کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تبعات 8 سال هرج و مرج اداری

کدخبر:۲۵۱۱۳دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۷:۴۹۲۳۲۰ بازدید

چند سالی می‌شود که پای عددهای نجومی فساد اقتصادی به رسانه‌ها باز شده و مردم ایران را شگفت زده کرده است. عددهایی که حاصل بی‌انضباطی ...
تبعات 8 سال هرج و مرج اداری

چند سالی می‌شود که پای عددهای نجومی فساد اقتصادی به رسانه‌ها باز شده و مردم ایران را شگفت زده کرده است. عددهایی که حاصل بی‌انضباطی گسترده در اقتصاد ایران است و نتیجه این هرج و مرج مالی و اداری بابک زنجانی و مه آفریدها و دکل‌های گمشده و حتی فیش‌های حقوقی نجومی است که زاییده برهم ریختن نظم اداری در دولت گذشته است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از شهروند، این آشفتگی به‌حدی بوده است که اقتصاددانان معتقدند ایران ربع قرن بازگشت به عقب داشته و اگر حسن روحانی بتواند شرایط را به آخرین‌سال دولت اصلاحات برگرداند در اقتصاد ایران انقلاب به پا کرده است. حالا بدهی سنگین دولت به بانک‌ها، ٤٠٠‌ هزار‌میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه کاره، تورم ٤٠درصدی، بیکاری دو رقمی، رکود سنگین، سقوط ارزش پول ملی به یک‌سوم و ... نتیجه آشفتگی مالی است که براساس گفته مهدی پازوکی، اقتصاددان به «شهروند» از زمان تجربه دولت مدرن در ایران یعنی از دوره ناصرالدین شاه تاکنون بی‌سابقه بوده است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که درآمد تاریخی ٦٥٠ میلیارد دلاری نفت در دولت قبل رخ داده است. برای درک بزرگی این رقم کافی است که بدانید تمام درآمد نفتی ایران در دوره رضاشاه و محمدرضا پهلوی ١٣٦,٥‌میلیارد دلار بوده است. با این حساب اختلاس‌های کلان و ارقام نجومی مفقود شده پس لرزه‌های دولت نهم و دهم است که همچنان اقتصاد ایران را به شوک فرو برده است.

عقب گرد 25 ساله اقتصاد ایران

مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با  «شهروند» توضیح داد: بی‌انضباطی اقتصادی در ایران و بدنه دولت از زمان محمود احمدی‌نژاد تشدید شد و این بی‌انضباطی به‌حدی رسید که هزینه اداره دولت در زمان او بیش از هزینه کشور در زمان جنگ رسید. این بی‌انضباطی‌ها و آشفتگی‌‌ها به‌حدی است که اگر بررسی دقیق کارشناسی انجام شود به‌طور قطع اثبات می‌شود که از زمان تجربه دولت مدرن در ایران یعنی از زمان ناصرالدین شاه تاکنون دولت احمدی‌نژاد ضعیف‌ترین دولت ایران است.

او ادامه می‌دهد: ساماندهی این آشفتگی به‌حدی دشوار است که به‌عنوان یک اقتصاددان اعلام می‌کنم بررسی شاخص‌های کلان و علمی اقتصادی نشان می‌دهد احمدی‌نژاد اقتصاد ایران را ربع قرن به عقب کشانده است و اگر کابینه یازدهم بتواند شرایط را به‌ سال آخر دولت اصلاحات برگرداند باید به روحانی مدال افتخار اعطا شود. در این صورت او یک انقلاب اقتصادی انجام داده است.

این اقتصاددان با اشاره به این‌که زمینه فسادها گسترده و اختلاس در دولت نهم و دهم پایه‌ریزی شده است؛ اعلام کرد: مهم‌ترین اقدامی که احمدی‌نژاد برای از بین بردن شفافیت و بروز فساد انجام داد انحلال سازمان مدیریت و ادغام ردیف‌های بودجه‌ای بود. ادغام ردیف‌های بودجه‌ای موجب شد که محل هزینه کرد سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی غیرشفاف شود و پول کلان نفت در جایی خرج شود که کسی از آن اطلاع ندارد.

پازوکی ادامه می‌دهد: دولت احمدی‌نژاد برای استفاده از بودجه‌های عمرانی نیز سفرهای استانی را طراحی کرد و یک شبه و بدون هیچ‌گونه مطالعاتی ٤٠٠‌هزار‌میلیارد تومان پروژه عمرانی را کلنگ زنی کرد که اتمام همه آنها حداقل ٢٥‌سال زمان می‌برد و خوب است که بدانیم تمام این پروژه‌ها را نیمه کاره به دولت یازدهم تحویل داده است.
این اقتصاددان تأکید می‌کند: بدهی کلان بانکی، رشد منفی تمام شاخص‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و کاهش ارزش پول ملی به کمتر از یک سوم، تورم ور بیکاری دو رقمی و حجم عظیمی از پروژه‌های نیمه‌کاره در شرایطی ارمغان دولت نهم و دهم است که این دولت بیش از ٦٥٠میلیارد دلار درآمد از نفت خام داشته است. این رقم صرف نظر از درآمد میعانات و سایر فرآورده‌های نفتی است.

پازوکی توضیح می‌دهد: برای فهمیدن بزرگی این رقم کافی است که بدانیم درآمد نفت ایران در تمام دوران پهلوی اول  و پهلوی دوم  معادل ١٣٦,٥‌میلیارد دلار بوده است. با این وجود معلوم نیست این همه درآمد به‌طور دقیق در کجا هزینه شده که کشور این همه بدهی به بار آورده و از نظر اقتصادی به فلاکت افتاده است.
او تأکید می‌کند: دولت احمدی‌نژاد در دو‌سال آخر حجم زیادی از کارکنان اضافه را به بدنه دولت تحمیل کرده است به‌طوری‌که تنها در نهاد ریاست‌جمهوری نیمی از کارکنان اضافه هستند و کاری برای انجام دادن ندارند.

5.8 میلیون کارمند حقوق بگیر دولت

حالا ایران برخلاف سایر کشورهای پیشرفته دولتی بزرگتر و فربه‌تر را تحویل گرفته است. براساس اعلام فرهاد رهبر رئیس پیشین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ایران هم‌اکنون ٤٥٠‌هزار مدیر دولتی دارد که این رقم بیشتر از تمام کارمندان دولتی کشور ژاپن با ١٢٧‌میلیون نفر جمعیت است. گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که در ایران ٨,٥‌میلیون نفر کارمند دولتی و بازنشسته دولت وجود دارد که ٥٠‌درصد این کارمندان زیر لیسانس سواد دارند و معادل ٨٠‌درصد بودجه عمومی کشور دستمزد می‌گیرند. این درحالی است که‌هادی حق شناس اقتصاددان و عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به  «شهروند» می‌گوید: به‌طورکلی حدود دوسوم کل بودجه کشور به خزانه ادارات، بانک‌ها و شرکت‌های انتفاعی وابسته به دولت واریز می‌شود و جالب است که بدانید بعد از ابلاغ قانون خصوصی‌سازی توسط مقام معظم رهبری بودجه دولتی‌ها ٥ تا ٦ برابر شده است که این نشان می‌دهد خصوصی‌سازی واقعی رخ نداده و دولتی‌ها حاضر به رها کردن اقتصاد ایران نیستند.

یکی از دقیق‌ترین آماری که درباره تعداد و جزییات کارمندان دولتی منتشر شده است، آماری است که استانداری تهران در جلسه شورای راهبری توسعه استان تهران و با حضور نماینده معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی نهاد ریاست‌جمهوری اعلام کرده است. براساس این آمار در ایران حدود ٨,٥‌میلیون نفر حقوق بگیر دولت هستند که این حقوق بگیران شامل کارمندان و بازنشستگان دستگاه‌های دولتی می‌شود. از این میان ٥٠‌درصد کارمندان تحصیلات زیر لیسانس دارند و ٣٠‌درصد هم کارمندان دیپلم و زیر دیپلم هستند. دستمزد این کارمندان معادل ٨٠‌درصد کل بودجه عمومی ‌کشور است. در این آمار تعداد دستگاه‌های اجرایی کشور ٣‌هزار و ٦٠١ مورد اعلام شده است. همچنین حدود ٢٤٧‌هزار و ٦٤ اداره کل و نهاد در استان‌های کشور مشغول به فعالیت هستند.

نکته جالب این آمار تلاش دولت احمدی‌نژاد برای بزرگتر کردن بدنه دولت است. براساس مصوبه دولت دهم ۶۲۸‌هزار پست سازمانی دیگر در دولت ایجاد شده است و با وجود آن‌که رئیس وقت مجلس جلوی اجرای این مصوبه را گرفت اما در سال‌های دولت احمدی‌نژاد تعداد زیادی کارمند به بدنه دولت وارد شد. نکته قابل تامل این است که ۵۰۰‌هزار نفر بدون مجوز قانونی و ۶۲۸‌هزار نفر هم بدون برگزاری آزمون و مدرک تحصیلی غیرمرتبط استخدام دولت شدند.

فرهاد رهبر مدیر سابق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد در ایران بیشتر از ٤٥٠‌هزار مدیر دولتی وجود دارد درحالی‌که در ژاپن تعداد کل کارمندان دولتی تنها به ٣٠٠‌هزار نفر می‌رسد. البته باید به این نکته توجه کرد که ایران تنها ٦٢‌درصد جمعیت ژاپن را دارد. او ادامه می‌دهد: این جمعیت قابل توجه کارمندان و مدیران دولتی موجب شده است ٨٠‌درصد بودجه کشور صرف پرداخت حقوق و دستمزد به این افراد شود. رهبر همچنین تأکید کرده است ما برای اداره کشور برنامه دقیقی نداریم در صورتی که برنامه‌ریزی‌های متعددی مانند برنامه پنج ساله توسعه و ... انجام می‌دهیم اما درواقع این برنامه‌ها تنها ایده‌هایی هستند که دوست داریم اجرا شود

دوسوم بودجه کل کشور در خزانه دولتی‌ها

از این میان حدود دو سوم پول‌های نفت که باید صرف آبادانی و رشد و توسعه کشور شود، به خزانه ادارات و نهادهای دولی واریز می‌شود.‌هادی حق‌شناس اقتصاددان و عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: بودجه در دو بخش بررسی می‌شود: بودجه ادارات، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بودجه عمومی که شامل بودجه جاری و عمرانی است. از این میان نمایندگان علاقه ویژه‌ای به بودجه عمرانی دارند و به سایر ردیف‌های بودجه‌ای حساسیت چندانی نشان نمی‌دهند. او ادامه می‌دهد: این موضوع درحالی رخ می‌دهد که از حدود ٩٥٠‌هزار‌میلیارد تومان بودجه کل کشور، نزدیک به دو سوم آن، صرف بودجه ادارات، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت می‌شود. بخشی از این رقم کلان، صرف دستمزدهای نجومی مدیران و ... می‌شود که از این میان چون مجلس به صورت دقیق به جزییات بودجه شرکت‌ها و بانک‌ها و ... وارد نشده است، نمایندگان اطلاع دقیقی از رقم دستمزد مدیران ندارند و طبیعی است که فسادهایی رخ می‌دهد.

هزینه اداره دولت ٥ تا ٦ برابر شده است

این اقتصاددان تأکید می‌کند: جالب است که بدانید بیشترین حجم بودجه نهادهای دولتی، بانک‌ها و... صرف شرکت‌های وابسته به آنها می‌شود که درواقع شبه دولتی‌ها هستند و به اسم خصوصی‌سازی به اقتصاد ایران تحمیل شده‌اند. حق شناس ادامه می‌دهد: بررسی بودجه نهادهای دولتی، بانک‌ها و شرکت‌های وابسته به آنها نشان می‌دهد که پس از ابلاغ اصل ٤٤ توسط مقام معظم رهبری، میزان بودجه دستگاه‌های دولتی نه‌تنها کم نشده است بلکه ٥ تا ٦ برابر شده است و این نشان می‌دهد خصوصی‌سازی واقعی انجام نشده و دولتی‌ها در نقاب خصوصی‌سازی مشغول بنگاهداری هستند.

شفاف‌سازی تنها راه توسعه کشور است

فرشاد مومنی دیگر اقتصاددان نیز به «شهروند» توضیح می‌دهد: حدود یک‌سال دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است و طبیعی است که جو هیجانی افشاگری‌ها بالا بگیرد. مانند آنچه   درباره فیش‌های حقوقی دیدیم اما واقعیت این است که در اقتصاد ایران و نظام اداری هیچ‌گونه شفافیتی درباره هزینه کردها و عملکردها وجود ندارد و در این فضا به راحتی فساد رخ می‌دهد. این درحالی است که در سایر کشورهای جهان تمام فرآیندهای اداری و هزینه کردها شفاف است و فساد به دشواری رخ می‌دهد.
او ادامه می‌دهد: با این وجود همین جو هیجانی و حزبی که باعث شده اندکی شفافیت ایجاد شود، نگرانی‌ها را تشدید می‌کند. نگرانی از این بابت که سایر ارکان‌ قدرت و ثروت احساس کنند برای ایجاد شفافیت باید هزینه بدهند و در نتیجه مانع از شفاف‌سازی شوند. این درحالی است که شفاف سازی تنها راه توسعه کشور و بازگشت اعتماد مردم است.

به اسم شفاف‌سازی سر مردم را کلاه می‌گذارند

غلامحسین دوانی عضو انجمن حسابداران ایران نیز به  «شهروند» می‌گوید: اگر به سایت‌های دولتی کشورهای پیشرفته سر بزنید ریز دستمزدها و هزینه‌ها اعلام شده است. در این کشورها به راحتی می‌توانید اسناد درآمد سالانه تمام مدیران و حتی رئیس‌جمهوری و معاونانش را مشاهده کنید اما در ایران تنها دوره‌ای که مدیران دولتی درباره دستمزدها و هزینه کردشان شفاف‌سازی کرده‌اند در زمان جنگ بوده است که مدیران بنیاد مستضعفان دراین‌باره اطلاع‌رسانی کرده‌اند و بعد از آن هرگز درآمدها و هزینه کردها شفاف نبوده است.

او ادامه می‌دهد: فساد فیش‌های حقوقی از آن‌جا رخ داد که دولت احمدی‌نژاد به‌ویژه در دو‌سال پایانی دولت خود تلاش کرد با مصوبه‌هایی دریافتی مدیران خود را افزایش دهد اما این مصوبه به دلایلی اجرا نشد و دولت دهم با واگذاری سکه‌های طلا و زمین و خانه‌های دولتی در شهرک اکباتان و سایر نقاط به مدیران این مسأله را جبران کرد، اما در دولت یازدهم نیز برخی مدیران از این مصوبه‌ها سوء استفاده کردند و دستمزدهای کلانی برای خود در نظر گرفتند.

دوانی تأکید می‌کند: جالب است در این میان عده‌ای از مدیران نیز به اسم شفاف سازی دارند سر مردم کلاه می‌گذارند و تنها فیش‌های بازنشستگی خود را منتشر می‌کنند این درحالی است که باید اسناد دریافتی سالانه آنها منتشر شود تا مردم بدانند بابت ١٠٠ روز ماموریت خارج از کشور و سایر بندهای توجیهی چه ارقام کلانی گرفته‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خوزستانی: 1395/4/2101:06:52،
87
191
جالبه درآمد مالیاتی سال 92 تا سال95 در دولت روحانی بیشتر از هشت سال دولت احمدی نژاد بوده ، به قول وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد که گفته بود فحش سه برابر شدن قیمت دلار را ما خوردیم سودش را دولت روحانی برد
و: 1395/4/2101:26:29،
75
184
از اون جالبتر اینکه این فیش های نجومی رو به 8 سال احمدی نژآد ربط میدن که در جواب اون دسته از کج فهم ها با ید بگم این دولت چطور تا حالا که گندش درومده، صداش در نیومده که 2 حالت داره :
1 کار خودشونه و جزو دستاوردهای اقتصادی این دولت که صداشو در نمیاوردن (حتما همینه)
2 اگه از دولت قبل به ارث رسیده که مطمئنا تا حالا 100 بار قبل از این تو بوق و کرنا میکردن و تریپ مخالفت و کوبیدن دولت قبل بر میداشتن، که از دولتی که مسکن مهر که به نظر من خیلی هم خوب بودو کوبیدن و متوقف کردن داستان این فیشها هم باید تا الان 100 بار بر ملا میشد پس کار کار خودشونه
سید: 1395/4/2102:32:41،
53
126
احتمال رییس جمهور شدن احمدی نژاد 80 درصده ولی احتمال خداحافظی روحانی 100 درصده آقای روحانی داره تنها میشه مثلا مسولین شهرستانی دیگه هیچ جانبداری از ایشون نمیکنن حتی اطرافیان نزدیک ایشون به طرز مشکوکی سکوت کردن و شاید در آینده نزدیک شروع به انتقاد از دولت بکنن یجورایی همه دارن کاسشونو جدا میکنن مثل سال آخر احمدی نژاد که همه گفتن کی بود کی بود من نبودم
احمد: 1395/4/2102:35:54،
42
107
در پاسخ به و عزیز: دوست عزیز صد در صد همینطوره اینا همون کاسبان تحریم بودن دختر کی حقوق نجومی میگرفت و با لیست سی نفره وارد مجلس شد؟ مردمی که به این لیست رای دادن و صبح تا شب بدون سند توهین و شایعه بزای امثال رسایی و حداد و کوچک زاده میکردن کجان الان؟ هر چند ما ایرانی ها آنقدر غرور داریم که اجازه پشیمونی و عذر خواهی رو نمیده
ابوسعيد: 1395/4/2102:56:03،
146
30
از اينكه احمدي نژاد پديده قرن بود هيچ شكي نيست و اينكه ايران و ٥٠سال به عقب برگردوند. اما همش تقصير احمدي نژاد نبود. چرا هيچ كس از اونايي نميگه كه ازش حمايت كردن !!!!!؟؟؟؟
مگه نميگفتن مواضع ضد غربي و انقلابي داره !!؟ مگه نميگفتن يك تنه جلوي استكبار ايستاده ؟؟؟؟؟ مگه نظرش به نظره بقيه نزديك تر نبود ؟؟؟؟
حالا كه گندش در اومده بقيه كشيدن كنار و همش تقصير احمدي نژاد شد ؟؟؟؟؟
باشه ملت هم كه نفهم، نميفهمين اين چرنديات ...
سيستم از ريشه مشكل داره و عرق در فساده ... روحاني و احمدي نژاد و خاتمي و غيره زياد فرقي نميكنه
ناشناس: 1395/4/2103:03:17،
62
72
حرف دوست خوزستانی عزیز کاملا درسته....بیشترین مالیات را این دولت گرفته و حتی هر سال حاملهای انرژی و بنزین را گران کرده ولی یک تومان به یارانه مردم نه تنها اضافه نکرده حتی دارد یارانه مردم را هم قطع می کند و با وجود افزایش درامد نفتی دلار را ارزان نمی کند تا بیشترین سود ببرد....و فشار گرانی را سه سال است به مردم تحمیل می کند....دولت روحانی فقط جیب خود را می بیند و اطرافیان میلیاردر و دوستانش در اتاق بازرگانی.....تنها چیزی که برایش اهمیت ندارد عمل به وعده ها و رفاه مردم است.......ان از کاهش سود بانکی ان هم دلار 3500 ...حدف یارانه..افزاایش بنزین...افزایش رهن و اجازه...افزایش خدمات درمانی....
عدالت: 1395/4/2103:06:52،
95
31
اقتصادی مقاومتی = حقوقهای نجومی مسولین و اقایان......ریاضت برای مردم....
احسان: 1395/4/2103:18:18،
100
25
عزیزم درآمد مالیاتی رو هرچقدر ببرند بالا به درآمد نفت 140 دلاری نمیرسه!
شما درآمد ریالی رو با درآمد دلاری اشتباه نکن!
آقای وزیر دولت احمدی نژاد بیاد پاسخگوی کار خودش باشه ، در دوران ایشون تورم چند رقمی شد؟ دلار چند برابر شد؟
اگه اون دوران یه گیاه رو میکردیم وزیر اقتصاد بازم تورممون به 40 درصد نمیرسید!

فقط به عنوان یک کامند خدمت شما عرض میکنم که در سال 91 که تورم بالای 40 درصد بود دولت اعلام کرد تورم 30 درصد هستش و حقوق کارمندها رو هم 25 درصد افزایش دادن!
و به همین دلیله که کارمند همیشه بدبخته! چون همیشه از تورم عقبه...
علی: 1395/4/2103:24:44،
83
33
آقای خوزستانی گیریم که همه فیش های حقوقی نجومی کار این دولت بوده ، بنده یک سوال دارم از شما:
شما مردم که انقدر پیگیر این فیش های حقوقی و بیت المال هستید چرا پیگیر این نیستید که درآمد نفتی کلان 700 میلیارد دلاری در دوران احمدی نژاد چه شد و کجا خرج شد؟
بابک زنجانی ها و خاوری ها و مرتضوی ها توی کدام دولت رشد کردند؟
فکر کردید دایره فساد در دولت قبل فقط مربوط به همین سه نفره؟
نه عزیزانم خیلی بیشتر ازین حرفاست ولی صداشو در نمیارن
خیلی ها در دوران احمدی نژاد بار خودشون و هفت نسل بعدشون رو بستن
کارمند: 1395/4/2107:35:24،
59
24
والا اقتصاد ایران نیاز به اینگونه کارشناسا نداره

همین الان هم ملت دارن میگردوننش

امیر: 1395/4/2108:39:19،
64
31
این پنج پست اول دقیقا توسط یک نفر و با اسم های مختلف نوشته شده!!!
تقی: 1395/4/2108:56:05،
41
31
خطر دشمنان داخلی مردم رو تهدید میکند .
علي: 1395/4/2113:11:03،
42
27
جناب خوزستاني عزيز
اين درآمد نفتي عظيم 650 ميليارد دلاري دوران احمدي نژاد رو كه انكار نمي كني.اين درآمد كجا رفت ؟ روحاني يك دولت ورشكسته با بدهي بالا تورم بالاي 40 درصد رشد اقتصادي منفي وصدها مورد ديگر رو تحويل گرفت.خودت هم خوب مي دوني بلايي كه احمدي نژاد سر فقط اقتصاد اين مملكت آورد تو زمان جنگ هم نيومد.حالا بعدهاي ديگه بماند كه چند تا قطعنامه تو دنيا عليه ما صادر شد.با اون ادبيات عاميانه كوچه بازاريش كه مي گفت دلار كاغذ پاره اي بيش نيست و يا آنقدر قطعنامه صادر كنيد تا قطعنامه دانه تان پاره شود .ديدي مملكت با همون 3 برار شدن دلار كاغذ پاره به كجا رسيد.به خاطر افزايش وحشتناك قيمتها فقر هم تشديد شد.طلاقها چندين برابر شدو خيلي از خانواده ها از هم پاشيد.خيلي از كارخانجات ورشكست شدن و خيلي افراد بيكار شدند .بزرگترين اختلاسها هم كه تو اون دوره شكل گرفت.بازم بگم.تا كي مي خواين به خودتون بياين؟
هم: 1395/4/2300:54:07،
21
20
اینکه تو دولت قبل هر چی گذشته خوب یا بد به کنار ،گذشت
چرا یه عده .... برای اینکه نشون بدن رای که به این دولت دادن درست بوده چشماشونو به حقایق بستن ،گند بالاتر از این عهدنامه های پوچی که هیچ دستاوردی نداشت که اوضاع رو وخیم تر هم کرد ،ترو خدا خودتونو به خواب نزنین با محکوم کردن گذشته چیزی درست نمیشه به فکر اینده باشید نقد و نطراتونو برای این دولت صرف کنید که شاید اوضاع بهتر شه ......
احسان: 1395/4/2101:17:53،
92
24
این کشتی شکسته هر آن ممکنه غرق بشه و به کف دریا بخوره. شدت تخلفات و اتفاقاتی که در این سالها افتاده هنوز خودشو نشان داده نشده.
پس لرزه هاش کم کم میان و مثل موج خروشان گریبانگیر هممون میشن.
با شعار و بیانیه و خراب کردن درست نمیشه، قضیه خیلی جدیه
باید اصلاحات اساسی (نه انقلاب!) صورت بگیره.

ایران: 1395/4/2109:54:27،
38
39
این کشتی خیلی قبل تر(به برکت برخی مدیران نالایق) شکسته بود!
ولی بخاطرنبودن شبکه های اینترنتی که کنترلش ازدست نظام خارجه!! به چشم مادیده میشه!!!...

هنوزم اگه روزنامه ها وتلویزیون سراسری اجازه ی گفتن داشته باشند هم بدترازایناشو خواهیم دید!!!…
هم کمترکسی جرأت خلاف، فسادو... خواهدداشت………
احسان: 1395/4/2101:25:21،
42
28
این کشتی شکسته هر آن ممکنه غرق بشه و به کف دریا بخوره. شدت تخلفات و اتفاقاتی که در این سالها افتاده هنوز خودشو نشان داده نشده.
پس لرزه هاش کم کم میان و مثل موج خروشان گریبانگیر هممون میشن.
با شعار و بیانیه و خراب کردن درست نمیشه، قضیه خیلی جدیه
باید اصلاحات اساسی (نه انقلاب!) صورت بگیره.

معلم: 1395/4/2102:04:15،
52
105
بازم توپ رو انداختن زمین دولت گذشته که الان تریبونی در اختیار نداره که توضیح بده چه گندی زده ان شااله در مناظرات انتخاباتی احمدی نزاد بیاد توضیح بده ولی من در عمر خودم نزدیک چهل سال این همه پول گاز و اب و برق نداده بودم تقریبا هشت برابر سه سال پیش برا همون مصرف قبلی پول میدم همه چی گرون شده بازم تورم رو تک رقمی میگن این گروه که روی دولت قبلی رو هم سفید کرده عجله در راه اندازی پتروشیمی ماهشهر هم که ...
مجتبی: 1395/4/2103:02:58،
51
39
اگر دادی داری...... برو سر انهایی فریاد بزن که یوباعث شدن مملکت سه سال تحریم بمونه.....!نه دولت.....
حق و صبر: 1395/4/2111:31:44،
35
31
شما چرا اصرار داری با اسم "معلم" کامنت های تنفرانگیز بنویسی عزیزجان؟! میخوای اسم معلما رو خراب کنی؟ این تلاشت واقعا تاسف برانگیزه! معلما همیشه حامی دولت های اصلاح طلب و مردمی بودن و هستن، هزینه هاشم خیلی زیاد دادن
دلم میسوزه برای اونایی که مثل تو هسن
یه عمر زندگی کردین ولی ...
فرد: 1395/4/2107:00:38،
44
31
داداش دولت مولت نکن اینجا واسه ما...حوصله شنیدن این دودت اون دولت ندارم..مگه فرقی دارن؟
بصیر: 1395/4/2108:26:52،
49
27
دولت روخانی باید پاسخگوی حقوق های نجومی و رکود باشه ولی یادمان نرفته که احمدی نژاد باید جوابگوی 800 میلیارد درآمد نفتی و اختلاس های میلیارد دلاری یارانش باشه.
پاسخ به بصیر: 1395/4/2110:34:06،
39
37
حالا که اینجوریه پس برو به اول انقلاب ؛ پاسخگویی برای 6سال جنگ اضافه و گذشتن از 100میلیلرد غرامت جنگی در سال 60...گرفتن سفارت امریکا....فراری دادن اولین رییس جمهور منتخب مردم ایران...مکفارلین...ایران گیت...و....و....
بي نام : 1395/4/2108:29:38،
47
26
اي بابا همه شون يكي هستند و هدفشان فقط خوردن و بردن و به ريش ما خنديدن هستش و هركسي يه مدل مي خوره اين كه ديگه بحث نداره
ناصر: 1395/4/2109:23:10،
36
28
ایران شخصی مثل اردوغان لازم داره که در هر شرایطی منفعت و سود خودشو درنظر بگیره و از هر حادثه ای برای توسعه و رونق اقتصاد خودشو رقم بزنه. در ترکیه هم قبلا سیاست بازی از ایرانم بدتر بود و اردوغان اولویت اولش رو توسعه اقتصاد تمام نقاط ترکیه درنظر گرفت و اینست که یک کشوری روزی دشمن روزی دوست میشه و سیاست قربانی اقتصاد باید باشد نه برعکس.
ایرانی: 1395/4/2109:56:27،
36
32
بیچاره مردم بایدتاوانش پس بدن فقط همین خداخودش رحم کنه
حقیقت: 1395/4/2111:33:58،
31
33
دولت یازدهم فقط دولت شعار است و در عمل فقط به ضرر مردم عمل می کند . زمان احمدی نژادوضعیت خیلی بهتر بود .
یاسر: 1395/4/2117:09:49،
32
29
این درست است که دولت روحانی بعد از گذشتن سه سال برخلاف شعارهای انتخاباتی و با وجود برداشته شدن تحریم ها هیچ کار مثبتی برای مردم انجام نداده ولی دولت قبل یکسره در حال تخریب مملکت بود و بهیچوجه بهتر از دولت فعلی نبود .
عمو فاضل: 1395/4/2116:30:01،
31
25
والله ما که نه خیری از دولت قبل دیدیم و نه از این دولت فعلی . در مدت 8 سال ویرانگری دولت قبل که در همه عرصه های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اخلاقی و ... همگی شاهد آن بودیم و بجز تعدادی از یاران و چاکران و تملق گویان و . . . که به نوایی رسیدند ، بقیه مردم از همه نظر بخصوص از نظر مسايل رفاهی و معیشتی دچار مشکل شدند . انشالله خداوند خودش به مردم این مرز و بوم رحم کند .
کی هان: 1395/4/2214:23:46،
22
26
اینقدر کاری نکردن که دزدی در دولت یه چیزه عادی و افتخار آفرین شده....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار