کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تبعات اقتصادی قطع رابطه ايران و عربستان

کدخبر:۱۸۴۷۷سه شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۳:۴۷۷۳۳۷ بازدید

اقدام عربستان ‌سعودي در اعدام شيخ النمر و 46 نفر ديگر از منتقدان سياسي شوكه ‌شدن افكار عمومي منطقه‌اي و بين‌المللي را در پي داشت. دو كشور ...

اقدام عربستان ‌سعودي در اعدام شيخ النمر و 46 نفر ديگر از منتقدان سياسي شوكه ‌شدن افكار عمومي منطقه‌اي و بين‌المللي را در پي داشت. دو كشور ايران و عربستان از مدت‌ها پيش در تقابل با يكديگر بودند و اختلافات گذشته آنها چالش‌هايي بر سر سهميه صادرات نفت در اوپك به وجود آورده بود. همچنين در چند ماه گذشته كشور ايران، اعزام ايرانيان به حج عمره را متوقف ساخت و بعد از حملات عربستان به بخش شيعه‌نشين يمن و سوريه مراودات اقتصادي و بازرگاني اين دو كشور به‌طور كامل به چالش كشيده شد. اما اعدام روحاني شيعه، شيخ نمر به دست عربستان، اين تقابل را به اوج رساند؛ چنانکه برخی تحليلگران بر اين باورند كه اين امر مي‌تواند سبب يك تغيير جهت اقتصادي بين دو كشور شود. 
 
قطع روابط ديپلماتيك، آخرين حربه‌ای بود كه عربستان به آن متوسل شده است، زيرا اين كشور، رفتار ايران را غير قابل قبول دانسته و حمله برخي از شهروندان ايراني به سفارت اين كشور را به اين شكل پاسخ داده است. حال بماند كه بسياري از كارشناسان و فعالان سياسي اقدامات متعرضان به سفارت عربستان را از پيش تعيين شده و طبق سناريويي خاص مي‌دانند و نيز دولت با افراد متعرض به شكل جدي برخورد كرده است. اما در هر حال چنين اتفاقاتي به قطع تمامي روابط ايران و عربستان انجاميد. اين قطع همكاري حتي باعث شد سخنگوي كميسيون قضائي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي از لغو اعزام به حج تمتع به دليل لغو روابط دپيلماتيك عربستان با ايران خبر دهد. قطع روابط ديپلماتيك، اتفاقي است كه بايد پيش از اينها از سوي مقامات ايراني انجام مي‌گرفت؛ زيرا بسياري از افراد بعد از كشته شدن حجاج ايراني در فاجعه منا انتظار برخورد جدي‌تر و قاطع ‌تري از سوي مقامات ايراني داشتند. در هر حال قطع كليه روابط ديپلماتيك اين دو كشور حادث شد و اين قطع رابطه تاثيرات مهمي در اقتصاد اين دو كشور و به‌طور کلی اقتصاد منطقه مي‌گذارد.


تسريع نزول قيمت نفت

نگاهي به آمار تجارت ايران و عربستان و بررسي كارشناسان نشان مي‌دهد كه عربستان با قطع رابطه با كشورمان در طولاني مدت بيش از ايران متضرر مي‌‌شود. هرچند كه ايران درباره قطع روابط با عربستان هنوز موضع‌گيري خاصي نكرده است، اما مسئولان كشور معتقدند كه عربستان با قطع روابط خود با ايران بيش از ايران ضرر مي‌كند. با اين حال برخي گزارش‌‌ها نيز حاكي از آن است كه رسانه‌هاي سعودي در نخستين اقدام خود به شهروندان عربستان توصيه كرده‌‌اند كه از كالا‌هاي ايراني استفاده نكنند. حال نگاهي به تجارت بين دو كشور كه در سال‌هاي اخير بسيار كم شده نشان مي‌‌دهد عربستان كالا‌هاي حساس‌ ‌تري را نسبت به ايران، وارد مي‌كند و كاملا محتمل است كه تغيير روابط سياسي ايران و عربستان روي روابط اقتصادي و تجارت دو كشور تاثيرگذار باشد. بعد از مسائل مربوط به تحريم، عربستان از تحريم‌ها عليه ايران سوءاستفاده كرد و بازار‌هاي خود را در اختيار ايران قرار نداد. اين در حالي بود كه مشابه كالاهايي كه ايران توليد مي‌كرد در عربستان با كيفيت پايين‌تري وجود داشت. اما اين موضوع فقط به تجارت و بخش بازرگاني مربوط نمی‌شد، بلكه عربستان بازار‌هاي نفت را در شرايطي كه قيمت نفت بيش از 100 دلار بود در انحصار خود درآورد و تا جايي كه توانست صادرات نفت را افزايش داد. حال كه تحريم‌ها عليه ايران لغو شده‌اند، عربستان حاضر به كاهش سهم خود از صادرات نفت نشده و با اين روند همچنان سير نزولي قيمت نفت ادامه دارد. با اين حال بهاي جهاني انواع نفت در پي افزايش تنش ميان عربستان سعودي و ايران بيش از دو درصد افزايش يافت. اما بايد اشاره داشت كه قطع روابط دو قدرت اوپك در عمل احتمال تعامل براي بازگشت به سقف تعيين شده توليد نفت در اوپك را غيرممكن ساخته كه اين امر كاهش دوباره قيمت‌ها را موجب مي‌شود.


ميزان تجارت ايران و عربستان

بر اساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران، تعداد اقلام صادراتي ايران به عربستان در هشت ماهه سال جاري 152 مورد به ارزش 133 ميليون دلار بوده و اين در حالي است كه عربستان تنها 71 قلم كالا به ارزش 40 ميليون دلار به ايران صادر كرده است. اقلام عمده صادراتي ايران به عربستان علاوه بر محصولات فولادي به ترتيب انواع زعفران با رقم 5/7 ميليون دلار، پسته با رقم 3/6 ميليون دلار، انواع كشمش و انگور با رقم 6/4 ميليون دلار، انواع فرش و كفپوش با رقم 4/3 ميليون دلار و سيمان سفيد، پرتلند و كلينكر با رقم سه ميليون دلار بوده است. از سوي ديگر محصولاتي كه ايران از عربستان وارد مي‌كند كمتر جزو كالاهاي اساسي و مهم است، به‌طوري‌كه بيشترين رقم صادرات عربستان به ايران مربوط به قوطي و در آلومينيومي براي توليد نوشابه با رقم 7/17 ميليون دلار است. از ديگر اقلام عمده صادراتي اين كشور به ايران در هشت ماهه سال جاري نيز مي‌‌توان به انواع پلي اتيلن با رقم هفت ميليون دلار، انواع پارچه‌هاي نبافته با رقم 6/3 ميليون دلار، انواع قوطي و جعبه بسته‌بندي با رقم 6/2 ميليون دلار و انواع رزين با رقم 2/1 ميليون دلار بوده است. به اين ترتيب نمي‌توان گفت كه قطع روابط با عربستان تاثيري بر عملكرد اقتصادي كشور داشته باشد و اين در شرايطي است كه كشور عربستان علاوه بر واردات اين كالاها از ايران سالانه درآمد هنگفتي از سفر زائران ايراني دارد كه اگر اين قطع روابط بر موضوع حج نيز تاثير بگذارد، عربستان از نظر مالي رقم زيادي را از دست مي‌دهد.


خودزني عربستان

حجم تعاملات تجاري ايران و عربستان در هيچ زمان رقم قابل توجهي نداشته است، اما به طور كلي با توجه به اعزام حجاج به عربستان در قالب حج عمره و حج تمتع، تراز تجاري به نفع عربستان بوده است. به طور ميانگين در سال‌هاي گذشته 500 هزار نفر ايراني هر سال به سفر حج عمره رفته و 100 هزار نفر نيز به حج واجب مشرف شده‌اند و اين اعداد يعني سالانه حدود 600 هزار نفر از ايران راهي خانه خدا مي‌شوند تا در مراسم حج عمره و حج واجب شركت كنند. حال براساس ارقام اعلام شده از سوي سازمان حج و زيارت، هم‌اكنون اعزام حجاج به حج عمره بين يك ميليون و 700 هزار تومان تا دو ميليون و 800 هزار تومان هزینه دارد و هزینه اعزام زائران به حج واجب هم 9 ميليون تومان تا 12 ميليون و 700 تومان است كه باتوجه به نوع خدمات، هتل و... متفاوت است. اما در اين ميان باتوجه به اعداد بالا با يك ضرب و جمع مي‌توان تا حدودي به درآمد كشور عربستان از سفر زائران ايراني پي برد. اگر سالانه عدد ميانگين اعزام ايراني‌ها به حج عمره يعني 500 هزار نفر را در عدد 2 ميليون و 250 هزار تومان (ميانگين) ضرب كنيم به عدد يك هزار و 125 ميليارد تومان مي‌رسيم كه در واقع گردش مالي اعزام زائران و پول ثبت نام آنها براي حج عمره است. اعدادي كه تقريبا بيش از 70 درصد آن يعني 787 ميليارد تومان به جيب سعودي‌ها مي‌رود. حالا اگر به اين عدد ميزان درآمد كشور عربستان از اعزام حجاج واجب ايراني را هم اضافه كنيم در مجموع به درآمدي بيش از 1500 ميليارد تومان مي‌رسيم. همچنين عربستان از صادرات اقلام خود به ايران حدود 180 ميليارد تومان در سال سود مي‌برد. در نتيجه عربستان با قطع روابط ديپلماتيك خود با ايران بايد متحمل سالانه حدود 1700 ميليارد تومان ضرر شود.

* امیر داداشی - آرمان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کانتر فروش: 1394/10/1510:05:53،
149
27
بحرین - سودان - اردن و عربستان !!!

یعنی تمام پروازهای گالف ایر کنسل شد !!!

اگه قطر هم قطع کنه، تمام پروازهای قطری کنسل میشه !!!

چه سودی کنه ترکیش ایرلاین !!!
امیر: 1394/10/1511:22:41،
102
27
خدایا دیگه باید یواش یواش خودت در دنیا رو تخته کنی ! بابا چقدر صبر داری تو ؟! انسانهات به اسم دین به اسم تو افتادن به جون هم ! آخه خدا چه جوری بیاد تو انجیل تو تورات تو فرآن تو روایات بهتون بگه من از رگ گردن بتون نزدیک ترم ؟! چه طوری بگه خق الناس رو بالاتر از خق الله گذاشتم ! چرا از خدا غول ساختین ؟! اگه قرآن میخونین انجیل بخونینن همه جا نوشته من توبه پذیرم خدایی که اول همه جا به اسمش میگین به نام خداوند بخشنده مهربان احتیاجی به حج من و تو نداره ! فقط ازتون میخواد انسان باشید ... انسان زندگی کنید و دست انسان بگیرید .. (( حق الناس ))
علی: 1394/10/1511:29:38،
89
44
مقصر اصلی آقای روحانی و وزارت کشور ایشان و ناجا است.....وقتی آقای روحانی اصولگرا با حمایت اصلاح طلبان 20 میلیون رای می اورد و بعد در ناباوری تمام اصلاح طلبان را را دولت کنار می گذارد و وزارت کشور و اکثر پستها استانداری و فرمانداریها را به اصولگرایان و احمدی نژادی ها و مخالفان و رقیبان خود می دهد و اینجور جواب اعتماد و امید و رای مردم را می دهد نتیجه شک نکنید همین است.....انفعال بی تدبیری و نا امیدی.....
عباس آقا: 1394/10/1511:34:48،
114
34
وقتي هم آمريكا ايران و تحريم كرد همين و گفتين. اروپا هم تحريم كرد باز گفتين اونا بيشتر ضرر ميكنن. حالا هم كه باز همين و ميگيد... آخه اين چه تحليل مضحكيه ...!
انگار دچار توهم خود بزرگ بيني هستيم ...
بویینگ: 1394/10/1511:44:33،
90
30
کم کم داریم میشیم کره شمالی . یه مدت دیگه بایس علف بخورند ملت . اولین کشورهایی که به ایران پشت خواهد کرد سوریه و روسیه هسن . دیگه خدارو شکر با هیچ کشور درست حسابی روابط نداریم .
شوشي: 1394/10/1511:55:51،
70
25
دوستان يك نكته رو ياد اوري كنم فقط
قضاوت با شما
800 ميليارد دلار عربستان ذخيره ارزي داره!
وای اگر رهبرم فرمان دهد: 1394/10/1515:05:06،
40
81
به نظر من ایران باید با موشک های عماد یک شبه عربستان را با خاک یکسان کنه
جواب: 1394/10/1515:16:01،
40
22
کسی که این مقاله رو نوشته به همچی پرداخته غیر از اینکه بیاد وضعیت اقتصادی دو کشور رو بررسی بکنه !
به زبان ساده بگم اگه بر فرض من یه ملیاردر باشم و تو یه مقطعی 10-20 میلیون تومن ضرر کنم بیشتر آسیب میبینم یا مثلا برادر من که درآمد ماهیانش 500هزار تومنه 1 میلیون تومن ضرر کنه؟؟؟؟
واقعا متاسفام واسه این افکارت آقای داداشی حتی یه بیسواد هم میتونه بفهمه این موضوع رو!
مقدار تولید ناخالص عربستان و درآمد سرانه اون کشور رو در نظر نمیگیری؟؟
یک ایرانی: 1394/10/1515:18:31،
41
24
احمقانست !
مثل اینکه من بگم دیگه کوکاکولا نمیخرم تا ورشکست بشه!!!
1700 میلیارد تومن تنها بخش ناچیزی از درآمد عربستان سعودیه در حالی که واسه ایران عدد بزرگیه!
خوش شانس: 1394/10/1515:22:18،
57
24
عربستان 1700 میلیارد ضرر میکنه ها؟؟؟خیلی بهش فشار میاد نه؟؟
البته اینم بگم ها ما ! این پولی که از نرفتن به عربستان پس انداز میشه چندین برابرش صرف رفتن به کربلا و نجف خواهد شد هیچ نگران نباشید.
به هر حال ما باید یجوری ارز از مملکت خارج کنیم بریزیم تو حلق عربا!
0000: 1394/10/1510:09:40،
87
26
امیدوارم که اینجور باشه که میگین چون در اوایل تحریم های گذشته هم همینو مگفتین وبعد بر عکس شد
بینش: 1394/10/1519:50:00،
23
36
بعضی ها فکر کردن ایران نابود میشه توسط این عربا از اون اول تا الان هرکی با ما درافتاد ور افتاد.اوناییم که میگن قطع روابط با اروپا به ضرر ایران بود از وضع ریاضتی اروپا خبر ندارن حرف بی خود نزنند
کارشناس: 1394/10/1510:11:05،
83
57
ایرانیان جوگیر حالا همه میگن چه بهتر که روابط قطع شد!!

خبر ندارن ایران چه ضرری رو متحمل میشه !!! تو قرن 21 دیگه نمیشه تو قوطی کبریت خودتو حبس کنی !!!
منصف: 1394/10/1510:15:01،
106
28
خیلی ببخشیدا! مگه این همه ایرانی کشته شدن و به آن دو نفر پسر در فرودگاه تجاوز شد دیگه کسی پاشو نذاشت مکه ؟!!!

ایرانی ها همیشه واسه حج صف میکشن!!!! حتی اگه بدونن کشته میشن !!!

پس این ایرانه که ضرر میکنه !
اصغر: 1394/10/1510:15:30،
36
21
با سلام
پس از فاجعه منا که اتفاق افتاده ایران می بایست رئیس سازمان حج را عوض می کرد . که این رو سیاسی کرده تا انتخابات پیش رو را با موفقیهت انجام دهد . که خود از لحاظ سیاسی ضربی دیگر هم به نظام است و هم به سازمان حج .
بابک: 1394/10/1510:22:30،
75
27
۱۷۰۰ میلیارد تومن برای عربستان پول خرد هم بحساب نمیاد.
ضرر اصلی را همه ملت های منطقه از جنگ و تفرقه و نفرت پراکنی و .... میکنند.
حسین: 1394/10/1510:25:28،
54
21
این رقم میشود کمتر از 500 میلیون دلار در کل سال
که با احتساب نفت بشکه ای 20 دلار میشود 25 میلیون بشکه نفت.
وقتی عربستان روزانه 10 میلیون بشکه نفت تولید میکند به ارزش روزانه بیش از 200 میلیون دلار که این درامد 2 روز آن کشور بیش نیست.
پس بنابراین نفرستادن حجاج به مکه فقط میتوتند اثرات سیاسی داشته باشد و فشار اقتصادی بر آنها ندارد
موجی: 1394/10/1513:04:41،
17
36
عقل کل این فقط هزینه اقامته. سوغاتی حاجیان از هزینشون بالاتر میزنه گاهی اوغات
محمد: 1394/10/1515:18:59،
27
28
اينم به خاطر شما درآمد 2 روز نه 10 روز
مسعود: 1394/10/1510:30:50،
44
29
یعنی 460 میلیون دلار ضرر برای عربستان به شرطی که مقامات ایران از اعزام زائران ایرانی به عربستان جلوگیری کنند
نوید: 1394/10/1510:31:23،
37
26
133 میلیون دلار وقتی ما به اونا صادر میکنیم یعنی یه بازار خوب را از دست میدهیم پس ما داریم ضرر میکنیم. مثل اینه که کسی از یه شرکت اخراج بشه بگه خودشون ضرر کردن منو اخراج کردن. خب طبیعیه اون شرکت فوری کس دیگری را جایگزین میکنه.بااینحال بهتره بگیم ضرر هم بکنیم ارتباط با عربستان را نمی خواهیم .که این بسیار خوب است.
بابای حسین: 1394/10/1510:32:08،
45
51
خدایا شکرت شما را به خون سیدالشهدا رابطه را قطع کنید اینها بیشتر از آمریکا و اسراییل به ما ضربه زدند
تجاوز به عنف در جده ، کشتار سال 66 حجاج و حادثه منا و...
نامسلمان دانا که غم جان بود بهتر از آن مسلمان وهابی نادان بود!
مهدیه: 1394/10/1510:34:56،
36
35
الحمداله
تا بحال پول حجاج ایرانی این تازه به دوران رسیده ها را فربه کرده
ایرانی اقتدار داشته باش رابطه قطع بشه بهتر است
kj: 1394/10/1510:35:19،
33
39
به ایران که ضرری وارد نمیشه.ولی عربستان باد کرده اونم به خاطر اینه که یه جوون 28 ساله امور یه مملکت رو بدست گرفته و ثمره بی تدبیری هاش رو با زوال ال سقوط پس میده
آرش: 1394/10/1510:46:30،
50
38


واقعا عربستان چی فکر میکنه؟؟؟؟!!!!!!

فکر میکنه خیلی مهمه؟؟!!!!!

من که خیلی خوشحالم رابطه باهاش نداریم .......

نامردی و کلک وخنجر از پشت زدن تو ذاتشه....

ولی باید این رو هم مدنظر داشت نباید حمله به سفارت تو کشور تبدیل به یک اپیدمی بشه.....
منصور: 1394/10/1514:34:12،
24
23
آقاآرش
منظورت از اینکه اپیدمی نشه اینه که بعضی وقتها و سفارت بعضی از کشورها و تصمیم بعضی از برادران اشکالی نداره؟؟؟!!!!!!!!
123: 1394/10/1510:51:27،
36
28
عربها از ما منفعت میبرن نه ما از اونها اونها بجز نفت که خودمون به
اندازه همشون نفت وگاز داریم چی دارن البته طوفان شن وشتر هم
دارن
وطن پرست: 1394/10/1510:52:36،
42
21
با اين رفتار هاي غير ارادي که ما در انظار ملل به نمايش ميگذاريم بيشتر از قوطي و پلي اتيلن تبعات برامون خواهد داشت. اگر نگرش در مورد ما عوض بشه تغيير دادن اون علاوه بر هزينه فراوان به زمان هم احتياج داره که خود اون هم هزينه داره. در کل بازنده بازي ايران است. ريس قوه قضائيه خواهشمندم به عنوان يک ايراني بانيان و اجرا کنندگان اين کارنوال قرون وسطائي را به اشد مجازات برسانيد.
فرزاد : 1394/10/1511:33:17،
29
50
چی داری میگی تمام دنیا به اعدام جمعی 47نفر فقط بخاطر مذهب اعتراض کردن حتی سویس کاردار عربستان را احضار کرد و نخست وزیر انگلیس تحت فشار مردم و احزاب سفر به ریاض را لغو کرد حال ما نباید به کشتار شیعیان اعتراض کنیم تا مثل گوسفند مردم را سر ببرن قبول دارم حمله به سفارت اشتباهه ولی این از احساسات مردمه تو کشور های دیگه بعد بازی فوتبال چندین کشته هم داشتن حتی انگلیس و ایتالیا،حال مردم ما بعد از انهمه کشتار حاجی ایرانی و تجاوز و مردم یمن نباید اعتراض کنن چون سپاه یزید باکلاسه حاشا به این غیرت،دوستان بیاین ضمن قبول اشتباه حمله به سفارت که دولت هم دستور بازداشت عوامل را داد حتی اگه صوری باشه اصل قضیه یعنی محکومیت ال یعود در فضای مجازی و راهپیمایی قانونی را مثل اروپایی ها فراموش نکنیم
وطن پرست: 1394/10/1512:52:06،
39
27
اقا فرزاد: اولين که اگر غيرتي هم بود بايد بعد از حادثه فرودگاه جده و کشته شده هاي منا بروز ميکرد نه براي يک نفر تو کشور ديگه. دوما" اعتراض روش داره نه مثل بربر ها با سنگ و چوب اونم ساعت 1 نصف شب و توسط افراد خاص. دادگاه رو گذاشتن تا هر کس خودش به فکر اجراي عدالت (از نظر خودش) نباشه.
نت: 1394/10/1510:55:16،
25
78
اگه سپاه یه تهدید کوچولو برای دکل های نفتی و شاهراه صادرات نفت عربستان تنگه هرمز کنه بادش خالی میشه.امریکا هم چون ناو ها و پایگاه هاش در تیر رس موشک های نقطه زن ما هستند و همینطور اسراییل که به باد چهار تا فلسطینی میلرزه هیچ غلطی نمی تونه بکنه
علیرضا: 1394/10/1511:54:54،
49
25
آره..... اتفاقا این آخری رو چند بار دیدیم که 1800 موشک زدن به اسراییل غاصب، ولی فقط 4 غیرنظامی کشته شد! یعنی هر 450 موشک برای کشتن یک نفر!!
براستی که گر ما خرد داشتیم......
یاحق: 1394/10/1512:47:00،
35
28
لاف زنی و رجز خوانی این جماعت زور گو و خود شیفته تا نابودی کامل ایران ادامه دارد ! این ها دولت در سایه اند و اخلاگر!
/ دریغ است ایران که ویران شود /.
وطن پرست: 1394/10/1512:55:44،
34
20
به عبارتي ميشه گفت مرگ هر غير نظامي براي .... چقدر هزينه داشته؟ رفتار عربستان بسيار زيرکانه بود . برعکس ما. مگه اونها نميتونستن سفير و کاردار مارو تيکه پاره کنن؟ قرن 21 سر بريدن با پنبه است نه چماق کشي و اروده گري.
حق با نت: 1394/10/1510:56:13،
22
60
درسته ناو های هواپیما بر امریکا به دلیل ابعاد بزرگ سیبل خوبی برای هزاران موشکی هست که براشون ترتیب دیدیم.وای چه جهنمی بشه واسشون
r: 1394/10/1512:25:19،
35
24
اونا هم نمردن که ما بریم سبلشون کنیم بزنیم مطمئین باش یکی بزنیم دوتا میخوریم این قدر احساسی حرف نزنید جنگ یعنی اخر بدبختی ما ایرانیها اونم تو این شرایط اقتصادی
حق جو: 1394/10/1514:34:47،
32
23
و جهنمی هم واسه مردم ایران !
کسانی که آرزوی جنگ و کشتار و زتدگی جهنمی می کنند
شخصیتی ویران گر و مرگ طلب دارند که در مانی ندارد مانند
فرقه داعش که یا باید بکشند و نابود کنند ویا خودکشی کنند !
نت: 1394/10/1519:05:36،
20
39
اون موقع هم که پهباد فوق پیشرفته امریکا رو مثل بچه ادم نشوند سپاه امریکا تا سه روز باورش نمیشد باشه شما هم باور نکنید امریکا از ایران مثل سگ میترسه ولی من ایرانیم ارمانم شهادت
امیر: 1394/10/1510:59:01،
77
25
ایران باید در مقابل این اقدام عربستان، با یک حرکت انقلابی و هوشمندانه، سفارت امریکا را بازگشایی کنه و همینطور سفارت تهران در واشینگتن نیز بازگشایی شود...همین یک سفارتخانه به تمام سفارتخانه های عربی و روسی و چینی و...میارزد
دولت تدبیر و امید: 1394/10/1514:37:06،
23
25
:/ باشه چشم باز میکنیم :/
جواب به علیرضا: 1394/10/1516:39:57،
22
40
اطمینان داشته باش اگه زور امریکا میرسید ایران رو هم به شکل عراق و افغانستان و سوریه درمیاورد.اون 1800 موشک هم چرت گفتی اولا موشک ها ساخت فلسطین بودند بعدم از هر 14 تا موشک 9تاش به اسراییل اثابت کرد الکی چهره مقاومت رو خراب نکن
احمد: 1394/10/1512:06:22،
43
27
این برای یک کشور ننگ نیست که عملی خلاف موازین بین المللی در ان صورت بگیرد بعد بلافاصله مجبور به ابراز تاسف از شورای امنیت
کند.!!یا کشور قحطی زده سودان سفیر کشور را اخراج کند.!!!واقعا
عقل هم خوب چیزیه.!!
شهروند ایرانی: 1394/10/1512:30:27،
34
22
گردش ایام را ببین اجداد سلمان (پادشاه عربستان)، در زمان نه چندان دور دست شاه ایران را می بوسیدند و لیس می زدند که شاه ایران و ایرانیان آنها را یه کمی تحویل بگیرند. همین ها امروز برای ایران شاخ و شانه می کشند !!!
عرب های که دولت ایران فکر می کنه دوست ایران هستند الان در کنار آل سعود قرار گرفته اند و از آنها طرفداری میکنند دولت باید بداند که در بین کشورهای عربی هیچ دولت دوست و دلسوز نداریم هر کسی هم از ایران حمایت میکند منافع شان ایجاب میکند ما در سیاست خارجی یه تغییرات و تجدیدنظر اساسی لازم داریم . سیاستگذاران کلان کشور این موارد را مدنظر داشته باشند.
رضا: 1394/10/1512:33:00،
36
27
مافیایی که جلو دولت وایمیسته تو سایتهای مختلف هم کامنت میزاره .خیلی جالبه اکثره سایتهایی که این ۲روز دیدم کل کامنتاش یکی بود .کپی پیس.باشه شما راست میگی .اصلا موضوع عربستان نیست اصل موضوع مخالفت با دولتو انزوای کشوره.دوستان خوب میدونن از انزوای کشور چه کسانی سود میبرن اا بچاپ ایرانجیب فکر نکنن ملت ببو گلابین
محمد: 1394/10/1512:37:01،
39
19
البته بد هم نشد امیدوارم یه روزی برسه حج کلا تعطیل بشه
لوک بد شانس: 1394/10/1514:36:43،
31
24
پول زیادیم نیست پس
چن سال پیش رکورد سه هزار میلیارد در امد توسط یک نفر اونم بدون زحمت ثبت شد
ایرانی: 1394/10/1802:32:47،
19
19
چی میشد کشور ما هم مثل برخی کشورها در خیلی از مسایل بیطرف بود و به مسایل و اقصاد خود توجه میکرد .داریم درمسایل دیگران سرک میکشیم دخالت میکنیم و دنبال دردسر میگردیم اخر سر ضرر میکنیم.این همه بیکاری بی پولی .ول کنید عربهارو

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما