کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حذف صفرها از پول ملی کی اتفاق می‌افتد؟

کدخبر:۲۱۸۶۷پنجشنبه، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۳:۴۷۲۰۳۱ بازدید

پول خرد کیمیا شده چون معاملات ریالی دیگر در اقتصاد ایران مبنایی ندارد. با وجودی که این روزها حتی دستفروش‌های کنار اتوبان هم مجهز به ...

پول خرد کیمیا شده چون معاملات ریالی دیگر در اقتصاد ایران مبنایی ندارد. با وجودی که این روزها حتی دستفروش‌های کنار اتوبان هم مجهز به دستگاه پُز یا همان کارتخوان هستند اما صفرها هنوز دردسر سازند.

خبرآنلاین در ادامه نوشت:‌ اگر یک دهه پیش در حجره‌های بازار تهران چرتکه می‌دیدید که فروشنده با فاکتور گرفتن صفرها حساب و کتاب می‌کند، حالا همه حجره ها - اگر باقی مانده باشند - همراه با دگرگونی که بانکداری الکترونیک در نظام بانکداری ایجاد کرده، تغییر کرده‌اند. با این حال هنوز یک مشکل بزرگ در معاملات کاغذی وجود دارد: صفرهای پول.

مهم نیست که روی پول های کاغذی چقدر صفر جا خوش کرده، چون پول درشت و چک پول توانسته مشکل حساب و کتاب در معاملات را تا حدودی حل کند. با این حال صفرها هنوز دردسر می سازند. در حساب و کتاب های بزرگ و در معاملات کوچک صفرها مثل بار اضافه هستند. باری که گاهی به زور حمل می شود. خیلی از مسئولان نظام بانکی می گویند باید برای این صفرها چاره اندیشی کرد اما هیچ کس هم پیش قدم نشده که تکلیف صفرهای اضافی را روشن کند.

هر بار که طرح اصلاح ساختار نظام بانکی و تحول در سیستم بانکی کشور مطرح شد،حرف از حذف صفرها از پول ملی هم به میان آمد اما همه این خواسته ها روی کاغذ ماند. در دولت محمود احمدی نژاد حتی زمان حذف صفرها هم اعلام کردند اما اتفاقی نیفتاد. حالا آخرین گزارش ها از یک تریلیون تومان حجم نقدینگی در اقتصاد خبر می دهد. عددی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی را هم نگران کرده است. بعضی ها کمی نگران تر هشدار می دهند که اگر این حجم بزرگ از نقدینگی مدیریت نشود، مثل سیل می تواند برای اقتصاد ایران ویرانگر باشد.


هدیه های حذف صفر

مرکز آمار در آخرین گزارش خود، نرخ تورم فروردین ماه امسال را 10.8 درصد اعلام کرد. رییس جمهور هم وعده داده که نرخ تورم طی ماه های آینده تک رقمی خواهد شد. شاید حالا بهترین زمان برای حذف سه صفر از پول ملی باشد؛ چرا که به گفته کارشناسان اقتصادی حذف صفرها از پول ملی می تواند به کاهش روند نزولی نرخ تورم هم کمک کند و در کنار آن هزینه چاپ اسکناس هم کم خواهد شد. هزینه چاپ هر قطعه اسکناس رقمی بین 80 تا 100 تومان است.

از سویی حذف صفرها مانع نفوذ بیش از اندازه ارزهای خارجی در اقتصاد کشور شده و با توجه به فرصت پیش آمده در توافق برجام و رفع تحریم های بین المللی، حذف صفرها سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در کشور تسهیل می کند. برای بانک ها هم حذف صفرها موهبتی است و از هزینه های آنها می‌کاهد.


تجربه‌ای توصیه شده

حذف صفر از واحد پولی کشورها تجربه جدیدی نیست. کافی است که در یکی از موتورهای جستجو در اینترنت گزینه حذف صفر را وارد کنید. حجم زیادی از اطلاعات دریافت خواهید کرد که در آن از تجربه کشورها در حذف صفرها بارها و بارها گفته شده است. از حذف صفرها در اقتصاد آلمان پس از جنگ جهانی دوم گرفته تا همسایه مان ترکیه که این طرح را همین 10 سال پیش به سرانجام رساند. کمال درویش، وزیر اقتصاد وقت ترکیه این برنامه را با کمک صندوق بین المللی پول به منظور تغییر ساختار اقتصادی ترکیه انجام داد.

تغییراتی که شامل شناور کردن نرخ ارز، اصلاحات نهادی با هدف افزایش نقش بازار در اقتصاد، بازسازی ساختار بانک های دولتی، کاهش بار بخش عمومی در اقتصاد و استقلال بانک مرکزی بود. اگر چه این تصمیم ترکیه به دنبال تورم بالای این کشور صورت گرفت اما همراه با هدف گذاری کاهش تورم، اصلاح ساختار اقتصادی را هم به همراه داشت.

از سال 1960 تاکنون، در 71 مورد دولت های در حال توسعه مجبور شده اند، به حذف صفر ها از پول ملی خود اقدام کنند.


فرصتی برای چابک سازی

بهترین زمان برای حذف صفرها از پول ملی چه زمانی است؟ این سئوالی که کارشناسان اقتصادی هر کدام نسخه مخصوص به خود را توصیه می کنند اما قریب به اتفاق آنها می گویند با حجم نقدینگی که در اقتصاد وجود دارد و رو به افزایش است، بهترین زمان برای حذف صفرها سال جاری است. چه آن که اکنون تمام شرایط برای این کار وجود دارد. تورم روند کاهشی داشته و اقتصاد از تحریم های بین المللی خارج شده است. حذف صفرها می تواند اقتصاد ایران را چابک تر کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دارا: 1395/2/902:53:04،
49
76
صندوق بین المللی پول به بانک مرکزی ایران دستور داده سریعا حذف صفر رو اجرایی کند و این بانک چاره ای جز اجرای فرمان ارباب ندارد. طبق برنامه ریزی این کار حدود 3 سال (95تا98) زمان می برد.
ع ع: 1395/2/914:34:02،
52
40
با این اقتصاد بیمار و بیکاری و همچنین مهار تورم به صورت دستوری، حذف صفر های پول کمکی به اقتصاد نمیکنه
سعید: 1395/2/903:10:22،
119
50
ترکیه اول زیر ساختهای اقتصادیشو درست کرد بعد تورمو مهار کرد بعد به تولید و اشتغال و افزایش صاردات اقدام کرد بعد ازون آخر از همه صفرهای پولشو حذف کرد

شما چکار کردید که میخاید صفرارو حذف کنید؟؟؟؟
سعید: 1395/2/909:03:10،
89
44
همیشه بدون دانش و تحقیق میان یه کاری که کشورای دیگه انجام دادن کور کورانه انجام میدن بعد بدبختیش میفته گردن مردم. یکی نیست بگه شما چه برنامه درستی تو این 36 سال انجام دادین که اینقدر مصر هستین کارتون درسته؟؟
میلاد: 1395/2/903:26:21،
83
45
تاثیری تو بدبختی ما هم مگه داره ؟
بیبی: 1395/2/911:59:02،
60
47
اره با مدیرت خوبشون بد بخت تر میشیم
آدمی: 1395/2/906:49:36،
85
47
هر کاری را لطفا با دنیا مقایسه نکنید... 6سال پیش موقع حذف یارانه مرتب گزارش میدادن با حذف یارانه میتوان سالی چند تا پالایشگاه ساخت و چند تا بیمارستان و دانشگاه و اتوبان و... حالا تبدیل شده به مصیبت عظمی!
کمال: 1395/2/908:09:19،
93
58
به نظر من اگه 1 را حذف کنند بهتره
به ارزش واقعیش نزدیک تر میشه
خخخخخ
((( فلفل ))): 1395/2/908:16:53،
59
51
وقتي كه بهار آمد وخربزه با خيار آمد0
جواد: 1395/2/908:38:22،
58
49
اين موضوع هيچ ربطي به صندوق بين المللي نداره.فقط به سايز جيب دولت بستگي داره.اينم يه راه جديد واسه بالا كشيدن پول ملت.دارن واسش توجيه هم ميارن كه فلان كشور اينكار رو كرد ما هم بكنيم.بعد كه خرشون از پل گذشت واسه جمع كردن موضوع شروع ميكنن به برجسته كردن بديهاش و شروع برنامه جديد.مگه نمي گفتن كارت سوخت خيلي خوبه حالا كه بنزين گرون شد ميگن كارت سوخت باعث ايجاد ترافيك تو پمپ بنزين ميشه پس چيز خوبي نيست و بايد حذف بشه.با اين حذف صفر خدا ميدونه چه برنامه اي واسه پول ملت كشيدن.كلا تو اين مملكت هر كاري رو كه دولت تبليغ كرد بايد برعكسش عمل كني تا موفق شي چون برنامه هاي دولت فقط واسه چاپيدن ملت هستن
حسین: 1395/2/908:43:45،
71
50
پیشنهاد برای حذف صفر:
فقط یک صفر را حذف کنیم و واحد پول را به تومان عوض کنیم. بدینوسیله اتفاق خاصی نیفتاده و همان اسکناس هزار تومانی ( 10000 ریالی ) را اسکناس هزار تومانی خواهیم نامید. حتی لازم نیست که اسکناس ها را سریعا عوض کنیم .
هیچ سر در گمی هم ایجاد نمی شود.
عبدالله: 1395/2/911:02:02،
47
49
فرمایش شما متینه ولی با حذف یک صفر اوضاع خیلی فرق نمیکنه بیشتر کارشناسان حذف 3 تا 4 صفر را مناسب میدانند ولی در مورد واحد با شما هم عقیده ام چون ما به واحد تومان عادت داریم با این شرایط مثلاً 4 صفر حذف بشه و واحد پول تومان بشه هزار تومانی میشود یک تومان. پول خرده ها هم میتواند ریال باشد
کلعباسخان: 1395/2/1110:10:53،
45
46
وحد پول ایران ریال و یکصدم آن دینار است.( تمام دنیا یک اسم برای واحد بزرگ و اصلی و یک نام برای یکصدم آن دارند--مثل دلار و یکصدم آن سنت.) حال اگر واحد پول را به عقیده شما به تومان تغییر دهیم، آنوقت تکلیف یکصدم آن چه میشود؟ یک نام جدید اختراع کنیم؟
عرفان: 1395/2/912:49:26،
52
43
بخدا هر کاری بکنن فقط وفقط به ضرر ملت هست
شهریار: 1395/2/913:50:04،
45
46
حجم نقدینگی ۱۰۰۰ تریلیون تومان است که در متن اشتباه گفته شده یک تریلیون تومان.
واقع بین : 1395/2/1222:04:49،
41
52
بابا دیر شد دیگه دیگه باید 6صفر حذف کنید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما