کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کفش ملی با قدرت می‌ماند یا زمین می‌خورد؟

کدخبر:۲۵۳۷۰دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶:۵۵۲۴۴۱ بازدید

گروه صنعتی کفش ملی سالانه حدود چهار میلیون جفت کفش تولیدکنندگان داخلی را در سطح 250 فروشگاه خود در سراسر کشور عرضه ...
کفش ملی با قدرت می‌ماند یا زمین می‌خورد؟

«گروه صنعتی کفش ملی سالانه حدود چهار میلیون جفت کفش تولیدکنندگان داخلی را در سطح 250 فروشگاه خود در سراسر کشور عرضه می‌کند.» این عبارت قسمتی از مصاحبه  منوچهر صالحی کوپایی مدیر عامل این مجموعه است که در مصاحبه با خبرگزاری ها انجام شده بود.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از تابناک، مصاحبه مدیرعامل کفش ملی پس از آن صورت گرفت که با تعطیلی کارخانه ارج ، اخباری از این کارخانه (کفش ملی) به گوش رسید که گویای این بود که کفش ملی نیز در همان مسیر قدم بر می دارد. در حقیقت مدیر عامل این کارخانه با اقدامی پیش دستانه سعی در این داشته از ایجاد موج رسانه ای جلوگیری کند که خود اقدامی قابل تقدیر است.

پس از این مصاحبه به بررسی صورت های مالی حسابرسی شده و افشا شده در کدال پرداختیم، که توسط گروه صنعتی کفش ملی به بورس ارائه شده است. 



 

آیا شرکت کفش ملی ، ارجی دیگر می شود؟

با توجه به نسبت های مالی شرکت کفش ملی براساس چند نسبت جدول فوق، تحلیلی مختصر در مورد این شرکت قدیمی که دارای برندی بسیار معتبر در صنعت کفش کشور می باشد، می پردازیم.

نسبت جاری:این نسبت از تقسیم دارایی های جاری  بر بدهی های جاری حاصل می شود .  این نسبت نشان دهندة توانایی شرکت در پرداخت بدهیهای جاری از محل داراییهای جاری  اش می باشد . این نسبت قبل از وقوع مشکلات مالی در شرکت ممکن است افزایش یابد ، پس اگر  این نسبت  در مدت  چند ماه افزایش یابد نشانة بروز مشکلات مالی درآینده نزدیک می باشد.این نسبت را باید با نسبت سال قبل مقایسه کرده وآنگاه به تجزیه وتحلیل علل افزایش ویا کاهش آن پرداخت . برخی از تحلیلگران مالی اعتقاد دارند که عدد 2 گزینه ی مناسبی برای این نسبت می باشد ، زیرا زمان هجوم طلبکاران در بحرانهای اقتصادی جهت دریافت طلب خود ، شرکت قادر است نه تنها طلب آنها را پرداخت نماید بلکه  می تواند معادل 100%  مبلغ بدهیهای جاری را نیز برای ادامه فعالیت شرکت باقی بگذارد که در شرکت کفش ملی این نسبت به شدت در حال کاهش است.

نسبت آنی: برخی ازتحلیلگران مالی اعتقاد دارند که عدد 1 یا 100%  جواب مناسبی برای این  نسبت می باشد ، زیرا در اینصورت قدرت مانوردهی شرکت جهت پرداخت بدهیهای جاری به حدی است که بدون نیاز به  فروش موجودی کالا ویا برگشت پیش پرداختها ، شرکت قادر خواهد بود  بدهیهای جاری خود را به صورت آنی وفوراً پرداخت نماید. و آنها بر این باورند که عدد 1 مرز  بین قدرت نقدینگی کافی وقدرت نقدینگی ناکافی شرکت است و برای شرکت کفش ملی این نسبت در حال کاهش است که نشاندهنده قدرت نقدینگی ناکافی این شرکت است و شرکت  چهت پرداخت بدهیهای جاری مجبور به فروش موجودی کالا و یا برگشت پیش پرداخت ها خواهند بود.

گردش موجودی کالا: به طور معمول ، نسبت گردش زیاد موجودیها نشانة کارآیی مدیریت  شرکت است . در صورت ثابت بودن سایر عوامل ، نسبت گردش زیاد مطلوبتر  از نسبت گردش پایین است. گردش موجودی کالا روند نزولی پیدا کرده و این کاهش می تواند نشاندهنده کاهش تقاضا مشتریان برای موجودی کالا و یا تولید محصولات جدید که باید مدت زمانی در انبار شرکت بمانند

نسبت بدهی: بالا بودن این نسبت بیانگر ریسک بالای اعتباردهندگان بوده و موجب می گردد تا آنها نظر مساعدی نسبت به تمدید اعتبار یا اعطای اعتبار جدید نداشته باشند. سطح مطلوب این نسبت بستگی به ثبات سودآوری در طی سالیان متفاوت دارد. هر چه ثبات سودآوری تاریخی بیشتر باشد اعتباردهندگان و سرمایه گذاران نسبت های بالاتری را تحمل خواهند کرد. این نسبت برای کفش ملی در حال افزایش بوده که ریسک مالی شرکت را افزایش می دهد به طوری که در سال آخر به 0.78 رسیده که نشانده آن است که 78% ساختار سرمایه شرکت از بدهی و فقط22 % را حقوق صاحبان سهام تشکیل می دهد.

بازده دارایی ها: نرخ بازده سرمایه گذاری میزان سود به ازای هر ریال از وجوه سرمایه گذاری شده در شرکت را محاسبه می کند .  این نرخ ، رابطة بین حجم سرمایه گذاری شرکت وسود را تعیین می کند. در شرکت ملی نرخ بازده دارایی به شدت کاهش یافته است و به ده درصد در سال94 رسیده است.

خالص جریان وجه نقد: لازمه ادامه فعالیت هر شرکتی جریان نقدینگی آن شرکت است. شرکت هایی که با عدم جریان نقدینگی مواجهه هستند به شدت با مشکل پرداخت های خود مواجهه هستند به طوری که ادامه این وضغیت منجر به ورشکستگی شرکت خواهد شد. شرکت کفش ملی خالص جریان وجه نقد اش از رقم 39212 میلیون ریال در پایان سال 1391 به 34803- میلیون ریال در پایان سال 1394 رسیده است که این کاهش شدید وجه نقد می تواند زنگ خطری برای این شرکت بسیار مشهور کشور خواهد شد.

بررسی این شاخصها نشان می دهد که مدیریت محترم این مجموعه می بایست با نکاه دقیق تری میراث رحیم ایروانی که در یکی از سال های دهه ۳۰ پس از سفر به کشور چکسلواکی، دو کارشناس و یک دستگاه اتوکلاو با خود به ایران آورد و تولید کفش را با ۳۵ نفر کارگر آغاز کرد بررسی نماید. در آن زمان بهای این کفش تولیدی در ایران حدود نصف مشابه وارداتی آن بود. ایروانی بعدها زمینی به وسعت ۷۰۰ مترمربع در منطقه مهرآباد خرید که ۴۰۰ مترمربع بنای ساختمانی داشت. سپس با خرید ماشین دوخت، از پارچه های ایرانی استفاده کرد و شرکتی خارجی به نام ولکو نیز حاضر به سرمایه گذاری و انتقال فناوری به ایران شد. این کارخانه «کفش ملی» نام گرفت و در آغاز ۱۵۰ محصول مختلف تولید می کرد.

از سال ۱۳۴۷ به بعد، کفش ملی در کنار تولید کفش، محصولاتی مثل جوراب، توید آستر و بند کفش و محصولات دیگر را آغاز کرد. شرکت کفش ملی با وقوع انقلاب اسلامی مصادره و ملی و به سازمان صنایع ملی منتقل گشت، اما چندی بعد بابت رفع بدهی دولت به سازمان بازنشستگی کشوری واگذار شد. تا امروز ماشین آلات این کارخانه همه فروخته شده است و محل کارخانه ها (پارک صنعتی کفش ملی) به انبار تبدیل شده که بخشی از آن در اختیار شرکت خودروسازی سایپاست و بخش دیگر آن به انبار کفش تبدیل شده است. هم اکنون برخی تولیدکنندگان کفش در کشور محصولات خود را با نشان کفش ملی از طریق فروشگاه های کفش ملی به فروش می رسانند.

اکنون فروشگاه های کفش ملی به عرضه تولیدات صنایع کوچک دیگر کارخانه ها تبدیل شده اند. هم اکنون بعد از ۳۲ سال، از پرسنل ۱۰ هزار نفری گروه کفش ملی فقط ۷۰۰ نفر باقی مانده اند که در کفش گنجه و بخش های بازرگانی مشغول به کار هستند.

امیدواریم متولیان صنایع راه کارهایی برای صنعت کفش بخصوص شرکت کفش ملی اتخاذ کنند تا مجددا شاهد شکوفایی این شرکت و صنعت کفش در کشور باشیم و شاهد ورشکستگی و تعطیلی این شرکت مانند شرکت ارج نباشیم.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

خسته: 1395/4/2809:33:56،
88
24
ما رکورد زدیم..........
کیارش: 1395/4/2810:34:36،
118
16
اولا که
ما همیشه داریم رکورد میزنیم
دوما که
اونزمان که ارج را راه انداختند (خدا بیامرزهااا)
کره و تایوان و ... یخچال فریزی نداشتند
اونزمان که کفش ملی را راه انداختند (خدابیامرزها )
کشورهای جنوبی ما
کارخونه کفش نمیدونستند چی !!
اون زمانی که کارخانجات ماشین درست کردند
در خاورمیانه تک بودیم و برند بودیم
خدا رحمتشان کند
اما حالا
فقط گیر کردیم در داد و هوار و شعر و شعار
سر مردم با این الفاظ گرم میشه و پولهای نفتی از کشورهای دیگر سر در.....
سهیل: 1395/4/2811:04:33،
101
26
بنیانگذار کفش ملی آقای ایروانی بود و قبل از انقلاب کفش ملی ایران جزو برندهای جهانی شناخته شده در تولید کفش بود
ولی بعد از انقلاب، متأسفانه مدیریت این شرکت معتبر نیز به دست یه عده انقلابیون رادیکالی افتاد و آخر عاقبتش مثل خیلی از شرکت های معروف اون وقت شد، شرکت هایی مثل:
ارج، ایران ناسیونال (که اگر حمایت دولت نبود 30 سال پیش درش تخته شده بود)، آریا لوکس، سایپا (اینم مثل ایران خودرو)، پارس مینو، پارس الکتریک، تولیددارو، ماشین سازی تبریز، ماشین سازی اراک و ...
س: 1395/4/2812:10:40،
89
23
هر چی زمان جلوتر میره ما بیشتر به عقب برمیگردیم.
بنظرم ایران تنها کشوریه که گذشته درخشانتری از آینده اش داشته!
علی: 1395/4/2813:19:34،
57
24
کفش ملی پیش از انقلاب به آمریکا هم کفش صادر می کرد الان به آنگولا هم نمی تونه صادر کنه.
me: 1395/4/2814:56:29،
43
18
خدایی حتی کفشهای 40 تومنیش کیفیتش از بیشتر کفشهای خارجی بهتره
من که هرچی ازش کفش خریدم از خسته شدم ولی پاره نشدن


حیف یکم کفشاش به روز نیست و ریخت و قیافه نداره :-)
احمد: 1395/4/2821:19:23،
27
17
سلام ،
چی باز مثل کارخانه ارج برای زمینهاش نقشه کشیدند ، بی انصافها
ارزش زمین این کارخانه چون داخل بافت مناطق شهری تهران افتاده و قیمت پیدا کرده ، متولیان که حرمت امامزاده را نگه نمیدارند هوس کردن با روش تعطیلی تدریجی کارخانه را ضرر ده نشان دهند که تعطیل کردن راتوجیه کنند ،
کفش ملی علاوه بر کفش یکی از بزگترین تولید کنندگان تسمه و نقاله های لاستیکی در ایران است ،
که به لطف کلید دار و بابت پولهای نفتمان که قرار بود پس از امضای برجام از چین به حساب بانک مرکزی وارد شود ، کفش و پوتین های کشاورزی و تسمه به حساب بانک مرکزی ریختند و شمشیر خان هم کارهای مالی را
راست و ریس کرد ، بهانه تعطیلی را مثل 60 درصد کارخانه های دیگر استارت زد ، خدا نگذرد از کسانی که باعث قطع روزی زن و بچه مردم میشوند ، و قسمت خود و خانواده خودشان کند تا ببینند مردم چه میکشند ،،،
احسان: 1395/4/2809:39:12،
122
21
اخر و عاقبت مال مصادره ايي و أشك و آه صاحبانشون مملكتو فلج كرده اون أرج اين كفش ملي ...حتي پرايد و مرگ ميرش هم اه صاحبان اصلي ايرانخودرو و سايپاس...به ادمهايي كه سخت كار كردن برامون صنعت و تكنولوژي روز اوردن بدي كرديم حالا تاوانشو ميديم
NSM: 1395/4/2809:40:20،
73
16
تنها کالایی که من با اطمینان خرید میکنم کفش ایرانی هستش البته از برندهای شناخته شده، واقعا کیفیت بسیار بالایی دارن و بسیار راحت هستن.
آریا: 1395/4/2810:24:17،
55
19
انصافا کیفیت و دوام کارهای چرم ایرانی حالا چه کیف و چه کفش و چه کمربند حرف نداره اما امان از تصمیمات اشتباه مسئولان که بجای حمایت و رشد صنایع نساجی و دباغی این مملکت که از عقبه خوبی هم برخورداره تمام سرمایه کشور رو حروم فرغون سرهم کنها کردن و صنعت کیف و کفش و پارچه که میتونست هم نیازه بازار داخلی رو تامین کنه و هم برای مملکت ارزآوری داشته باشه بحال خودش رها شده تا ورشکست بشه!
آریا: 1395/4/2809:42:23،
72
18
یادش بخیر روزگارانی که نه تنها این کفش ملی واقعا ملی بود نه چینی بلکه از بس خوش کیفیت و بادوام بود حتی بسیاری از ارتشهای اروپایی تامین مایحتاج پاپوش نیروهای خودشون رو از کفش ملی ایران در دستور کار داشتند ولی ببینید بی تدبیری باهاش چه کرده که حالا ادامه حیاتش مابین زمین و آسمان معلق مانده!!!
بازنشسته کشوری: 1395/4/2809:43:07،
47
16
کفش ملی در تولیدات کفشهای ورزشی نسبتا بد نیست ولی در زمینه تولید کفشهای زنانه به شدت وبه شدت مواد ومصالح را به مواد دور ریختنی تبدیل وروانه بازار میکند بطوری که نه ظاهر زیبایی دارند ونه سازگاری با فیزیک بدن .از بد ترین کفی های کفش استفاده میشود حیف اینهمه چرم وزحمت که به هدر میرود کارخانهای که سالها به کشورهایی چون مصر ورروسیه صادرات داشته نباید اینچنین تولیداتی داشته باشد .راه حل هم بسیار ساده استاستفاده ازطراحان هنری ومشاورین پزشکی درزمینه تولید.
داوود: 1395/4/2813:22:56،
40
20
دوست عزیز - کفش ملی دیگر کفش تولید نمی کند بلکه از اعتبار خود استفاده کرده و امانی فروشی می کند . بنا براین در خرید کفشهای ملی دقت بیشتری کنید .
pedram: 1395/4/2809:44:43،
51
23
با قدرت زمین می خورد
ناصر: 1395/4/2810:06:53،
44
20
همه کفشهایی که بی دوام و نایلونن، قیمت کفش چرمی تبریز میدن که خیلی گرونه و بصرفه نیس
hamish: 1395/4/2810:10:09،
71
13
مرحوم ایروانی خون دل خورد تا کفش ملی به اون جایگاه رسید و باعث افتخار شد .زندگینامه او را حتما بخوانید.حالا نباید انتظار داشته باشید یک کارخانه مصادره شده با سیستم دولتی و مریض که مدیرانش فقط فکر این هستند که چطور روز بگذره از این بهتر بشه.در اصل این اموال حرومه پس نباید انتظار غیر از وررشکستگی داشت
علی: 1395/4/2811:11:46،
36
31
کفشهای اسپرت کفش ملی واقعا عالین
1: 1395/4/2816:38:56،
32
32
بابا کفشای ملی مونم چینی شدن خبر ندارین شما
ناشناس: 1395/4/2817:25:08،
31
21
اقای ایروانی این همه زحمت کشید و کارافرین هم بود چرا سرمایه اش را به وارثینش نمی دهند تا شا ید فرزندانش بتوانند مثل پدر کار افرینی بکنند و باز کفش ملی به جایگاهش مثل گذشته برسد وگرنه سر نوشت کفش ملی مثل سر نوشت نساجی و کارخانه ارج می شود
مهدی 313: 1395/4/2822:39:18،
26
16
من و خانواده م مشتری کفش ملی هستیم و از محصولاتش راضی هستیم... مخصوصا او.ن دسته از محصولات که برند کفش ملی دارند
آرش: 1395/4/2823:15:59،
28
19
در کل بد نیست...برای کفش دم دستی خوبن..و به صرفه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار