم که نوش جونش
البته تعرفه ها معمولا معمولا زیر نظر سازمان مربوطس
اما
اما لااقل وقتیکه خودشونو
از همه مردم بالاتر و برتر و باسوادتر میدونن
لااقل مسئولیت کارشونو تقبل کنن
نگن که هر اتفاقی برای مریضتون افتاد
به من ربطی نداره
وقتی میلیون میلیون پول میگیره
مسئولیتش هم قبول کنه
جراحی استباه میکنن و مریض میمیره بعد میگن
خطای پزشکیه دیگه ه ه ه ه !!!!!
هم پول بدم هم منت سرم بزارن هم جون بدم !؟؟؟
لااقل مسئولیت کارتون رو قبول کنین
آرمان : 1395/5/1211:34:29،
58
74
بشينين فكر كنيد هيچ پزشكي از ايران نميره خارج...
وقتي تو يه صنفي حضور نداريد نميتونيد راجع به اون اظهار نظر كنيد.
من دانشجوي پزشكي هستم و هم خودم و هم تمام دوستان و هم رده هام تا جايي كه ميشناسم داريم كارامونو انجام ميديم كه بريم و به هيچ وجه اينجا با اين شرايط احترام و فرهنگي كه مردم دارن نخواهيم ماند، تمام پزشكاني كه شرايط رفتن رو داشته باشن ميرن، اونايي كه ميمونن شرايطشو ندارن... و دود اين رفتارا با پزشكا آخر به چشم خود مردم ميره، وقتي ٢٠، ٣٠ سال آينده كشور يه پزشك حاذق براي بچه هاتون نداشت و پزشك از هند و پاكستان وارد شد اين رفتارا رو يادتون بياد...
درضمن اول تشريف ببريد اونور بدوووون بيمه به پزشك مراجعه كنيد متوجه ميشيد اينجا چه بهشتيه، مشكل ما ايرانيا اينه كه همه ي نديده هامونو باور ميكنيم...
ابولي: 1395/5/1212:22:13،
55
37
وقتي كامنت هاي يه سري به اصطلاح پزشك كه به احتمال زياد دانشجوي سال اول يا دوم هستن ميخوني خندت ميگيره ...

فقط يه چيزي بگم كه مملكت همينجوري نميمونه ... زياد جو رفتن نگيريد كه هيچ كجاي دنيا با اين سطح سواد و سطح انگليسي راهتون نميدن ...

اما اميدوارم كه بريد و بفهميد وظيفه يك پزشك نسبت به بيمارش واحترام متقابل يعني چي !

حالا هركي از يه جا در اومده رفته يه مدرك عمومي گرفته و ميخواد كمبودها و عقده هاي قبلش و با اين لقب دكتر جبران كنه . واقعا كه خنده داره
آرمان : 1395/5/1212:28:40،
60
59
واسه خريد يه ماشين ١٠٠ مليوني به طرف در لحظه ٥ مليون سود ميدين، حاجي بازاريا دقيقه اي خدا تومن پول از جيب مردم ميكشن بيرون، شيريني فروشي ميريد جعبه ي شيريني رو كيلويي ٢٠ هزار تومن واستون ميكشه، خونه ميخرين ٢ ميليارد درجا ٢٠٠ مليون به طرف سود ميدين، تعميرگاه ميرين يه روغن عوض ميكنين تو ٥ دقيقه حداقل ١٠٠ هزار تومن پول ميدين...
اينا رو نميبينين، اونوقت دكترا كه سلامتيتونو ميخوان برگردونن زيادي ميگيرن، مشكل ما اينه كه قيمت سلامتيمونو نميدونيم، به مبل خونمون بيشتر اهميت ميديم تا به سلامتيمون، مارك لباسمون واسمون مهمتر از سلامتيه، بريد از كسي كه به دست يا پا نداره بپرسيد قيمت دست يا پاي از دست رفتت چنده؟ خودتون، قيمت قلبتون چند؟ چشم؟ اصلا ميفهميد سلامتي چه نعمتيه و قيمتش چنده؟
داوود: 1395/5/1212:39:47،
51
35
صنعت کشور ما نابود شده و جایی برای مهندسها نیست. اگر روزی بخش خدماتی هم نابود بشه پزشک ها هم فراری میشن.
فراموش نکنید که اغلب مدیران و متخصصان صنایع آشغال خوردوسازی که صدها هزار نفر رو به کشتن دادن و پول زور هم تا دلت بخواد گرفتن، مهندس هستن!
پاسخ كيان: 1395/5/1214:27:59،
37
51
عزيزم من الان تو پرند پزشك خانوادم متوسطم ١٥ تومنه نه ٦ تومن
درسي مه ما ميخونيم شما تو خوابتم نديدي .
میثم: 1395/5/1214:55:22،
43
51
آرمان خان زیاد جو گیر نشو برادر . شما فعلا سعی کن اندیشه اسلامی و ریاضی 1 رو پاس کنی . در آینده هم سعی کن پسر خوبی باشی و یه دکتر با وجدان باشی و به مردم خودت درست خدمت کنی . نه مثل بعضی دکترها که خون مردم رو تو شیشه کردن و انسان براشون موش آزمایشگاهیه . در ضمن اینو بدون که تو اروپا و آمریکا حتی یک دقیقه هم به شما دکترهای ایرانی اجازه طبابت نمیدن . شما اونجا حکم پراید رو برا مردمشون دارید !
بابک: 1395/5/1215:11:08،
47
36
بر طبق این مقاله در آمریکا بالاترین در آمد سالانه یک جراح 1320000 دلار است( ماهانه 110 هزار دلار) البته بیش از 40 درصد این درآمد مالیات داده می شود و گزیزی هم از آن نیست درآمد سرانه در آمریکا 47000 دلار می باشد یعنی بالاترین حقوق یک جراح مغز در آمریکا 28 برابر درآمد سرانه در آمریکا می باشد . حالا در ایران حساب کنیم ، درآمد سرانه در ایران 4500 دلار است و حقوق بسیاری از پزشکان در ایران 300 میلیون تومان به بالاست به عبارتی حقوق طبقه متوسط به بالای پزشکان در ایران 228 برابر درآمد سرانه ایرانیان است و معمولا هیچ مالیاتی هم نمی دهند. البته در آمریکا اگر یک پزشک خطایی کند به راحتی پروانه پزشکی اش باطل می شود و جتی مجازات های سنگین تر نیز در انتطار آنهاست اما ایران بهشت پولشویی پزشکان شده است. وزیر بهداشت پزشک است و وزارت بهداشت هم در دست پزشکان است بنابراین همیشه هوای خودشان را دارند.
پاسخ به ارمان: 1395/5/1216:05:13،
40
39
شما برو همون خارج از ایران اونوقت متوجه میشی تو ایران چه پول مفتی میگرفتی.در ضمن یکی باید به شما بگه در مورد چیزیدکه نمیدونید بروزی نداشته باش.در اروپا ..المان فرانسه و بقیه تقریبا نصف حقوق کسر میشه که مربوط به مالیت و بیمه سلامت هست.کسی در اروپا ی غربی بدون بیمه اجازه زندگی ندارد.مگر کارتن خواب باشی که اونها هم یه نوع پزشک امبولانس و سرپایی دارند.حالا اگر قسمتت شد میری میبینی.
قلی: 1395/5/1512:32:04،
29
36
بایـــــد با هنــــــد مقـــایسه می شـــــد نه با این کشــور ها پزشـــک جراح در هنــــــد سالی 15000 دلار درامــــد دارد و 1000 برابر مجـــــرب تر و باســــوادتر از پزشــــک ایـــــرانی است.

پزشـــک جـــراح هنــــدی مــاهـی زیر 5 میــلیــون درامــد دارد.
ناشناس: 1395/5/1512:40:32،
30
33
جالبه این دانشجویای پزشکی می ایند کامنت می دهد که ما میروم و فلان و فلان، برادر و خواهر من مدرک پزشکی ایران در هیج جای دنیا اعتباری ندارد مگر کشور های عقب افتاده تر از ما که درامد پزشکاشون یک هزارم اینجاست در کشور های غربی شما اگر از دانشگاه تهران هم دکترا یا بورد تخصصی داشته باشی باید امتحان بدهی بعد دوره بیبنی که فقط دکتری را قبولت می کنند بسیاری از پزشکان متخصص ما هم حتی این امتحان را قبول نمی شوند دلیلش هم اختلاف مشخص سطح علمی پزشکی در غرب و در ایران است. خواب دیدید خیر باشد.
احمدرضا: 1395/5/1208:48:39،
79
50
کاسبان ایرانی
مهندس وحید ص: 1395/5/1210:12:37،
64
51
متاسفانه اکثر پزشکان ایرانی مخصوصا پزشکان عمومی بیسوادن.
چند وقت پیش میخاستم فرزندم را یه جایی ثبت نام کنم.
دیدم دوهزارتا سهمیه واسش تعریف کردن.
ازهمه جالبتر سهمیه ( سلاله شهید ) بود.
سرچ کردم ببینم سلاله شهید دیگه چه صیغه ای هست.
بیچاره گوگل اولش هنگ کرده بود.
کریم: 1395/5/1212:37:44،
37
40
چرا کتاب بی هویت و جعلی "ضرایب و کارانه و تعرفه پزشکان" به نویسندگی وزیر بهداشت میلیارد دکتر هاشمی ملغی نمیشه تا عدالت در کشور ایجاد بشه
sina: 1395/5/1213:38:40،
44
37
قربون ریتالین برم که این همه نخبه و با سواد داره تحویل جامعه میده، واسه همینه من رفتم دکتر یکی میگه دریچه معدت تنگه یکی میگه گشاده وگرنه دستگاه اندوسکوپی که کارش یکیه، فقط کاربرش فرق میکنه
حسین: 1395/5/1214:29:12،
32
38
طی چند سال آینده متخصصین پزشک میشن بر دست یه رباط پزشک حاذق که علوم مهندسی ساخته و دیگه کاسبی نخواهند کرد .
احسان: 1395/5/1214:36:21،
31
34
برای انحام ایمپلنت رفتم پیش جراح فک و صورت یه دستگاه جهت باز کردن دهنم قرار داد که چون دهانم بی حس شده بود این دستگاه طی فشاری به لثه و سطح داخلی لب بالایی باعث ایجاد یک برآمدگی زیر جلدی به اندازه عدس شده بود که چندین ماه خوب نمیشد پیش چند تایی پزشک رفتم هر کدام نظری پروفسورانه دادند اکتفا نکرد تا اینکه چند وقت پیش جایی بودم یه بنده خدایی که سن و سالی ازش گذشته بود و سواد درست حسابی هم نداشت (زیر دیپلم) گفت سیر همدان بکوب بزاار روی محل آن این کار را کردم دیدم پس از دو روزی خبری از برآمدگی نیست . حالا خدا وکیلی کدام دکتر هستند
احسان: 1395/5/1214:45:22،
40
31
مشکل مشاهده خون در ادرار داشتم رفتم پیش متخصص فرستادم سونو گرافی . نتیجه بردم پیش دکتر چیزی مشاهده نکرد گفت بعضی ها از بچگی همینجوری هستند گفتم مثلا بعضی ماشینها از اول آب روغن قاطی میکنند اگه اینجوریه که پدر موتور درمیاد دکتر گفتم دکتر جان پاشو خجالت بکش بجای اینکه 8 سال پزشکی بخونی میرفتی یه چند تا کتاب حرفه و فن میخوندی بهتر بود . البته بعد رفتم پیش یه فوق تخصص کلیه که در مطبش دستگاه سنوگرافی داشت معاینه کرد گفت در هر کدام از کلیه هات یه سنگ خیلی کوچک هست داروی سنکل داد .
سعید: 1395/5/1208:50:10،
85
45
عجب. الهی بمیرم واسه پزشکای ایرانی کم میگیرن پس؟؟ اقا بیشتر کنین حقوق این بنده های خدارو
نویسنده به این اشاره نداره اگر حقوق یه پزشک معمولی اونجا 17 هزارتاس ولی حقوق یه مهندس معمولی هم حداقل 10 هزارتاس و جامعه توازنش بهم نمیخوره مخصوصا با مالیات تقریبا با هم برابر میشن ولی اینجا چی؟؟
چرا همیشه یکطرفه مقایسه میکنین؟ قیمت بنزین اینجا با اروپا و خیلی چیزای دیگه ولی فکر بقیه چیزا رو نمیکنن. خیلی جالبه
ميثم: 1395/5/1208:53:36،
93
57
متاسفانه بعضي از پزشکان متخصص در ايران با راهزن هاي چند قرن پيش هيچ تفاوتي ندارند، زيرا در آن زمان مردم از ترس جان خود به راهزن ها پول و دارايي شان را مي دادند و امروز هم فرد بيمار مجبور است براي حفظ سلامت و جان خود پول هاي هنگفتي را بابت زيرميزي عمل جراحي به بعضي از پزشکان پرداخت کند و حتي خانه اش را بفروشد تا زيرميزي پنجاه يا صد ميليون توماني آقاي پزشک را بپردازد.
تازه اين پزشکان محترم هيچ تعهدي را هم نمي پذيرند، همانطور که ماجراي کيارستمي به عنوان يک نمونه کوچک ثابت کرد.
علي: 1395/5/1208:55:54،
82
41
حالا مگه معلم و کارمند توي ايران به اندازه آمريکا يا آلمان حقوق مي گيرن!
در ضمن در آمريکا يا آلمان ماليات هاي بسيار بالاست و پزشکاني که حقوق بالاتري مي گيرند از نظر درصدي هم ماليات بيشتري پرداخت مي کنند.
هزينه هاي پزشکي و درماني هم در اين کشورها بيشتر از طرف بيمه ها و به طور رسمي پرداخت ميشه و نه از جيب مردم و به صورت زيرميزي!
محمد: 1395/5/1209:03:29،
68
43
اگر تمامی وزارتخانه ها به اندازه وزیر بهداشت برای افزایش بودجه و حقوق تلاش میکردند خیلی خوب میشد.
جواد: 1395/5/1209:20:18،
76
42
آقای وزیر محترم ,تنها کاری که انجام دادند , چندین برابر کردن حقوق پزشکان بود نه خدماتشون , ونه اینکه بخوان واسه مردم بی بضاعت کار انجام بدن ...
نمونه شم درمورد سه برابر شدن یکدفعه ای هزینه های سونوگرافی بود ...
حالا فکر کنید باچه امیدی جوونها ازدواج کنن و بچه هم بیارن !!!!
شاهرودم: 1395/5/1209:12:32،
45
97
من خودم قبل اينكه ازدواج كنم ميگفتم عجب پول مفتى اين پزشكان ميگيرند ولى حالا كه همسرم ( جراح زنان ) شبها تا خود صبح آنكاله و روزها هم اتاق عمل و .... ميگم 50 تومنى كه ميگيرند نوش جونشون
من كه عمرأ بتونم ٢٠ شب از ماه تا خود صبح نخوابم و ....
حامد: 1395/5/1209:56:39،
76
38
معنی 20 شب انکال بودن 20 شب بیخوابی نیست ما خودمون 30 روز ازماه انکال هستیم البته برای کارخونه تولیدی هروقت نیاز باشه زنگ میزنند .
شاهرودم: 1395/5/1211:36:56،
37
49
ولى اينجا آنكالى مساوى بيدار خوابى تا خود صبح است
باتوجه به حجم زنان باردار و مناطق محروم على الرغم اينكه نبايد ٢٠ شب پشت سرهم بيدار باشند ولى ....
البته اون ده روز شبها استراحته
میثم: 1395/5/1215:01:02،
44
31
شما قدم مبارکت رو ببر تو یکی از این کارخونه ها که کارگرها دارن از صبح تا عصر مثل تراکتور کار میکنن . و فقط 27 هزار تومن حقوق میگیرن برای یک روز . اونوقت آنکال و مانکال و پانکال همه از سرت میپره .
علی: 1395/5/1222:47:30،
32
32
خب یکی دوسال تحمل کن بعد انقدر خانمت پول در میاره که باهاش تا اخر عمر میتونید بدون اینکه کار کنید زندگی کنید
مهرزاد: 1395/5/1209:14:33،
60
30
GDP امریکا در سال 2015 برابر 17.9 تریلیون دلار بود و ایران 425 میلیارد دلار با مقایسه این اعداد به نسبت جمعیت درامد سرانه ایرانیان یک دهم کشور امریکاست و باتوجه به اینکه مالیات از این عد کم میشود و در حقیقت دریافتی امریکاییان(پزشک) 40 درصد کمتر از اعداد اعلام شده است به عدد جالب 1/16 میرسیم یعنی اگر مثلا متخصص قلب در امریکا به طور متوسط 43000 دلار میگیرد در ایران این عدد بایستی 2554 دلار یا8.94 میلیون تومان باشد البته در ایران این عدد بسیار بیشتر از این می باشد.
جواد: 1395/5/1209:15:31،
65
40
نویسنده ی عزیز این مطلب,,,,,
شما توی مطالبی که فرمودی , باید متوسط درآمد اقشار جامعه رو به نسبت پزشکان درنظر میگرفتی که اینکارو نکردی ...
اون جاهایی روکه فرمودی , متوسط درآمد مردمش , چندین برابر درآمد مردم ماست...
بهتر بود نسبت متوسط درآمد پزشکارو با متوسط درآمد مردم عام درنظر میگرفتی دکتر جون ....
مهندس: 1395/5/1209:31:29،
71
28
شاید اگر کسی 15 سال پیش میگفت که 15 سال بعد نام مهندس و شرف مهندس و حیثیت مهندس و همه چیز مهندس ضربدر صفر خواهد شد من به جای رشته مهندسی میرفتم دلال میشدم و الان چنر تا مهندس دلال هم استخدام کرده بودم و خودم تو جزایر قناری زندگی میکردم. به قرآن به پیر به پیغمبر زمانی که ما درس میخوندیم مهندس ارزشش با پزشک زیاد فرقی نداشت. الان وقتی کسی به آدم میگه مهندس واقعا از خجالت آب میشه میره زمین.
همون: 1395/5/1209:56:22،
60
40
این حرفت درد دلم بود
یه زمانی دیپلمه های ما ( فنی ) دو برابر کارگر حقوق میگرفتن مهندسش که بمونه
ولی حالا چی به مهندس الان پایه وزارت کار میدن 810 تومن
ای خدا
آریا: 1395/5/1210:19:37،
63
31
دنیا و تمام مواهب آن از تامین آب شرب بهداشتی گرفته تا مریخ نوردهای فوق پیشرفته همه و همه مدیون هوش و نبوغ و تحمل مرارتها از سوی مهندسین ساعی تحقق یافته اما نمیدانم چه سری در کار است که اطبایی که این روزها تنها هنرشان شده خواندن نتایج غربالگریهای بالینی حاصل از بکارگیری مصنوعات دست مهندسان (مثل ام آر آی یا کلیه کیت های آزمایشگاهی و...)خود را از همه بالاتر میدانند در حالیکه بواقع چنین نیست و از قدیم و ندیم و تا همیشه تاریخ آنانی که ذهن ریاضی و تحلیلگر نداشته اند برای فرار از سوزاندن فسفر و در پیش گرفتن راه آسان خواندن دروس حفظی راهی رشته تجربی میشوند!هر چند بخش زیادی از لطمات وارده به ساحت مهندسان از آنجایی استارت خورد که هنرجویان هنرستانی درست برخلاف مرام نامه سازمان فنی و حرفه ای که بنا بود اقدام به تربیت نیروی کارگر متخصص بکند بلطف دانشگاه نماهای پولی بطور ناپیوسته لیسانسکی گرفتند!
داوود: 1395/5/1212:21:09،
43
36
دقیقاً. چون خودم مهندس هستم خیلی خوب درک می کنم. مشکل اینه که مملکت ما صنعتی نیست و اون نصفه و نیمه صنعتی رو هم که داشتیم مسئولین اختلاسگر به زمینش زدن. اما بخش خدمات (مثل پزشکی) تقریباً سرجای خودشه.
باعث تمام این تبعیضها بی کفایتی مسئولین است و لاغیر.
مهرزاد: 1395/5/1209:31:30،
71
27
پزشکان متخصص و دندانپزشکان پول خون پدرشان را از مردم طلب میکنند وگرنه با هیچ منطقی این همه اختلاف بین یک پزشک ویک کارگر نباید باشد.البته دیدهام که بعضی از اینه خود را با پزشکان امریکا و کاندا مقایسه میکنند ولی متاسفانه این اقایان فقط برای خودشان حق قائلند و بقیه مردم را جزئ افریقا می دانند.
بهروز: 1395/5/1209:37:55،
76
33
تبعیضی که در حقوق پزشکان با سایر کارمندان ایرانی هست حس بدی رو بین مردم بوجود آورده است.
فرجام: 1395/5/1209:55:01،
41
73
تبعیض!!! دوست عزیز شما هم اگه نبوغ و استعداد و پشتکار و توانایی شو داشتی پزشک میشدی عزیزم!!! نکنه بعدش میخوایی بگی تقصیر کنکوره!! لابد میخوایی اونم جوری تنظیم کنن که اونایی که به زور و با نمره منفی یه لیسانس دانشگاه آزاد دارغوزآبا قبول میشن بتونن پزشکی دانشگاه تهران قبول بشن!!!!
م.ن: 1395/5/1212:08:45،
41
34
این آقای فرجام هم خیلی به خودش و امثال خودش می نازه!

مثل اینکه از نطر شما فقط پزشکان نخبه و باهوش و چه و چه می باشند.
شماه تو هر رشته ای می تونی نخبه و باهوش باشی
ولی مشکل شما اینه که فکر میکنی دکتر شدن مساوی است با نخبه و باهوش

آقای به اصطلاح نخبه و باهوش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جواد: 1395/5/1212:57:02،
35
47
فرجام جان , پسر خوب ....
اون چهارتا درس دل و قلوه ای که پزشکان میخونند چیز شاقی نیست که دلیل باهوشی شون باشه ...
بهتره واسه تست خودشونم که شده یه سری به کتابهای دینامیک استاتیک مهندسی بزنن , بعد دم از باهوشی بزنن ...
حداقل خودشون میفهمند که هیچی نیستند...
داوود: 1395/5/1213:24:54،
44
40
آقای فرجام دست از خودشیفتگی بردار! در اوایل دهه 80 اغلب شاگرد زرنگها میرفتن رشته ریاضی تا مهندس بشن. اما خوب الان دور شماست. یعنی چربش هوش (اونم هوش علمی) بصورت دوره ای هست. آدمهای باهوش هم لزماَ افراد مفیدی برای جامعه نیستن. یه کارگر ساده شرف داره به پزشک یا مهندس یا وکیل یا بازاری یا ... که بی وجدان باشه.
البته من دعوایی با پزشک ها ندارم و مسئول زوال مهندسین رو تنها بی کفایتی مسئولین برای به زمین زدن بخش صنعت و تکنولوژی میدونم.
نادر: 1395/5/1209:45:47،
56
31
متاسفانه در ایران یعضی از پزشکان هر کاری که دوست دارند میکنن و هیچ کسی هم جلودارشون نیست. جون مردم واسشون اهمیت نداره و فقط پول واسشون مهمه
محمدرضا: 1395/5/1209:49:09،
42
37
متاسفانه توجهي به اصل مقاله نميشه
پيش از اين مقاله اي چاپ شده بود كه ادعا مي كرد درآمد پزشكان ايراني چندين برابر درآمد پزشكان كشور هاي پيشرفته است كه نويسنده اين مقاله سعي كرده توضيح بده كه اون مقاله بدون منبع موثق و با مقايسعهاي غير علمي نگاشته شده
1-دوستان در بيشتر كشور هاي پيشرفته دنيا مثلا آمريكا پزشكان جزو پردرآمد ترين افراد هستند و قطعا ميانگين درآمد آنها از ميانگين درآمد مهندسان و بسياري از مشاغل ديگه بيشتره دقت بفرماييد كه صحبت از ميانگين درآمد است نه درآمد افراد خاص
وگرنه مثلا ما در همين تهران دوستان مهندس مشغول در امر برج سازي هستيم كه در آمدهاي بسيار كلان دارند
2- بهتر است اولا با آمار صحبت كنيم و ثانيا روي اين نكته پافشاري شود و مطالبه باشد كه ساير مشاغل هم بايد درآمد كافي داشته باشند هدف بايد اين باشه كه بخواهيمكه ساير مشاغل هم درامد مناسب داشته باشند وگرنه كم بودن يا زيد
محمد رضا: 1395/5/1209:57:43،
36
25
در كشورهاي پيشرفته دنيا بيمه ها بيشتر هزينه درماني را متقبل مي شوند كه البته بسته به نوعي از بيمه هست كه شما خريداري مي كنين و در نتيجه بيمار در صورت مراجعه به بخش خصوصي پرداخت اندكي داره يا اصولا پرداختي نداره در صورتي كه اصل هزينه بسيار بالاست
مثلا ويزيت يك روانپزشك با بيش از ده سال سابقه و مرتبه استادي بيش از 300 دلاره يعني حدود 1 ميليون تومان آيا در ايران ويزيت اينقدره؟
اين مقايسه هم البته براي روشن شدن ذهن دوستاني است كه بدون اطلاعات اظهار نظر ميكنن وگرنه اين مقايسه هم درست نيست چون همين ميزان ويزيت در ايران هم براي بسياري از مردم سنگينه
پس دوستان متوجه باشين كه اين تفاوت را بايد سيستم بيمه پرداخت كنه نه بيمار و نه پزشك مثل بقيه دنيا
در ايران بيشتر بيمه ها دولتي هستند كه بود و نبودشان در بخش خصوصي فرقي نميكنه
خنده: 1395/5/1215:02:08،
39
35
عزیزم میشه بگی هزینه بمه رو کی میده! نکنه انتظار داری که مبلغ بیمه ای رو که از حقوق کارمندا کم میشه رو هم بیشتر کنن تا برای ویزیت آقای روانشناس ۱ میلیون بدن.
بجای اینکه از درآمد اونا بابت مالیات کم بشه!!
کیا: 1395/5/1210:00:53،
42
43
این پولی که دکترا توی این مملکت به جیب میزنن هیچ جای دنیا بدست نمیارن، چون همه جا قانون وجود داره تعرفه و مالیات وجود داره ولی اینجا شده دلالی هر دکتری ی نرخی میگیره ، اگه اینجا بد بود والا اگه یکیش ی ساعتم میموند یعنی جراحه بینی و زیبایی حداقل روزی 50،60 میلیون کاسبه و همشون شدن آپارتمان ساز و برای عشق و حال میبرن خارج
تا حرفم میرنی میگن ما خیلی زحمت کشیدیمو...
محمدرضا: 1395/5/1210:01:09،
40
34
بيمه ها هر چند در موقع بيمه كردن و گرفتن حق بيمه از مشتري توضيحي نميدن ولي اگه دقت كرده باشين بيمه هاي پايه تنها متقبل 70 درصد تعرفه دولتي رو ميكنن و نه تعرفه خصوصي
مثلا اگر تعرفه يك عمل جراحي در بخش خصوصي 1ميليون تومان و در بخش دولتي 200 هزار تومان باشد بيمه پايه فقط 70 درصد از 200 هزار تومان يعني 140 هزار تومان را متقبل مي شود و مسلما بقيه تا 1 ميليون تومان يعني 860 هزار تومان را بيمار بايد پرداخت كند
داوود: 1395/5/1210:05:02،
47
27
با این نوشته کاری ندارم و نظر تمام دوستان هم محترم است اما ته ماجرا یک چیز آزارم میدهد: چرا دولت و حکومت تعهداتشان به مردم را فراموش کرده اند و سعی نمیکنند که اشتغال ایجاد کنند و حداقل دستمزد در ایران مثلاً 1500 دلار بشود و در عوض همه ذهن مردم را حواله می دهند به جاهای دیگر و مقصر فلاکت مردم را یک صنف خاص از جامعه جلوه می دهند؟!!! ممنون می شوم اگر این کامنت را منتشر کنید.
ف: 1395/5/1210:09:03،
41
37
اول اردیبهشت آزمایش دادم با دفترچه شد 9 هزار تومن، اول مرداد همونو تکرار کردم شد 18 هزار و خورده ای.....
گفتن تعرفه چقدر اضافه شده ؟؟ تورم تک رقمیه ؟؟
مهندس: 1395/5/1210:17:36،
37
36
حقوق یه پزشک عمومی تازه فارغ التحصیل در درمانگاه های دولتی (ساعت کار 8 الی 14.5) مبلغ 5 الی 7 میلیون تومنه در حالیکه حقوق پایه این مملکت 850 هزارتومنه . این آخه کجاش انصافه . آخه 6 برابر برای پزشک عمومی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
داوود: 1395/5/1212:09:35،
30
32
مهندس جان حرف شما در کل درسته (البته به نظر من 3 تا 5 میلیون صحیحه) و با تعریف شما حقوق پزشک عمومی میشه بین 1500 تا 2000 دلار. اونوقت به نظر شما این حقوق برای افرادی که جزو نخبه های جامعه هستن و کلی رقابت کنکوری دارن (و همه خانواده ها فکرو ذکر و آرزشون اینه که بچه شون پزشک بشه) زیاده ؟! یا کمتر از معمولیه؟!
منظورم اینه که مشکل مسئولینی هستن که سایر اقشار جامعه رو استثمار میکنن و به اونها ادرس اشتباه میدن که : کجایید که پزشک ها حق شمارو خوردن!
م.ن: 1395/5/1212:33:56،
43
43
آقای داوود
نخبه تو هر رشته ای می تونه باشه

من بالام توضیح دادم مشکل شما اینه که فکر میکنی
پزشکی مساوی است با نخبه بودن

طرز فکرتو عوض کن

من خودم برنامه نویسم مطمئنم هر کدوم از پزشکان محترم فقط مفاهیم اولیه کار ما رو بخونند سرگیچه می گیرن

ولی من خودم و نخبه نمیدونم

تو کار ما هم مثل هر کار دیگه ای نخبه پیدا میشه
مهندس: 1395/5/1212:55:08،
26
32
داوود جان ٰ منه مهندس با رتبه 932 در دانشگاه دولتی ٰ قطعا از لحاظ بار علمی از دکترها چیزی کمتر نخواهم داشت ٰ ولی باید خودم سرمایه گذاری کنم ٰ خودم پول خرج کنم تا اگه بتونم چیزی در بیارم اونم با 12 سال سابقه کار .... ولی دکترها تو درمانگاه دولتی با هزینه هایی که دولت براشون میکنه ماهی حداقل 5 میلیون میگیرن ..... البته قابل توجه قاضی زاده هاشمی و دوستانش
داوود: 1395/5/1213:14:39،
29
35
جناب م.ن:
سوتفاهم نشه. منظور من از نخبه بودن چیزی هست که فرهنگ عمومی و بدرد نخور جامعه ما در حال رقابت برای اون هست و منظورم برتری نیست. حتماً با شما موافق هستم که در تمام شغلها نخبه وجود داره و خودشیفتگی بعضی از پزشک ها تنها به درد خودشون میخوره. حتی یادمه که در دوران تب کنکوری ما در دهه هشتاد، اغلب شاگرد زرنگها میرفتن رشته ریاضی و کمتر تجربی میرفتن.
علی: 1395/5/1210:46:42،
46
23
در کانادا یه نگهبان سالانه 35000 دلار درآمد داره و یه مهندس در حدود 60000 دلار و یه پزشک در حدود 100000 دلار یعنی 3 برابر یه نگهبان ساده! توی ایران چند برابره!؟ دیگه اینکه اشخاص با درآمد پایین توسط دولتشون حمایت میشن و اشخاص با درآمد بالا باید مالیات بیشتری بدن در عوض اونایی که مالیات بیشتر دادن موقع بازنشستگی در رفاه مطلق زندگی میکنن، به قولی چمدوناشونو میبندن میرن جهانگردی.
جواب به کیان: 1395/5/1210:48:17،
30
41
چی میگی؟؟؟؟ من همسرم پزشک عمومی تو طرح پزشک خانوادست حقوقش 4/200 .تازه بجز کار روزانه در هفته دو شبانه روز رو هم 48 ساعته شیفته که باید بره روستاهای دور افتاده اطراف.عجیبه ملت ما فقط بلدن مزخرف ببافن و تحویل هم بدن.اون پزشک خانواده بنده خدایی هم که 6 به بالا میگیره حتما شرایطش از همسر منم بدتره
داروخانه ها: 1395/5/1211:05:06،
36
28
داروخانه هاحق فنی برای هر نسخه//3500 میگیرند...جدای از سود20 درصد خود دارو....دیوان عدالت هم گفت حرام...ولی...کو قانون...
نت: 1395/5/1211:09:50،
46
27
انگیزه پزشک شدن قبلنا علاقه و هدف از اون خدمت مخلصانه بود الان شده گسب درامد.چرا می خوای پزشک شی؟چون پول توشه.
احمد: 1395/5/1211:19:07،
41
40
سلام راهش اینه که ورودی پزشکی رو در کنکور زیاد کنند
تا یک کم بادشون بخوابه. درس خوندند آپولو که هوا نکردند. سالی 20000 تا پزشک بگیرند تا بینشون فضای رقابتی ایجاد بشه. اگه یک مهندس مکانیک خوب نباشه ماشینی میسازه که ممکنه انسان رو به کشتن بده همه با جون آدم ها سر و کار دارند اینکه نشد دلیل.
ارش: 1395/5/1211:39:04،
50
31
با قاطعیت میتوان گفت اکثریت پزشکان فقط در پول گرفتن دکترا و تخصص دارند و از سواد و تخصص هیچ بهره ای ندارند
مسعود : 1395/5/1211:53:06،
41
32
در هنگام ورزش بر اثر بی احتیاطی کمرم رگ به رگ شد ، و 20 روز زمین گیر شدم در این مدت پیش چهار پزشک به اصطلاح متخصص ارتوپدی رفتم،با چهار نظر متفاوت در مورد بیماریم نزدیک یک ملیون هزینه کردم ولی دریغ از یه کم بهبودی،به توصیه دوستان پیش یک بیطار محلی (پیرمرد روستایی)رفتم، بخدا قسم با یک مالش و ماساژ رگهای پشت ران با آب ولرم حال من خوب شد و با اصرار 15هزار تومان از من گرفت، فقط دعا کنید خدا هيچ کافری را هم گرفتار این جماعت دکترا نکند هم خونه آدم خراب میکنند و هم چیزی هالیشون نیست
منتقد ادبی: 1395/5/1213:12:13،
34
31
حقوق بقیه مردم کمه چرا همه گیر میدن که چرا فلانی اینقدر میگیره؟
علی: 1395/5/1214:46:45،
39
35
عجب مگه حقوقشونو از خارج بهشون میدن اخه ادم حسابی اون از جیب من داره میگیره روزی هفتاد تومن کاسب باشم یا نه یک معاینه با تست الرژی 5 دقیقه ای شد 200 هزارتومن اونوقت دم عید من برم خارج یک ماه تو فرانسه تفریح کنم با پول یک عده بدبخت بیچاره مریض
ايده: 1395/5/1213:29:35،
41
38
با تاسيس چند بيمارستان خارجي با پرسنل مجرب خارجي تمام مشكلات مربوط به پزشكي يه شبه حل ميشه.
مردم بايد حق انتخاب داشته باشن جونشون دست كي بدن.
بايد پزشكي از انحصار خارج شه وگرنه ميشه مثل صنعت خودرو.
عبادالله: 1395/5/1214:20:01،
41
32
آیا می دانستید هزینه آقای کیارستمی در بیمارستان جم چقدر بوده؟
185 میلیون تومان ناقابل
آخرش هم دیدید که چه شد
ايليا: 1395/5/1214:51:34،
25
37
تشكر فراوان از سايت ايرانجيب واز نويسنده محترم مطلب كه به خوبي توضيح داده بودند.مردم عزيز ايران هم لطفا به جاي غرض ورزي و گير دادن به اين و اون مقداري كتاب بخونند...
من من : 1395/5/1214:55:18،
27
31
نکته ای که برای من جالبه ارقام ادعایی در جدول این مقاله هست که تنها اشاره به اسم یک موسسه شده ...

در جدول درامدی سال 2014 ی ایالات متحده بالاترین دهک یعنی 10 درصد بالای جامعه امریکا درامد بالای 400 هزار دلار داشتن...
با توجه به اعدادی که ایشون در جدول دارن یعنی تقریبا اکثریت پزشکان امریکایی باید جزو 10 درصد بالای جامعه امریکا با درامد بالا بوده باشن! درصورتی که مقالاتی که در فوربس منتشر شده این رو نشون نمیده!!!!

اما نکته مهم این هست که با توجه به رقم بالای 400 هزار دلاری برای 10 درصد پر درامد کلیه 50 ایالت .. بخش خوبی از پزشکان ایرانی هم به اندازه 10 درصد پردارمد امریکا درامد دارن در سال!
مشکل کشور ما هم این موضوع هست ...
بیمار: 1395/5/1215:00:24،
28
26
متاسفانه اکثر پزشکان بویی از انصاف نبرده اند و فقط وفقط به فکر جیب خودشون هستند ای کاش فکری هم به حال ویزیت گرون پزشکان میشد دیگر بیسوادیشون پیشکش
Dr mir: 1395/5/1215:08:02،
33
45
شما مهندسين گرامي در ساخت يه خودرو ملي موندين براي نمونه حتما ميدونين موتور سمند مال كدوم شركته؟تمام فناوري هامون از كشورهاي خارجيه بخاطر بي مسئوليتي شماها اما به عنوان نمونه دكتر سميعي رو خدمتتون معرفي كنم كه نابغه قرنه ايكاش قسمتتون ميشد كه به يه كشور اروپايي كه نه همين تركيه بريد تا ببينيد براي يه ويزيت ساده چقدر از درامدتون رو بايد بديد ايكاش به جاي پرسه زدن تو اينترنت بيشتر سرگرم درساتون بوديد
علی: 1395/5/1215:42:27،
37
25
Mr دکتر شما هم سرطان رو درمان کرده اید.
zereshk: 1395/5/1215:21:31،
39
33
تا شما یه خستگی‌ در می‌کنید, اولا که رنج هزینه عمل های پزشکی‌ در ایران بین ۷ تا گاها ۵۰ میلیون تومان است. حالا ما میگیرم ۱۵ (حد متوسط رو هم نخواستیم) ۳ عمل در روز, ۲۶ روز در ماه می‌کند ماهی‌ یک میلیارد صدو هفتاد میلیون ناقابل که با احتساب دلار ۳۵۰۰ تومن می‌کند ۳۳۴،۲۸۵ دلار ناقابل ماهانه (ویزیت مطب وغیره را حساب نکردم که راضی باشی‌) . حالا قسمت خوشمزه ماجرا‌ عدم پرداخت مالیات ۴۰% هست. جالبتر اینکه از سو شدن چند میلیون دلاری, زندان و غیره هم در صورت خطای پزشکی‌ خبری نیست که در غرب هست. نتیجه کجا بروند بهتر از این ایران خودمون واسه کاسبی.
علی: 1395/5/1222:38:44،
40
35
تو امریکا پزشکان هرچقدر درامدشان زیاد میشود به صورت تصاعدی مالیاتشان زیاد میشه و بعضا تا 50% درامدشان مالیات میدند ولی تو ایران پزشکان کلا از پرداخت مالیات معاف هستند
آریا: 1395/5/1310:13:34،
39
34
به نظر من تو ایران هیچ کسی کار شو درست انجام نمیده که توقع حقوق بالا داشته باشه چه پزشک چه مهندس چه کارمند و غیره.
تنها قشری که کارشون رو خوب انجام میدهند:
1- دلالان عزیز که کارشون توشیشه کردن خون مردم و ایجاد بازار سیاه و گرانی و ....
2- مسولین عزیز که کارشون گرفتنه حقوق میلیاردیه !
مسعود: 1395/5/1700:05:35،
29
37
چه عقده ای دارن این مهندسا.
اشکال نداره.شما هم یه روزی وضعتون خوب میشه.خخخخخخخخخخ

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار