کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

2 روزه شدن تعطیلات آخر هفته

کدخبر:۲۳۰۵۶دوشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۰۴:۴۹۱۴۷۰۲ بازدید

در هفته‌های گذشته با طرح مجلس برای اضافه کردن یک روز تعطیل جدید به تقویم، مساله ساماندهی تعطیلات مجددا به‌عنوان یکی ...

در هفته‌های گذشته با طرح مجلس برای اضافه کردن یک روز تعطیل جدید به تقویم، مساله ساماندهی تعطیلات مجددا به‌عنوان یکی از موضوعات قابل بحث در فضای کارشناسی کشور مطرح شد.

بررسی‌های دنیای اقتصاد حاکی از این است که بسیاری از کشورهای اسلامی نیز مشابه اکثر کشورهای جهان، در سال‌های گذشته با ساماندهی روزهای تعطیل، تعداد تعطیلات آخر هفته خود را به دو روز افزایش داده‌اند و تنها کشورهای معدودی مثل ایران و پاکستان، تنها یک روز تعطیل در هفته دارند. به‌عنوان مثال، از بین 114 کشور مورد بررسی که کشورهای اروپایی و کشورهای با اکثریت مسلمان نیز در بین آنها قرار دارد، سه کشور فقط یک روز تعطیل یعنی جمعه و 9 کشور فقط یک روز تعطیل یعنی یکشنبه را داشته‌اند و سایرین، دو روز در هفته را به‌عنوان تعطیلی رسمی اعلام کرده‌اند. طبق این بررسی‌ها، با توجه به ساختار خاص اقتصادی ایران، افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز، زیان‌های اقتصادی مستقیمی نخواهد داشت ولی هم از لحاظ صرفه‌جویی در هزینه‌ها و هم از لحاظ افزایش بهره‌وری سایر روزهای کاری، می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند. با این حال و به دلیل تعداد بالای تعطیلات مناسبتی در طول سال، افزایش تعطیلات آخر هفته نیازمند کاهش برخی از مناسبت‌های تعطیل در روزهای دیگر سال است.

 

ساماندهی روزهای تعطیل

یکی از تفاوت‌های اصلی روزهای کاری هفتگی در ایران با اغلب کشورها در این است که هفته‌های کاری در ایران تنها یک روز تعطیل یعنی جمعه را دارد ولی در بسیاری از کشورها، دو روز آخر هفته و اغلب روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. با وجود اینکه در ایران فقط یک روز تعطیل در هفته وجود دارد، تعداد روزهای تعطیل مناسبتی در کشور نسبتا زیاد است و این روزها، توزیع پراکنده‌ای در تقویم سالانه دارند و اغلب هم به دلیل اینکه مبنای آنها مذهبی و بر اساس تقویم قمری است، در تقویم رسمی کشور یعنی تقویم شمسی به‌صورت پیوسته در حال تغییر هستند. چنین مسائلی، باعث شده که در سال‌های گذشته مساله «ساماندهی تعطیلات» به تدریج به‌عنوان یکی از مسائل مهم و قابل بحث، به سطح سیاست‌گذاری وارد شود. کارشناسان مختلفی نیز با رویکردهای متفاوت، دیدگاه‌های خود را نسبت به آن ارائه کرده‌اند.به‌عنوان مثال، برخی از زاویه «نسبت بین تعداد روزهای کاری و تولید ناخالص داخلی» به این بحث ورود کرده‌ و گفته‌اند که با افزایش تعطیلات آخر هفته، به تولید ناخالص داخلی کشور زیان وارد می‌شود. این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان خسارت وارد شده به تولید در ازای هر روز تعطیل، بستگی به ساختار اقتصادی هر کشور دارد. برای مثال در اندونزی که اقتصادی مبتنی بر توریسم دارد؛ در هر روز تعطیلی حدود 0.6 درصد به تولید ناخالص داخلی افزوده می‌شود.

 

دو روی افزایش تعطیلات

برخی از کارشناسان با اشاره به ساختار اقتصادی خاص ایران، اظهار می‌کنند که افزایش تعطیلات آخر هفته حتی به‌صورت مستقیم هم زیان چندانی به تولید ناخالص داخلی وارد نمی‌کند. در این تحلیل، گفته می‌شود که حدود 20 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را نفت و کشاورزی تشکیل می‌دهند که می‌توان گفت مجزا از تعطیلات کار می‌کنند. حدود 13 درصد از تولید ناخالص داخلی هم مربوط به هتلداری و گردشگری و رستوران‌داری است که مشابه مورد اندونزی، در صورت افزایش تعطیلات این بخش می‌تواند فعال‌تر شود و سهم بیشتری از تولید کسب کند. خصوصا اینکه با توجه به چشم‌انداز اقتصاد بدون نفت و ظرفیت‌های کشور در بخش گردشگری، تقویت این بخش ضرورت بیشتری پیدا کرده است. فعالیت‌های ساختمانی نیز با سهم 6 تا 7 درصدی خود از کل تولید، تقریبا مستقل از تعطیلات رسمی عمل می‌کنند. در بخش خدمات نیز، حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات با سهم 16 درصدی و خدمات شخصی و عمومی با سهم 9 درصدی خود مستقل از تعطیلات عمل می‌کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیش از 60 درصد از بخش‌های اقتصادی، کاملا یا تقریبا مستقل از تعطیلات رسمی فعالیت می‌کنند. در بخش‌های دیگر نیز با زمان‌‌بندی صحیح شیفت‌های کاری به منظور افزایش بهره‌وری و استفاده حداکثری از زمان کاری، می‌توان این تاثیر را تا حدود زیادی تعدیل کرد.

از سوی دیگر، افزایش تعطیلات می‌تواند در برخی موارد از هزینه‌های اضافی بکاهد و در بسیاری از موارد نیز، با افزایش بهره‌وری نیروی کار در سایر روزهای هفته، میزان کارآیی روزهای دیگر را بالا ببرد. به‌عنوان مثال، برآورد شده است که تعطیلی یک روز بدون احتساب تعطیلی بخش‌های صنعتی می‌تواند تا 40 درصد مصرف انرژی در آن روز را کاهش دهد و از برخی هزینه‌های غیرمستقیم مثل آلودگی در کلان‌شهرها نیز بکاهد.

 

شنبه یا پنج‌شنبه؟

از بین 114 کشور مورد بررسی که کشورهای اروپایی و کشورهای با اکثریت مسلمان نیز در بین آنها قرار دارد، تنها سه کشور افغانستان، جیبوتی و ایران دارای فقط یک روز تعطیلی جمعه در تقویم خود بوده‌اند. کشورهای اوگاندا، پاکستان، کره‌ شمالی، مکزیک، هند، هنگ‌کنگ، گینه استوایی، کاستاریکا و کلمبیا هم فقط یک روز تعطیل یعنی روز یکشنبه را در تقویم خود داشته‌اند. 102 کشور باقی‌مانده، دو روز تعطیلی هفتگی در تقویم رسمی خود داشته‌اند که برای اکثر کشورهای اروپایی، روزهای شنبه و یکشنبه و برای اکثر کشورهای مسلمان، روزهای جمعه و شنبه بوده است.

بنابراین فارغ از «تعداد» روزهای تعطیل، خود این روزها هم باید مورد بحث قرار بگیرد و با توجه به ساختار هر کشور و الگوهای مورد استفاده در سایر کشورها، تصمیم بهینه‌ای برای آن گرفته شود. به نظر می‌رسد به دلیل اینکه اغلب کشورها تحت تاثیر الگوی اروپایی تعطیلی روز یکشنبه بوده‌اند، هنگام افزایش تعطیلات هفتگی خود به دو روز نیز روز شنبه را به‌عنوان مکمل روز یکشنبه برگزیده‌اند.

ولی با توجه به اهمیت روز جمعه در کشورهای با جمعیت غالب مسلمان، در همه این کشورها به جز لبنان و پاکستان جمعه روز تعطیل محسوب می‌شود. در لبنان روزهای شنبه و یکشنبه تعطیلات هفتگی را تشکیل می‌دهند و در پاکستان، هر هفته تنها یک روز تعطیل یعنی روز یکشنبه را دارد. پاکستان و ایران تنها کشورهایی در بین کشورهای مسلمان هستند که تنها یک روز تعطیل در هفته دارند. با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای مسلمان، روزهای تعطیل شامل روزهای جمعه و شنبه است. این در حالی است که به نظر می‌رسد در سال‌های گذشته مسیر تصمیم‌گیری در کشور به گونه‌ای بوده که روز «پنج‌شنبه» در کنار جمعه، به‌عنوان دومین روز تعطیل در هفته تعیین شود. امری که در مغایرت با مسیر طی شده در اغلب کشورهای مسلمان نیز قرار دارد.

از منظر اقتصادی نیز، به نظر می‌رسد تعطیل بودن روز شنبه ترجیح بسیار بیشتری در مقایسه با تعطیل بودن روز پنج‌شنبه داشته باشد. چرا که در صورت تعطیلی روز پنج‌شنبه، بسیاری از مراودات بین‌المللی کشور در هفته طی چهار روز متوالی، تقریبا تعطیل خواهند شد و پنج‌شنبه و جمعه را به دلیل تعطیلات داخلی و شنبه و یکشنبه را به دلیل تعطیلات بین‌المللی از دست خواهند داد. به دلیل چنین مسائلی، بسیاری از کشورهای عربی نیز در سال 2012 روزهای تعطیل خود را از پنج‌شنبه و جمعه به شنبه و جمعه تغییر دادند.

یافته‌های OECD (سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه) در رابطه با نحوه توزیع تعطیلات در بین کشورهای اروپایی در سال 2014 نیز حاکی از این بوده که در میان کشور‌هایی که بیشترین حجم از مبادلات را دارند یکسان‌سازی تعطیلات تقویم سبب صرفه‌جویی در هزینه تعطیلات خواهد شد.


تجربه عربستان

در نشست سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در سال 2010 مقرر شد که این کشورها با یک روز تغییر، تعطیلات پایان هفته خود را به دو روز افزایش دهند. پس از عمان، در آغاز ماه جولای 2013، عربستان آخرین کشور عربی بود که این تغییرات را در تقویم کاری خود اعمال کرد. در کنار تطبیق با تقویم جهانی، یکی از مهم‌ترین دلایل مقامات سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس برای تغییر زمان تعطیلات پایان هفته ایجاد سهولت برای سرمایه‌گذاران در بازار چند هزار میلیارد دلاری این کشورها بود. به نوشته اکونومیست، ابلاغ این حکم در زمان مناسبی از سال 2013در کشور عربستان (پیش از تعطیلات ماه رمضان) باعث شد اصطکاک ناشی از عدم تطابق سریع جامعه با این امر به حداقل برسد.
 

l7bwhi0x2tq13b3b59uj.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1395/3/306:56:02،
146
187
تونی اون کشور ها ساعت کار مفید زیاده توی ایران بخوای حساب کنی توی ۷ روز ۶ روزش انگاری تعطیله بابا
محسن: 1395/3/309:03:58،
70
315
بهتره پنج شنبه و جمعه تعلیل باشه توو ایران. پنج شنبه بریم سر خاک امواتمون و جمعه هم بریم دیدن اقوام
سلام: 1395/3/309:07:10،
194
29
فعلا خيلي از کارگاهها و توليدات داخلي در تعطيلات و خواب زمستاني تشريف دارند ...


بختیار: 1395/3/309:44:56،
86
125
فرق اون کشورها با ما اینه که توی یک سال اونا اینقدر تعطیلی به خاطر مناسبت های مختلف ندارن.اگه کل روزهای تعطیل رو جمع بزنیم باز مال ما از اونا که دو روز هفته تعطیل بیشتره
حسام: 1395/3/309:56:27،
159
32
مسلمه که تعطیلی زیاد باعث افت رونق اقتصادی میشه. ولی چون دولت و مجلس این مساله رو بطور جدی پیگیر هستند پس بهتره شنبه رو جزو تعطیلات قرار بدن تا حد اقل یکروز کمتر با مشکل مواجه باشیم.
رضا: 1395/3/310:04:34،
116
25
ترکیه هم شنبه یکشنبه تعطیله
محمد: 1395/3/310:32:44،
88
22
در کشور اسلامی مالزی تا ظهر جمعه میرن سر کار بعد هرکس خواست میره به فرایض دینی میرسه هرکیه هم نخواست میره خونش استراحت میکنه و صبح دوشنبه اولین روز کاری شروع میشه هم مطابق تعطلات بین الملی هستن
نوشین : 1395/3/312:31:32،
82
73
1-تعطیلات نوروزی باید 6 روزه شود و بعدش مدارس و
ادارات باز شوند
2-همه تعطیلات تقویم حذف شود فقط چند روز مذهبی
همانند تاسوعا عاشورا
ولادت و وفات پیامبر و امام علی(ع)
3-تعطیلی آخر هفته بدلیل هماهنگ بودن با بازارهای جهانی و مبادلات بین المللی و ....
در دوروز جمعه و شنبه اجرا گردد
ما: 1395/3/313:35:05،
79
30
مهم نیست چه روزهایی تعطیل باشه مهم بهره وری و مدیریت درسته ، در کشور ما مشکلات همش از استکبار جهانیه و برنامه ریزی و مدیریت هم که صفره.
یکی از مشکلات تعطیلات ما تقویم قمریه این تقویم کلا باید از کشور ما جمع بشه حتی خود اعراب هم تقویم میلادی تقویم کاریشونه . به نظر من هر چی عزاداریه باید از تعطیلات کشور حذف بشه و فقط جشن ها تعطیل باشه چون باعث افسردگی بیشتر مردم شده .
بابک: 1395/3/313:44:09،
117
38
همه تعطیلات مذهبی باید حذف بشه .
سعید ۱: 1395/3/314:51:13،
62
20
مثل همه جای دنیا شنبه و یک شنبه را تعطیل کنند تا با اقتصاد جهانی هماهنگ باشیم.

اموات نمی فهمند که ما پنجشنبه می ریم سر خاکشان یا شنبه بلکه این مردم هستند که عادت کردند و باید این عادت‌ها تغیر کنند.
مگر چند درصد مردم سر خاک اموات می رند که به خاطرشان تعطیلاتمون را با جهان ناهماهنگ کنیم.
ناشناس: 1395/3/317:43:49،
24
54
پنجشنبه و جمعه خوبه چون بتونیم بریم سر خاک اموات که منتظر یک رحمت و احسان از طرف ما هستن که این اتظار برای خود اه هم پیش خواهد آمد. اما جمعه و شنبه هم خوبه چون پنجشنبه بعداز سرکار هم هنوز وقت داریم بریم سر خاک و همینطور شنبه ها معمولا آدم سختش هست بره سرکار.
درکل شادی روح همه امواتمون صلوات.
ابوالفضل: 1395/3/320:23:21،
34
14
عمرا اگه شنبه و یکشنبه را تعطیل کنن جمعه که حتمیه فقطم بخاطر نماز جمعه پس همون جمعه و شنبه را تعطیل میکنن
حرف دل: 1395/3/321:35:14،
36
26
شنبه تعطیل- یکشنبه تعطیل- دوشنبه تعطیل- سه شنبه تعطیل- چهار شنبه تعطیل- پنج شنبه تعطیل- جمعه هم نصف روز کار کنیم بریم خونه هامون چطوره ؟؟؟؟
مسئولین دارن فکرهای کلا میکنن. !!!!!
ما که به هر اداره ای میریم میبینیم همه با گوشی ور میرن . میگیم کار مارو راه بنداز بریم میگه برو دو هفته دیگه بیا . دوهفته دیگه میریم میگه برو یک هفته دیگه بیا . یک هفته دیگه میریم میگه سه روز دیگه بیا - سه روز دیگه میریم میگه برو دو هفته دیگه بیا . این چرخه هی ادامه پیدا میکنه تا برسه به دو سال . . .
وحید یوسفی: 1395/3/321:47:28،
30
22
به نظر من باید کلا تعطیلات رو بردارند و جمعه رو هم مردم برند سر کار
اینطوری بهتره و میتونند به اقتصاد کشور کمک کنند.
کلا تعطیلی خوب نیست.
باید هر 365 روز سال کار انجام بشه تا اقتصاد کشور قوی بشه.
وحید ر: 1395/3/400:50:21،
33
12
به نظرم طرح خوبیه به شرط این که جمعه و شنبه تعطیل بشه و در طول سال بجز نوروز دو روز ملی و دو روز مذهبی (ترجیهن عید و شادی نه وفات و عزاداری) تعطیل باشه
3 نکته مهم : 1395/3/410:15:54،
25
22
1-جمعه و شنبه تعطیل شوند
2-همه تعطیلیهای مذهبی حذف شوند
3-برای ایام نوروز فقط 6 روز اول تعطیل شود بعدش مدارس هم باز شوند
خودشم: 1395/3/306:59:35،
133
36
به نظر من هم یا یکشنبه+شنبه باشه یا جمعه+شنبه و دیگه اینکه تعطیلی های مناسبتی رو به 4-5 روز در سال کاهش بدن خوبه.مرسی اه
مهندس وحید ص: 1395/3/310:45:35،
43
59
به نظر من باید چهار شنبه و پنج شنبه و جمعه را تعطیل کنن. چون ما خودمون بلدیم از پس شنبه ها بر بیایم.
آیدا: 1395/3/314:36:06،
28
29
وقتی کارفرما مجبور باشه به جای 1 روز 2 روز حقوق تعطیل کاری بده یعنی به خاک سیاه میشینه نابغه ها
کوروش از کانادا: 1395/3/511:13:08،
29
13
من میتوانم در مورد کانادا و امریکا برای مقایسه صحبت کنم
1- هفته شامل 5 روز کاری و 2 روز تعطیلی است
2- روزی 8 ساعت در هر 24ساعت (40ساعت در هفته) هم ملت بایت کار کنن - از دوشنبه تا ساعت اخر روز جمعه: ساعات کاری ادارات دولتی معمولا از ساعت7تا4 و ادارات خصوصی از ساعت8تا5 (یک ساعت هم بین 12تا2 برای صرف نهار البته بدونه حقوق ) فروشگاها هم دو شیفتی از 10/9 تا 11/10 باز هستند!
2- تعطیلات اخر هفته هم شامل روزهای شنبه و یکشنبه است
3- ماهی 1 روز هم تعطیلات رسمی دارند(12روز در سال) که معمولا میفته به روزهای جمعه یا دوشنبه جوریکه ملت بتوانند ماهی 3 روز متوالی تعطیلات داشته باشند برای مسافرت های تفریحی و استراحت
کاوه: 1395/3/307:02:31،
211
20
تعطیل بودنِ جمعه و شنبه بهترین تصمیمِ .
Morteza: 1395/3/307:15:23،
103
18
بحث جالبی بود.میشه اینجوری هم گفت که مردم تکلیف خودشون رو می فهمن و برای یه تعطیلی در روز پنج شنبه سه هفته دیگه بیخود برنامه شمال نمیزارن. بعد همشم تو ترافیک بمونن.خسته ترم برگردن خونه.
9090: 1395/3/313:39:37،
38
20
خوب بجاش شنبه تو ترافیک گیر میکنن ولی در کل چونکه ما پنجشنبه
و جمعه تعطیل هستیم و بقیه غیر عربها شنبه و یکشنبه پس ما سه
روز کاری با دنیا میتوانیم ارتباط داشته باشیم بخاطر همین جمعه و شنبه بهتر است
چی شد خودمون هم نفهمیدیم
حمید: 1395/3/307:25:21،
126
29
به نظر من طرح خیلی خوبیه خصوصا اگر جمعه و شنبه باشه و تعطیلات دیگه تو سال حذف بشه بغیر از نوروز و عید فطر.بزرگترین حسنش اینه که این ترافیکهای سنگین جاده ها که با دو سه روز تعطیلی ایجاد میشه تو کل سال پخش میشه و دیگه همه مجبور نیستن یک زمان برای سفر برنامه ریزی کنن.
بیکار: 1395/3/307:31:24،
74
26
هردم ازاین باغ بری میرسد تازه تراز تازه تری میرسد.فعلا که مملکت بطورغیررسمی کلا تعطیلعه فقط ادراره ها بازن برای دریافت پول ازمردم بیچاره مثل شهرداری .دارایی. ادارات آب وبرق ومخابرات وگازو......وگرنه کارخونه ها تعطیل مغازه ها راکد ساختمونا خواب و.....چی از این بهتر بازم تعطیل کنین کی به کیه...
امیر: 1395/3/307:43:36،
34
26
نمیدونم تصمیم درستیه یا نه ولی ایران در طول سال برای انواع مناسبت های شهادت و ولادت و محرم و صفر و عید و مناسب های ملی و ........ تعطیله .
محمد حسین: 1395/3/307:50:06،
61
26
بهتره تعطیلات ما بشه از پنجشنبه تا یکشنبه. در افزایش یا کاهش بهره وری هم هیچ تاثیری نداره.باور کنید.در ضمن ترافیکم کمتر میشه.اعصاب ملت آرومتر. مصرف انرژی احتمالا کمتر.باور کنید.همه میریم شمال.
Alex: 1395/3/307:51:53،
51
29
نه اینکه تو طول هفته خیلی هم کار میکنیم...
کارگر: 1395/3/319:34:24،
31
18
بهرحال خوش به حالتون کارمندا
ما کارگرا جمعه شنبه که نداریم
نریم کار کنیم مزدی نداریم
برید برا خودتون 2 روز هفته تعطیل و ایام مناسبت دار خب هم تعطیل
ببینید هر روزی که راحتید کار کنید!
ما هم بمونیم و آبادانی کشور که در دست کارمندا که نیست دست کارگرا و بچه های کارگاه ها و پروژه های چند ماهه و ....
جزینک: 1395/3/308:11:37،
65
21
باسلام-بسیار این ایده خوب می باشد-اگه اجرا بشه عالیه.
کارگر ایرانی: 1395/3/308:12:18،
80
25
باید تعطیلات مذهبی را کم کنن به جای اون تعطیلات آخر هفته را زیاد دو روز کنن.
سامان: 1395/3/308:12:48،
82
20
جالبه
تو اين موضوع هم چقدر عقبيم
از بين 114 كشور رفتيم با جيبوتي هم مرام شديم
اي خدا
جعفر: 1395/3/308:16:13،
64
23
باید تعطیلات مطابق سایر کشورهای دنیا باشه. شنبه و یکشنبه یا حداقل جمعه و شنبه خیلی بهتره. ضمنا، اونجاهایی که دوروز در هفته تعطیله، مردمش انقد عشق و حال دارن ک 2 روزو کلی خوش میگذرونن. اینجا چی. روزای تعطیل غم انگیزه چون تفریحی نداریم. بیرون=مامور/ خونه=دلگیری/الباقی و اینا بماند
سعید: 1395/3/308:24:29،
31
20
خوبه ولی نه واسه کشور ما -
همین الان میری یه کار اداری نیم ساعته چند روز طول میکشه تا بهت جواب میدن.
نخ: 1395/3/308:24:46،
69
22
یکی رفته بود ایتالیا بهش گفتن ما شهری داریم که روی آبه؟ ( ونیز) برگشت گفت مرد حسابی این که چیزی نیست ما یه مملکت داریم که کلا رو هواست؟؟؟ اخه چه چیز شما مثل کشورهای دیگه اس؟ ولی صحبت تعطیلات که میشه ما مثل اونا نیستیم؟ مردم از بس تو این مملکت هر چی دانشمند رو گذاشتن راس کار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آریا: 1395/3/308:25:13،
40
30
الآن هم عملا ما دو روز آخر هفته تعطیلی داریم چرا که بسیاری از بخشها که رسما پنجشنبه ها تعطیلن باقی هم عملا نیمه وقتن پس خیلی حرص نخورید!!!ولی از هر چه بگذریم از تعطیلیهای فوق العاده سه چهار ماهه آموزش و پرورشی ها نمیشه گذشت که مجلسیها و دولتیها اگه خیلی نگران نرخ بهره وری اند باید یه فکری بحالش بکنند.
سعيد: 1395/3/308:28:13،
45
23
خدا كند اين موضوع توجه كنند در اكثر كشورها تعطيلات 2 روز در هفته است بعد همه جا فرياد ميزنند كه تعطيلات در ايران زياد است.
sh: 1395/3/308:29:24،
36
17
اگر یک قانون درست و حسابی و مولد بخواد تصویب بشه اونم همینه
تعطیلات سالانه و بی مورد ساماندهی بشه و پیش به سوی تعطیلات نظام مند و هماهنگ با اقتصاد جهانی برویم. به جای هدر رفت روز های سالانه باعث افزایش تولید ناخالص خواهد شد.
بهرام: 1395/3/308:35:08،
52
22
اگر چنين اتفاقي بيفته عاليه من مطمئنم كه به اقتصاد ناكار امد ما هيچ ضربه اي نميخوره و تنها حسنش اينه كه ميشه بيشتر كنار خانواده بود
ملنگ : 1395/3/308:40:33،
45
15
کی به کیه بکنیدش ۷ روز در هفته !!!! تو این مملکت که کسی کار مفیدی نمیکنه شاید کلاه سر هم گذاشتن چاپیدن همدیگه و اختلاس کمتر بشه البته آخری را بعید میدونم!!!
مهندس: 1395/3/308:42:53،
39
22
تعطیلی برای آقا زاده هاست ما اگر تعطیل باشیم باز هم باید بریم سرکار چون خرج زندگی نمی چرخه ... میفمی نمی چرخه !!!!
مجید: 1395/3/308:43:53،
30
17
لام
ماپنجشنبه ها تعطیل شدیم شما زحمت شنبه ها رو بکشین .....
دانشجوی سابق مالزی: 1395/3/308:49:42،
33
21
تعطیلات پایان هفته مالزی شنبه و یکشنبه هست، جمعه شون اصلا تعطیل نیست!
یوسف: 1395/3/308:49:54،
56
16
یعنی اگه شنبه تعطیل رسمی بشه , حس شنبه اول هفته از بین میره یا به یکشنبه منتقل میشه ؟ همیشه از شنبه متنفر بودم
مجتبی mp: 1395/3/308:51:11،
80
20
شنبه +++
پنج شنبه - - - -
سینا: 1395/3/308:52:59،
37
19
آخ جون تعطیلی. خدا زیادش کنه :دی
محسن 128: 1395/3/308:57:44،
58
21
تعطیل بودنِ جمعه و شنبه بهترین تصمیمِ
کارمند : 1395/3/309:08:33،
36
21
دوستان لطفا به قسمت نرخ ارز سایت ایرانجیب نگاه کنید ، ریال ایران بین 38 کشور که پول رسمی آنها در ایران عرضه می شه پایین ترین ارزش رو داره یعنی حتی یک واحد پولی مثل واحد پولی سوریه و یا افغانستان هم از ریال بالاتره !!!
حالا تعطیلات پنج روز هم بشه فرقی به حال ملکت نداره ، چون عملا ورشکسته هستیم ، فقط رومون زیاده که کم نیوردیم .

کلا تعیطیلیم خبر نداریم
ایرانی: 1395/3/309:12:57،
35
15
واقعابایددوروزتعطیل باشه خیلی برای بازدهی مفیده
مهدی: 1395/3/309:15:02،
39
24
با سلام
من مدیر برنامه ریزی یه ارگان خصوصی هستم و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دارم به نظرم جمعه و شنبه بهترین گزینه است.
با تقدیم احترام برای همگی
آرش66: 1395/3/309:20:01،
39
18
اینهمه تعطیلی مناسبت های ملی - مذهبی رو بردارید و فقط دو روز در هفته رو تعطیل کنید.
Ehsan: 1395/3/309:27:33،
42
25
برای پیشرفت باید درست فکر کرد. تعطیلی باید شنبه و یکشنبه مطابق 98% کشورهای دنیا باشه.
رضا: 1395/3/309:33:32،
42
18
یعنی میشه یروزی برسه بگیم شنبه خر نیست:)
لادن: 1395/3/309:43:17،
48
27
بهترین تعطیلی ها
برای دو روز جکعه و شنبه است که ما نیز بایداین را اعلام و اعمال کنیم
و برای دیگر تعطیلی ها ی
تقویم نیز همگی باید برداشته شوند
فقط تاسوعا عاشورا
عید فطر و
وفات: پیامبر و امام علی (ع)
برای تولدها دلیلی بر تعطیلی نیست چون مردم
در روز شاد در خیابانها برای خرید باشند
اقتصاد پویا و فعال باشد
ونیز 15 روز تعطیلی فروردین
فقط دلیلش مدارس است
و این هم باید 6 روز تعطیل باشند
یعنی بجای 4 روز تعطیلی تقویم
این 6 روز شود اما بعدش مدارس باز شوند
زبل خان: 1395/3/309:48:18،
42
16
من فکر می کنم اگه کلا همه سال رو تعطیل کنن بهتر باشه.ایران قرار سال 1400 اقتصاد اول منطقه رو داشته باشه
احسان: 1395/3/309:49:50،
35
23
از نظرات دوستان معلوم فکر مفیدی واسه جامعه نمیکنن

اخه برادر من همین جوریش کشور عقبه با این فرت فرت تعطیلی تازشم کار مفید تئ اداراتم .......... حرفشو نزن

بابا همین جمعه زیادی
رضا: 1395/3/310:02:31،
41
25
جمعه و شنبه با توجه به دلايلي كه در بالا اومده بهترين گزينه هست . خيلي منطقيه
بی فکر : 1395/3/310:38:52،
40
20
سلام . نظر بنده اینه که اگر ما می خواهیم ارتباط با دنیا رو داشته باشیم بهترین زمان تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه ست . شما در نظر داشته باشید که در حال حاظر در ایران پنجشنبه و جمعه تعطیله و در سایر کشورها هم شنبه و یکشنبه . لذا ما 4 روز در هفته هیچگونه مبادله و ارتباطی با دنیا نداریم و این از لحاظ اقتصادی لطمه بزرگی به اقتصاد کشور وارد می کنه . در نتیجه با کاستن از برخی تعطیلات غیر ضروری و تغییر تعطیلات به روزهای شنبه و یکشنبه می توان کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرد .
مهدی: 1395/3/313:43:34،
36
18
مسئله اینه که مسئولین اصلا نمی خوان ارتباطی با دنیا داشته باشیم.
x: 1395/3/310:40:23،
43
19
تعطیلی جمعه وشنبه بهتر است زیرادر این حالت فقط یک روز از بازارهای جهانی عقب می مانیم
علی: 1395/3/310:48:04،
49
20
جمعه و شنبه بهتره
ايراني: 1395/3/311:15:46،
57
25
راي گيري: نظر من گزينه سبز
سبز : شنبه و يكشنبه
قرمز : جمعه و شنبه
ايراني: 1395/3/311:17:12،
29
51
راي گيري موافق پنجشنبه و جمعه
سبز : موافق
قرمز : مخالف
شیرازی: 1395/3/311:25:07،
43
16
خدا رو شکر بالاخره دعای شیرازیها اجابت شد ، شنبه تعطیل باشه واسه استراحت بعد از تعطیلات جمعه !!!!!!!!!!!!
پول نفت: 1395/3/311:41:30،
28
19
فک کنم دولت میخواد تعطیلی اضافه کنه حقوقا رو کمتر کنه!

محمود: 1395/3/311:49:01،
38
23
جمعه و شنبه عاقلانه است به شرطی که تعطیلات وسط هفته نباشد و90 درصد انها حذف شوند
bahram: 1395/3/312:05:32،
35
20
شنبه ویکشنبه بهترین گزینه است حالا که تحریمها برداشته شدن بهتره که خودمونو با بازارهای اروپا وامریکا سازگار کنیم
مسعود: 1395/3/313:13:57،
32
28
مملکت رو رکود شدیدی احاطه کرده. حالا چه وقت صحبت کردن از تعطیلاته؟
می خواهید کارها بیشتر از این بخوابه؟
داود: 1395/3/313:16:48،
30
18
همین جوری و با این غیرت و وجدان کاری که در این مردم است، کار یکساله، در شرایط خوب ده ساله به اتمام میرسه. با اضافه شدن یک روز به تعطیلی باز هم داستان همین گونه خواهد بود! فقط بار عذاب وجدان "نداشته" کم میشه!

نمونه اش همین دیروز از یکی از اقوام شنیدم که کارمندی در اداره دارایی بهشهر، برای اضافه کار به اداره آمده. بعد از ساعت زدن متوجه شده که کلید در اتاقش رو در منزل جا گذاشته! به جای ساعت زدن و خروج از اداره و برگشتن به منزل و آوردن کلید، آقا، خیلی راحت و بدون کمترین عذاب وجدانی به نمازخونه مشرف شده و به استراحت پرداخته و اضافه کاری میکنند!!! مطمئنا در ادارات و شهرهای دیگر از این نمونه ها فراوان یافت میشه!

دلم برای مملکت "بی صاحبم" می سوزه!
Ali: 1395/3/314:23:08،
20
23
جمله آخرت واقعا بجا بود!
بی صاحب!
واقعا همینطوره.طوری شده که کسی به کسی رحم نمیکنه اونی هم که به اصطلاح خودش غیرت این مملکتو داره فقط و فقط به خاطر حفظ و ارتقا منافع مادی شخص خودشه و لاغیر
Ali: 1395/3/313:30:27،
23
33
مثلا ما با کدام کشورها مراودات بین المللی داریم که ممکنه دچار مشکل شه؟
در ارزوی ارامش: 1395/3/313:42:04،
33
25
برای من که بخاطر اداره مالیات 7 ساله مغازه ام را جمع و کلا بیکار شدم هر روز فرقی نداره
امیر: 1395/3/314:07:01،
32
21
طرح خیلی خوبیه..بااینکار اشتغال هم بیشتر میشه...چون باافزایش تعطیلات جوونها با اشتیاق بیشتری سرکار میرن و از بازار ازاد به کارخونه ها و شرکتها گرایش پیدا میکنن و بازار ازاد از اشباعی که بوجود اومده بیرون میاد
بهره وری شرکتها هم بیشتر میشه
بابک: 1395/3/316:00:44،
29
20
تعطیلات در اروپا و آمریکا: 52 روز شنبه + 52 روز یکشنبه = 104 روز 104 + حدودا 25 روز تعطیلات رسمی ملی و مذهبی از قبیل روز استقلال، عید کریسمس، عید سال نو (ژانویه)، عید شکرگزاری و ...، مساوی می شود با 124 روز. تعطیلات در ایران: 52 روز جمعه 25 روز تعطیلات رسمی ملی و مذهبی از قبیل عید غدیر، عید قربان، عید نوروز، عاشورا، تاسوعا، عید فطر، 22 بهمن و .... جمعا 74 روز ( البته با فرض اینکه هیچ کدام از تعطیلات رسمی با جمعه مصادف نگردند که معمولا تا 10 روز در سال مصادف با جمعه میشود)
کوروش از کانادا: 1395/3/511:46:26،
26
15
نخیر تعطیلات رسمی- فدرال (با پرداخت حقوق) در امریکا 14 روز و در کانادا 12 روز است
علي: 1395/3/316:20:11،
28
25
همين الان با احتساب جمعه در سال دو ماه تعطيلي داريم،كارايي هم كه نداريم
آمار: 1395/3/317:04:27،
46
22
موافق تعطیلی جمعه و شنبه +
مخالف -
علی: 1395/3/322:49:25،
26
22
خب .خدا رو شکر همه مشکلات حل شد و فقط تعطیلی موند
بی نام: 1395/3/410:36:06،
25
19
مالزی شنبه و یکشنبه تعطیله نه جمعه و شنبه. لطفا اطلاعات غلط نده ایران جیب. من چهارسال در کشور مالزی زندگی کرده ام. ممنون.
کلعباسخان: 1395/3/412:03:52،
22
17
به علاوه درست بودن بحث اقتصادی ، تعطیلات جمعه و شنبه به دلیل زیر بهتر است. روز های شماره دار--یکشنبه تا پنج شنبه--روز کاری و دو روز بی شماره--جمعه و شنبه--روز تعطیل. (البته ایده ال شنبه و یکشنبه است.)
سروش: 1395/3/415:00:51،
29
30
بهتره کله روزایه سال و تعطیل کنید تا همه از اینم که هست راحت تر شن....
مجتبي: 1395/3/621:53:24،
38
41
بنظرم پنجشنبه و جمعه و شنبه تعطيل بشه تا ما تنها كشوري باشيم كه سه روز تعطيليم اخه ما تو خيلي چيزا اوليم
ای بابا: 1395/3/815:40:27،
34
34
ما در روزهای تعطیل فقط استراحت میکنیم به دلیل خستگی کار و ترافیک و هزار بدبختیه دیگه در طول هفته..در حالیکه تو کشورهای دیگه روزهای تعطیلشون میرن تفریح و خوش میگذرونن.ماها از بس که خسته ایم سعی میکنیم تو خونه استراحت کنیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما