کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دود آتش‌زدن سفارت در چشم اقتصاد

کدخبر:۱۸۶۲۲یکشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲:۴۲۴۸۰۶ بازدید

پنجره‌های ساختمانی سفیدرنگ، نارنجی شده‌اند. شعله‌های آتش از آن زبانه کشیده و سایه پرده‌های سوخته و افتاده، از پشت شیشه‌های شکسته ...
دود آتش‌زدن سفارت در چشم اقتصاد

پنجره‌های ساختمانی سفیدرنگ، نارنجی شده‌اند. شعله‌های آتش از آن زبانه کشیده و سایه پرده‌های سوخته و افتاده، از پشت شیشه‌های شکسته پیداست. در تصاویر بعدی، خبری از رنگی جز ساختمان سفیدِ احاطه شده در ابرهای خاکستری دود نیست. دودهایی که چند ساعت بعد در چشم روابط دیپلماسی و اقتصادی فرورفتند.

بعد از آتش زدن سفارت عربستان و قطع روابط دیپلماتیک این کشور و هم‌چنین بحرین، سودان و جیبوتی با ایران، بحث در خصوص چالش‌های اقتصادی نیز شدت گرفته است. از طرف دیگر، امارات متحده عربی، یکی از کشورهای مهم تجاری برای ایران، روابط خود را تا سطح کاردار کاهش داده که به اعتقاد برخی از کارشناسان در صورت سرایت به روابط اقتصادی، می‌تواند مشکلاتی برای ایران داشته باشد.

آمارهای گمرک از تجارت ایران در 8 ماهه ابتدایی سال 94  نشان می‌دهد ایران در این مدت 6 میلیون و 304 هزار دلار صادرات به بحرین، 3 میلیارد و 196 میلیون دلار به امارات و 132 میلیون و 229 هزار دلار به عربستان، 37 میلیون و 656 هزار دلار به سودان و 13 میلیون دلار نیز به جیبوتی صادرات داشته است. در مجموع تا انتهای آبان ماه امسال، 3 میلیارد و 385 میلیون دلار کالا به کشورهایی صادر شده که در پی حمله به سفارت عربستان، روابط دیپلماتیک‌شان را با ایران قطع کرده‌اند. این رقم حدود یک‌دهم درصد از کل صادرات ایران طی این مدت به ارزش 21 میلیارد و 245 میلیون و 128 هزار دلار است.

بررسی آمار واردات نیز نشان می‌دهد، 66 میلیون و 437 دلار واردات از بحرین، 4 میلیارد و 622 میلیون و 346 هزار از امارات، 40 میلیون و 249 هزار دلار از عربستان و 181 هزار دلار کالا از سودان و 22 هزار دلار از جیبوتی کالا به کشور وارد شده است. مجموع این واردات به رقمی حدود 4 میلیارد و 729 میلیون و 235 هزار دلار می‌رسد که بیش از 90 درصد آن مربوط به کشور عربستان بوده است. این رقم حدود 5 صدم درصد از کل وارادات ایران طی این مدت به ارزش 8 هزار و 707 میلیارد و 714 میلیون دلار است. در کل کشورهایی که روابط دیپلماتیک و اقتصادی‌شان را در آغاز اجرایی شدن برجام با ایران قطع کرده‌اند، حجم رابطه تجاری‌شان حدود 8 میلیارد و 115 میلیون دلار بوده است. این آمار مربوط به کل صادرات نفتی و غیرنفتی ایران است. حجم کل صادرات غیرنفتی به این 5 کشور، حدود 900 میلیون دلار بوده است.هفته گذشته، بحث‌های زیادی در خصوص ناچیز بودن و یا مهم بودن این حجم از ارتباط تجاری با این کشورها و تبعات اقتصادی ‌شان جریان داشت.

تجارت 13 میلیون دلاری با جیبوتی

«جیبوتی» اسم این کشور هفته گذشته بزرگ‌ترین سوژه شبکه‌های اجتماعی بود. قطع رابطه این کشور 800 هزار نفری با ایران در پی عربستان، ابتدا دستمایه طنز شد تا جایی که محمدباقر نوبخت، سخن‌گوی دولت نیز گفت:« ایران درباره قطع رابطه باعربستان هیچ نگرانی نداردحتی اگر کشوربزرگ جیبوتی درکنارش باشد.» حتی یاسر جبرائیلی، معاون پژوهش و آموزش خبرگزاری فارس هم در صفحه اینستاگرام خود پیام طنزی به نقل از «حسین شریعتمداری» را منتشر کرد که واکنش مدیر مسئول کیهان را به این مسئله نشان می‌داد:«در پی قطع رابطه جیبوتی با ایران، وزارت خارجه کشورمان به دیپلمات‌های جیبوتی 24 ساعت فرصت داد تا کشور خود را روی نقشه پیداکنند.»

اما عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی جلوتر از سردبیر کیهان و سخن‌گوی دولت حرکت کردند و یک روز بعد از انتشار خبر قطع رابطه جیبوتی، پیام‌هایی برای شماتت تمسخرکنندگان و در خصوص اهمیت جیبوتی دست به دست می‌شد. براساس گزارش های جهانی، جمعیت کشور جیبوتی 828,324 نفر و آمارشهرنشینی آن 77.3 درصد است.

تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) در این کشور در سال 2014 برابر با 2.876 میلیارد دلار و 3100 دلار به ازای هر نفر بوده است. اقتصاد جیبوتی در سال 2014، 6 درصد نیز رشد داشته است.

با این وجود آمار گمرک نشان می‌دهد که در 8 ماهه اول امسال، 13 میلیون دلار صادرات به این کشور انجام شده و هم‌چنین 22 هزار دلار هم واردات انجام شده است. البته مسعود دانشمند، رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات در خصوص قطع رابطه با جیبوتی گفته است:« جیبوتی کشوری است که اساسا قطع رابطه‌اش شوخی است چراکه ما به اینها کمک می‌کردیم. چیزی نداشتند و ندارند که به ما بدهند.» آمار گمرک نشان می‌دهد چرخ‌های دندانه‌دار، چرخک زنجیر خور و سایر ادوات انتقال نیرو، حجم 22 هزار دلار وارداتی را تشکیل داده که از جیبوتی به ایران صادر شده است.اما به جز جیبوتی، حتی قطع ارتباط دیپلماتیک و اقتصادی با 4 کشور دیگر از جمله امارات و عربستان نیز در نظر عده‌ای بی‌اهمیت آمده است.

3 درصد از صادرات غیرنفتی واقعی ناچیز است؟

«اگر روابط تجاری ما به صورت کامل با این کشورها قطع شود، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اگر ما بخواهیم تجارت مجدد کنیم، از فضاهای دیگری که وجود دارد استفاده خواهیم کرد. اینها مطمئن باشند که خودشان زیان می‌کنند چراکه همیشه تولیدکننده و مصرف‌کننده باید با هم ارتباط داشته باشند؛ مثلا وقتی ما و ژاپن خریدار کالای یکدیگر هستیم، همواره می‌توانیم راه‌حل‌هایی برای رساندن کالا به هم پیدا کنیم. در یک دوره‌ای با توجه به وضعیت روابط جهانی، دوبی مرکز واسطه می‌شود مثلا LPG ایرانی را می‌خرد و به ژاپن می‌فروشد یا ماشین‌های کره‌ای و ژاپنی را می‌خرد و به ایران می‌دهد. حالا اگر فرض کنیم اینها بخواهند روابط خود را قطع کنند، ما از مسیرهای دیگری این کار را انجام می‌دهیم.» مسعود دانشمند، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات، هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه شرق گفت در صورت حذف رابطه تجاری ایران با این 5 کشور، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

این اظهار نظر واکنش سعید لیلاز، اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید بهشتی را در پی داشت. در ۸ ماهه سال جاری صادرات ما به این کشورها ۳۵۰ میلیون دلار بوده که تا بایان سال ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار می شود. این رقم حدود ۳ درصد از صادرات غیرنفتی واقعی است. در سال ۹۳ مجموع صادرات به این ۵کشور ۹۰۰ میلیون دلار بوده است. لیلاز با اشاره به این ارقام می‌گوید:«چگونه این مبلغ برای یک فعال بخش خصوصی رقم بالایی به حساب نمی آید؟ اگر این موضوع را کارمند دولت یا کسانی که دیدگاهشان به شدت بوی نفت می‌دهد، مطرح کنند تعجبی ندارد اما فعالان اقتصادی بخش خصوصی باید موضوع را درک کنند. این سه درصد صادرات که از آن به سادگی یاد می‌شود برای همه کشورها اهمیت دارد. هیچ کشوری نیست بخاطر مسایل دیپلماتیک آن را به خطر بیاندازد. اینکه یک فعال بخش خصوصی این موضوع را نادیده می‌گیرد نمونه عینی رسوخ نفت در پنهان‌ترین لایه‌های فکری جامعه است و نشان می‌دهد که اتکا به نفت است تا صادرات غیرنفتی.»

به اعتقاد لیلاز این موضوع مانند نقش ایران در تامین انرژی جهان است:«برخی تصور می‌کردند که اگر نفت ایران از بازار خارج شود، دنیا به پایان می‌رسد. موضوع این است که مسوولان سیاسی ممکن است چنین حرف‌هایی بزنند اما نباید بخش خصوصی چنین استدلال هایی را جدی بگیرد. از سیاستمداران انتظار هر سخنی می رود اما اگر بخش خصوصی نمی تواند حقیقت را بگوید، سکوت کند و لازم نیست از سیاستمداران حمایت کنند. بخش خصوصی باید بداند که نادیده گرفتن 900 میلیون دلار صادرات یعنی نادیده گرفتن شغل های مرتبط با آن. به این مفهوم که تعداد زیادی خانواده مرتبط با آن در لبه پرتگاه قرار می‌گیرند. به جای اینکه نسبت به این پیامدها هشدار داده شود، عده ای آن را کم اهمیت جلوه می دهند. این نگاه مثل این می‌ماند که جهان غرب چنین نگاهی را به ایران داشته باشد. نقش ما در تجارت تجهانی کمتر از نقش کشورهای عربی در تجارت با ایران است. اگر آن‌ها هم چنین نگاهی داشته باشند اصلا نباید برای ایجاد رابطه اقتصادی با ایران تمایل داشته باشند.»

درگیر بودن بخش زیادی از مردم با 900 میلیون دلار صادرات غیر نفتی، به اعتقاد پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران نیز اهمیت زیادی دارد. او در خصوص اتفاقات اخیر گفته است:« لطمه این اتفاق بیش از همه به شهروندان ضعیف ما وارد می‌شود، چرا که هر چقدر تعامل ما با دنیا بدتر شود بر اقتصادمان اثر می‌گذارد. طبیعی است که اقتصاد یک موجود فی نفسه حساس است و از هر تنش و آشوبی آسیب می‌بیند. این اتفاق حداقل باعث شد که روابط تجاری‌مان با چند کشور متوقف شود؛ به ویژه آنکه صادرات ایران به کشور‌هایی مانند عربستان و بحرین، محصولات کشاورزی بوده است.دود این اتفاق عملا به چشم کشاورزان که قشری زحمتکش و محروم هستند می‌رود. در بسیاری از مواقع حاصل تولید و دسترنج کشاورزان در بازار داخلی هم قابل استفاده نیست و حتی محصولات‌شان معدوم می‌شود و از بین می‌رود و متاسفانه اکنون آسیب و لطمه‌ بیشتری به کشاورزان وارد می‌شود.» 

_ 115/8 میلیارد دلار حجم کل رابطه تجاری با 5 کشوری که روابط‌ دیپلماتیک‌شان را با ایران قطع کرده‌اند 

_ 3/3میلیون دلار ارزش کل صادرات نفتی و غیرنفتی طی 8 ماهه ابتدایی 94 به 5 کشوری که روابط دیپلماتیک‌شان را با ایران قطع کرده‌اند

_ 900 میلیون دلار  حجم کل صادرات غیرنفتی به 5 کشوری که روابط دیپلماتیک‌شان را با ایران قطع کرده‌اند

_ 3 درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران به این 5 کشور بوده است

 


ریحانه یاسینی - هفته‌نامه صدا

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ارا: 1394/10/2011:48:13،
175
83
تازه اولشه بد كسی در اوفتادید عربستان اهل حرف نیست
ککککککککککک: 1394/10/2012:05:33،
257
16
حالا هی برید به این سودان کمک کنید , دلار رو ببرید بالا به سودان کمک کنید
امین: 1394/10/2012:08:56،
249
22
در کشوری که مسکن برای مردمان و جوانانش رویا شده ماشین خریدن رویا شده کار رویا شده درامد رویا شده نفس کشیدن رویا شده تفریح رویا شده بعد نشستیم جیبوتی و بقیه دنیا را مسخره میکنیم هنوز نیازهای ابتدایی یک انسان را داریم ولی متاسفانه کار مان شده مسخره بازی با این همه ثروت و منابع طبیعی از ماست که بر ماست
امیر: 1394/10/2012:19:53،
206
22
بحث قطع رابطه یا قهر و آشتی نیست ! بحث وحشی گری و جهان سومیه ماست ! بحث آتو دادن دست کشورهای پیشرفتس که ایرانیا هنوز تو عصر حجر زندگی میکنن ! بحث منزوی شدن بیشتر ایرانه !!! و از همه مهمتر بحث تباه شدن عمر مردم ایرانه که شدن موش آزمایشگاهی ... فرهنگ غلط ایرانیها 100 سال طول میکشه تا درست بشه که دیگه واسه این نسل کفاف نمیده !
یکی: 1394/10/2012:20:09،
169
16
مردم سفارت اتیش بزنن؟؟من که فکرنمیکنم حتی مشکلاتشون اجازه بده بچه شونو سینما ببرن.
امیر: 1394/10/2012:30:59،
23
248
حمله سال 88 به اموال عمومی و تکیه امام حسین محکوم نشدن سرانش حالا این حمله که معلومه افراد نفوذی بودن نسبت داده میشه به افراد حزب اللهی.جمش کنید باو از این اتفاق بعضی ها در داخل دارن به نفع حزب خودشون استفاده میکنند.فعلا که عربستان ضرر کرده اینو شبکه های ماهواره ای میگن
نت: 1394/10/2012:33:25،
22
112
این جوری که اینا عربستان رو گنده کردن تحریم های غرب جلوی این قطع رابطه عربستان هیچی حساب میشه.من که میدونم در داخل بعضی ها دارن چیکار میکنند شما هم بهتر از من میدونید پس مسله سفارت رو به همه چی ربط ندید خواهشا
عمله: 1394/10/2013:00:47،
112
19
من فکر میکنم کار شعبون با مخ بوده
خسرو: 1394/10/2013:17:26،
56
15
یک نفر دوست داشته عکس های حریم خصوصی خودش رو توی یک شبکه اجتماعی خارجی منتشر کنه ، سه سوت بدون شاکی خصوصی شونصد هزارتا مدعی العموم پیدا شدن بازدداشتنش کردن .
حالا یک عده اراذل و اوباش با دستور رییس هاشون که خدا می دونه به کدوم سرویس جاسوسی خارجی وصل هستن جمع شدن با کوکتل مولوتف و سنگ سفارت یک کشور دیگه رو نابود کردن و آبروی کشور رو بردن ، پلیس هم به جای اینکه جلوشونو بگیره عکس سلفی یادگاری باشون انداخته بعد همه مقامات کشور این حمله رو محکوم کردن و می گن کار نفوذی ها بوده !!! اما هیچ کسی با این اراذل و اوباش نفوذی کاری نداره !!
خب چرا بازدداشت شون نمی کنید ؟ یعنی این نفوذی ها در همه ارکان کشور نفوذ کردن که کسی با این اراذل و اوباش کاری نداره ؟ اگه اینجوریه که قافیه رو بدجور باختیم!!
reza: 1394/10/2013:22:49،
62
17
متاسفانه بعضیها نونشون در تشنج و جنگه متاسفانه حیات بعضیها در تشنج و جنگ طلبیه این ملت تا کی باید تاوان بدهد چرا هنوز یک مشکل حل نشده مشکلات جدید شروع می شود؟ چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا: 1394/10/2013:27:10،
20
71
اتفاقاً عربستان فقط حرف میزنه همه دنیا عربا رو می شناسند در عمل بچه تر از اونی هستند که فکر می کنید.
عباس آقا: 1394/10/2014:22:44،
54
13
تا زمانی که سکوت کنیم وضع همینه ...

تا زمانی که اجازه بدیم هر بلایی سرمون بیارن وضع همینه ...

تا زمانی که تمام فکرمون بشه کلاه گذاشتن سر هم دیگه واسه درامد بیشتر وضع همینه ...

زمانی که حتی سر قضیه به کوچیکی تحریم خودرو همبستگی نداریم دیگه تکلیف مسایل کلان کشوری مشخصه

2درصد از مردم که شبانه روز دشمن دشمن میکنن و از تهاجم فرهنگی غرب حرف میزنن و نگاهشون به جامعه و زن نگاه 1400 سال پیشه، کلا منافعشون تو همین تنش ها و درگیری ها و جنگ هاست. چون زمانی که دشمنی نباشه دلیلی هم برای ادامه حیات و چپاول بیت المال به اسم جنگ با استکبار وجود نداره
فرد: 1394/10/2014:40:07،
42
21
خدا رو شکر که ما هم توانمندیمون رو به دنیا نشون دادیم.همه که نباید بنز درست کنند و موشک بفرستند مریخ و سرطان علاج کنند.یه سری هم باید باشند که هیچ کاری بلد نیستند به جز عربده کشی و خراب کاری.خب ما هم این رو به دنیا صادر میکنیم.البته تا حالا مشتری نداشته.ولی ما فقط همین و بلتیم.
جالب اینکه با اب پاش رفتند به مغابله.بعد با زنجیر و چماق می افتند به جون دانشجوها.
mehdi: 1394/10/2014:50:00،
48
22
تا وقتی فرهنگ سفارت گیران تو این مملکت پا برجاست . این کشور به هیج جا نمی رسه. ختم کلام
محمد: 1394/10/2017:59:52،
33
20
خدايا اين آقا امير مارو هم شفا يده!! الهي آمين
reza: 1394/10/2021:12:46،
17
13
ما ایرانیهای از خود متشکر جاهل که به جز خود از خودمون هیچ کشوری رو قبول نداریم آقا با این وضع اقتصاد کلی کشور عرب خریدار و وارد کننده محصولاتمون بودن و هم وطنان از وجود آنها کسب روزی میکردن و چنتا کارخونه میتونسن سرپا بمونن حالا با قطع روابط کی بیشتر ضرر میکنه مگه بازار داخلی چقدر مصرف داره!!!
مراد: 1394/10/2011:50:44،
175
18
هاااا جیبوتی کجاست . آل سعود بد ما خوب . تمام همسایه ها بد ما خوب . آمریکا بد ما خوب . اونا نژاد پرست ما خوب . فقط ما با همه بد
یاهو: 1394/10/2013:23:16،
81
13
جیبوتی همان جایی است که هزینه ساختن مجلس آنرا دولت
سابق از بیت المال و جیب ملت نجیب ایران داده !
جواب یاهو: 1394/10/2014:05:23،
22
56
نمیدونی حرف نزن همون کار احمدی نژاد باعث شد تا دوتا جزیره در نزدیکی یمن در اختیار سپاه قرار بگیره تا نیرو های انصارالله یمن رو اموزش بدن که نتیجه اون شده انقلابی که عربستان با تجهیزات امریکایی جرعت حمله زمینی نداره و با بمب خوشه ای فقط زن و بچه میکشه این دولت هم حمایت از عربستان.احمدی نژاد کی بود رو تو نمیفهمی
جواب به جواب یاهو: 1394/10/2019:51:44،
27
20
ما مردم ایران اگه ان دخالتها درامور ان کشور رانخواهیم که برخلاف نظر شما دراصل غیرمشکل درس کردن برای مردم ایران(تاکیدمیکنم مردم ایران نه دیگران) چیزی عایدمردم نشده،کی رابایدببینیم!!
پوریا: 1394/10/2011:51:53،
116
17
تنها چیری که میشه گفت اینکه تاسف برای کشوری که علیرغم این
همه وسعت با منابع عظیم طبیعی و نیروی کار جوان و تحصیلکرده
باید با تورم بالا و بیکاری و فقر و .... دست و پنجه نرم کند و خبری
از ثبات در روابط چه سیاسی و اقتصادی با دنیا نیستیم.
اکبر: 1394/10/2019:15:54،
31
22
کشورما مثل یک کشوراشغال شده است چون واقعا جهتی که مسولین وحکام میروند خلاف جهتی است که مردم این کشور میخواهندوبی جهت برای این مرزوبوم هزینه تراشی ودشمن سازی میشه لذا قابل تحمل وفکرکردن است که چرا چنین است؟
م ب: 1394/10/2011:58:07،
94
17
با این ندونم کاری هاشون نمی ذارن یه آب خوش از گلوی مردم بره پایین
جواد: 1394/10/2011:59:08،
78
21
دیگه خسته شدیم به خدا
amiran: 1394/10/2011:59:48،
89
18
صبر کنید حالا حالا ها مونده
تو همین سایتم کلی جو گیر داشتیم میگفتن ااای بکشیدشون ؛ بیچارشون کنید.
ریختن تو سفارت عربستان ؛ طلبکار هم هستن هنوز. فحشم به عربستان میدن.
amiran: 1394/10/2012:27:21،
84
21
ابرو ریزی سیاسی به درک. تحقیر شدن از طرف چهار تا کشور پیزوری عرب به درک. آدم ازین میسوزه این همه حاجی ایرانی مردن. به دو تا جوون تعرض شد؛ صداشون در نیومد!! یه عرب که شهروند خودشون بوده رو کشتن ببین چیکار کردن.
مرتضی: 1394/10/2012:03:37،
106
20
کاملا واضح که بک عده نمی خواهند این ملت و این کشور روی اسایش ببیند یک روز دشمنی با امریکا را علم می کنند روزی دیگر اسراییل و امروز عربستان، چه کار می شود کرد فقط واگذارشون کردم به خدا که انچنان خوار و ذلیلشان کنند که تاریخ نیز انها را فراموش کند.
رضایی: 1394/10/2012:20:20،
53
17
ما که 30 ساله اینها را به خدا واگذار کزده ایم ....
بهزاد تحریم: 1394/10/2013:20:48،
47
21
کسی میگه واگذارشون میکنم به خدا که میترسه. باید اینا تو این دنیا به مردم جواب پس بدن. به چه حقی از روی امیال شخصیشون برای 70 میلیون انسان محق این مملکت تصمیم میگیرن؟ این کشور و همه ی سرمایه هاش مگه فقط مال یه عده آدم خاصه؟
t: 1394/10/2012:16:21،
42
15
شاید اونها ضرر کنن ولی باید دید متضرر اصلی کدام کشوره؟مطمئناً ایران ضرر کرده و بیشتر ضرر میکنه
پارسی: 1394/10/2012:16:43،
20
39
حالا به سفارت حمله کردن اشتباه, ولی کشتن ادمهای بیگناه ایرادی نادره؟یا امارات که از سمت ایران سود سرشماری برده باید
به این فوری نمک دون رو بشکنه؟ما همه میدونیم اینها بازی است
این کشورها با ایران و ایرانی خصومت دارن ولی قبل از انقلاب زورشان نمیرسید حالا خودنمایی میکنند
رضا: 1394/10/2012:17:09،
55
21
خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغغیر نخواهد داد مگر بوسیه خودشان
عجب گیری کردیما: 1394/10/2012:17:48،
47
19
مگه اخرش نباید با واسطه ومیانجیگری و میلیاردها دلار ضرر دو باره بازگشایی بشه پس چرا کاری که اخرش معلوم است دوباره یک عده
جای 80 میلیون تصمیم میگیرند کسی جلوی 200 نفر رو نمیتواند بگیره
basir: 1394/10/2012:18:58،
64
20
کسی باور نمی کنه حمله به سفارت عربستان بدون چراغ سبز صاحبان اصلی قدرت در ایران انجام شده باشد.کسانی که به سفارت حمله کردند همان افراد شناخته شده ای هستند که سخنرانی ها ؛ کنسرت ها و مراسم ها را بر هم می زنند و نیروی انتزامی جرات ندارد جلوی آنها را بگیرد.اگر هر مسئولی مدعی شود که این برنامه خود جوش بوده ؛در واقع اقتدار و توانایی نظام را زیر سئوال برده است.نظامی که توانایی حفظ و حراست از یک سفارتخانه را ندارد ؛ حرفی برای گفتن در رابطه با اقتدار ملی و منطقه ای نخواهد داشت.
دانشجو: 1394/10/2019:26:05،
22
17
احسنت
"نظامی که توانایی حفظ و حراست از یک سفارتخانه را ندارد ؛ حرفی برای گفتن در رابطه با اقتدار ملی و منطقه ای نخواهد داشت."
یاحق: 1394/10/2012:20:50،
48
19
این قصه سفارت گرفتن ها ترفندی است برای دشمن سازی
و ایجاد التهاب سیاسی در کشور تا مردم سرگرم این خبرها شده و انتظاراتشان با رفع تحریم بالا نرود و به وضع موجود قانع باشند
رضا : 1394/10/2012:40:35،
47
20
من با سیاست عربستان صد در صد مخالفم . ولی آتش زدن سفارت هر کشوری خلاف مقررات و اخلاق ایرانی است. که متاسفانه یک سری خودسر آبروی ایران و ایرانی رو برده.
amiran: 1394/10/2012:55:01،
58
16
نیروی خودسر کجا بود ؛ اینا بدون اجازه ی بزرگتر ابم نمیخورن.
بهزاد تحریم: 1394/10/2013:25:55،
42
17
خودسر چیه برادر من! مگه میشه اینکار خودسرانه باشه. شما میتونید خودسرانه الان برید تو خیابون یه سطل آشغال رو بسوزونید؟ یا مثلاً یه ماشین رو چپش کنید؟ یا هر کار نابهنجار دیگه ای رو انجام بدید؟ معلومه که نمیشه، میگیرن آدم به ناکجا آباد میبرن. اونوقت فکر کن یه عده بیان خودسرانه سفارت رو به آتش بزنن؟!. به نظرم یه خورده ساده انگاریه
reza111: 1394/10/2012:45:28،
52
12
هر سخن جایی وهرنکته(نقطه) مکانی دارد
اگر روابطمان را با عربستان بعد از علنی شدن تجاوز به فرزاندان ایران زمین یا کشتن حجاج قطع وبهشون اعتراض می کردیم جامعه جهانی از ما می پذیرفت وما به عنوان مردمانی مقتدر نمود پیدا می کردیم نه درقبال کشتن نفرخودش ما کاسه داغ تر از آش شویم که اینطور خواروذلیل شویم وهمه جهان مارا مسخره کنند
بهزاد تحریم: 1394/10/2013:22:18،
30
16
کاملاً صحیح میفرمایید. معلوم نیست آقایون کجا هستند؟
نیما: 1394/10/2012:50:10،
36
17
سلام به هموطنان و دلسوزان ایرانی.
تنها با رعایت قوانین بین المللی و رفع تنش میشود شخصیت از دست رفته ایرانیان در جهان را برگرداند.
مسولین مسلمان مملکتی و مدیران دلسوزو با ایمان.! :
جوانان را در یابید..آنها دارند پر پر میشوند.!!
مهندس ،بیکار ! لیسانس ،بیکار ! یاس ونومیدی !!!
با این همه ثروت خدادادی و مغزهای متفکر وبا دانش و فرهنگ والای ایرانی !! چرا حال روز زندگی جوانان ما اینگونه باشد که اکثرا به فکر مهاجرت باشند ؟
reza: 1394/10/2013:26:38،
44
23
از همین جا داره تشکر کنم از دوستانی که زحمت کشیدن و سفارت عربستان انگلیس و .... رو تسخیر کردن و اتیش زدن.... و اقتصاد نیمه هوش ما رو به کما بردن و تشکر ویژه می کنم از دولت سومالی که خوب جواب مردم ساده ما رو دادن...و تشکر ویژه از بازیگر شایسته ایرانی سرکار خانم کتایون ریاحی بابت اشک هایی که برای کشورشون نریختن ولی برای سومالی ریختن....گرسنگی سومالی رودیدن ولی گرسنگی مردم ما رو ندیدن.... تشکر می کنم از حاج سید دکتر محمود احمدی نژاد که با ما رو به اوج بردن و با کشور هایی که تو پشت نقشه هم مشخص نبودن پیمان برادری بستن.....تشکر می کنم از کشور روسیه که واقعا در یغما بردن ثروت گاز نفت و ... دریای خزر با ما دست برادری داده....کلا باید از همه متشکر بشیم
محمد: 1394/10/2013:34:45،
38
15
اینایی که هر از گاهی دست به یه عمل زشت میزنن که رابطه ایران رو با کشورهای دیگه خراب کنن حتما منفعتی براشون داره اینا همون دلالان تحریمن که هر چقدر ایران در انزوا باشه جیبشون پر تر میشه اینا همونایی هستن که ملت ایران رو خار و ذلیل کردن
ننگتان باد
حال و روز مردم رو ببینین و خجالت بکشین
siya: 1394/10/2014:06:24،
29
14
عشق میکنم هرکاری میکنن آخرش پای خودشون گیر میکنه با این وضع مهاجرت که یارو نون نمیخوره بچشو بفرسته حداقل ترکیه تا 30 40 سال دیگه فقط خودشون موندن اونوقت هر چقدر میخوان گنده لات بازی دربیارن
Ali: 1394/10/2016:49:56،
20
16
اعداد و ارقام خیلی غیر منطقی هستند و با هم نمی خوانند. بخصوص در صد ها.مثلا ایا ۳ میلیارد و۳۸۵ میلیون دلار یک دهم درصد ۲۱ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار است؟ (پاراگراف سوم ) یک دهم در صد یعنی یک هزارم.
پدرام اهوازی: 1394/10/2017:44:53،
21
16
واقعا کسانی که سفارت به آتش میکشن نمیدونن کشور ضرر میکنه همین الان دارن راجع به ما تصمیم میگیرند طی چند روز آینده تاثیر این کارها رو همه در بازار و معیشت خودشون میبینن
محمدازکاشمر: 1394/10/2020:48:26،
20
20
فردانوبت کدوم سفارتخانه هست زودتر اطلاع بدین
H: 1394/10/2020:51:41،
23
15
بد جوری افتادید تو تله!

الان دشمن عربها دیگه اسرائیل نیست بلکه ایرانه‌‌ !

شطرنج بازان ابلهه عرصه قدرت.
reza: 1394/10/2021:04:32،
22
12
حالا یه مشت کم کار نشستن کشور کوچیک جیبوتی را مسخره میکنن درصورتی که همین کشور وارد کننده مواد غذایی چندین میلیاردی از ایرانه و این یعنی بیکار شدن و بسته شدن بیشتر درهای کارخانجات

کشور های همسایه بازار خوبی برای محصولات ایران هستن که متاسفانه با بی تدبیری مسولان یکی پس از دیگری از دست میره.

ehsan: 1394/10/2022:43:42،
22
13
وقتی بیش از سی سال است تسخیر سفارت امریکا و گروگان نگیری را جشن می گیرند حتما کار خوبی است تا میگویند فلان کشور بد است می ریزند در سفارتش
رضا:: 1394/10/2110:05:33،
15
18
ملتی که زحمات مردان وطن پرستش رو نفهمید و رفاه و آسایش و زندگی انسانی و انسانیت رو فدای جهل و خرافه پرستی و بی فرهنگیهایش کرد سزایی جز این ندارد. ولی افسوس که خشک و تر همه با هم میسوزیم. و به نوعی اوج نامردی در دنیای امروز.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار