کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کارگرانی که منتظر خبر خوش دستمزد سال 95 نیستند

کدخبر:۱۷۱۳۷شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲:۰۴۲۹۵۳ بازدید

در بین میلیون‌ها کارگری که این روزها و ماه‌های پایانی سال منتظر اخبار خوش از تعیین رقم دستمزد سال 95 هستند، کارگرانی را سراغ داریم که در ...

در بین میلیون‌ها کارگری که این روزها و ماه‌های پایانی سال منتظر اخبار خوش از تعیین رقم دستمزد سال 95 هستند، کارگرانی را سراغ داریم که در کنار همه محرومیت‌های شغلی، حتی منتظر همین خبر خوش هم نیستند. درست حدس زدید. "کارگران روزمزد"

به گزارش تسنیم، اگر نگاهی به وضعیت کارگران در بازار کار بیندازیم می‌بینیم که بخش عظیمی از کارگران درآمد روزمزد دارند. اما قانون کار برای حمایت از معیشت و امنیت شغلی این افراد هیچ برنامه ای ندارد.وضعیت این کارگران به گونه ای است که انگار قانون کار برای آنها نوشته نشده و هیچ کدام از آنها از مزایای قانون کار و حتی مصوبات دستمزد نیز بهره‌مند نمی‌شوند.

متأسفانه این کارگران از کمترین حقوق کارگری بهره‌ می‌برند. حتی در روزهایی که کارگران به دنبال تدارکات مزدی برای سال آینده خود هستند، این کارگران منتظر هیچ اتفاقی نیستند و در بین مسائل و مشکلات متعدد بازار کار و وجود میلیونی بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی به فراموشی سپرده شده اند. این کارگران در گوشه و کنار شهر به وضوح مشاهده می‌شوند اما هیچ نهاد مسئولی برای آنها برنامه ریزی اشتغالی ندارد.

اگر کارگران شاغل در واحدهای تولیدی دغدغه های کاری و اختلاف نظر با کارفرما را حس می کنند. این کارگران همه سختی ها اعم از نداشتن حقوق ماهیانه، بیمه، سنوات و عیدی را با هم تجربه می‌کنند.یکی از عمده ترین مشکلات این کارگان این است که روزانه از درآمد خود خبر ندارند، اما میزان هزینه های زندگی را می‌دانند.


قانونی که به کار کارگران روز مزد نمی آید

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار درباره کارگران روز مزد می‌گوید: عدم اجرای دقیق قانون کار و ضعف در نظارت ها باعث می شود تا نه تنها نیروی کار نتواند در بسیاری از موارد به حق و حقوق قانونی خود برسد، بلکه درصد قابل توجهی از آنان نیز در کارگاه های کوچک به حداقل ها نیز نرسند.

 وی بیان می‌کند: به دلیل عدم تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار یک کارفرما می تواند به راحتی نیروی کار خود را اخراج کند حتی اگر همه حقوق وی را طبق قانون نیز رعایت کرده باشد.در سایه سنگین نامتعادل بودن عرضه و تقاضای نیروی کار و وجود میلیونی بیکاران، بخشی از بازار کار به حال خود رها شده اند که کارگران روزمزد نمونه بارزی از این گروه ها هستند.

 حاج اسماعیلی اظهار می‌کند: در حال حاضر درصد بسیار زیادی از کارگران روزمزد برای بخش های خدماتی و ساختمانی کار می کنند که نیاز است تا در این زمینه ها نیز شرکت ها و مجموعه هایی برای رسیدگی به امور افراد شاغل در این بخش ها تشکیل شود.

وی با بیان اینکه ایجاد نهادهای صنفی کارگری در کنار حمایت های دولت می‌تواند به ساماندهی در این بخش کمک کند می گوید:دولت برای ورود به این حوزه باید از ابزار نظارت و اختصاص بودجه استفاده کند به نحوی که افراد روزمزد تا زمان پیدا شدن یک شغل تحت حمایت مالی دولت باشند تا حداقل معیشت آنان در خطر نیفتد.

این کارشناس بازار کار می‌افزاید: متاسفانه آمارهای شفاف و روشن از وضعیت بازار کار در این بخش نیز وجود ندارد چرا که ما امروز نمی دانیم چند درصد و چه تعدادی از نیروی کار کشور در این حوزه یعنی به صورت روزمزدی کار می کنند تا بتوان برای آنها سیاست های حمایتی ترتیب داد. انتظار می رود دولت برای حمایت از کارگران خیابانی، دستفروشان و افرادی که مشاغل غیررسمی دارند برنامه ای ارائه کند. اولین گام در این بخش این است که با ساماندهی حداقل تعداد واقعی آنها را مشخص کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/8/2310:02:13،
95
16
آب از سر که گذشت چه یه وجب چه صد وجب
خط فقر3200000تومان اعلام شده حقوق کارگرفوق فوقش1000000تومان
2200000ت را از کجا بیاره
مگه چیامبر نگفته اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شویاره
سلام: 1394/8/2310:06:16،
84
17
ایران جیب کارگران چندین ساله که منتظر خبر خوش نیستند
خدا نگهشون داره
آقاجون: 1394/8/2310:52:36،
25
23
چی؟؟؟؟؟ امبر
dadahamid: 1394/8/2310:59:25،
60
14
من از مسئولین هیج توقعی ندارم چون وضعشون کاملا مشخصه ولی در شگرفم از این ملتی که برای نونشون موندن ولی هرکدو دو یا سه یا حتی بیشتر اولاد وارد این دنیا میکنن
کمی فکر کنین و به تعداد بدبختها و گرسنه ها و بیکارها و معتادها نیفزاییم
پسر خوب: 1394/8/2310:14:04،
91
18
یه سلامی بکنیم به مسولیین محترم که خودشون خط فقرو 3.200.000هزار تعیین میکنن و حقوق کارگرو رو هفتصدو پنجاه میبندن هی میگن اقتصاد مقاومتی این اسمش کشتاردست جمعی.

سلام مسئول با غیرت
پاسخ به پسر خوب: 1394/8/2310:39:25،
63
15
من از اینجا به اون مسئول با غیرت که پول و حقوقش بالاست ولی حقوق زیر دستان به خاطر اقتصاد مقاومتی پایینه دست تکون میدم ....


pepan: 1394/8/2310:30:54،
40
20
این دولت سر سختانه از کارفرما حمایت می کنه..
مرد مومن اسم ما رو گذاشتن کارگر یعنی بد بخت خدا....
100 سال دیگه هم درست شو نیست این مساله
حمید: 1394/8/2310:35:08،
43
11
کسانی شدن مسولین مملکت که تمام مایحتاج زندگیشون هر روز میاد درخونشون.بنابراین خط فقر 3200000 تومانی شامل اونا نمیشه.پس چطور میخوان به فکر مردم باشن.
بكدام سو ميرويم ؟: 1394/8/2312:18:24،
26
17
با اين وضعيت در سال 95 فرو پاشي كانون خانواده را در سطح گسترده خواهيم داشت و توقع زن و مرد و فرزند با سطح طبقاتي در جامعه با اختلاف افكار و انديشه و... مواجه ميگردد و كاهش درآمد سرپرست خانواده سرعت اين فروپاشي را سرعتتر مي كند و عاقبت كارگران با بيكاري و فساد و اعتياد و .. ناهنجاريهاي جامعه مواجه ميگردند و زنان نيز با طلاق چاه را با چاله عوض ميكنند و فرزندان نيز رها ميشوند تا جامعه با مشكلات فراوان دست به گريبان گردد .

دولت با كاهش تورم و ركود و ماليات و ارزش افزوده و ... و معافيتهاي مختلف بايد در جهت رونق اقتصادي و افزايش درآمد زايي براي مردم باشد نه اينكه منابع آنها را در بانكها جمع كند و قدرت خريد را از آنها بگيرد و نتيجتا با طرحهاي گول زننده خريد خودرو و كالا سر آنها را گرم كند . مردم نياز به شغل پايدار و تثبيت شده دارند كه كالاهاي اساسي خوراك و پوشاك را تامين نمايند و مردم اقساط
ص: 1394/8/2312:45:19،
34
13
من روزمزد نیستیم اما اصلاً امیدوارنیستم
چون میدونم که هیچ اتفاق جدید نمیفته نماینده کارگرا فقط با یک سری اعداد وارد وارد مباحثه میشن نماینده کارفرما میگه امکانپذیر نیست تموم میشه یک ملت کارگر چیز میشه
مثه همیشه چیز ... میفهمین دیگه چیز
haman: 1394/8/2315:35:50،
24
17
کارگران ما هم فقط انتظار دارن کار رو درست انجام ندن به این بهونه که دستمزدشون پایینه غافل از اینکه تا کار درست انجام نشه و بازدهی بالا نره امکان پرداخت پول بیشتر برا کارفرما ممکن نیست. من به شخصه حقوق 2 میلیونی هم به کارگرام دادم ولی تا سرمو برگردوندم بهم ضرر زدن و به تجربه دیدم که هیچ ارتباط مستقیمی بین حقوق کارگر و کیفییت کارش وجود نداره. هر چقدرم بیشتر بدی اونو حق مسلم خودش میدونه و تلاشی برای بهبود کیفیت کارش نمیکنه. به خدا منه کارفرما هم دارم تو همین مملکت مزخرف زندگی میکنم. به خدا شده ماهی که درامد کارگرم از درامد من بیشتر بوده . به خدا شده ماهی که هزینه های کارگاهمو در نیاوردم. اما کسی از یه هزار تومنش برام نگذشته.
فقط آقام علی: 1394/8/2409:03:36،
17
12
کارگر همیشه باید از بقیه اقشار جامعه پایین تر باشه تا بهتر کار کنه وگرنه هم از زیر کار در میره و هم هیپچ کاری درست انجام نمیشه ، من موافق رفاه برای کارگران نیستم
آرش66: 1394/8/2412:04:48،
21
20
يه پله مافوق من ميگيره ماهي 5 ميليون تومن (غير از پاداش و كالا و ... ) اون موقع به من با 19 سال سابقه ميدن 1250. انتظار هم دارند تعهد بدم كار بيرون خارج از ساعت اداري انجام ندم. اين كشور با اين روش اداره، به هيچ جايي نميرسه. افق خيالي 1404 كه بماند!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما